Kongres Kultury Polskiej

08-05-2009
15-05-2013
Minister Zdrojewski: Pakt dla Kultury jest realizowany zgodnie z planem
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnił, że Pakt dla Kultury jest realizowany zgodnie z planem. W ten sposób skomentował zapowiedź szefa SLD Leszka Millera, że jego klub wystąpi z wnioskiem o informację rządu na temat realizacji Paktu.
13-01-2011
Umówmy się na teatr
Zabieram głos sprowokowany artykułem Romana Pawłowskiego "Umowa na teatr", zamieszczonym w "Gazecie Wyborczej" z dnia 29.12.2010 roku - pisze Olgierd Łukaszewicz na stronie ZASP.
22-12-2010
Warszawa. Minister Zdrojewski: Będzie jeszcze lepiej w kuturze
- Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż 2010. Dokonamy inwestycji na ponad pół miliarda złotych, ruszymy z programem "Kultura +" i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - zapowiedział dziś Bogdan Zdrojewski.
13-12-2010
Warszawa. Coraz większe poparcie Paktu dla kultury
Z siłą 80 tysięcy podpisów pod petycją "1 proc. na kulturę" ruch Obywatele Kultury przedstawił w weekend zebrane w dokument propozycje dotyczące zmian w finansowaniu kultury. Odorowicz, Mencwel, Boni czy Hausner konsekwentnie upominają się o rady powiernicze i więcej pieniędzy dla sektora, które pochodziłyby od podatków.
13-12-2010
Warszawa. I ty możesz tworzyć Pakt dla kultury
Każdy może wziąc udział w pracy nad społecznym "Paktem dla Kultury". Portal Obywatele Kultury zaprasza do wspólnego redagowania dokumentu, wniosków i uwag pod adresem: http://typewith.me/AW5eqNZaWJ.
13-12-2010
Artyści uczą dialogu
- To świetna inicjatywa - mówił Michał Boni, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Spotkajmy się i zacznijmy negocjować, które postulaty można zrealizować. Ale pamiętajmy, że PKB Polski nie jest tak duży jak w Niemczech, a brakuje 80 - 100 mld zł na emerytury - o sobotnim spotkalniu obywateli kultury pisze Jacek Cieślak w Rzeczpsopolitej.
09-12-2010
Poznań. Sztab na kryzys w kulturze
Aż 130 osób poparło w środę sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury. Cele? Poznański Kongres Kultury i uspołecznienie zarządzania kulturą.
29-11-2010
Po co, u diabła, ta kultura
Polskie elity polityczne i klasa średnia wciąż uważają kulturę za rodzaj wytchnienia od trudów świata, spoza "prawdziwej" i poważnej rzeczywistości, za rodzaj wytwornej paplaniny - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej.
23-11-2010
Kultura jako zwierzę pociągowe
Na naszych oczach zmienia się język polityki. Kandydaci do rządzenia miastami zaczęli mówić o teatrach, galeriach sztuki i domach kultury - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.
23-09-2010
Co nam zostało z krakowskich debat
Rok temu w Krakowie mówiono o reformie. Jest potrzebna, odczuwam to bardzo mocno, pracując w niewydolnym, przerośniętym etatami systemie teatralnym. Od 1989 r. w tej sprawie nic nie zrobiono. Po kongresie również. Jeszcze przed rozpoczęciem kongresu wiadomo było, że będą kolejne budżetowe cięcia. Teraz też w niektórych teatrach tak się dzieje. Doraźne cięcia to nie reforma. Jutro może być za późno - mówi Jan Klata w dodatku specjalnym Rzeczpospolitej "Rok po Kongresie Kultury"
23-09-2010
Ministerstwo drobnych kroków
Kongres Kultury zwołany rok temu z inicjatywy ministra Bogdana Zdrojewskiego rozbudził wielkie nadzieje na systemową zmianę w polskiej kulturze. Co z tych oczekiwań i entuzjazmu pozostało po roku? - zastanawia się Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-09-2010
Rok po Kongresie Kultury. Bilans
- Żadnej instytucji podległej ministerstwu nie dotyka problem spadku nakładów. Mogę natomiast sypać przykładami znacznych zwyżek, zwłaszcza w odniesieniu do instytucji poszerzających swoją aktywność. Innym problemem są tegoroczne ograniczenia nakładów na kulturę w trzech dużych miastach i jednym województwie - z ministrem Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Jacek Cieślak.
16-09-2010
Kultura Tuska
Z obawy przed konsekwencjami szefowie instytucji kulturalnych nie chcieli wypowiadać się dla "Rzeczpospolitej" pod nazwiskiem. Nikt nie zamierzał sprawdzić na własnej skórze, czy jest prawdą, że po tym jak Michał Zadara skrytykował premiera, jego kancelaria kontaktowała się z MKiDN, żądając zwolnienia reżysera, jeśli jest szefem teatru - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej Plus Minus.
17-03-2010
Pupa i trupa
Goły tyłek, jak to często bywa, rozpalił emocje. Tymczasem obnażając pośladki na premierze "Persony. Ciała Simone" w warszawskim Teatrze Dramatycznym, Joanna Szczepkowska obnażyła podziały tkwiące w środowisku teatralnym od lat - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
16-03-2010
Żakowski, Paradowska i Kolenda-Zaleska w kampanii "Kultura się liczy"
W radiu, internecie i na outdoorze rusza kampania społeczna "Kultura się liczy". W akcję - prowadzoną przez Narodowe Centrum Kultury - zaangażowali się dziennikarze Jacek Żakowski, Janina Paradowska i Katarzyna Kolenda-Zaleska.
11-03-2010
Taniec nie będzie na lodzie?
Podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział powołanie państwowego Instytutu Tańca. Właśnie padły pierwsze konkretne propozycje. To dobrze, bo bez "adresu" taniec nigdy nie zostanie uznany za ważną dziedzinę sztuki - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
24-02-2010
List otwarty ludzi tańca do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
11-02-2010
Warszawa. Rok 2010 będzie czasem małych kongresów kultury
Rok 2010 będzie w Polsce czasem małych kongresów kultury: regionalnych i branżowych - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który w czwartek był gościem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
20-01-2010
Warszawa. W Sejmie debata o kulturze
Podczas środowej debaty w Sejmie nad informacją ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego posłowie zwracali uwagę m.in. na ograniczenie wydatków na zakup nowości bibliotecznych oraz zmniejszenie budżetów Muzeum Historii Polski i Muzeum II Wojny Światowej.
19-01-2010
Zielona wyspa Zdrojewskiego
Pakiet ustaw deregulacyjnych do połowy roku i nową konstytucję dla kultury w latach 2011-12 zapowiedział wczoraj w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] na pierwszej od lat parlamentarnej debacie o kulturze - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-01-2010
2009 był bardzo dorym rokiem w polskiej kulturze
- W 2009 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowy na inwestycje w kulturze na kwotę ponad dwóch miliardów złotych. Jest to rekordowa kontraktacja. Dzięki temu staliśmy się - nie tylko w Polsce, ale i w Europie - liderem w absorpcji środków europejskich. To rzeczywiście będzie rzutować na kondycję polskich instytucji artystycznych, jak również uczelni i szkół - z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Paweł Lickiewicz z Super Expressu.
04-01-2010
Ludzie kultury a Platforma Obywatelska
Trzeba z naszej strony wyraźnej deklaracji, że państwo pod naszymi rządami będzie brało na siebie istotny ciężar finansowania kultury, nawet jeśli jest potrzebna nam do tego nowa formuła podziału tych finansów. To oznacza zgodę na szczególny rodzaj uprzywilejowania ludzi kultury wobec innych grup społecznych i w jakimś sensie nie jest myśleniem do końca demokratycznym, ale niezbędnym - felieton posła Janusza Palikota o sytuacji kultury pod rządem PO.
02-01-2010
2009 rok w kulturze Krakowa
W Dzienniku Polskim "Punktacja siedmiu gniewnych ludzi":
28-12-2009
Rewolucja w kulturze
Rok 2009 ma szansę stać się tym dla polskiej kultury, czym dla polityki, gospodarki i życia społecznego był rok 1989: historyczną cezurą i przełomem. 20 lat temu Polska przechodziła od totalitaryzmu i centralnie sterowanej gospodarki do demokracji i wolnego rynku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
07-12-2009
Gorąca zima kultury
Mobilizacja po Kongresie Kultury Polskiej: kolejne środowiska twórcze zawiązują komitety i radzą nad reformą - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-11-2009
Kultura nie tylko dla bogatych
Jeśli biedni zostaną pozbawieni dostępu do kultury, staną się jeszcze tańszą i bardziej mobilną siłą roboczą, a bogaci będą mieli spokój w teatrze. I to na tym zależy ekonomistom nieuznającym nic oprócz wolnego rynku - Michał Zadara [na zdjęciu] polemizuje w Gazecie Wyborczej z prof. Leszkiem Balcerowiczem.
04-11-2009
Balcerowicz: uwolnić kulturę
- Jeżeli w Polsce udało się rozwinąć społeczeństwo obywatelskie, nie widzę powodu, aby nie zadziałało także w kulturze, zresztą to się już dzieje. Nie każdy jest Carnegiem, ale wiele osób może ufundować ławkę, jeżeli znajdzie się na niej ich nazwisko - mówi prof. Leszek Balcerowicz w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
28-10-2009
Pustka po Kongresie Kultury
Przepraszam, że chcę znów powrócić do niedawnego Kongresu Kultury. Ale wciąż zdumiewa mnie milczenie dookoła tej imprezy. Jak to jest możliwe? A może nam się tylko wydaje, że tam się coś zdarzyło? - pyta Jerzy Stuhr w Polsce.
28-10-2009
Warszawa. Minister Zdrojewski: nie zabronię aktorom teatralnym grania w serialach
Minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) zapewnił dziś, że nie chce i nie zamierza zabronić aktorom teatralnym grania w serialach i innych produkcjach telewizyjnych, ale aktywność aktora nie powinna burzyć programu repertuarowego teatru.
23-10-2009
Bez pieniędzy, bez kultury
Kongres Kultury Polskiej był ważnym wydarzeniem w polskim życiu społecznym. Nadszedł czas, aby uświadomić politykom i mediom, w jakim kierunku powinny iść zmiany, aby kultura mogła spełniać swe zadania, być obecna i dostępna dla wszystkich - pisze dyrygent Antoni Wit w Gazecie Wyborczej.
19-10-2009
Manifest na rzecz radyklanych zmian w kulturze
Ekonomiści nie rozumieją specyfiki kultury jako dziedziny życia zbiorowego i ludzkiej aktywności. Wypowiadają się o niej tym samym językiem, co o uprawie ziemniaków czy produkcji sprzętu AGD. Kultura nie działa zgodnie z zasadami inwestycji i zysków - z mainifestu ogłoszonego na www.rewolucjakulturalna.pl.
16-10-2009
Kraków. Kongres Kultury Polskiej prawie niezauważony przez Polaków
Większość Polaków nie zauważyła odbywającego się we wrześniu w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez OBOP. Kongres nie wzbudził nawet większego zainteresowania wśród rodaków z wyższym wykształceniem.
16-10-2009
Powołać Instytut Tańca
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział powołanie Instytutu Tańca. Czy instytucja zajmująca się problemami artystów tańca i ruchu jest potrzebna? - na to pytanie odpowiadają w Polsce Gazecie Wroclawskiej Zbigniew Szymczyk i Marek Oleksy, dyrektorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz Jacek Gębura, dyrektor sceny tańca Teatru Muzycznego Capitol.
13-10-2009
Aktor ma wybierać: serial albo teatr
Ochrona instytucji kultury przed kaprysami i niekompetencją lokalnych polityków, ograniczenie aktorskich chałtur - minister Bogdan Zdrojewski chce jeszcze w tym roku znowelizować ustawę o działalności kulturalnej. To kosmetyka, czekamy na prawdziwą reformę - mówią twórcy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-10-2009
Ankieta "Taniec współczesny - co dalej?"
Portal kulturaenter.pl przeprowadził ankietę wśród twórców tańca dotyczącą sytuacji tańca w Polsce. Na sześć pytań o najważniejsze problemy tańca artystycznego odpowiadają Leszek Bzdyl, Joanna Czajkowska, Daria Dziedzic, Ryszard Kalinowski, Dariusz Kosiński, Edyta Kozak, Witold Mrozek, Sandra Wilk i Anna Żak.
10-10-2009
Kim jest człowiek kulturalny?
"Wizerunek człowieka kulturalnego. Refleksje po Kongresie Kultury Polskiej" pod takim tytułem w środę odbył się w murach Biblioteki Elbląskiej kolejny w tym roku Salon Polityki. Ciekawą konkluzją dyskusji było stwierdzenie, że dzisiejszą kulturę masową, a więc tę której nie znosi "człowiek kulturalny", od której z pogardą wręcz się odwraca, jest fakt, iż tworzą ją właśnie "ludzie kultury", a więc wykształceni artyści, muzycy, tancerze, aktorzy. Paradoks?
07-10-2009
Przeliczanie Chopina
Kongres Kultury Polskiej, cokolwiek by o nim pisać, przypomniał, że kultura nie jest luksusem, ale koniecznością - pisze Barbara Gruszka-Zych w Gościu Niedzielnym.
07-10-2009
Taniec współczesny - co dalej?
Polski taniec artystyczny zaczyna być coraz bardziej widoczny, a głos środowiska coraz bardziej słyszalny. Choć ogólnokrajowe "pospolite ruszenie" to inicjatywa zdecydowanie oddolna, wraz z ogłoszeniem raportu o stanie tańca współczesnego w Polsce, przygotowanego przez Jadwigę Majewską i Joannę Szymajdę na zlecenie MKiDN z okazji Kongresu Kultury Polskiej 2009, wraz z sympozjum kongresowym "Taniec i sztuki performatywne - perspektywa krytyczna" oraz wygłoszoną podczas podsumowania Kongresu obietnicą ministra Bogdana Zdrojewskiego o szybkim utworzeniu Instytutu Tańca o charakterze narodowego centrum, przynoszą realne nadzieje na znaczące zmiany, których ta dziedzina sztuki była w naszym kraju przez lata pozbawiona.
06-10-2009
Nie tylko gospodarka, głupcy!
Największą wadą myślenia ekonomicznego o kulturze jest skupienie na formach aktywności kulturowej obywatela samodzielnego finansowo. Błąd tkwi w przekonaniu, że dorosły człowiek wybiera - w pełni świadomie - tę formę kultury, która najbardziej odpowiada jego potrzebom i finansowym możliwościom - pisze Przemysław Czapliński [na zdjęciu] w Gazecie Wyborczej.
05-10-2009
Sprostowanie do tekstu - "Tajemnica ocenzurowania "Kongresu niedokończonego" Agnieszki Arnold w Krakowie"
Reprezentuję firmę "Prasa i Film", producenta filmu Agnieszki Arnold "Kongres niedokończony". Ze zdumieniem dowiedziałem się z tekstu Lidii Makowskiej "Tajemnica ocenzurowania" o ocenzurowaniu tego filmu, a więc fakcie, który nigdy nie miał miejsca - pisze do e-teatru Jan Dworak.
01-10-2009
Tajemnica ocenzurowania "Kongresu niedokończonego" Agnieszki Arnold w Krakowie
Indeks 73 otrzymał list od Rzecznika Narodowego Centrum Kultury z prośbą o sprostowanie rzekomo nieprawdziwej informacji o ocenzurowaniu filmu Agnieszki Arnold "Niedokończony Kongres". Reżyserka komentuje sprawę jednym zdaniem: "oświadczam, że całkowitą odpowiedzialność za kształt i treść trzech wersji filmu "Kongres niedokończony" ponoszę tyko i wyłącznie ja sama." Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek odwołuje się do ochrony dobrego imienia swojej instytucji, stawiając je ponad wolność twórczości artystycznej. W badaniach i praktyce Indeksu 73 w podobnych przypadkach posługujemy się pojęciem "cenzury ekonomicznej" - pisze Lidia Makowska w portalu Indeks 73.
30-09-2009
Refleksje po Kongresie Kultury Polskiej
Czy ten Kongres wydarzył się więc naprawdę? To się okaże za kilka miesięcy, kiedy będzie już wiadomo, czy konkretne pomysły i postulaty zgłoszone w czasie obrad zostaną wcielone w życie. Jeśli tak się nie stanie, będzie to potwierdzenie towarzyszącej nam nieustannie intuicji, że dla polskich polityków kultura wciąż nie jest obszarem realnej polityki, a jedynie obszarem PR-owskich wybiegów i mityngów dla VIP-ów - uważa Łukasz Gorczyca, krytyk sztuki. Komentarze twórców po Kongresie Kultury Polskiej w Gazecie Wyborczej.
29-09-2009
Forum Teatralne po Kongresie Kultury
- Dla osób związanych z teatrem pokłosiem Kongresu jest zwołanie na 14 grudnia Forum Teatralnego, będziemy rozważać wtedy też kwestie legislacyjne - mówi Janusz Opryński. Komentarze lubelskich twórców po Kongresie Kultury w Gazecie Wyborczej - Lublin.
29-09-2009
Same pytania
Toż kongresu trzeba, by dowieść nieprzystawalności prawa do życia? Od ilu lat wiadomo o dziesiątkach przepisów z dawnej epoki, o potrzebie stworzenia nowej ustawy o instytucjach kultury, o tym, że ich dyrektorzy balansują na granicy prawa albo w pustce, bo ono za życiem nie nadąża? - po Kongresie Kultury Polskiej w Krakowie pyta Wacław Krupiński w swych Kulturałkach na łamach Dziennika Polskiego.
29-09-2009
Zostawcie kulturę państwu
- Dziś w każdym wydarzeniu sportowym zawodnicy mają na koszulkach napisaną nazwę sponsora i telewizja to pokazuje, ponieważ nikogo to nie razi. Ale, gdyby ktoś chciałby to samo zrobić przy koncercie Placido Domingo od razu pojawi się zarzut, że promuje prywatną firmę - mówi Marek Szyjko, dyrektor Teatru Wielkiego, po krakowskim Kongresie Kultury Polskiej.
28-09-2009
Nowocześnie, a nie bizantyjsko
Najważniejsze, żeby środowisko twórcze nie siedziało i czekało, że minister mu da, tylko żeby się organizowało. Na Kongresie to się zaczęło, wyszliśmy ze swoich branż. Myślę, że ten dialog będzie kontynuowany - mówi Agnieszka Holland w Gazecie Wyborczej.
28-09-2009
Popiół czy diament - co dalej z polską kulturą?
- Kultura powinna być nadal dotowana z budżetu państwa. Myślenie, że wszystko załatwi wolny rynek, doprowadziło do tego, że twórcy przypochlebiają się najniższym gustom, że ambitniejsze projekty nie mają racji bytu - mówiła na wczorajszym panelu w Warszawie Agnieszka Holland.
28-09-2009
Warszawa. NCK prostuje słowa Pawłowskiego
Narodowe Centrum Kultury domaga się od portalu Gazeta.pl sprostowania nieprawdziwej informacji dotyczącej rzekomych nacisków jakie Centrum miałoby wywierać na Panią Agnieszkę Arnold w kwestii skrócenia jej filmu pt. "Niedokończony Kongres". W portalu został zamieszczony tekst Romana Pawłowskiego pt. "Anty-Kongres", który to zawierał nieprawdziwe informację.
28-09-2009
Zdrojewski: chcę grać fair
- Uważam, że artyści to wolni ludzie, a samorządów na szczęście mamy sporo i funkcjonują w nich osoby o różnych poglądach, więc kiedy dyrektor Brzoza traci pracę w Łodzi, może ją znaleźć w innym mieście. Mogę zgodzić się, że zrobiono mu krzywdę, bo teatr wychodził na prostą, ale wolałbym, żeby minister kultury nie odpowiadał za wszystkich dyrektorów artystycznych we wszystkich instytucjach w Polsce - mówi minister Bogdan Zdrojewski w Przekroju.
28-09-2009
To my naprawimy TVP
Jednym z najważniejszych osiągnięć zakończonego w piątek Kongresu Kultury Polskiej wydaje mi się pojawienie się możliwości gruntownej zmiany ponurej sytuacji wokół mediów publicznych. Podczas Kongresu powstał bowiem komitet obywatelski, który ma ambicje, by w dość rewolucyjny sposób przedefiniować publiczne media - zarówno pod względem ich struktury, finansowania czy zarządzania, jak i pod względem społecznej kontroli nad nimi - mówi Agnieszka Holland w Dzienniku Gazecie Prawnej
28-09-2009
Minister kultury podsumowuje Kongres Kultury Polskiej
- Nie da się w Polsce w perspektywie nawet roku 2030 zastąpić państwowego mecenatu innymi mechanizmami finansowania kultury: rynkiem czy prywatnym sponsoringiem. Jestem zwolennikiem bardzo silnego udziału mecenatu państwa w życiu instytucji artystycznych i samych artystów - mówi minister Zdrojewski w Gazecie Wyborczej.
26-09-2009
Nieubłagana piącha rynku
O Szczecinie mówi się dobrze w zasadzie tylko w kontekście sukcesów naszych artystów - Ingi Iwasiów, Beaty Zygarlickiej, Anny Augustynowicz... Może jedyny kapitał, jaki pozostał jeszcze naszemu miastu, to kapitał kulturowy? Lekkomyślnością byłoby go zmarnować - przy okazji Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie pisze Alan Sasinowski w Kurierze Szczecińskim.
26-09-2009
Po Kongresie: Instytut Tańca - ale jaki?
W swoim piątkowym przemówieniu podczas Kongresu Kultury Polskiej, minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział powołanie Instytutu Tańca - pisze Witold Mrozek w portalu nowytaniec.pl
26-09-2009
By liczono się z kulturą
- Nie wiem, czy jestem zadowolony. Nie jestem gotowy do żadnych konkluzji, minister Boni na mnie pokrzykiwał. Jest pewna kultura debaty o kulturze. I o ile świat kultury świetnie się do tego nadaje, to świat polityki naprawdę nie. Pouczanie nas, artystów, menedżerów, soli tej ziemi, uważam w najwyższym stopniu za nieuczciwe. Potrzebuję czasu, aby ochłonąć - po Kongresie Kultury Polskiej mówi Paweł Potoroczyn, szef Instytutu Adama Mickiewicza.
25-09-2009
Duch inżyniera Mamonia nad polską kulturą
- Nad sztuką unosi się duch inżyniera Mamonia, który sprawia, że dziś akceptuje się tylko to, co już jest znane albo wypływa z głównego nurtu - mówi Ryszard Legutko, filozof, europoseł PiS w rozmowie z Jarosławem Stróżykiem z Rzeczpospolitej.
25-09-2009
Hausner: między ekonomistami a twórcami nie ma konfliktu
Były minister gospodarki Jerzy Hausner zapewnił w piątek na zakończenie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, że nie ma rzeczywistego konfliktu między ekonomistami a ludźmi kultury - podaje PAP.
25-09-2009
Kongres Kultury: Czy kultura wysoka może być masowa?
Relacja z drugiego dnia Kongresu. Po trzęsieniu ziemi, jakie wywołało wystąpienie byłego premiera Leszka Balcerowicza, który pierwszego dnia Kongresu zarzucił części twórców i organizatorów kultury mentalność "radzieckiego działacza", dzień drugi przebiegał w atmosferze spokojnego, akademickiego seminarium - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
25-09-2009
Kraków. Artyści o Kongresie: brak żywych dyskusji i konkretów
Dobrze przygotowane sesje, ale tematy paneli przypadkowe, letnia atmosfera dyskusji, brak możliwości uchwalenia konkretnych rozwiązań - takie m.in. krytyczne uwagi pod adresem Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie formułowali w rozmowie z PAP jego uczestnicy - wśród nich twórcy teatru i filmu.
25-09-2009
Kraków. Powołano Komitet Obywatelski Mediów Publicznych
Kilkudziesięciu twórców kultury i publicystów powołało Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, dążący do opracowania nowego projektu ustawy o mediach publicznych. Komitet powstał podczas zakończonego w piątek w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej.
25-09-2009
Kraków. Tadeusz Mazowiecki odznaczony Gloria Artis
Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" odznaczył w czwartek w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski premiera pierwszego niekomunistycznego rządu - Tadeusza Mazowieckiego (na zdjęciu).
25-09-2009
Na kongresie: kultura nie jest luksusem, jest koniecznością
- Kultura nie jest luksusem, ale ważnym czynnikiem rozwoju, jest koniecznością - mówili w piątek podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie uczestnicy ostatniej sesji plenarnej "Kultura - kapitał rozwoju" - podaje PAP.
25-09-2009
Telewizja: lek na bezsenność czy wykluczenie?
"Panie premierze, czego się pan dowiedział o Kongresie Kultury ze wczorajszych wiadomości w TVP? - zapytał Tadeusza Mazowieckiego Jacek Żakowski, moderator czwartkowego panelu o kulturotwórczej roli mediów. - Niczego - brzmiała odpowiedź - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
25-09-2009
Kraków. Będzie nowelizacja ustawy o działalności kulturalnej
Nowelizację ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zapowiedział w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu).
25-09-2009
Kraków. Zdrojewski: 2 mld zł na inwestycje w sferze kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakontraktowało inwestycje w infrastrukturę na kwotę 2 miliardów złotych - ogłosił szef tego resortu Bogdan Zdrojewski podczas piątkowej uroczystości zakończenia Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.
25-09-2009
Kraków. Sformułowanie oczekiwań środowiska na Kongresie Kultury
Zakończony w piątek 6. Kongres Kultury Polskiej w Krakowie stał się dla środowiska okazją do porozumienia i sformułowania swych oczekiwań - wzrostu nakładów budżetowych na kulturę oraz pilnego podjęcia prac legislacyjnych nad ustawą medialną i ustawą o działalności kulturalnej. Większość uczestników kongresu uważa, że spełnił on oczekiwania środowiska.
24-09-2009
Jednożercy i wszystkożercy kultury
Polacy nie uczestniczą w kulturze wysokiej, a hegemonem jest dzisiaj kultura popularna - oceniła prof. Wojciech Burszta ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Podczas trwającego w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej omawiał on raport dotyczący kultury w życiu codziennym Polaków.
24-09-2009
Kraków. Anty-kongres alternatywy
Równolegle z Kongresem Kultury Polskiej środowiska alternatywne urządziły spontanicznie swój własny Anty-Kongres. Jego pierwsza odsłona miała miejsce w wczoraj wieczorem, w pierwszym dniu oficjalnego Kongresu, w artystycznej spółdzielni Goldex Poldex w krakowskim Podgórzu.
24-09-2009
O kulturze i kongresie w mediach
Media ogrywają wielką rolę w propagowaniu i tworzeniu kultury, niestety jest to w głównej mierze kultura prostactwa i kiczu. Misję kulturotwórczą najlepiej wypełnia radio publiczne, najgorzej telewizja - uznali uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej biorący udział w sympozjum "Kulturotwórcza rola mediów".
24-09-2009
O nowej ustawie o działalności kulturalnej i finansowaniu kultury na Kongresie Kultury
- Potrzebujemy zupełnie nowej ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - mówiła wczoraj na Kongresie Kultury Polskiej w Krakowie przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska. Dodała, że jej zdaniem nie ma jednak nadziei na szybkie powstanie takiego projektu.
24-09-2009
Uczestnicy Kongresu Kultury o zmianach na rzecz teatru
Polski teatr wymaga wielu zmian prawnych w zakresie organizacji i finansowania placówek teatralnych, ale konieczna jest także zmiana mentalności decydentów - od polityków po urzędników wszystkich szczebli władzy, przynajmniej póki mają oni wpływ na ten obszar kultury.
24-09-2009
Głos ma kultura
Nieoczekiwanym bohaterem pierwszego dnia Kongresu Kultury Polskiej stał się Leszek Balcerowicz, były minister finansów i architekt polskiej transformacji. Wielu mówców odnosiło się bezpośrednio do jego reform, widząc w nich przykład, jak reformować kulturę lub przeciwnie - ostrzegając przed "balceryzacją" kultury - relacja Romana Pawłowskiego z Gazety Wyborczej z pierwszego dnia Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie.
24-09-2009
Holland: oskarżam polityków i media o upadek kultury
- Politycy zbyt instrumentalnie traktują twórców, utrudniając pracę tym instytucjom kultury, które chcą eksperymentować. Po prostu utrudniają artystom rozwój twórczy. Widać to zarówno w teatrze, jak i w filmie czy sztukach wizualnych. Jeśli zaś chodzi o media, to mam na myśli obniżenie poziomu ich oferty kulturalnej, co w efekcie prowadzi do tandety, takiej jak niekończącej się opery mydlane - mówi Agnieszka Holland, uczestniczka Kongresu Kultury Polskiej.
24-09-2009
Kraków. Uczestnicy Kongresu: 1 proc. z budżetu na kulturę
Wśród uczestników Kongresu Kultury Polskiej zbierane są podpisy pod postulatem dotyczącym przekazywania na kulturę z budżetu państwa jednego procenta. Postulat ma zostać przekazany przewodniczącemu Rady Programowej Kongresu.
24-09-2009
Kongres Kultury: Potoroczyn kontra Balcerowicz
- Oczekiwałem od tego Kongresu zaakcentowania przez najwyższe autorytety w państwie, że jesteśmy ważną częścią ekonomii, a nie spiskiem lekkoduchów, zmową darmozjadów - mówił dziś na Kongresie Kultury Polskiej w Krakowie, Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
24-09-2009
Panie premierze, kultura czeka
W sumie nie dziwię się premierowi, mógłby usłyszeć wiele gorzkich słów. Choćby o klęsce ustawy medialnej i groteskowej awanturze w telewizji publicznej, której PO biernie się przygląda. Także o tym, że państwo na kulturę przeznacza 0,5 proc. budżetu, czyli pół błędu statystycznego. O ostatnich cięciach w budżetach publicznych instytucji kultury. Nieobecność Tuska na kongresie potwierdza opinię, że jego partia nie interesuje się kulturą - Roman Pawłowski komentuje nieobecność premiera Donalda Tuska na otwarciu Kongresu Kultury Polskiej.
23-09-2009
Kongres Kultury - czy państwo zrezygnuje z roli mecenasa?
Kongres jeszcze się nie rozpoczął, a już zrodził negatywne emocje. Uczestnikom kongresu zaoferowano jedynie spektakle Krystiana Lupy i Jana Klaty ze Starego Teatru. W kuluarach usłyszeliśmy pytania, czy to przypadek, czy sygnał kierunku, w jakim kultura ma podążać? - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
23-09-2009
Kraków. Tysiąc stu na Kongres Kultury Polskiej
Tysiąc stu twórców, intelektualistów i animatorów życia kulturalnego weźmie udział w rozpoczynającym się we środę w Krakowie Kongresie Kultury Polskiej.
23-09-2009
Kraków-Wrocław. Capitol w Raporcie o teatrze na Kongresie Kultury
Wśród Raportów o stanie kultury, przygotowanych przez ekspertów na rozpoczynający się dziś w Krakowie Kongres Kultury Polskiej, jest Raport o teatrze.
23-09-2009
Kulturą się nie handluje
Po 1989 r. nastąpił, zwłaszcza w młodym pokoleniu, spadek zainteresowania kulturą wysoką. Domaga się to natychmiastowego działania - mówi w Dzienniku Stefan Chwin przed rozpoczynającym się w środę Kongresem Kultury Polskiej 2009. Dodaje, że potrzebna jest dyskusja o finansowaniu kultury. "Bez mecenatu państwa wysoka sztuka sobie nie poradzi" - mówi.
23-09-2009
Mecenat obowiązkiem państwa
Zniecierpliwieni bezradnością elit politycznych twórcy wzięli sprawy w swoje ręce i wczoraj, ostatniego dnia Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, wystąpili z inicjatywą obywatelskiego projektu ustawy medialnej. Ma go przygotować Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. Zebrane na Kongresie środowiska twórcze zademonstrowały solidarność nie tylko w sprawie mediów, ale także w kwestii państwowego mecenatu. W apelu do władz uczestnicy domagają się podwojenia nakładów z budżetu państwa na kulturę do 1 proc. - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
23-09-2009
Premier woli piłkę nożną
Od ostrej krytyki polityki państwa rozpoczęło się spotkanie twórców w Krakowie. Kongres miał już negatywnego bohatera, zanim się rozpoczął. Wbrew ustaleniom nie przybył Donald Tusk - Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej o pierwszym dniu Kongresu Kultury Polskiej.
23-09-2009
Tezy na Kongres
Podobno za czasów Balzaka pewien hrabia, pytany dlaczego chodzi do burdelu, miał odrzec z oburzeniem: "nie będę fatygował hrabiny, by zaoszczędzić ludwika". To nieźle oddaje stosunek dużej części Polaków do kultury - pisze Jacek Żakowski w Polityce
23-09-2009
Wszystkie światła na kulturę
O randze wydarzenia świadczą też kontrowersje, które już mu towarzyszą. Organizatorzy przygotowanego za zaledwie tysiąc złotych (Nie)kongresu Wolnej Kultury nie wierzą, że krakowskie dyskusje przyniosą konkretne efekty. Mimo powszechnego uznania dla osób zasiadających w radzie programowej słychać też głosy niezadowolenia z tego, że przyszłość polskiej kultury oddaje się w ręce ludzi, których średnia wiekowa wynosi około 65 lat - pisze Małgorzat I. Niemczyńska w Gazecie Wyborczej - Kraków.
23-09-2009
Kongres o kryzysie czytelnictwa i problemach ruchu muzycznego
"Nie tylko gospodarka, głupcy!" - takie hasło proklamowała większość uczestników panelu "Literatura polska: posłannictwo czy zawód; rodzimość czy europejskość".Przedstawiciele świata muzyki apelowali o powołanie instytucji narodowej która w kompleksowy sposób zajęłaby się problemami rynku muzycznego w Polsce, oraz roztoczenie nad nim opieki przez państwo.
23-09-2009
Kraków. Państwo dba o sport, zapomina o kulturze
- Elity polityczne kompletnie się kulturą nie interesują - można było usłyszeć podczas Kongresu Kultury Polskiej, który rozpoczął się dziś w Krakowie.
23-09-2009
Polskiej kinematografii potrzeba filmów wywrotowych
Polskiej kinematografii potrzebne są filmy "wywrotowe", "filmy przełomu" oraz mniej konformistyczne postawy twórców - takie m.in. opinie padały podczas środowej debaty "Do czego jest nam potrzebne kino?", zorganizowanej w Krakowie w ramach Kongresu Kultury Polskiej.
23-09-2009
Waldemar Dąbrowski: nigdy nie było tak dobrego finansowania kultury
Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski uważa, że nigdy nie było tak dobrego finansowania kultury polskiej jak obecnie. - Nie uważam, że kultura potrzebuje "planu Balcerowicza". W naszej historii była przestrzeń na jeden plan, który otworzył zupełnie nowe światy. Kulturę trzeba traktować jako zadanie, jako postulat, jako zobowiązanie każdego z nas do kreowania rzeczywistości kultury we wszystkich jej wymiarach - powiedział Dąbrowski w rozmowie z PAP w środę.
23-09-2009
Holland na Kongresie Kultury Polskiej: tak dalej być nie może
Tak dalej być nie może - alarmowała w środę w Krakowie reżyser Agnieszka Holland, oceniając kondycję polskiej kultury 20 lat po odzyskaniu wolności. Skrytykowała stosunek polityków do artystów oraz media, które - jej zdaniem - źle realizują zadanie dystrybucji kultury.
23-09-2009
Uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej o roli mecenatu państwa
Im mniej państwa w kulturze, tym dla kultury lepiej, przy założeniu, że pewne obszary i tak ze swej natury są i będą zdane na państwowy mecenat - przekonywał Leszek Balcerowicz podczas II sesji plenarnej Kongresu Kultury Polskiej, który w środę rozpoczął się w Krakowie.
22-09-2009
Kraków. Jutro Kongres Kultury Polskiej
W środę rozpoczyna się w Krakowie Kongres Kultury Polskiej. Ma podsumować dokonania ostatnich 20 lat i wyznaczyć cele na co najmniej 20 następnych.
22-09-2009
Talenty wymagają pieniędzy
- By skutecznie walczyć o dostęp do kapitału i technologii, poszczególne kraje zaczynają konkurować wizerunkiem, którego najbardziej efektownym nośnikiem jest kultura - mówi PAWEŁ POTOROCZYN, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
22-09-2009
Warszawa. Z czym jadą na Kongres Kultury Polskiej
Warszawscy kulturalni aktywiści żyją już Kongresem Kultury Polskiej, który rozpoczyna się w środę w Krakowie. Dyskusje są gorące: Jechać? Nie jechać? A jak jechać, to z czym?
22-09-2009
Polską kulturę trzeba wypromować
U nas wciąż panuje przekonanie, że jeśli ktoś ma talent, zaistnieje w świecie. Tymczasem karierom artystów trzeba pomagać. Spektakle Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego trafiły na słynny festiwal do Edynburga, bo jego dyrektor Jonathan Mills miał wcześniej szansę poznać polski teatr - przed Kongresem Kultury Polskiej pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
17-09-2009
Kultura się nam opłaci
- Oddaję władzę nad całym kongresem środowisku, oczekuję uczciwej, rzetelnej i konstruktywnej dyskusji. Niczego nie narzucam - mówił na spotkaniu w Klubie "Goście Gazety" minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
17-09-2009
Łódź. Debata o raporcie Hausnera przed Kongresem Kultury Polskiej
W przyszłym tygodniu, między 23 a 25 września, w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej. Największe emocje wzbudza przygotowany na jego potrzeby przez zespół prof. Jerzego Hausnera "Raport o finansowaniu i zarządzaniu instytucjami kultury". Łódzkie Muzeum Sztuki wczoraj przeprowadziło debatę wokół tego raportu.
17-09-2009
Nasze oczekiwania wobec kongresu
- Kongresu Kultury nie można traktować w kategoriach meczu piłkarskiego: ktoś wygrywa, ktoś przegrywa. Głównym problemem jest dzisiaj brak komunikacji w środowiskach twórczych. Za mało rozmawiamy, za mało myślimy, za mało działamy w kategoriach wspólnoty - mówi Agnieszka Holland w Gazecie Wyborczej. Głos zabierają także też Bogna Świątkowska, Łukasz Gorczyca, Leszek Bzdyl i Jerzy Stuhr.
17-09-2009
Scenariusze dla kultury
Co zwycięży na Kongresie Kultury - deregulacja czy regulacja, rynek kultury czy mecenat publiczny? Pewne jest jedno - kultura chce się wybić na niepodległość. Potrzebna jest więc jej nowa konstytucja - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
09-09-2009
Kultura się liczy!
Faktem natomiast jest, iż w życiu zwłaszcza instytucji teatralnych panuje dość daleko posunięta dowolność w rozstawaniu się z kadrą kierowniczą. Z tego też powodu właśnie na kongresie będę zabiegać o wsparcie dla projektu powrotu do sezonów i kontraktowania kadry kierowniczej instytucji artystycznych na czas od trzech do siedmiu lat - mówi Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem z Rzeczpospolitej.
07-09-2009
Warszawa. Czat z ministrem kultury
Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że jego resort powinien gwarantować prawidłowe funkcjonowanie wszelkich mechanizmów sprzyjających rozwojowi kultury; ministerstwo nie może też rezygnować z pełnienia funkcji mecenasa sztuki.
04-09-2009
Reżyserzy, primadonny i ministrowie kultury
Polska kultura operowa zmaga się z problemem, który ma głęboko antyintelektualne podłoże. Nie potrafimy traktować opery jako pola do rozmowy o dotykających nas problemach - pisze Maciej Jabłoński w Dwutygodniku. Strona Kultury, zabierając głos w dyskusji Przed Kongresem Kultury Polskiej
28-08-2009
Kraków. Coraz bliżej do Kongresu Kultury
Kongres Kultury Polskiej odbędzie się w Krakowie, w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dniach 23-25 września 2009 r. Inicjatorem i Honorowym Patronem Kongresu Kultury Polskiej 2009 jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Partnerami wydarzenia zostali Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Krakowa.
18-08-2009
Kraków. Przygotowania do Kongresu Kultury Polskiej
Jak się miewa kultura polska? We wrześniu w Krakowie zastanawiać się nad tym będą najtęższe głowy. Już teraz w internecie można się zapoznać ze specjalnie przygotowanymi raportami o jej stanie.
06-08-2009
Kraków. Raport o tańcu współczesnym
Na stronie internetowej Kongresu Kultury Polskiej (www.kongreskultury.pl) pojawił się "Raport o tańcu współczesnym" - jedno z 15 opracowań, obrazujących przemiany, jakie dokonały się w polskiej kulturze w trakcie ostatnich dwudziestu lat.
27-07-2009
Kraków. Lista uczestników Kongresu Kultury zamknięta
Z powodu niezwykle dużego zainteresowania Kongresem Kultury Polskiej, zaplanowanego na wrzesień w Krakowie, organizatorzy zakończyli już rejestrację uczestników - powiedział w poniedziałek na Wawelu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu).
14-07-2009
Warszawa. Raporty o stanie kultury w sieci
Od piątku, 10 lipca 2009 r., na stronie internetowej Kongresu Kultury Polskiej www.kongreskultury.pl, Narodowe Centrum Kultury rozpoczęło publikację poszczególnych raportów składających się na "Raport o stanie kultury". Do 23 lipca 2009 r. wszystkie raporty zostaną opublikowane na stronie Kongresu
13-07-2009
Okiem Jerzego Stuhra: Pochwała rzemiosła
Gdyby zapytać muzyka, czy kształci artystę czy rzemieślnika, to powie, że ma go nauczyć rzemiosła. Gdyby zapytać aktora - odpowiedź nie byłaby tak jednoznaczna. A przecież rzemiosło wszędzie jest podstawą, choć ostatnio wyraźnie jest negowane. Gdy umiesz użyć odpowiedniej formy, masz świadomość komunikowania się z odbiorcą. Dlatego martwi mnie dzisiejszy teatr, bo on to zaczyna negować. Neguje formę, stawia na ekshibicjonizm wewnętrzny - mówi Jerzy Stuhr w rozmowie z Marią Malatyńską w Polsce Gazecie Krakowskiej.
10-07-2009
Bytom. O edukacji artystycznej w Kronice
Tuż przed nadchodzącym krakowskim Kongresem Kultury Polskiej, a zarazem w czasie XVI Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika odbędzie się panel dyskusyjny Publiczna, prywatna, nieformalna, wirtualna - wieloaspektowość edukacji artystycznej.
09-07-2009
Bytom. E-Kongres Polskiej Kultury - spotkanie w CSW Kronika
10 lipca (piątek), godz. 17.30 CSW Kronika będzie kolejnym miejscem, w którym odbędzie się spotkanie z moderatorami e-Kongresu - serwisu internetowego stworzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
17-06-2009
Warszawa. Inauguracja forum e-Kongres
22 czerwca o godz. 18.00 w Klubokawiarni na Chłodnej odbędzie się inauguracja forum e-Kongres z udziałem moderatorów.
14-05-2009
Kraków. Minister Zdrojewski o niekompetencji w kulturze
- Będę budował sprzeciw wobec akceptacji niekompetencji w kulturze - zapowiedział w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu) podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami środowiska kulturalnego Krakowa i Małopolski.
07-05-2009
Warszawa. Konferencja poświęcona Kongresowi Kultury Polskiej
7 maja 2009 roku w kinie Rejs odbyła się konferencja prasowa poświęcona założeniom Kongresu Kultury Polskiej który odbędzie się w Krakowie w dniach 23-25 września 2009 r.
04-05-2009
Plan Hausnera dla kultury
Ekonomista prof. Jerzy Hausner będzie autorem reformy polskiej kultury. Jej założenia przedstawił wczoraj podczas konferencji prasowej ministra Bogdana Zdrojewskiego zapowiadającej Kongres Kultury Polskiej w Krakowie - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
13-03-2009
Warszawa. Podpisano program Kongresu Kultury Polskiej
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz profesor Piotr Sztompka [na zdjęciu] podpisali w piątek ostateczną wersję programu Kongresu Kultury Polskiej, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie - informuje ministerstwo kultury.