powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Elbląg. List zespołu aktorskiego Teatru im. Sewruka do ministra kultury

Chcielibyśmy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie przedłużeniem kontraktu obecnemu dyrektorowi Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu z pominięciem procedury konkursowej przewidzianej w "Ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej" - piszą elbląscy aktorzy do ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Zespół Aktorski Elbląg, dnia 07 października 2013 r.

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

ul. Teatralna 11

82-300 Elbląg

Pan

Bogdan Zdrojewski

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie Ministrze,

Chcielibyśmy wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie przedłużeniem kontraktu obecnemu dyrektorowi Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu z pominięciem procedury konkursowej przewidzianej w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Od dłuższego czasu informujemy władze samorządowe o nadużyciach związanych z działalnością obecnego dyrektora Mirosława Siedlera. Wielokrotnie wysyłaliśmy pisma do Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w tej sprawie. Ponadto odbyło się spotkanie zespołu aktorskiego z władzami województwa dotyczące przypadków mobbingu, nepotyzmu, zastraszania oraz psychicznego nękania pracowników teatru. Jak na razie jedynym wymiernym efektem naszych działań były zwolnienia aktorów.

Niestety tak zwane myślenie słupkami i czysto ekonomiczne podejście do instytucji kultury spowodowało, że osoba która depcze godność pracowników i niszczy wspóę jaką jest teatr, została pozostawiona na stanowisku z pominięciem transparentnych procedur postulowanych od dawna przez środowisko ludzi kultury.

Mając w pamięci zaangażowanie Ministerstwa w dążenie do tego, aby przy powoływaniu dyrektorów instytucji kultury dominowała zasada wyłaniania kandydata na stanowisko dyrektora w drodze konkursu, zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc w rozwiązaniu opisanej przez nas sytuacji. Zaangażowanie Pana Ministra z pewnością pozwoli na spokojne i racjonalne rozwiązanie konfliktów, które niszczą elbląski teatr.

Z poważaniem,

Zespół Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Do wiadomości:

Pan Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Polska Agencja Prasowa

Wortal www.e-teatr.pl

Miesięcznik Dialog

Miesięcznik Teatr

Dziennik Teatralny

Gazeta Wyborcza

Rzeczpospolita

Polska The Times