powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Sztuka artystów dwóch pokoleń nowojorskiej awangardy

Podczas XX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji Rozdroże zobaczymy spektakle artystów z Nowego Jorku i Warszawy. Festiwal startuje w sobotę.

Pokazana zostanie twórczość dwóch wybitnych artystów z Nowego Jorku, kierujących cenionymi na świecie zespołami: tancerza i choreografa Billa T. Jonesa oraz reżysera teatralnego i artysty wizualnego Cadena Mansona. Ich twórczość sytuuje się w 2 ważnych obszarach współczesnej sztuki: tańca postmodernistycznego i multimedialnego teatru łączącego grę aktorską z użyciem video i technik filmowych.

Amerykańscy choreografowie i tancerze wpłynęli na rozwój tańca współczesnego na świecie. Niestety bardzo rzadko prezentowana jest w Polsce twórczość wybitnych reprezentantów amerykańskiego tańca, który ogniskuje się głównie w Nowym Jorku. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ww. zjawiska jest światowej sławy tancerz i choreograf Bill T. Jones. Jego zespół obchodzi właśnie trzydziestolecie działalności. Festiwal "Rozdroże" chce odkryć twórczość tego afroamerykańskiego artysty dla polskiej widowni. Zespół Bill T. Jones/ Arnie Zane Dance Company z Nowego Jorku jest jedną z kilku najwyżej cenionych amerykańskich grup tańca współczesnego. Oryginalne przesłanie, energia i precyzja wykonania wyróżniają choreografie Billa T. Jonesa i Arnie Zane'a.. Dnia 3.11.2013 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pokazany będzie wieczór choreografii Billa T. Jonesa i Arnie Zane'a, pt. "Body Against Body" złożony z wybranych, najwartościowszych prac autorstwa ww. artystów, z początkowego, przełomowego okresu ich twórczości. Ponadto dnia 2.11.2013 w CSW Zamku Ujazdowskim choreografka Janet Wong, asystentka Billa T. Jonesa, wygłosi prelekcję na temat jego twórczości ( ilustrowaną projekcjami zapisów prac artysty).

Nowy Jork - to także ważny ośrodek awangardowych poszukiwań teatralnych. W ostatnich latach międzynarodowe uznanie zyskały dwa nowojorskie teatry łączące grę aktorską z nowatorskim zastosowaniem skomplikowanych technik filmowych i telewizyjnych. Jednym z tych zespołów jest "The Big Art Group", który nigdy nie występował w Polsce. Dzięki festiwalowi "Rozdroże" polska publiczność będzie miała możliwość poznać twórczość Cadena Mansona, nowatorskiego reżysera kierującego pracą tego teatru. Dnia 4.11.2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim odbędzie się prelekcja reżysera na temat jego twórczości ( ilustrowana projekcjami zapisów jego prac).

Do udziału w festiwalu zaproszono także działającego w Warszawie reżysera i choreografa Rafała Urbackiego. Dnia 5.11.2013 roku w CSW Zamku Ujazdowskim zostanie pokazany autorski spektakl pt. "Stypa" w reżyserii i choreografii Rafała Urbackiego. Przedstawienie to inspirowane m.in. głośnym spektaklem Billa T. Jonesa, zwraca uwagę na stereotypowy sposób postrzegania osób niepełnosprawnych i gejów przez znaczną część społeczeństwa.

Program tegorocznej edycji festiwalu został okrojony z przyczyn leżących poza kontrolą dyrektora festiwalu. Z przyczyn finansowych odwołane zostały pokazy spektaklu zespołu "The Big Art Group" oraz premiery spektaklu autorstwa Wojtka Ziemilskiego.

Organizatorem festiwalu "Rozdroże 2013" jest Fundacja Sztuka i Współczesność we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim.