powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Jork. Akademia Ruchu na Performa 13

8 i 9 listopada od południa do 18 wieczorem, członkowie Akademii Ruchu i pracujący z nimi nowojorscy studenci dokonają ascetycznych interwencji w żywą tkankę Times Square.

Akademia Ruchu, legendarna grupa twórcza znana jako "teatr zachowań," od czterdziestu lat działa pomiędzy teatrem, sztuką wizualną, filmem i performansami w przestrzeni galerii i miasta. Grupa zrealizowała ponad sześćset przedstawień i akcji. Za punkt wyjściowy śwoich działań Akademia Ruchu bierze kontekst społeczny czy polityczny zauważalny w osnowie miasta w jego architekturze. W listopadzie artyści przyjadą do Nowego Jorku aby wziąć udział w festiwalu sztuki performance Performa 13.

Nowojorskie biennale Performa jest najważniejszą imprezą w Stanach Zjednoczonych poświęconą sztuce performans. W ciągu trzech tygodni, od 1 do 24 listopada, konsorcjum złożone z ponad 50 instytucji artystycznych zamieni Nowy Jork w światową scenę performansu. W ponad 60 lokalizacjach odbędzie się 100 akcji, wydarzeń, koncertów, wykładów i spektakli, zacierających granice między sztuką wizualną, muzyką, tańcem, architekturą i innymi kreatywnymi dyscyplinami. Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii Performy zaprezentuje dwa pawilony narodowe, norweski i polski. Do współpracy przy tworzeniu Polskiego Pawilonu Bez Ścian zaproszono Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Instytut Adama Mickiewicza i Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski". Polską sztukę w Nowym Jorku reprezentować będą: Akademia Ruchu, Paweł Althamer, Katarzyna Krakowiak, Agnieszka Kurant, Radek Szlaga i Konrad Smoleński, oraz Karol Radziszewski.

Dla festiwalu Performa 13, Akademia Ruchu przygotowała serię czterech jednoelementowych akcji ulicznych, zatytułowanych Targ Zabawek (The Market of Toys), które zaprezentuje na słynnym Times Square, miejscu nieustającego całodobowego ruchu pieszych. 8 i 9 listopada od południa do 18 wieczorem, członkowie Akademii Ruchu i pracujący z nimi nowojorscy studenci dokonają ascetycznych interwencji w żywą tkankę Times Square. Akademia Ruchu w swoich akcjach będzie starała się na nowo spojrzeć na tą znakową i zdawałoby się na zawsze zdefiniowaną przestrzeń w sercu Manhattanu. Akcjom na Times Square będą towarzyszyły projekcje filmowych zapisów działań Akademii Ruchu na ulicach polskich miast w latach siedemdziesiątych. Ukaże się również publikacja - trzykolorowa gazeta, w barwach bieli, czerwieni i czerni, przedstawiająca 40 lat działań twórczych grupy z towarzyszącymi tekstami Andy Rottenberg, Łukasza Rondudy i RoseLee Goldberg, założycielki Performy.

Aktywność Akademii Ruchu nie kończy się na akcjach ulicznych. Grupa prowadziła bardzo aktywną działalność w muzeach, galeriach i awangardowych teatrach w Europie, Ameryce i Azji. 6 listopada w Martin E. Segal Theatre przy City University of New York Graduate Center, Akademia Ruchu przedstawi "Chińską lekcję" - serię kilkuminutowych niepowiązanych intencjonalnie ze sobą w jedną całość performansów z udziałem pięciu członków grupy. W tej realizacji Akademia Ruchu podejmie próbę uwolnienia się od zasady strukturalnego łączenia poszczególnych składników pokazu publicznego.

7 listopada w Instytucie Performy Wojciech Krukowski, dyrektor Akademii Ruchu, przedstawi nowojorskiej publiczności prezentację 40 letnich doświadczeń grupy bogato ilustrowaną archiwalnymi zapisami filmowymi.

Projekty Polskiego Pawilonu Bez Ścian na festiwalu Performa 13 to także nowa praca Pawła Althamera, który zainspirował się barem BIBA na Brooklynie, przemieniając go w przestrzeń gromadzenia się i społecznego zaangażowania mieszkańców całego Williamsburga - Żydów, Puertorykańczyków, hipsterów i Polonii z Greenpointu. Radek Szlaga i Konrad Smoleński z grupy Penerstwo przedstawią instalację muzyczną Tribute to Errors and Leftovers w galerii Fridman w SoHo. Interwencja architektoniczna Katarzyny Krakowiak pt. The Great and Secret Show zmieni Pocztę Główną w instrument. Agnieszka Kurant przedstawi nową pracę video Cutaways, a Karol Radziszewski zaprezentuje Kisieland - projekt dokumentalny o politycznym znaczeniu oporu queer w komunistycznej Europie Środkowo-Wschodniej na tle sytuacji w USA.

Udział Akademii Ruchu na biennale Performa 13 jest możliwy dzięki wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Times Square Arts, ArtPlace America, Art Works, Instytutu Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacji Sztuka i Współczesność, Martin E. Segal Theatre przy City University of New York Graduate Center, oraz Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CO: "Chińska Lekcja": performans Akademii Ruchu

KIEDY: Środa, 6 listopada 19:00

GDZIE: Martin E. Segal Theatre at the CUNY Graduate Center, 365 Fifth Avenue, New York, NY

CO: Klasa Artystyczna z Akademią Ruchu w Instytucie Performy : wizyalna retrospektywa Akademii Ruchu

KIEDY: Czwartek, 7 listopada 13:00-14:00

GDZIE: Performa Hub, 13 Crosby Street, New York, NY

CO: "Targ Zabawek" / "The Market of Toys" - szereg niepowiązanych intencjonalnie ze sobą w jedną całość performansów używając charakterystycznego dla grupy języka ruchu.

KIEDY: Piątek i Sobota, 8-9 listopada 12:00-18:00

GDZIE: Times Square, Broadway Plaza, Nowy Jork pomiędzy 46 a 47 ulicą

WSTĘP: Wolny na wszystkie wydarzenia

WIĘCEJ INFORMACJI: www.polishculture-nyc.org lub http://13.performa-arts.org/.