Festiwal "Świat miejscem prawdy"

19-05-2009
30-06-2010
Wrocław. Rok temu zmarła Pina Bausch
Zmarła dokładnie rok temu, gdy trwał wrocławski festiwal "Świat miejscem prawdy". Miała się na nim pojawić razem ze swoim zespołem, ale nie zdążyła - zatrzymał ją zdiagnozowany zaledwie kilka dni wcześniej nowotwór.
05-01-2010
Wrocławski rok teatralny
W 2009 roku wrocławskie teatry dramatyczne nas nie rozpieszczały - trudno wymienić produkcję na miarę o rok wcześniejszej "Sprawy Dantona". Teatromanów ratował Rok Grotowskiego i związane z nim wizyty zagranicznych twórców - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-08-2009
Wielki teatr w czasach kryzysu
Teatr w zakończonym sezonie podjął wysiłek, by zmierzyć się z makro- i mikrokryzysami obejmującymi wszystkie dziedziny życia - od schyłku kapitalizmu po kryzys ojcostwa, męskości, miłości. Efekt: wiele świetnych spektakli przepełnionych pesymizmem i niepokojem - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
24-07-2009
By było profesjonalnie
Prasa nie pełni już roli kroniki życia kulturalnego regionu - napisał Krzysztof Kucharski (Czy media są niekulturalne, "Polska-Gazeta Wrocławska", 13.07.2009), polemizując z moim tekstem w "P-GWr." (10.07.2009) - W pełni się zgadzam z tą oceną. Jaką zatem rolę, zawęźmy pole dyskusji do kultury, pełni obecnie prasa - a szerzej media regionalne? I może postawmy wprost pytanie, które było głównym motywem mojej polemiki: jaką rolę mogą i powinny dzisiaj pełnić temedia? - pyta Rafał Bubnicki w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
17-07-2009
Pina
Tancerka, człowiek teatru, eksportowy artykuł numer jeden niemieckiej kutury, przedstawicielka neoekspresjonizmu, honorowy obywatel miasta Wuppertal, laureatka Europejskiej Nagrody Teatralnej, aktorka Felliniegoi Almodóvara, doktor honoris causa Uniwersytetu w Bolonii - o zmarłej artystce Pinie Bausch pisze Monika Roszak w Odrze.
17-07-2009
Powietrze i woda
Nie same spektakle czy tak zwane akcje, nie perfekcyjnie opracowana technika działań fizycznych czy śpiewu. Teatr w ujęciu Grotowskiego służy kulturowej czy wręcz cywilizacyjnej wymianie, aktorstwo - jest sposobem na zbliżenie się do Innego, zrozumienie go i zaakceptowanie. A że inność ma różne oblicza - języka, religii, koloru skóry, wieku, płci, orientacji seksualnej, stanu zdrowia - więc i prezentowane przedstawienia były tak różne, jak różni są "Oczyszczeni" Warlikowskiego od "Fragmentów" Brooka - o wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" pisze Anna R. Burzyńska w Tygodniku Powszechnym.
16-07-2009
Mistrzowie: oto jest pytanie
Z mistrzami chciałoby się jeśli nie kłócić, to przynajmniej rozmawiać. W pokazanych we Wrocławiu spektaklach Brook, Schechner i Suzuki rozmawiać z nami nie chcą - Joanna Wichowska pisze jeszcze o spektaklach wrocławskiego festiwalu "Świat miejscem prawdy" w portalu dwutygodnik.strona kultury.
15-07-2009
Teatry po sezonie
Najważniejszymi wydarzeniami sezonu były festiwale związane z obchodami trwającego Roku Grotowskiego. Czerwcowy festiwal "Świat miejscem prawdy", jak i kwietniowe prezentacje związane z wręczeniem Europejskiej Nagrody Teatralnej to nie tylko prezentacje najciekawszych światowych twórców, ale też okazja do poszerzenia teatralnych horyzontów - dolnośląski sezon teatralny podsumowuje Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
13-07-2009
Tańczyć jest łatwiej, niż mówić
Bausch potrafiła znaleźć w teatrze ekwiwalent dla tych stanów, które nie poddają się werbalizacji - wyrażają się w nieartykułowanym krzyku, bolesnym napięciu mięśni, wykrzywieniu twarzy, spazmach, konwulsjach całego ciała. Tancerze szukali prawdy w ciele, jego reakcjach, jego pamięci - o wybitnej artystce i jej spektaklu "Nefés" pisze Anna R. Burzyńska w Tygodniku Powszechnym.
02-07-2009
Egzotyczny hołd dla Grotowskiego
Gdzie w Polsce można było zobaczyć "Elektrę" po japońsku oraz "Hamleta" w wykonaniu aktorów z Chin? Na festiwalu "Świat miejscem prawdy", który zakończył się we wtorek we Wrocławiu. Oba spektakle to coś więcej niż egzotyczne ciekawostki - recenzja Jacka Wakara w Dzienniku.
02-07-2009
Ruch i oddech Piny Bausch
W dzień śmierci Piny Bausch jej zespół zaprezentował na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" dowcipny, liryczny "Nefés (Oddech)". Reformatorka teatru i tańca współczesnego rozluźniała w nim strukturę dramatyczną na rzecz swobody i zabawy - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-07-2009
Czarodziejka teatru
Odeszła artystka, która dokonała rewolucji w sztuce tańca. Jako pierwsza połączyła taniec z innymi sztukami, tworząc nowy gatunek: teatr tańca. Dziś gdy co drugi zespół na świecie używa tej nazwy, trudno pojąć, że Pina Bausch dokonała prawdziwej rewolucji. Konsekwentnie łączyła taniec z aktorstwem, piosenką, czy kabaretem. Kicz mieszała z poezją, groteskę z liryką - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
01-07-2009
Ostatni spektakl Piny Bausch
Poniedziałkowy spektakl "Nefés" Tanztheater Wuppertal naznaczony był wielką kreatywną energią jego twórczyni Piny Bausch: był pełen pogody, radości życia, humoru, uroku - o spektaklu na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy", pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-07-2009
Piękno szczerych gestów
Ma ten spektakl momenty potwierdzające jej wielkość. To choćby chwila, kiedy sięga do tańca hinduskiego i jego stylistykę łączy z jazzową piosenką. Cztery dekady temu z tego samego źródła czerpał Béjart, ale idąc jego śladem Pina Bausch osiągnęła zupełnie inny, olśniewający wizualnie efekt. I wówczas próby dziesiątków młodszych twórców teatru tańca wydają się miałkie i trywialne - o "Nefés" Piny Bausch na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
01-07-2009
Cicha pewność siebie
Skończył się festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy". Przez dwa tygodnie we Wrocławiu prezentowane były spektakle mistrzów współczesnej sceny: wizje skrajnie autorskie, reprezentujące najróżniejsze estetyki, niepodległe modom - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-06-2009
Pina Bausch: Taniec na wulkanie
"Nie obchodzi mnie, jak poruszają się ludzie. Obchodzi mnie to, co ludzi porusza" - mówiła Bausch. Niemiecka choreografka, reformatorka teatru tańca, muza reżyserów filmowych zmarła wczoraj rano. Miała 68 lat.
30-06-2009
TVP Kultura. Podsumowanie Festiwalu "Świat miejscem prawdy"
We wtorek o godz. 21.50 TVP Kultura nada specjalny program o kończącym się właśnie Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu.
30-06-2009
Nawet sława nie zwalnia od myślenia
- Nigdy nie wierzyłem w to, że jest tylko jedna prawda, teoria czy dogmat, które mogą wyjaśnić złożoność świata będącego mozaiką zbudowaną z wielu sprzecznych elementów. Kiedy fragment nazywamy całością - dokonujemy manipulacji - mówi reżyser Peter Brook, gość wrocławskiego festiwalu "Świat miejscem prawdy".
30-06-2009
Wrocław. Spektakl dla Piny Bausch
30-06-2009
Arcydzieło Piny Bausch w Polsce
"Nefés" to dowód spokojnego mistrzostwa artystki. Spektakl do chłonięcia wszystkimi zmysłami. Arcydzieło - o spektaklu Piny Bausch na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
30-06-2009
To był festiwal mistrzów
- W minioną niedzielę we Wrocławiu swoje spektakle pokazali Pina Bausch, Peter Brook, Tadashi Suzuki i Richard Schechner. Nie znam festiwalu, na którym coś takiego się wydarzyło - kończący się dziś festiwal "Świat miejscem prawdy" podsumowuje dyrektor Instytutu Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret.
29-06-2009
Doskonałe "Fragments" Petera Brooka
Brook potrafi sprawić, że teatr wraca do źródeł. Bez dekoracji, kostiumów, ale skupiający uwagę widza na istocie-geście, mimice, słowie - o "Fragmentach" w reż. Petera Brooka z Théatre des Bouffes du Nord w Paryżu na festiwali "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu. Pisze Magdalena Talik w portalu kulturaonline.pl.
29-06-2009
Wrocław. "Kuszenie cichej Weroniki" na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
"Kuszenie cichej Weroniki", słynny spektakl Krystiana Lupy zrealizowany we wrocławskim Teatrze Polskim, wraca na afisz. Spektakl dziś w ramach Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy".
29-06-2009
Trzeba zadać sobie trochę trudu
- Nie wolno tracić rozsądku i zmysłu krytycznego wobec polityki czy wobec religii, która powoduje dziś na świecie więcej zamieszania, krwi i chaosu niż cokolwiek innego. Nie wolno składać wszystkiego w ręce liderów i instytucji - mówi Peter Brook, gość wrocławskiego Festiwalu "Świat Miejscem Prawdy", w rozmowie z Joanną Derkaczew z Gazety Wyborczej.
27-06-2009
Piny Bausch opowieść o naszej samotności
Drugi przyjazd do Wrocławia Piny Bausch jest równie oczekiwany jak tamten sprzed 22 lat. Jej teatr niesie wizję życia pełnego napięcia, niespełnienia, obojętności świata i drugiego człowieka - pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-06-2009
Chcecie baletu? Macie! Udławcie się!
Jej wpływ na kolejne pokolenia twórców jest ogromny. I to nie tylko teatralnych. Podobno dla zaprzyjaźnionego z nią Pedro Almodóvara inspiracją filmu "Porozmawiaj z nią" były właśnie sztuki Bausch. W dniach 29-30 czerwca w Operze Wrocławskiej, podczas Międzynarodowego Festiwalu "Teatr Miejscem Prawdy" Tanztheater Wuppertal Piny Bausch pokazuje spektakl "Nefes".
26-06-2009
Wrocław. Ostatnie dni festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Przed teatromanami kilka ostatnich dni z festiwalem. W balecie "Nefes" Piny Bausch przez scenę Opery Wrocławskiej przeleje się ponad 3 i pół tony wody, a w "Elektrze" [na zdjęciu] Tadashi Suzuki zobaczymy przejmujący balet na wózkach inwalidzkich.
26-06-2009
Wrocław. Spektakl Brooka dziś na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Peter Brook, wybitny reżyser i jeden z artystów najbliższych Jerzemu Grotowskiemu, pokaże na Festiwalu teatralnym "Świat miejscem prawdy" spektakl "Fragmenty", oparty na tekstach Samuela Becketta.
25-06-2009
Wrocław. Premiera książki "Teatr tańca Piny Bausch"
Przed występam Tanztheater Wuppertal na festwalu "Świat miejscem prawdy", entuzjaści legendarnej niemieckiej choreografki będą mogli uczestniczyć w jeszcze jednym poświęconym jej wydarzeniu.
24-06-2009
Wrocław. Dzień z Roberto Baccim na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Roberto Bacci, teoretyk teatru i twórca jednego z najbardziej znaczących europejskich ośrodków poszukiwań teatralnych, na trwającym we Wrocławiu festiwalu "Świat miejscem prawdy" prezentuje spektakl "Hamlet. Cisza z ciała" [na zdjęciu] Teatro Pontedera.
23-06-2009
Wrocław. "Ajaks" i "Elektra" na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy". Na dużej scenie Teatru Polskiego prezentowane są dwie autorskie interpretacje antycznych dramatów: "Ajaks, szaleństwo" w reżyserii Greka Theodorosa Terzopoulosa i "Elektra" Japończyka Tadashiego Suzuki.
22-06-2009
Wrocław. Festiwal "Świat miejscem prawdy" trwa
"Świat miejscem prawdy": przed teatromanami jeszcze 9 dni z czołówką światowych artystów.
22-06-2009
Wrocław. Spektakle Terzopoulosa i Suzukiego na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Międzynarodowy festiwal "Świat miejscem prawdy" to niezwykła okazja do obejrzenia dwóch porażających w swojej wymowie współczesnych realizacji dramatów sprzed setek lat, które gorąco oklaskiwała już publiczność Europy i Ameryki.
22-06-2009
Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch z "Nefés"
3,5 tony wody przepłynie przez scenę w spektaklu pt. "Nefés" ("Oddech" - na zdjęciu), który od 28 do 30 czerwca zaprezentuje na deskach Opery Wrocławskiej światowej sławy choreograf i reżyser Pina Bausch. spektakl pokazany zostanie w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy" z okazji Roku Grotowskiego.
20-06-2009
Wrocław. Jedenaście spektakli na Nocy Teatrów
Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy". Przez całą sobotnią noc możemy oglądać najciekawsze produkcje scen z Wrocławia i Dolnego Śląska.
19-06-2009
Wrocław. "Oczyszczeni" Warlikowskiego na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
"Oczyszczeni" [na zdjęciu] Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Spektakl, który osiem lat temu zatrząsł polskim teatrem, możemy zobaczyć w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy", wieńczącego Rok Grotowskiego.
19-06-2009
Wrocław. "Świat miejscem prawdy". Linia Wschodnia
Zespoły z Serbii, Ukrainy, Austrii i Polski zaprezentują swoje spektakle w ramach Linii Wschodniej wrocławskiego festiwalu "Świat miejscem prawdy" od 18 do 26 czerwca. Część z nich współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu artystyczno-promotowskiego. Wystąpią obok mistrzów teatru, prezentując owoce poszukiwań własnej drogi w teatrze.
17-06-2009
Wrocław. Dziś dzień Barby na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Bohaterem wszystkich środowych wydarzeń trwającej we Wrocławiu imprezy będzie założony przez Eugenia Barbę duński Odin Teatret.
16-06-2009
Wrocław. Noc Teatrów
Dwanaście najlepszych spektakli zaprezentują dolnośląscy artyści podczas Wrocławskiej Nocy Teatrów towarzyszącej międzynarodowemu festiwalowi Świat Miejscem Prawdy. Festiwal organizuje wrocławski Instytut Grotowskiego w 50. rocznicę założenia Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i 10. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy, badacza i myśliciela.
15-06-2009
Kochałem Grotowskiego
- Wybrałem m.in. Polskę ze względu na moje lewicowe poglądy. Tu się szybko jednak przekonałem, jak naprawdę wygląda socjalizm. Pozbyłem się na zawsze iluzji i złudzeń - opowiada Eugenio Barba, twórca duńskiego Odin Teatret, niegdyś asystent Grotowskiego, dziś gość wrocławskiego Festiwalu "Świat miejscem prawdy".
15-06-2009
Wrocław. Gloria Artis dla Eugenio Barby
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wręczył w niedzielę we Wrocławiu włoskiemu reżyserowi teatralnemu Eugenio Barbie minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu). Uroczystość zainaugurowała festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy", który organizuje Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
15-06-2009
Wrocław. Nurt głowny Festiwalu "Świat miejscem prawdy"
To największy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Nigdy w programie jednej imprezy nie znalazło się tylu wybitnych twórców ze swoimi spektaklami.
15-06-2009
Wrocław. "UR-Hamlet" Barby na początek "Świata miejscem prawdy"
Festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy". Imprezę, która wieńczy ogłoszony przez UNESCO Rok Grotowskiego, rozpoczyna prezentacja spektaklu Eugenia Barby "UR-Hamlet" [na zdjęciu] ze słynnego Odin Teatret.
13-06-2009
Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy"
W ramach trwającego Roku Grotowskiego w czerwcu wrocławskie sceny opanuje dziesięciu najważniejszych artystów współczesnego teatru.
12-06-2009
Teatr mistrzów we Wrocławiu
Kulminacyjny moment obchodów Roku Grotowskiego. We Wrocławiu festiwal "Świat miejscem prawdy" - przegląd spektakli dziesięciorga najsłynniejszych twórców teatru na świecie - zapowiada Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej.
12-06-2009
Wrocław. Festiwal "Świat miejscem prawdy" wkrótce
To największy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Nigdy w programie jednej imprezy nie znalazło się tylu wybitnych twórców ze swoimi spektaklami.
08-06-2009
Wrocław. Festiwal teatralny Świat miejscem prawdy
Festiwal "Świat miejscem prawdy" jest najważniejszym wydarzeniem trwającego właśnie Roku Grotowskiego. Dokładnie 50 lat temu Jerzy Grotowski i Ludwik Flaszen zajęli się w Opolu organizowaniem legendarnego Teatru 13 Rzędów. W 1962 roku dodali do jego nazwy dodatkowy człon "Laboratorium", z którego jest dziś najbardziej znany. W 1965 roku Grotowski i cały zespół przenieśli się z Opola do Wrocławia.
05-06-2009
Wrocław. Festiwal "Świat miejscem prawdy" wkrótce
Blisko 50 spektakli, spotkania z reżyserami i pokazy filmowe - to najważniejsze wydarzenia międzynarodowego festiwalu teatralnego "Świat miejscem prawdy", który 14 czerwca rozpocznie się we Wrocławiu.
01-06-2009
Wrocław. Wydarzenia Festiwalu Świat miejscem prawdy
Najwybitniejsi reżyserzy teatralni przełomu XX i XXI wieku, a obok nich - młode pokolenie artystów poszukujących własnych dróg w teatrze - oto formuła Festiwalu "Świat miejscem prawdy", który od 14 do 30 czerwca odbywać się będzie we Wrocławiu.
19-05-2009
Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch
Wybitna choreograf , tancerka i dyrektor Tanztheater Wuppertal w Niemczech, Pina Bausch przyjedzie do Wrocławia. To jej pierwsza wizyta w tym mieście od 22 lat.
04-05-2009
Wrocław. Festiwal mistrzów teatru
Od 14 do 30 czerwca Wrocław gościć będzie najwybitniejszych reżyserów teatralnych, twórców dzieł o wyjątkowej i ponadczasowej formie, budujących teatr, w którym - zgodnie z tym, co postulował Jerzy Grotowski - najistotniejszą rolę odgrywa aktor.