Kordian

TEATR 1 TVP PONIEDZIAŁEK 20:15 Romantyczny dramat w wykonaniu czołowych aktorów scen polskich

«Tytuł dramatu Juliusza Słowackiego, będący zarazem imieniem głównego bohatera, ko-jarzył się współczesnym czytelnikom z Konradem z "Dziadów". Dzieło autora "Godziny myśli" w pierwotnym zamyśle było repliką na utwór Adama Mickiewicza.

"Kordian" sięgał do niedawnej historii, osią zdarzeń czyniąc spisek przeciw Mikołajowi I, poprzedzający Powstanie Listopadowe. Umieszczał te wydarzenia w rozległej perspektywie dziejów współczesnych. "Bóg, ten budowniczy gmachu niedowiarstwem ciemnego - rozwinął w myśli mojej wielkie dzieło... Czuję jakąś pociechę myśląc, że moja młodość nie jest zupełnie stracona dla dobra ojczyzny mojej" - pisał poeta w liście do matki po ukończeniu dramatu, zdając sobie sprawę, że stworzył utwór niepośledni.

"Kordian" był zarówno gorzkim rozrachunkiem popowstaniowym, jak i przenikliwą, wspaniałą poetycką biografią romantycznego bohatera. Na scenie polskiego teatru mógł pojawić się dopiero w kilkadziesiąt lat po swym powstaniu (prapremiera miała miejsce w Krakowie w 1899 roku).

Ten niezwykły sceniczny tekst należy do najtrudniejszych w realizacji. Różnorodne nastrojowo epizody wymagają inscenizacyjnego rozmachu, zwłaszcza że w sposób ścisły związane są ze scenami historycznymi o charakterze epickim. Zróżnicowana dynamika i charakter scen, od realistycznych do wizyjnych, różnoraki nastrój od lirycznego przez groteskowo-ironiczny ku patetycznemu, sprawiają, że dramat pozostaje wciąż dziełem fascynującym i żywym. .,Kordiana" nie mogło zabraknąć również w Teatrze TV. Środki wyrazu, jakimi dysponuje telewizja, pozwalają na ominięcie teatralnych trudności realizacyjnych wynikłych przede wszystkim z "impresjonistycznej" struktury utworu.

Sceniczne dzieje "Kordiana" to zarazem historia wspaniałych dokonań aktorskich kolejnych generacji artystów, którzy stwarzali w nim role przechodzące do historii polskiej sceny. Nie tylko postać głównego bohatera przykuwa bogactwem ekspresji, także role Konstantego, Cara, Laury, Doktora fascynują wykonawców.

Jan Englert zgromadził w swoim przedstawieniu czołówkę wykonawców wszystkich niemal generacji polskiej sceny, dbając o to, by każda z ról narodowego dramatu uzyskała świetną kreację, co jest podstawowym warunkiem powodzenia inscenizacji arcydzieła Słowackiego.

Juliusz Słowacki "Kordian", spektakl z 1994, reż. Jan Englert, (cz. 1-87 min)»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego