Teatry prywatne w Polsce

22-01-2005
07-05-2020
Kielce. Teatr TeTaTeT o decyzji dyr. Michała Kotańskiego
Z przykrością informujemy, iż na skutek decyzji dyrektora Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, pana Michała Kotańskiego, o wprowadzeniu umów zakazujących konkurencji w czasie trwania stosunku pracy, tzw. "lojalek", Teatr TeTaTeT zmuszony będzie zakończyć współpracę z aktorami tego Teatru, a co za tym idzie dokonać zmian obsadowych prezentowanych spektakli - piszą twórcy kieleckiej sceny.
30-04-2020
Emilian Kamiński: To lekcja. Natura pogroziła palcem
To już nie jest czas próby. To czas doświadczenia. Próby już były. Przyszedł czas poważnego zastanowienia się. Premiera tego spektaklu już się odbyła. Spektaklu pod tytułem "pandemia". Każdy z nas musiał tę sztukę w taki czy inny sposób odczuć. Mądrzy ludzie muszą z tego wyciągnąć wnioski. Tego świata nie da się już w ten sposób tłamsić - mówi aktor Emilian Kamiński, założyciel Teatru Kamienica.
30-04-2020
Janusz Józefowicz: Z dnia na dzień zostaliśmy pozbawieni środków do życia
- Nasz teatr musi przetrwać ten koszmar, aby spłacić naszym widzom dług wdzięczności - mówi Janusz Józefowicz, aktor, reżyser i dyrektor Teatru Studio Buffo w Warszawie.
30-04-2020
Tomasz Karolak: znalazłem dla Teatru IMKA nową scenę w Warszawie
- Znalazłem scenę w Warszawy, na której od wielu lat nic się nie dzieje; mam plan na jej reaktywację i odkurzenie dosłownie i w przenośni - powiedział PAP aktor, reżyser i założyciel Teatru IMKA Tomasz Karolak.
24-04-2020
Warszawa. Michał Żebrowski liczy na pomoc finansową państwa
Michał Żebrowski, dyrektor Teatru 6. piętro, w jednym z ostatnich wywiadów opowiedział o swojej trudnej sytuacji finansowej. Okazuje się, że jeden z najbardziej znanych polskich aktorów jest obecnie na utrzymaniu swojej żony Aleksandry.
22-04-2020
Czuwaj, bo wyrzucą. Harcerze nie chcą teatru Karolaka
Wygląda na to, że po dziesięciu latach teatr Tomasza Karolaka będzie musiał wyprowadzić się z siedziby przy ul. Konopnickiej. Związek Harcerstwa Polskiego, który zarządza nieruchomością, nie chce przedłużyć umowy z aktorem. A za plecami Karolaka z harcerzami dogadała się aktorka Grażyna Wolszczak, która także prowadzi swój teatr i podpisała nową umowę najmu - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-04-2020
Groźna epidemia gier personalnych
Zasłużony łódzki dyrektor Waldemar Zawodziński może utracić dyrekcję. Teatr IMKA Tomasza Karolaka już stracił siedzibę - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
22-04-2020
Warszawa. Reakcja Grażyny Wolszczak na słowa Anny Gornostaj
- Jeździliśmy wcześniej razem na wakacje, czuliśmy się przyjaciółmi, tymczasem zachowała się jak agresor - twierdzi dyrektorka warszawskiego Capitolu, wspominając swoją historię z Grażyną Wolszczak. Aktorka i założycielka Fundacji Garnizon Sztuki, która przejmuje siedzibę teatru Tomasza Karolaka, odpowiada.
21-04-2020
Podchody ZHP i Wolszczak z Karolakiem
Podczas pandemii ZHP i Grażyna Wolszczak pozbawili siedziby Teatr IMKA, jedną z najciekawszych prywatnych scen z artystycznymi ambicjami - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
21-04-2020
Warszawa. Teatr Kamienica potrzebuje wsparcia finansowego
Mimo zamknięcia Teatru Kamienica, wciąż generuje koszty. Emilian Kamiński otrzymał wsparcie od Zarządu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
20-04-2020
Warszawa. Grażyna Wolszczak przejmuje siedzibę Teatru IMKA
Umowa najmu siedziby teatru IMKA, której zarządcą jest Związek Harcerstwa Polskiego, wygasa 30 czerwca. Jak powiedziała Onetowi rzeczniczka prasowa ZHP, podpisał on już nową umowę ze spółką należącą do Grażyny Wolszczak, która będzie obowiązywać od 1 lipca.
18-04-2020
Warszawa. Tomasz Karolak o sytuacji ws. siedziby IMKI
Załóżyciel i dyrektor Teatru IMKA Tomasz Karolak kilka dni temu opublikował oświadczenie, w którym oskarżył Fundację Garnizon Sztuki Grażyny Wolszczak o próbę "wrogiego przejęcia" siedziby teatru. Teraz mówi: Nie będę się z koniem kopał.
15-04-2020
Artyści w antrakcie
Większość liczy już straty, nieliczni liczą na zyski. Tracą aktorzy i prywatne teatry, ale rozkwita rynek dziel sztuki. Dla wielu artystów pandemia koronawirusa jest też czasem refleksji - pisze Maja Narbutt w tygodniku Sieci.
14-04-2020
Warszawa. Teatr IMKA informuje o rozmowach ze Związkiem Harcerstwa Polskiego
Teatr IMKA wystosował oświadczenie dotyczące rozmów ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, które podjął w związku z próbą przejęcia siedziby teatru przez fundację Grażyny Wolszczak.
09-04-2020
Warszawa. Oświadczenie Teatru IMKA
Dyrekcja i zarząd Teatru IMKA wystosowali oświadczenie w sprawie prób przejęcia siedziby teatru przez Fundację Garnizon Sztuki prowadzoną przez Grażynę Wolszczak.
27-03-2020
Czy koronawirus zabije polską kulturę? A może ją wzmocni?
Epidemia unaoczniła twórcom, że nie mają żadnych zabezpieczeń. Rynek kultury przestał istnieć, więc zostali na lodzie. Może to będzie bodźcem do zmian instytucjonalnych - pisze Konrad Szołajski w Gazecie Wyborczej.
27-03-2020
Katowice. Jak teatry prywatne przetrwają w tych trudnych czasach?
Od ponad dwóch tygodni pozamykane są wszystkie instytucje kultury. Jak radzą sobie prywatne i niezależne teatry w Katowicach? Nie liczą na pomoc państwa, bo tej rzadko doświadczają.
14-02-2020
Teatr widzą roześmiany
- W Kielcach trudno zdobyć sponsora na kulturę, sport nie ma tego problemu - mówi Mirosław Bieliński. Razem z żoną od niemal dwóch lat tworzy prywatny teatr TeTaTeT. Właśnie przenieśli się na nową scenę.
24-05-2019
Teresa i Mirosław Bielińscy: Wszystkiego się uczymy, robimy to po raz pierwszy
- Mimo trudności nie narzekamy, cieszymy się, że znaleźliśmy w sobie tyle odwagi i sił, by robić teatr, który podoba się widzom. Ich reakcje, uśmiechy, podziękowania dodają energii - mówią Teresa i Mirosław Bielińscy, kieleccy aktorzy, założyciele Teatru TeTaTeT.
25-03-2019
Bydgoszcz. Kiedy otwarcie Teatru Rozmaitości IV Śluza?
Pięknieje budynek przy ulicy Wrocławskiej, w którym od 2018 roku miał funkcjonować Teatr Rozmaitości. Niestety, nadal prowadzone są w nim prace budowlane, np. przy elewacji budynku.
13-03-2019
Warszawa. Prapremiera "Niespodzianki" Pierre'a Sauvila na 10-lecie Teatru Kamienica
Prapremierą "Niespodzianki" - komedii Pierre'a Sauvila - stołeczny Teatr Kamienica będzie świętować 28 marca swoje 10-lecie. - Sztuki, które reżyseruję, staram się spolszczać, przybliżać do naszej codzienności i ludzie są za to wdzięczni - powiedział PAP dyrektor Kamienicy Emilian Kamiński.
19-02-2019
Marzenie zrealizowane z mężem
- Tworzyliśmy Capitol jako teatr komediowy, bo wiedzieliśmy, że tylko taki jest w stanie się utrzymać - mówi założycielka Teatru Capitol Anna Gornostaj w rozmowie z Janem Bończą-Szabłowskim w Rzeczpospolitej.
19-02-2019
Warszawa. Premiera na jubileusz Anny Gornostaj
W tym roku Anna Gornostaj, dyrektor Teatru Capitol, obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji będziemy mogli oglądać aktorkę w rosyjskiej komedii małżeńskiej, w której towarzyszyć jej będą Olaf Lubaszenko oraz Kacper Kuszewski. Uroczysta premiera oraz jubileusz Anny Gornostaj 19 lutego w Teatrze Capitol.
04-09-2018
Emilian Kamiński: Kamienica jest czymś więcej niż teatrem
- Kamienica jest czymś więcej niż teatrem - mówi PAP dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica, aktor i reżyser Emilian Kamiński. 17 września premierą "Czarnej komedii" Petera Shaffera jego scena zainauguruje obchody jubileuszu 10-lecia działalności artystycznej.
09-07-2018
Krystyna Janda: Jestem dochodowym przedsięwzięciem
"Moje życie wtedy to był absolutny koszmar. Płakałam, upadałam, a potem się podnosiłam i grzecznie walczyłam dalej" - tak Krystyna Janda wspomina czasy, kiedy budowała swój teatr. Właśnie ukazał się trzeci tom jej dzienników.
02-01-2018
Teatr swój widzą bezdomny
Kiedy znani aktorzy decydowali się na własny biznes, liczyli na wsparcie państwa. Dziś liczą głównie na widzów. A tam, gdzie "dobra zmiana" obejmie też samorządy, prywatne teatry mogą się spodziewać wszystkiego najgorszego - pisze Joanna Solska w tygodniku Polityka.
07-12-2017
Teatr w walizce, teatr w kawalerce
Jak funkcjonuje teatr w Krakowie? Co jest pierwszym, a co drugim teatralnym obiegiem naszego miasta? Co jest offem, alternatywą, co sceną repertuarową? Czy kogoś jeszcze interesuje wspieranie ruchu amatorskiego i prywatnych inicjatyw? Dyskusje o teatrze zwykle toczą się wokół teatrów finansowanych przez państwo lub samorząd - pisze Jakub Wydrzyński w miesięczniku Kraków.
07-11-2017
"I gdyby tak móc jeszcze raz, to zrobiłbym to samo"
- Pamiętam stosunek całego środowiska do tego co robimy. Ludzie pukali się w czoło, nie rozumieli o co chodzi. Bo przecież po co się męczyć, szukać gdzieś prywatnych pieniędzy i do tego ryzykować, skoro może być prościej... - wspomina Janusz Józefowicz, dyrektor artystyczny Teatru Studio Buffo, świętującego jubileusz 25-lecia istnienia.
19-01-2017
Toruń. Spektakl Frajdy w Domu Muz
Teatr Frajda zaprasza na spektakl pt. "Wyjątkowe rodzeństwo" według tekstu Karoliny Liminowicz, ze scenografią Magdaleny Kamińskiej i muzyką Lecha Wilczaszka.
31-12-2016
Prywatne teatry, czyli "pchanie taczek na Giewont"
Prowadzenie prywatnego teatru w Polsce można porównać do "pchania taczki na Giewont" - napisała niedawno żartobliwie w swoim internetowym dzienniku Krystyna Janda, przy okazji dementowania kolejnych rewelacji prasowych o olbrzymich zyskach, jakie zarobiły, założone przez nią teatry. Z aktorką zgadzają się też inni dyrektorzy scen prywatnych, którzy wielokrotnie w wywiadach podkreślali, że prowadzenie prywatnego teatru w Polsce to nie lada wyzwanie - pisze Maciej Łukomski w portalu Life Style.
28-12-2016
Komedia od poniedziałku do poniedziałku
Wrocławski Teatr Komedia, jeden z najstarszych prywatnych teatrów w Polsce, zaczął 20. sezon - pisze Beata Dżon-Ozimek w tygodniku Przegląd.
15-12-2016
Szczęściarze z Karkonoszy
25 lat temu Jadwiga i Tadeusz Kutowie zrezygnowali z bezpiecznych etatów w państwowym teatrze w Toruniu, przyjechali w Karkonosze, kupili zrujnowany, stary dom w Michałowicach i... założyli Teatr Nasz. Jeden z pierwszych prywatnych teatrów w Polsce - pisze Leszek Kosiorowski w Nowinach Jeleniogórskich.
03-11-2016
Jak gwiazdy zarabiają na swoich teatrach
- Po zakręceniu kurka z państwowymi pieniędzmi prywatne teatry zaczęły biedować. Ale Janda, Karolak, Żebrowski i spółka wiedzą, jak bez milionowych dotacji ze swoich teatrów zrobić dobry biznes - pisze Szymon Krawiec w tygodniku Wprost.
06-10-2016
Bytom. Otwiera się Teatr Górnośląski
Marian Makula otwiera prywatny teatr. W jego repertuarze znajdą się spektakle grane po śląsku. Inauguracja Teatru Górnośląskiego rozłożona będzie na dwa dni. 7 października odbędzie się impreza zamknięta dla gości z zaproszeniami. W sobotę 8 października organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
29-08-2016
Bydgoszcz. Nowy teatr powstaje, ale bardzo powoli
Chodzi o prywatny Teatr Rozmaitości, który ma zacząć działać przy Wrocławskiej 7. Na razie inwestor dostał dotację od miasta. Choć, jak sam mówi, ta dotacja bardzo się przyda, ale to wciąż za mało.
04-08-2016
Bydgoszcz. Trwa remont Teatru Rozmaitości IV Śluza
Budynek przy ul. Wrocławskiej 7 coraz bardziej przypomina teatr, którym ma stać się już w 2018 roku. Jeśli znajdą się pieniądze. - To będzie druga bydgoska Wenecja - zapewnia Bogdan Leon Dąbrowski, pomysłodawca projektu.
28-07-2016
Rozmaitości przy IV śluzie
- II wojna światowa położyła kres jej działalności. Miasto w czasach PRL nie interesowało się tą instytucją kultury. Utraciła swoje znaczenie - malarz i biznesmen Bogdan Leon Dąbrowski opowiada o odbudowie Teatru Rozmaitości w Bydgoszczy w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpospolitej.
17-05-2016
Katowice. Teatr Rawa znów na walizkach
Scena Teatru Rawa będzie otwarta przy ulicy Chopina 8 w Katowicach jeszcze tylko przez niecałe dwa miesiące. Miejsce, które działa od października 2014 roku zostanie zamknięte 8 lipca. Na szczęście nie oznacza to końca teatru.
18-04-2016
Bydgoszcz. Teatr Rozmaitości IV Śluza ruszy w 2018?
Od połowy XIX wieku na Wrocławskiej 7 mieścił się teatr wodewilowy. Bogdan Dąbrowski, artysta i miłośnik sztuki, chce przywrócić mu dawną funkcję.
07-04-2016
Bydgoszcz. Rewitalizują Teatr Rozmaitości
Zniszczony budynek przy ul. Wrocławskiej 7 kontynuuje swoją przemianę. Z miejsca przeznaczonego do handlu ma na nowo stać się tym, czym był 129 lat temu - Teatrem Rozmaitości, a dokładnie Teatrem Rozmaitości IV Śluza.
19-02-2016
Mały teatr o dalekosiężnych planach
Od niespełna dwóch lat przy ul. Chopina 8 w Katowicach, w bramie, swoją siedzibę ma teatr Rawa - kolejny na kulturalnej mapie miasta nieinstytucjonalny teatr prowadzony przez grupę młodych i zdolnych oraz doświadczonych aktorów, którzy chętnie i często współpracują z innymi niezależnymi scenami i artystami. Z jego założycielami, Hubertem Bronickim i Ewą Kubiak, rozmawia Marta Odziomek z Gazety Wyborczej - Katowice.
06-02-2016
Dramat w pokoju
Kraków, ulica Starowiślna 55, mieszkania 6. Z bramy na prawo, kilka pięter w górę i jesteście w teatrze. Grupa nazywa się Sztuka Na Wynos, a jej siedziba to Scena Pokój. Dosłownie - felieton Jacka Kopcińskiego w miesięczniku "Teatr".
04-02-2016
Kultura wysokiego ryzyka
Teatr to ryzykowny biznes - przekonują ci, którzy się na niego zdecydowali. Za błędy płaci się własną reputacją i z własnej kieszeni. Ryzykantów jednak nie brakuje. W Polsce istnieje już 100 prywatnych scen. Krytycy grzmią, że to miejsca lansujące szmirę. Teatr jest dla ludzi - odpierają zarzuty prywaciarze. I mają rację: kiedyś na pustych widowniach hulał wiatr. Teraz padają kolejne rekordy frekwencyjne - pisze Anna Tomiak w miesięczniku Sukces.
25-01-2016
Własny teatr to ciągła walka
- Walczymy o każdą kwotę, by utrzymać teatr i produkować w nim nowe premiery - z Andrzejem Dopierałą, aktorem, założycielem i reżyserem katowickiego Teatru Bez Sceny, rozmawia Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
07-01-2016
Siedlce. Katarzyna Skrzynecka nagrodzona na festiwalu "Sztuka plus Komercja"
W grudniu zakończyła się IV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych "Sztuka plus Komercja". Wyróżniona została m.in. Katarzyna Skrzynecka za rolę w "Między łóżkami" w reż. Artura Barcisia.
21-12-2015
Capitalny adres
- Teatr Capitol to połączenie naszej miłości do teatru z doświadczeniem, nie tylko w sferze kultury ale i biznesu. O zarządzaniu teatrem prywatnym i o tym jak odnieść sukces - mówi Anna Gornostaj, dyrektorka Teatru Capitol, w rozmowie dla Rzeczpospolitej.
21-12-2015
Własny teatr daje większe możliwości
- Pomysł na teatr powstał dawno, myślę, że jeszcze 1988 roku. Wtedy pomyślałem, że może istnieje pomysł zrobienia teatru, który będzie działał dokładnie tak jakbym tego chciał - mówi Emilian Kamiński, aktor i dyrektor Teatru Kamienica na łamach Rzeczpospolitej.
27-11-2015
Biją Żebrowskim w teatry publiczne
Przy okazji sporu o spektakl "Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim we Wrocławiu powróciła kwestia dotowania teatrów publicznych z pieniędzy podatników - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
17-11-2015
Warszawa. Imka wraca ze spektaklami repertuarowymi
Prywatny teatr Tomasza Karolaka ogłosił w poniedziałek, że od grudnia wznawia działalność repertuarową.
02-10-2015
Brońmy Teatru Kamienica
Powinniśmy wszyscy - zarówno twórcy, jak i odbiorcy teatru - bronić Kamienicy, niezależnie od artystycznych sympatii i poglądów. W podobnej sytuacji może się jutro znaleźć wiele innych warszawskich instytucji kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
08-09-2015
Kryzys zażegnany
IMKA jest nietypowym teatrem jak na standardy sceny prywatnej. Zamiast lekkiego, przystępnego repertuaru, z jakiego słyną np. Teatr 6. Piętro Michała Żebrowskiego czy Kamienica Emiliana Kamińskiego, Karolak proponował chociażby "Dzienniki" Gombrowicza, "Hamleta" czy "Wodzireja" - pisze Oskar Maya w Show.
04-09-2015
IMKA zagrożona
26 sierpnia z prywatnego Teatru IMKA, któremu szefuje Tomasz Karolak, nadszedł dramatyczny mejl. Teatr zawiadamia o odwołaniu planów repertuarowych na nadchodzący sezon i o realnej groźbie zamknięcia podwojów: "IMKA jest teatrem prywatnym i działa wyłącznie dzięki współpracy z firmami, instytucjami oraz osobami prywatnymi. Brak środków finansowych na dalszą działalność artystyczną spowoduje zamknięcie warszawskiej sceny przy pl. Trzech Krzyży" - pisze Tomasz Miłkowski w tygodniku Wprost.
04-09-2015
Nie wyobrażam sobie, że mój teatr znika
- Istnienie teatru takiego jak IMKA w Tel Awiwie czy Nowym Jorku byłoby oczywiste. Bo idea "gadajmy o naszym kraju, gadajmy o nas samych" jest warta wsparcia. A że trzeba na to pieniędzy? Przecież wszystko dookoła jest pieniądzem - z dyrektorem Teatru IMKA Tomaszem Karolakiem, rozmawia Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
26-08-2015
Warszawa. IMKA bez głównego sponsora
Teatr IMKA prowadzony przez aktora Tomasza Karolaka stracił głównego sponsora.
14-08-2015
Emilian Kamiński: Mój teatr to moja partia
- Każdy, kto należy do jakiejś partii, traktuje ją jako swoją wolność. Ja wybrałem Kamienicę - jeśli ktoś chce się przekonać, jaki jest program, niech kupi bilet - z aktorem, twórcą i dyrektorem Teatru Kamienica, rozmawia Przemysław Skrzydelski.
20-07-2015
Bygoszcz. Nowy teatr nabiera kształtów
Trwają prace w budowanym przy ul. Wrocławskiej Teatrze Rozmaitości. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec tego roku.
26-06-2015
Wrocław. Powstał Teatr na Ostrowie
Kolejna scena teatralna rozpoczęła działalność. W sercu miasta, w zabytkowej dzielnicy Ostrów Tumski, grane są spektakle familijne kierowane do najmłodszych widzów i dojrzałych bywalców teatralnych.
24-04-2015
Sztuka na kwadracie
Od trzech sezonów w prywatnym mieszkaniu w centrum Krakowa działa teatr. Scena Pokój ma w repertuarze już cztery spektakle i na każdy pokaz wpuszcza trzynastu widzów - pisze Szymon Kazimierczak w miesięczniku Teatr.
28-11-2014
W korporacji bym się nudziła
- Z polskim teatrem jest jak z polskim węglem - za drogi w eksploatacji - z Krystyną Jandą, laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za monodram "Danuta W.", rozmawia Jacek Cieślak w miesięczniku Teatr.
04-10-2014
Karolak: Byłem dla wielu głupkowatym cielakiem
- Kiedy zaczyna się rozmowa o kulturze i pieniądzach od razu wszystkim włosy stają dęba. A skąd on ma? A dlaczego? A może to jest jakiś układ towarzyski? - z Tomaszem Karolakiem, aktorem i dyrektorem Teatru Imka, rozmawia Mike Urbaniak.
31-05-2014
Do bufetu nie chodziłem, więc w kolejkach na casting nie stałem
- Dlaczego mam komuś mówić, że reklama to zło, a co innego to raj? - MICHAŁ ŻEBROWSKI, aktor i dyrektor Teatru 6. Piętro w Warszawie, o misji aktora, lobby gejowskim i wolnej Polsce.
23-04-2014
Bydgoszcz. Jest szansa na nowy teatr
Teatr wodewilowy, działający tuż nad kanałem od połowy XIX wieku, może stać się obowiązkowym punktem na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Wizualizacje, które zaprezentował Bogdan Dąbrowski, nowy nabywca budynku, są obiecujące.
14-12-2013
Janda: Oj, jak my się czasem tu bawimy!
- Reżyserowanie farsy sprawia mi niezwykłą frajdę. Nigdy nie zajmowałam się takim repertuarem. Ale jednocześnie jak spojrzę na swoją karierę z dzisiejszej perspektywy, widzę, że moje największe sukcesy teatralne to komedie - Krystyna Janda przed premierą "Przedstawienia świątecznego" w Och-Teatrze.
09-12-2013
Polski teatr dziś - walka między komercją a ambicją
- Klasyczny polski teatr miejski robi od czterech do maksymalnie sześciu premier rocznie. Aktor zarabia w przeliczeniu około 500 euro miesięcznie - gwiazdy w Warszawie oczywiście zdecydowanie więcej. Tak więc decyzja o robieniu teatru jest często decyzją wynikającą z pasji, skutkującą życiem bez dochodów - mówił Wojtek Klemm na konferencji w ramach Forum Edukacji Kulturalnej.
19-11-2013
Dotacje dla nieudaczników?
- Każdego wieczora trzeba zarobić 16 tysięcy złotych, a my tak nie zarabiamy - tak funkcjonowanie teatrów prywatnych ocenia Krystyna Janda. W TOK FM podkreśliła, że z tym problemem mierzy się wielu dyrektorów teatrów. A teatry państwowe? - Mają dotacje i w niewielkim procencie utrzymują się z biletów.
04-07-2013
Warszawa. Griffin Art Space mecenasem Teatru Imka
Griffin Art Space, instytucja promująca i wspierająca sztukę, bierze pod swoje skrzydła Teatr Imka. Jest to pierwsza scena teatralna objęta opieką Griffin Art Space oraz wyraźny sygnał otwartości mecenasa na różne kierunki działań kulturalnych.
25-06-2013
Drzwiami i oknami
Publiczność szturmuje sale teatralne drzwiami i oknami, bilety na wszystkie spektakle sprzedają się na pniu. To oczywiście na razie tylko marzenie właścicieli każdego z prywatnych teatrów, ale marzenie to coraz częściej się w Polsce spełnia, bo po prostu popyt rodzi podaż - pisze Grzegorz Benda w Uważam Rze.
18-02-2013
Michałowice. Teatr Nasz jubilatem
W Michałowicach koło Szklarskiej Poręby w Karkonoszach już 20 lat działa jeden z pierwszych prywatnych teatrów w Polsce - Teatr Nasz, założony przez małżeństwo aktorów Tadeusza i Jadwigę Kutów oraz muzyka Jacka Szreniawę.
02-01-2013
Perły i plewy 2012
Największe osiągnięcia i najboleśniejsze wpadki polskiej kultury w subiektywnej ocenie ekspertów, ludzi teatru, filmu, muzyki, sztuki i mediów. Oceniają m.in. Kunc, Pietras, Nowak, Skąpski, Pietrasik, Szulkin i Raczek.
02-11-2012
Teatr to dobry biznes
- Kultura to biznes, jak każdy inny. Powiem nieco prowokacyjnie - w państwowych teatrach, muzeach, ogólnie instytucjach kultury socjalizm nadal się nie skończył i dlatego tam odczuwamy kryzys. Widać to szczególnie w sferze zarządzania. Władza przechodzi spokojnie obok tego tematu, nikt nie chce zabrać się za poważną reformę - mówi Grzegorz Furgo, szef Agencji Kontakt, założyciel Sceny Teatralnej Kontakt w Domu Technika NOT w Gdańsku.
20-10-2012
Gdańsk. Polonia na inaugurację nowej sceny
Zupełnie niepostrzeżenie na terenie Starego Miasta w Gdańsku wyrosła nowa scena teatralna. Agencja Kontakt Grzegorza Furgo przejęła i wyposaża lokal w Domu Technika NOT. Artystyczna inauguracja sceny nastąpi 3 listopada.
19-10-2012
Gdańsk. Scena Teatralna Kontakt w budynku NOT
W Gdańsku powstała pierwsza prywatna scena teatralna. W sali na 500 miejsc oprócz spektakli impresaryjnych odbywać się będą widowiska kabaretowe, recitale i koncerty.
18-10-2012
Gdańsk. Wkrótce otwarcie Sceny Teatralnej Kontakt
3 listopada w Domu Technika NOT przy ul. Rajskiej w Gdańsku rozpocznie działalność prywatna scena teatralna Grzegorza Furgo z Agencji Kontakt. - Zaczynamy od mocnego "Dowodu", amerykańskiej sztuki, z Marią Seweryn i Andrzejem Sewerynem - mówi Furgo.
06-09-2012
Siedlce. Festiwal Teatrów Prywatnych
Rozpoczynający się w Siedlcach 15 września I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych "Sztuka Plus Komercja" sprowokował szeroką dyskusję. Co jest sztuką, a co komercją? Czy teatr prywatny, czyli siłą rzeczy komercyjny, znaczy gorszy, mniej ambitny? A może to opinia nieprawdziwa, krzywdząca?
22-02-2012
W teatrzyku na pięterku
Szefowie prywatnych teatrów coraz częściej atakują instytucje publiczne. Są sfrustrowani, że ich firmy nie dostają publicznych pieniędzy, za które mogłyby przecież produkować jeszcze więcej, w większości miernej jakości spektakli - pisze Mike Urbaniak w portalu natemat.pl
13-02-2012
Podroby teatralne
"Nie jest prawdą, że można zbierać pieniądze u bogaczy i nie iść za ich gustami" - tłumaczył na początku lat 90 Jerzy Grotowski. Największy sukces kasowy zagwarantuje półtoragodzinna komedia lub farsa, najlepiej z przerwą na kawę - pisze Paweł Sztarbowski w Tygodniku Powszechnym.
01-02-2012
Warszawa. Teatr Kwadrat w lokalu po Bajce
Happy end w sporze między urzędami a teatrem Bajka z ul. Marszałkowskiej? Właściciel przystał na wyprowadzkę z lokalu.
30-01-2012
Warszawa. Pojawił się właściciel Teatru Bajka
Grzegorz Biskupski z zarządu spółki Teatr Bajka pojawił się dziś rano w nieczynnym lokalu przy ul. Marszałkowskiej. Umówił się z urzędnikami, że jutro oficjalnie przekaże im zadłużone pomieszczenia.
22-09-2011
Poznań. Pierwsza premiera Mojego Teatru
22 września rozpocznie sezon nowy prywatny teatr w Poznaniu, którego założycielem i dyrektorem artystycznym jest Marek Zgaiński, znany w ostatnich latach jako felietonista Radia Merkury, twórca scenariuszy i muzyki do słuchowisk radiowych.
01-06-2011
Poznań. Prywatny teatr w dawnej myjni
Marek Zgaiński samodzielnie buduje swój teatr. Na "Mój Teatr" zaadaptował dawną myjnię samochodową przy ul. Gorczyczewskiego 2 w podwórzu. Pierwsza premiera we wrześniu. Latem - akcje dla dzieci.
23-05-2011
Celebryci nie obniżają poziomu
- Teatr nie powinien być tylko miejscem, w którym wystawia się sztuki, powinien być ośrodkiem życia społecznego. Dlatego silnie angażujemy się w akcje charytatywne, zachowujemy niskie ceny biletów, a nasz repertuar jest bardzo zróżnicowany - mówi Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie.
23-05-2011
Warszawa. Spór o teatr Krystyny Jandy
Konflikt, który poróżnił Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury ze Wspólnotą Mieszkaniową, trafił do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
25-03-2011
Za mało teatru w teatrze - Cieślak o potrzebie reformy teatrów
Cieszy pojawianie się nowych prywatnych inicjatyw, bo to pobudza konkurencję i zwiększa ofertę, ale przy bierności państwa, które ani nie zwiększa dotacji, ani nie tworzy mechanizmów podatkowych promujących prywatny mecenas - teatr dusi się z braku pieniędzy. Potrzebuje zdecydowanych ratowniczych posunięć - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-03-2011
Jak złapać widza?
W walce o widzów oraz finansowe wsparcie z budżetu państwa, funduszy UE i sponsorów, teatry stawiają na osobowości artystyczne, oryginalne imprezy i transparentność działań.
05-02-2011
Ten straszny prywatny teatr
Czy teatr oparty na zysku demoluje pejzaż artystyczny? Czy jest niezdolny do wystawiania wielkiej dramaturgii, ubogi inscenizacyjnie i skupiony wyłącznie na rozrywce? - Roman Pawłowski w Świątecznej Gazecie Wyborczej włącza się do dyskusji o modelach teatru.
27-01-2011
Dwa teatry - cd.
Musimy protestować wszyscy i to zdecydowanie przeciwko cynizmowi polityków, przed zamianą naszego społeczeństwa w zorganizowaną liberalno-kapitalistyczną hodowlę bez wyższych potrzeb duchowych - pisze reżyser Henryk Baranowski w liście do Macieja Nowaka.
26-01-2011
Żebrowski: wielkim ryzykiem było otwarcie teatru
- Wielkim trudem było w ogóle założenie teatru. Musimy płacić za to, że rezydujemy w Pałacu Kultury. Musimy ciężko pracować, żeby spłacać kredyt, który zaoferowało nam miasto. Ryzykiem było otwarcie teatru - mówi aktor w rozmowie z PAP.
15-01-2011
Dwa teatry
Spór o ustrój polskiego teatru tylko pozornie dotyka wyłącznie kwestii organizacyjnych i finansowych. Kryje się za nim dużo bardziej zasadniczy konflikt o sposób uprawiania teatru i jego pozycję w społeczeństwie - pisze Maciej Nowak w Gazecie Wyborczej.
01-01-2011
Dekada teatru
Od buntu do melancholii, od walki z instytucjami do budowania instytucji. Pierwsza dekada XXI w. zaczęła się od gwałtownych gestów, ujawniających konflikty społeczne i artystyczne. Po kilkuletnim etapie otwartej wojny wewnątrz środowiska kończy się w spokojnym klimacie zadowolenia z międzynarodowych sukcesów polskiego teatru - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
30-12-2010
Misja seks i kasa
Gwiazdy zakładają teatry w których grają inne gwiazdy. Chcą pokazać, że na scenie można łączyć komercję ze sztuką. Ale chyba nie tylko Krystyna Janda, Tomasz Karolak, Michał Żebrowski i Emilian Kamiński mają pasję. I robią na niej biznes - piszą Magdalena Rigamonti i Agnieszka Michalak w Sukcesie.
04-12-2010
Rzeszów. Prywatny Teatr Przedmieście ma już scenę
Działający blisko 10 lat Teatr Przedmieście znalazł stałą scenę w Rzeszowie, od dwóch miesięcy działa w Kulturalnej Piwnicy przy ul. Reformackiej 4.
04-11-2010
Wszystko na sprzedaż w teatrze
"Pani sąsiadko, na serce tylko A...!!!" - drze się na scenie wychylona przez okno pokojówka. Spektakle na scenach prywatnych i publicznych coraz częściej stają się kryptospotami reklamowymi - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
18-09-2010
Katowice. Rusza Teatr Poniedziałkowy
W centrum Katowic rusza prywatny Teatr Poniedziałkowy z kameralnym, ambitnym repertuarem. To Teatr Bez Sceny Andrzeja Dopierały chwilowo znalazł dla siebie scenę
06-09-2010
Dojrzewanie 2
Maska błazna, rozbawiacza tłumów, faceta od rozrywki na początku daje popularność i pieniądze, ale z czasem zaczyna przeszkadzać. Zwykle koło czterdziestki zaczyna się szukanie wyjścia ewakuacyjnego. Ulubieńcy masowej wyobraźni wchodzą w smugę cienia. Dla niektórych to wstęp do całkiem nowej kariery - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
19-08-2010
Kłopoty to teatralna specjalność
To był sezon kłopotów: niedobory finansowe zmusiły wiele teatrów do ograniczenia planów repertuarowych. Krzepi dobry poziom sztuki aktorskiej. Czasem jednak można odnieść wrażenie, że aktorów mamy przednich, ale teatrowi brakuje przygotowanych do zawodu reżyserów - Tomasz Miłkowski z Przeglądu podsumowuje sezon 2009/2010.
05-08-2010
Warszawa. Lato w prywatnych teatrach
Do atrakcji, jakimi latem stolica kusi mieszkańców i turystów, dołączyły w tym roku prywatne teatry.
03-08-2010
Kto gra ambitnie, a kto komercyjnie?
Plakaty reklamujące spektakle teatru Jandy Polonia zawisły niedawno na ogrodzeniu placówki należącej do Karolaka. Ten na początku na portalu społecznościowym Facebook żartował sobie z takiego podbierania amatorów kultury na deskach. "Zapraszamy z Waszymi banerami i plakatami również do foyer" - ironizował Tomasz. Jednak atakowanie samej Krystyny Jandy nie miało sensu i o tym aktor dobrze wiedział - donosi Super Express.
13-07-2010
10 wyskoków Karolaka
Jak brzmi lekcja Karolaka artysty, celebryty, przedsiębiorcy? Żeby przetrwać, trzeba zawierać rozsądne kompromisy i zawsze szykować się do wielkiego skoku - o aktorze i dyrektorze Tomaszu Karolaku pisze Łukasz Drewniak w Przekroju.
09-07-2010
Biznesy polskich gwiazd
Polscy artyści nie wykładają pieniędzy na rodzime przedsiębiorstwa czy marki. Próbują jednak swoich sił w biznesie, zakładając własne firmy. Najchętniej inwestują w branże, na których najlepiej się znają. W Hollywood gwiazdy inwestują głównie w produkcję filmów. W Polsce zapanowała natomiast moda na otwieranie prywatnych teatrów - piszą Beata Drewnowska i Piotr Mazurkiewicz w Rzeczpospolitej.
24-06-2010
Łódź. Rok teatru Pilawskiego w centrum handlowym
- Skoro spektakle powstają w przyczepach campingowych lub dworcowych poczekalniach, to nie widzę przeciwwskazań, żeby robić dobry teatr w centrum handlowym - mówił w Mariusz Pilawski w pierwsze urodziny Teatru Małego.
09-06-2010
Teatr Kamienica od kulis
Teatr Kamienica pochłania ich całkowicie. Pracują średnio po 10-12 godzin dziennie, jeśli trzeba, to dłużej. Wolne weekendy? Oczywiście, ale jak w sobotę wypadnie przedstawienie, to też przyjdą, nie ma problemu. Zgodnie przyznają, że nie mają czasu na życie prywatne i dodają natychmiast, że nie przeszkadza im to. Po prostu kochają to miejsce - pisze Marta Piątkowska w Gazecie Wyborczej - dodatku Gazeta Praca.
08-06-2010
Sztuka i komercja
- Moim skromnym zdaniem, w Warszawie powinno być maksymalnie osiem dotowanych teatrów. Nie może istnieć ponad dwadzieścia takich instytucji, choć oczywiście kultura powinna być państwowa i dotowana, ale nie w takiej skali - dyrektor warszawskiego Teatru 6. Piętro Michał Żebrowski w rozmowie z Joanną Sopyło w miesięczniku Własny Biznes Franchising.
03-06-2010
Symbioza
Od początku kibicuję prywatnym teatrom powstającym jak grzyby po deszczu w Warszawie, bo są szansą na uzdrowienie sytuacji w teatrach miejskich. Powstanie prywatnej konkurencji wcześniej czy później wymusi naturalny podział ról - pisze Roman Pawłowski w swojej Kronice Wypadków Kulturalnych w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
01-06-2010
A może by tak... własny teatr? Prywatka z Melpomeną
To chyba najbardziej szalony pomysł na biznes. Już Jerzy Grotowski, wizjoner i reformator teatru twierdził, że to nie może się udać - o teatrach prywatnych piszą Artur Włodarski i Sylwia Śmigiel w w Gazecie Wyborczej.
28-05-2010
Robię teatr, jaki sama chciałabym oglądać
- Publiczności można proponować dużo odważniej tematy, sposoby realizacji. Jest mniej mieszczańska, bardziej otwarta. Dużo bardziej świadoma i wymagająca niż przed laty - mówi Krystyna Janda, dyrektorka Teatru Polonia, jednej z najbardziej popularnych scen w stolicy.
20-05-2010
Prywatnym teatrom grozi plajta
Prywatne teatry miały być polskim Broadwayem. Wystarczyło jednak odwołanie spektakli podczas żałoby narodowej, by stanęły w obliczu naprawdę poważnych problemów finansowych - piszą Sylwia Czubkowska i Klara Klinger w Dzienniku Gazecie Prawnej.
06-05-2010
Warszawa. Kryzys w teatrach Jandy
- Pierwszy raz po pięciu latach pomyślałam sobie, że czas zwijać żagle - powiedziała Krystyna Janda Dominice Wielowieyskiej o kryzysie jaki przeżywają jej teatry. - Nie mamy rezerw, straciliśmy płynność finansową, mówię to już teraz otwarcie.
25-03-2010
Teatr biz czy art?
Co piąty teatr w Warszawie to teatr prywatny. O wyjątkowej formule nieznanej poza stolicą. Nowe sceny oprócz spektakli oferują na przykład zniżki w hotelu Marriott. Bilety rozchodzą się na pniu. Jak długo potrwa to zainteresowanie? - pyta Izabela Szymańska w Przekroju.
25-03-2010
Warszawa. "Opis obyczajów III" przybywa wraz Teatrem Karolaka
W ten piątek 26 marca w budynku przy ul. Konopnickiej 6 startuje nowy projekt aktora Tomasza Karolaka - teatr IMKA. To będzie już siódma scena autorska w Warszawie.
24-03-2010
Warszawa. W piątek otwarcie nowego Teatru IMKA
W piątek w budynku dawnego basenu przy ul. Konopnickiej 6 pojawi się nowy teatr - IMKA. Otwiera go aktor Tomasz Karolak.
03-03-2010
Warszawa. Otwarcie Teatru 6. Piętro w sobotę
W sobotę w Pałacu Kultury i Nauki zacznie działać teatr 6. Piętro Eugeniusza Korina i Michała Żebrowskiego. To piąta prywatna scena, którą może pochwalić się stolica.
22-02-2010
Teatr w Polsce - nowe sceny i miliony widzów
W Polsce rośnie liczba teatrów, a na spektaklach, od kilku lat, jest coraz więcej widzów - potwierdzają to statystyki i ludzie teatru. - Czar oglądania aktorów na żywo, na nowo jest ceniony - powiedziała Krystyna Janda, założycielka popularnego Teatru Polonia. Publiczność powróciła do teatru. W Polsce jest też coraz więcej teatralnych scen, głównie prywatnych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - podaje PAP.
20-02-2010
Kraków. Jak działa Teatr Nowy
Teatr Nowy funkcjonuje jako stowarzyszenie non-profit, które wszystkie wypracowane środki przeznacza na bieżącą działalność i cele statutowe (m.in. promocja nowej dramaturgii, promocja młodych artystów, działania edukacyjne z dziedziny sztuki, przeciwdziałanie wykluczeniom).
20-01-2010
Zielona Góra. Belingowie otwierają Teatr Trójkąt
Nie widziano ich w Teatrze Lubuskim, więc sami założyli prywatny teatr, pierwszy w mieście. Nazywa się Trójkąt. - I wcale nie będziemy chałturzyć - zapewnia Artur Beling [na zdjęciu].
19-01-2010
Częstochowa. Prywatny teatr w garażu
Znów mamy w Częstochowie podziemną scenę. Jedyny w mieście prywatny teatr ruszył w garażu pod Schottem.
15-01-2010
Uczmy się od Amerykanów
Zadebiutował przed laty w warszawskim Teatrze Powszechnym w sztuce "Miłość i gniew". Teraz otwiera własną scenę. O projekcie teatru 6. piętro, a także o swoich mistrzach i ulubionym amerykańskim kinie gangsterskim opowiada nam MICHAŁ ŻEBROWSKI.
14-01-2010
Teatr mój widzę prywatny i widownię pełną publiczności
Do stołecznych scen idzie nowe. Teraz prywatne teatry, których w stolicy jest coraz więcej, wyznaczają trendy - pisze Natalia Bugalska w Polsce Metropolii Warszawskiej - Warszawie.
12-01-2010
Warszawa. Otwarcie Och-Teatru w sobotę
Spektaklem "Wassa Żeleznowa" Maksyma Gorkiego zainauguruje w sobotę działalność Och-Teatr, stworzony przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Placówka będzie działała w budynku kina Ochota przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie.
07-01-2010
Żebrowski ma teatr na wysokim poziomie (od gruntu)
- Finansujemy przedstawienia z własnych pieniędzy. Nie mamy zaplecza finansowego w postaci pieniędzy budżetowych, które napływają niezależnie od tego, jak teatr funkcjonuje. Takie podejście trochę usypia artystów, a my będziemy musieli się utrzymywać z własnej jakości sztuki - mówi MICHAŁ ŻEBROWSKI, dyrektor artystyczny Teatru 6. Pietro w Warszawie.
07-01-2010
W stolicy powstaje coraz więcej prywatnych teatrów
Na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki miejsce na swój teatr znaleźli Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin, którzy od kilku lat poszukiwali przestrzeni dla swojego projektu. To kolejne przedsięwzięcie tego typu w Warszawie. Prywatny teatr prowadzi Krystyna Janda, która jeszcze w styczniu otworzy drugą scenę na Ochocie. Swoje teatry mają Anna Gornostaj i Emilian Kamiński - pisze Paulina Sygnatowicz w Polsce Metropolii Warszawskiej.
06-01-2010
Warszawa. Kuba Wojewódzki zagra u Żebrowskiego
Na mapie Warszawy pojawił się nowy teatr. Jest to prywatny Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin [na zdjęciu]. Teatr ma siedzibę w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Na tej scenie zadebiutuje Kuba Wojewódzki.
31-12-2009
Polski teatr czasu transformacji
XX-lecie wolności to był czas dynamiczny, co znalazło odzwierciedlenie również w teatrze. Podjął się on opisać po swojemu ustrojowe przemiany. Czy się udało? Ten okres ciągle jeszcze wymyka się jednoznacznej ocenie. Dyskusję o polskim teatrze po 89 roku rozpoczyna Jacek Wakar w Dzienniku Gazecie Prawnej online.
21-12-2009
Kraków nie wierzy w młodych ludzi?
Krakowscy urzędnicy myślą: damy młodym palec, to wezmą całą rękę, damy im miejsce, to przyjdą, żeby to miejsce utrzymać. A potem przyjdą, żeby budować im repertuar - mówi dyrektor Teatru Nowego
08-12-2009
Warszawa. Żebrowski nie ma pieniędzy na teatr
Michał Żebrowski (37 l.) nie ma pieniędzy, by skończyć remont i wreszcie otworzyć swój teatr w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
23-11-2009
Koszalin. Teatr Variete Muza już działa
Paryż ma Moulin Rouge, a Koszalin - od paru dni Teatr Variete Muza. Co tam kryzys, grypa i sto tysięcy innych problemów. Zapomnij o nich choć na moment. Wybierz się do Variete!
06-11-2009
Inwestycje w teatr: Daleko nam do Broadwayu
Na Broadwayu bilety na wielkie przeboje kosztują trochę ponad 60 dolarów. I to pozwala tamtejszym teatrom dobrze funkcjonować. W Polsce cena biletów powinna wynosić 100 - 150 zł, aby zapewnić samodzielność ekonomiczną większości teatrów. - Od początku planowałem, żeby zarabiać na utrzymanie i kolejne przedstawienia, wynajmując pomieszczenia grupom artystycznym, firmom i organizacjom - mówi Rzeczpospolitej Emilian Kamiński, właściciel Teatru Kamienica w Warszawie.
02-11-2009
Teatr mój widzę
Maria Seweryn i Michał Żebrowski już wkrótce powitają widzów na własnych scenach. Ósmy i dziewiąty prywatny teatr w Warszawie! Jak tak dalej pójdzie, za trzy lata będzie ich więcej niż państwowych - pisze Max Fuzowski w dodatku Newsweek Polska
14-10-2009
Łódź. Radni o teatrach prywatnych
We wtorek , 13 go października, w siedzibie Teatru Małego w Manufakturze odbyła się wyjazdowa sesja Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi.
10-10-2009
Koszalin. Teatr Variete Muza w dawnym kinie
Dawne kino Muza przy ul. Morskiej ma odzyskać blask. Po tym, jak przez kilka miesięcy budynek był wykorzystywany przez Bałtycki Teatr Dramatyczny, obiekt stał przez kolejne miesiące pusty.
08-10-2009
Gwiazdorski powrót Eugeniusza Korina
- Nigdy nie opuściłem Poznania. Mieszkam tu cały czas i dojeżdżam do pracy w Warszawie. Poznańska widownia jest szalenie wyrobiona i przyjemnie jest grać dla widzów, którzy odbierają spektakl emocjonalnie, wyłapują smaczki. I dlatego bardzo się cieszę, że mogę pokazać "Ucho van Gogha" poznaniakom - mówi reżyser EUGENIUSZ KORIN, przed spektaklem warszawskiego Teatru Bajka.
01-09-2009
Normalny teatr
- Tak, nie burzymy świata. Tworzymy po prostu konsekwentny i kreatywny teatr, w którym będziemy robili nowe rzeczy, oraz takie, które nie mieszczą się w instytucjonalnych teatrach mieszczańskich - o Teatrze Nowym w Krakowie mówią jego twórcy - Dominika Knapik, Dominik Nowak i Piotr Sieklucki w rozmowie z Joanną Jopek w wakacyjnym numerze Teatru
31-07-2009
Scena daje prestiż i przyciąga ludzi
- Władze nas ignorują. Walczyliśmy bezskutecznie o dofinansowanie z biura kultury m.st. Warszawy i z Ministerstwa Kultury. Byłam naiwna i myślałam, że władze nam pomogą, bo działamy na rzecz sztuki. Sukcesy Krystyny Jandy kazały mi myśleć, że powstała korzystna atmosfera dla teatrów prywatnych - mówi aktorka ANNA GORNOSTAJ, dyrektor Teatru Capitol w Warszawie.
30-07-2009
Warszawa. Och-Teatr Jandy i Seweryn
Och-Teatr, tak nazywać się będzie nowa scena Fundacji Krystyny Jandy w dawnym Kinie Ochota [na zdjęciu]. Wizerunkiem tego miejsca i jego programem artystycznym zajmie się Maria Seweryn.
29-07-2009
Ochota dla Jandy?
Witold Orzechowski, reżyser i producent telewizyjny, oraz aktor Jerzy Bończak zgłosili chęć przejęcia kina Ochota. Pewniejszym partnerem wydaje się Krystyna Janda, która jednak najpierw musi podjąć decyzję, by w Ochocie osiąść. Byłaby wtedy szansa na wykorzystanie pustej od 2001 r., socrealistycznej bryły - o zagospodarowaniu kina Ochota pisze Jolanta Gajda-Zadworna w Rzeczpospolitej.
29-07-2009
Warszawa. Janda przejmuje kino Ochota
Krystyna Janda stworzy nową scenę teatru Polonia w dawnym kinie Ochota. Reżyser Witold Orzechowski oraz aktor Jerzy Bończak czują się oszukani. To oni od ponad roku zabiegali o stworzenie kinoteatru w budynku przy ul. Grójeckiej.
29-07-2009
Warszawa. Och-Teatr Jandy od października w kinie Ochota
Stworzony przez Fundację Krystyny Jandy na Rzecz Kultury Och-Teatr rozpocznie w październiku działalność w budynku kina Ochota przy ul. Grójeckiej w Warszawie - ogłosiła aktorka na środowej konferencji prasowej w stolicy.
28-07-2009
Warszawa. Jutro decyzja Jandy ws. kina "Ochota"
W środę właścicielka Polonii zdecyduje, czy przejmie kolejne warszawskie kino [na zdjęciu]. Ochota pod jej rządami zmieniłaby nazwę i charakter, ale nie właściciela. Jest nim MAX-FILM.
30-06-2009
Teatr i bufety w Kamienicy
- Czasem czułem się jak nawigator prowadzący statek między skałami podczas sztormu. No i pracowałem jak wariat. Trudności, jakie czasem mogą stwarzać przepisy, przyprawiają o ból głowy. Spotkałem się czasem z tak nieprzychylnym prawem, że zastanawiam się, czy ktoś specjalnie sformułował je tak, by na lata zahamować rozwój tego kraju. Większość z nich zakłada, że każdy jest złodziejem - Emilian Kamiński opowiada w Rzeczposplitej o budowie Teatru Kamienica.
29-06-2009
Sztuka ważniejsza niż zyski
Teatr prywatny nie jest inwestycją, dzięki której inwestor trafi na listę najbogatszych Polaków. Ale daje satysfakcję z kontaktu ze sztuką i bohemą artystyczną - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.
16-06-2009
Łódź. Powstają nowe teatry
Rodzą się teatry. Marcin Brzozowski, aktor i reżyser, który w tym sezonie zrealizował dwie inscenizacje w Małej Sali Teatru Nowego, zapowiada powstanie własnej sceny w pofabrycznych halach. Aktor i reżyser Mariusz Pilawski [na zdjęciu] właśnie startuje ze swoim Teatrem Małym, który powstał w Manufakturze, pod adresem ul. Drewnowska 58, na drugim piętrze w dawnej wykańczalni zakładów Poznańskiego.
09-06-2009
Łódź. Prywatny teatr w Manufakturze
Trwają ostatnie przygotowania do otwarcie prywatnego teatru w centrum rozrywkowo-handlowym [na zdjęciu]. Jest już gotowa widownia i scena z dekoracją do premiery. Działa kasa. Uroczyste otwarcie 21 czerwca - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej - Łódź.
12-05-2009
Warszawa. Teatr Rafalali w klubie Hydrozagadka
Występowała m.in. u Krystyny Jandy, teraz tworzy własną scenę. Pierwszy spektakl w teatrze transseksualistki Rafalali [na zdjęciu] odbędzie się już 31 maja.
12-05-2009
Warszawa. Teatr Żebrowskiego w Pałacu Kultury
Kolejna scena teatralna pojawi się jesienią na mapie Warszawy - dowiedziało się "Życie Warszawy". Michał Żebrowski [na zdjęciu] i Eugeniusz Korin urządzają teatr na szóstym piętrze PKiN.
28-04-2009
Łódź. Buduje się Teatr Mały
Manufaktura [na zdjęciu] już wkrótce będzie mogła się pochwalić własnym teatrem. 23 maja prywatną scenę o nazwie Teatr Mały uruchomi w budynku XIX-wiecznej wykańczalni Mariusz Pilawski, łódzki aktor i reżyser.
27-04-2009
Eventy zarobią na teatr
- Nie walczymy specjalnie o przetrwanie, ponieważ finansujemy się z działalności eventowej. Jeżeli chodzi o sam teatr, musimy jak najwięcej robić, musi się tutaj jak najwięcej dziać. Musi to być oferta programowa dla szerokiego grona odbiorców - prywatny Teatr V6 ma już rok. Rozmowa z jego twórcą Tomaszem Filipiakiem w Polsce Dzienniku Łódzkim.
23-04-2009
Sopot. "Zazdrość" z Warszawy na otwarcie Teatru Tarasy
Jeszcze kilka tygodni temu osoba, która zawitałaby na tyły sopockiego aquaparku przy ulicy Zamkowa Góra, oglądałaby Zatokę Gdańską ze skarpy. Od 1 maja ten sam krajobraz podziwiać będzie można z widowni rozpoczynającego właśnie działalność teatru Tarasy [na zdjęciu]. Wznosi się od zera w miejscu niemającym żadnej przeszłości artystycznej.
09-04-2009
Łódź. Teatr V6 ma prawie rok
Zbliża się rok od rozpoczęcia działalności przez prywatny Teatr V6, który znalazł siedzibę w dawnym kinie Przedwiośnie przy ul. Żeromskiego 74.
03-04-2009
Łódź. Nowy teatr prywatny w Manufakturze
Jeszcze kilka miesięcy temu był tylko w planach. Teraz trwają prace budowlane. Na 23 maja zapowiadana jest inauguracja i pierwsza premiera nowego teatru - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej - Łódź.
03-04-2009
Sopot. 1 maja rusza Teatr Tarasy
Już podczas majówki swoją działalność zainauguruje nowa sezonowa scena Trójmiasta. Teatr Tarasy [na zdjęciu] usytuowany jest w Sopocie Kamiennym Potoku. Będzie można w nim zobaczyć gościnne wydarzenia teatralne i muzyczne.
26-03-2009
Warszawa. Oficyna w Kamienicy
Emilian Kamiński w Międzynarodowy Dzień Teatru otworzy drugą scenę Oficyna. Ale w stuletnim domu przy al. Solidarności 93, na scenie Parter, zobaczyliśmy już trzy spektakle. Dzięki nim wiemy, że wizyty w Kamienicy będą oznaczać głównie spotkania z międzywojenną Warszawą - pisze Katarzyna Czarnecka w Życiu Warszawy.
26-01-2009
Teatr Nowy: Oby takich zapaleńców było więcej!
Jeśli nie wierzycie, że pasja i determinacja wystarczą, by stworzyć w Krakowie wyjątkowe miejsce, to bardzo się mylicie. Kilka lat temu Piotr Sieklucki mówił, że chce mieć swój własny teatr - koledzy z politowaniem kiwali głowami. Ale Sieklucki się uparł. Dziś Teatr Nowy to zdecydowanie najciekawsze miejsce na mapie krakowskich teatrów i to miejsce prywatne! - pisze Iga Dzieciuchowicz w Gazecie Wyborczej - Kraków.
09-01-2009
Łódź. Pierwsze teatry prywatne
Dwie działające w Łodzi grupy teatralne: V6 i Piccolo przez lata grały spektakle i widowiska po całej Polsce. Teraz mają stałe sceny. Czy to początek profesjonalnych prywatnych teatrów w naszym mieście? - zastanawia się Krzysztof Kowalewicz w Gazecie - Łódź.
05-01-2009
Teatr entuzjastów
Teatr Nowy obchodzi pięciolecie istnienia. Od dwóch lat ma swoją siedzibę na ulicy Gazowej na Kazimierzu. Chociaż początkowo wszyscy z przymrużeniem oka patrzyli na inicjatywę młodych ludzi, to dziś na przekór wszystkim niedowiarkom należy stwierdzić, że pomysł się udał. Dyrektorem jest 28-letni Piotr Sieklucki, który z zawadiacką miną opowiada mi o swoim teatrze - pisze Magdalena Demeńczuk w Miesiącu w Krakowie.
20-10-2008
Teatr to wolność
Najpierw była Krystyna Janda i jej Teatr Polonia. Teraz kolejni aktorzy zakładają własne teatry. Bo choć to tytaniczna praca wymagająca wyrzeczeń nie tylko finansowych, to nic nie daje artyście takiej wolności i spełnienia, jak własna scena - pisze Patrycja Wanat w Metrze.
15-09-2008
Grać i zarabiać
To nie będzie pierwsza prywatna scena w Polsce, ani jedyny teatr po prawej stronie Wisły. O unikalnym charakterze Teatru Praskiego przesądza fakt, że powstaje z wyjątkowego połączenia gorącej miłości do sztuki i fachowej biznesowej kalkulacji - pisze Dorota Bogucka w Magazynie Business Centre Club.
11-09-2008
Teatr luzu i luksusu
Rozbuchany rynek teatrów rozrywkowych w USA czy Wielkiej Brytanii budził dotąd politowanie "prawdziwych artystów" w Polsce. Teraz sami będziemy musieli zmierzyć się z tym fenomenem - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
10-09-2008
Warszawa. Nowy prywatny Teatr Praski już gra
Teatr Praski, czyli nowa prywatna scena repertuarowa na mapie kulturalnej Warszawy, właśnie zaczyna sezon występami gościnnymi. W klimatycznym klubie Projektor przy Białostockiej 22/24 od dziś do końca września można oglądać ich jednoaktówkę "Niedźwiedź" Antona Czechowa.
09-09-2008
Warszawa. Lem na inaugurację Capitolu
Czwartkową premierą spektaklu "Bajki robotów" wg Stanisława Lema oficjalnie zainauguruje swoją działalność nowa prywatna scena teatralna w Warszawie - Teatr Capitol.
27-08-2008
Warszawa. Teatr Capitol zaczyna grać
Tylko rok zajęło aktorce Annie Gornostaj i jej mężowi Stanisławowi Mączyńskiemu wybudowanie Teatru Capitol. Pierwsze spektakle - już za tydzień.
12-07-2008
Kolejni aktorzy i reżyserzy otwierają własne teatry
Swój prywatny teatr ma już aktorka Krystyna Janda, 27 lipca próbkę produkcji własnej sceny zaprezentuje reżyser Krzysztof Warlikowski. Jeszcze w tym roku ma do nich dołączyć Emilian Kamiński, który walczy z remontem pomieszczeń przyszłego teatru Kamienica przy al. Solidarności 93.
04-06-2008
Lubię niezmiennie ten sam zapach mojej Warszawy
- Cieszę się, że nad profilem mojego teatru pracują razem ze mną i stoją twardo przy moim boku ludzie, którzy są dla mnie autorytetami. Są też między nimi tacy, którzy tworzą wielki biznes. Jestem im bardzo wdzięczny. Chciałbym, żeby się nie cofnęli i żeby się przekonali, że razem osiągniemy sukces - mówi warszawski aktor, MICHAŁ ŻEBROWSKI.
02-06-2008
Drugie życie kina
Może Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Ministerstwem Kultury mógłby opracować program rewitalizacji małych kin z przeznaczeniem na lokalne ośrodki teatralno-filmowe? Może koniec świata małych kin stanie się początkiem ich drugiego życia? Trzeba działać szybko, inaczej zostaną tylko szyldy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
20-05-2008
Nowe adresy na mapie teatralnej Warszawy
Targowa 76, Kępna 6 - wkrótce będą to nowe adresy na mapie teatralnej Warszawy. Jeśli spełnią się plany, Praga ma szansę stać się prawdziwym zagłębiem kulturalnym - pisze Agnieszka Rataj w Życiu Warszawy.
09-05-2008
Prywatne sceny czeka trudna walka o widza
Kibicuję teatrom prywatnym, gdyż ich pojawienie się na kulturalnej mapie stolicy może zaowocować większą różnorodnością artystycznych propozycji poszczególnych scen. Może też wpłynąć ożywczo na teatry instytucjonalne, zmusić je do bardziej aktywnego zaangażowania się w wyścigu o widza - pisze Barbara Bardadyn w Dzienniku.
08-05-2008
Warszawa. Warlikowski otwiera teatr
Wzorem Krystyny Jandy coraz więcej twórców uniezależnia się, tworząc własne sceny. Choć jeszcze niedawno wielu warszawskim teatrom prorokowano upadek, w mieście powstają nowe sceny. Po Krystynie Jandzie i kilku innych twórcach własny, autorski teatr tworzy Krzysztof Warlikowski [na zdjęciu], autor m.in. głośnej inscenizacji "Aniołów w Ameryce" czy "Oczyszczonych" w Teatrze Rozmaitości.
02-05-2008
Alternatywy cztery
Tak czy inaczej w końcu ktoś będzie musiał rozwiązać nierówność w dostępie do publicznych dotacji. I dopiero wtedy nastąpi pierwsza prawdziwa reforma teatrów - pisze Paweł Płoski w Teatrze.
28-03-2008
Warszawa. Teatr Kamienica ruszy we wrześniu
Mała scena Teatru Kamienica tworzonego przez aktora Emiliana Kamińskiego (na zdjęciu nad makietą) rozpocznie we wrześniu działalność w centrum Warszawy - przy Alei Solidarności 93.
18-01-2008
Dam wam teatr
Gdyby dziadek Anny Gornostaj nie był właścicielem fabryki śmigieł lotniczych, aktorka nie otwierałaby dziś prywatnego teatru w dawnym kinie Capitol... - pisze Katarzyna Kazimierowska w Echu Miasta Warszawa.
18-01-2008
Teatry prywatne
Od powstania pierwszego w Polsce teatru prywatnego minęło 16 lat. Od tamtego czasu scen komercyjnych z prawdziwego zdarzenia, czyli ze stałą siedzibą i repertuarem, powstało zaledwie kilka. Pierwszy teatr prywatny - Studio Buffo przeszedł etap wielkiej popularności, na musicale do dawnej siedziby YMCA zjeżdżali widzowie z całej Polski oraz etap stabilizacji nie tylko artystycznej, ale i ekonomicznej. Obecnie ledwo na siebie zarabia - pisze Anna Obolewicz w portalu kulturalnym G-punkt.
15-01-2008
Kamienicznik
- To nie urzędnicy, tylko procedury stawiały przeszkody. Polskie przepisy zakładają, że jesteśmy złodziejami, natomiast w innych krajach mówią, że obywatele są uczciwymi ludźmi. Czyli tutaj musimy udowodnić, że nie jesteśmy złodziejami, tam odwrotnie - mówi aktor EMILIAN KAMIŃSKI, prezes fundacji Atut i dyrektor Teatru Kamienica w Warszawie.
06-12-2007
Warszawa. Kolejna prywatna scena w stolicy
Sukces teatru Krystyny Jandy ośmiela innych. Niebawem otwiera swoją Kamienicę Emilian Kamiński, a wiosną ma ruszyć Capitol - teatr Anny Gornostaj.
31-10-2007
Warszawa. Michał Żebrowski chce mieć teatr na Pradze
W poradzieckiej kamienicy przy Targowej znany aktor Michał Żebrowski [na zdjęciu] chce tworzyć Centrum Sztuki Teatralnej.
19-10-2007
Nigdy w życiu się nie nudzę
- Widz nie może wyjść z mojego teatru przybity, na czworakach. Nie mam do tego prawa, bo życie wystarczająco przybija go na co dzień, żeby teatr jeszcze się do tego dokładał - mówi EMILIAN KAMIŃSKI, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, dyrektor Teatru Kamienica w budowie.
09-10-2007
Tron dla sponsora
Moment, w którym Krystyna Janda zarządziła, iż w jej teatrze Sponsor będzie miał swój osobisty, oznakowany fotel, uznać można za przełomowy dla życia polskiego teatru. To był symboliczny gest kończący epokę, w której zestawienie sztuki z pieniędzmi było wstydliwe - pisze Elżbieta Kisielewska w Magazyn Business Centre Club.
22-08-2007
Scena w kamienicy
- Cały czas na własne ryzyko remontowałem teatr. Najważniejsza jego część, czyli postawienie ściany oporowej i dachu mamy już za sobą. W czwartek ruszają prace na podwórku kamienicy, które wymaga kapitalnego remontu. Gdy się z tym uporamy, będzie można uruchomić małą scenę. Liczę, że stanie się to już na jesieni, ale nie chcę na razie podawać żadnego konkretnego terminu - mówi Emilian Kamiński, aktor Teatru Narodowego i właściciel Teatru Kamienica w Warszawie.
09-08-2007
Unia da pieniądze na teatr Kamińskiego
- To dobrze, że w Warszawie powstanie nowa placówka kulturalna. I to prywatna. Przecież ten teatr nie będzie miasta nic kosztował. Jedynie tyle, co wynajęcie panu Emilianowi [Kamińskiemu] lokalu, który wcześniej był dziurą w ziemi - mówi Jacek Sasin, wojewoda mazowiecki.
09-08-2007
Warszawa. Kamienica Emiliana Kamińskiego
Aktor Emilian Kamiński [na zdjęciu] i jego Fundacja Atut mogą zacząć wydawać 5 mln zł dotacji, którą dwa lata temu przyznała im UE. Teatr Kamienica ruszy być może już pod koniec roku.
08-08-2007
Warszawa. Teatr Kamienica dostanie pieniądze
12-07-2007
Teatr czyli biznes
Czy da się zarabiać na teatrze? Tak, jeśli traktuje się to przedsięwzięcie jak prawdziwy biznes, a nie tylko prawdziwy teatr - pisze Iwona Kokoszka w magazynie Forbes.
29-06-2007
Warszawa. Nareszcie poręczenie majątkowe dla Fundacji Atut
Po zamieszaniu związanym z odwoływaniem i powoływaniem szefa Rady Warszawy samorządowcy zajęli się wczoraj merytorycznymi sprawami, głównie budżetowymi. Fundacja Atut aktora Emiliana Kamińskiego otrzymała w końcu poręczenie majątkowe od Rady Warszawy, które pozwoli na wykorzystanie 5 mln zł unijnej dotacji przyznanej na budowę teatru w starej kamienicy przy al. Solidarności.
25-06-2007
Teatry prywatne - gorsze czy lepsze?
Jaka jest kondycja teatrów prywatnych, czym różnią się od teatrów państwowych czy miejskich, których istnienie oparte jest na stałym budżecie, czy mogą prezentować sztukę poważną, nawet klasykę, czy skazane są na sztukę podkasaną - żeby przeżyć - pyta Jerzy Biernacki w Gazecie Polskiej.
18-06-2007
Warszawa. W sprawie Teatru Emila Kamińskiego bez zmian
Mimo wielokrotnych deklaracji radnych, że poręczą za aktora Emiliana Kamińskiego [na zdjęciu], by mógł stworzyć teatr, minął właśnie kolejny tydzień i... nie zrobiono nic w tej sprawie.
14-06-2007
Warszawa. Radni zdecydują o Teatrze Kamińskiego
Dziś [14 czerwca] Rada Warszawy kolejny raz będzie musiała dać zgodę, by miasto swoim majątkiem poręczyło za fundację Atut Emiliana Kamińskiego [na zdjęciu], żeby ta mogła wykorzystać unijną dotację na budowę teatru przy al. Solidarności.
13-06-2007
Warszawa. Kolejna odsłona walki o teatr Kamińskiego
Miasto bardzo chce pomóc Emilianowi Kamińskimu, który bez poręczenia nie może wykorzystać unijnej dotacji. Tak bardzo, że aż robi szkolne błędy.
10-05-2007
Grać dla honoru domu nie zamierzamy
- Nie godzę się na to, by aktorzy ponosili wyłączną odpowiedzialność za porażkę sztuki. U nas scenarzyści i reżyserzy nie dostaną z góry pieniędzy za przygotowanie spektaklu. Będą premiowani tak jak aktorzy - za czas, przez który przedstawienie utrzyma się na deskach. Grać przy pustej sali - dla, jak to mówią, honoru domu - nie zamierzamy - mówi Emilian Kamiński o swoim Teatrze Kamienica - pisze Rafał Kerger w Pulsie Biznesu.
07-05-2007
Mecenasi...
Właściwie należałoby się cieszyć, ponieważ Rada Warszawy wreszcie podjęła jakąkolwiek decyzję. Szkoda, że szkodliwą. Podżyrowała mianowicie z naszych wspólnych warszawskich pieniędzy sześć mln zł artyście Kamińskiemu - pisze Andrzej Lewant w Trybunie.
02-05-2007
Warszawa. Emilian Kamiński ma własny teatr
Wszystko wskazuje na to, że sprawa znalazła szczęśliwy finał i aktor Emilian Kamiński, będzie miał wymarzony teatr. Rada Warszawy zdecydowała się (choć sprawa była prawnie bardzo trudna do przeprowadzenia) udzielić jego Fundacji Wspierania Twórczych Inicjatyw Teatralnych Atut wymaganego poręczenia w wysokości 6 mln. zł co pozwoli na wojewodzie mazowieckiemu na wypłacenie mu podobnej kwoty, przyznanej mu już z funduszów Unii Europejskiej.
27-04-2007
Warszawa. Miasto wesprze Kamińskiego
Emilian Kamiński może wreszcie skończyć budowę prywatnego Teatru Kamienica. Rada Warszawy zgodziła się na to, żeby miasto finansowo poręczyło za aktora. Dzięki temu nie przepadnie unijna dotacji na teatr.
25-04-2007
Warszawa. Miasto chce pomóc teatrowi Kamińskiego
Komisja Kultury Rady Warszawy zgodziła się poręczyć majątkiem miasta za Fundację Atut Emiliana Kamińskiego. Jeśli jutro aprobatę wyrazi cała rada, aktor będzie mógł skorzystać z 5 mln zł dotacji UE na Teatr Kamienica. Na razie nie mógł wydać ani złotówki.
24-04-2007
Warszawa. Radni o Kamienicy
Czy Fundacja Atut Emiliana Kamińskiego dostanie od stołecznych radnych poręczenie na 8 mln zł, by mogła wykorzystać 5 mln zł unijnej dotacji na uruchomienie Teatru Kamienica? Dziś dyskutować o tym będzie Komisja Kultury Rady Warszawy, a w czwartek cała rada.
18-04-2007
Warszawa. Dotacje na pomoc dla niepełnosprawnych
Dziś Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał dofinansowanie dla 14 projektów pomocy osobom niepełnosprawnym. Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. dostosowanie obiektu kulturalno-szkoleniowego "Kamienica Teatr " dla osób niepełnosprawnych.
16-04-2007
Sąsiedzi
Czy nie lepiej zamiast prowadzić słowne utarczki, zaprosić sąsiadów do teatru? Niech zobaczą któreś z przedstawień, niech zajrzą za kulisy, niech porozmawiają z aktorami. Może w ten sposób poczują, że warto było przecierpieć dwa lata remontu i kilka miejsc parkingowych, aby powstało to niezwykłe miejsce. I zrozumieją, że to także ich teatr - o Teatrze Polonia w Warszawie pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-04-2007
Warszawa. Emilian Kamiński prosi o wsparcie jego teatru
Żeby fundacja Emiliana Kamińskiego [na zdjęciu] dostała 5 mln zł unijnej dotacji, radni muszą poręczyć majątkiem miasta. Sprawą Kamienicy Rada Warszawy ma się zająć 26 kwietnia.
20-03-2007
Teatr jest dla kobiet
- Już teraz, kiedy jest otwarty półtora sezonu i kiedy mamy dziewięć tytułów w repertuarze, wiemy, że ta sala nie wystarczy, żeby na siebie zarobić. Ale nie obciążamy nikogo, mamy na koszty stałe, płacimy honoraria - mówi KRYSTYNA JANDA, aktorka, reżyserka, dyrektor Teatru Polonia w Warszawie.
22-02-2007
Nowy teatr w Krakowie
W Krakowie powstał nowy teatr. Sama nazwa - Teatr Nowy - wskazuje na pewien kierunek programowy. Twórcy teatru nie chcą ograniczać się jedynie do "produkowania" nowych przedstawień, pragną umieszczać je w szerszym kontekście, organizować wokół nich wydarzenia kulturalne. Stąd projekty festiwali, cyklów tematycznych, paneli dyskusyjnych, wystaw - pisze Katarzyna Rimpler w Miesiącu w Krakowie.
15-02-2007
Biznes artystyczny
Specjaliści od PR i ekonomiści zgodnie podkreślają, że nie da się zbudować solidnego interesu jedynie na wizerunku gwiazdy, choć rzeczywiście jest on żywą przynętą i znakiem rozpoznawczym firmy. Ważne jest także, by nazwisko gwiazdy, które ma działać jako znana marka, było spójne z biznesem, który prowadzi - pisze Anna Woźniak w miesięczniku Press.
07-02-2007
Don Kichotów dwóch
- Statystyczny aktor w Polsce ma 800 czy 1000 złotych etatu plus cały socjal, przy czym w swoim teatrze niewiele robi, częściej za to występuje gościnnie, bo mu się bardziej opłaca - mówi Janusz Stokłosa w Pulsie Biznesu.
02-02-2007
Trudne marzenie o własnym teatrze
Porwali się na coś, co wydawało się niemożliwe. Postawili wszystko na jedną kartę. Żałowali tego, ale tylko czasami, bo walczą o spełnienie pragnienia swojego życia. Krystyna Janda i Emilian Kamiński - pisze Katarzyna Czarnecka w Rzeczpospolitej.
22-12-2006
Bezcenna pasja
Janusz Marchwinski, zrobił rzecz zaskakującą. Zamiast wynająć pomieszczenie dzierżawionego przez siebie lokalu przy ul. Gazowej, postanowił podarować je na dziesięć lat Teatrowi Nowemu. I, co jeszcze bardziej zaskakujące, nic za to nie chce - pisze Magda Huzarska-Szumiec w Gazecie Krakowskiej.
01-12-2006
Warsaw City Residence
Władze Warszawy zamiast wspierać inicjatywy artystów, zniechęcają do aktywności, wygodniej jest bowiem nic nie robić, niż tracić czas i oszczędności życia na budowanie zamków na piasku. Sprawa Kamińskiego jest modelowym przykładem, jak się w Warszawie niszczy nowe inicjatywy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
27-11-2006
Warszawa. Emilian Kamiński na skraju bankructwa
Aktorowi grozi, że straci oszczędności całego życia, które od czterech lat inwestował w prywatny teatr.
01-11-2006
Miraż prywatnego teatru?
Władze Warszawy zamiast wspierać inicjatywy artystów, zniechęcają do aktywności, wygodniej jest bowiem nic nie robić, niż tracić czas i oszczędności życia na budowanie zamków na piasku - o kłopotach prywatnej sceny Emiliana Kamińskiego pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-09-2006
Warszawa. Ruszyła budowa w Teatrze Polonia
Teatr Polonia znowu zamienił się w plac budowy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało protest sąsiadów teatru za bezzasadny.
24-07-2006
Parking kontra teatr Jandy
Ostatnie lata nauczyły mnie, że jeżeli ktoś chce zrobić coś dla Warszawy i jej mieszkańców, na przykład zorganizować ciekawe miejsce kulturalne, ośrodek artystyczny, klub albo galerię, może liczyć na jedno: okoliczni mieszkańcy w imię własnej wygody zrobią wszystko, aby taką inicjatywę utrącić. Tak było w przypadku klubu Le Madame, tak jest w przypadku Teatru Polonia - pisze Roman Pawłowski w Stołecznej Gazecie Wyborczej.
22-07-2006
Warszawa. Krystyna Janda walczy o teatr
Czy sąsiedzi Krystyny Jandy zablokują Teatr Polonia, który buduje? W piątek burmistrz Śródmieścia namawiał ich, żeby zrezygnowali z protestu.
21-07-2006
Warszawa. Sąsiedzi przeciw Jandzie
Krystyna Janda ma pieniądze i ekipę gotową do rozbudowy Teatru Polonia [na zdjęciu], ale wczoraj [20 lipca] inwestycję zablokowała wspólnota mieszkaniowa z ul. Pięknej. Twierdzi, że mieszkańcom ubędzie miejsc do parkowania.
20-07-2006
Warszawa. Aktorzy a wakacje
Andrzej Kopiczyński wybiera się na urlop. Emilian Kamiński [na zdjęciu] będzie bardzo zajęty pracą.
21-06-2006
Przepisy blokują unijną dotację
Fundacja Emiliana Kamińskiego [na zdjeciu] do dzisiaj nie dostała ani grosza z 5 mln zł przyznanych na budowę prywatnego teatru. Prace są opóźnione o rok, inwestycję blokują nieżyciowe polskie przepisy - pisze Małgorzata Zubik w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
20-06-2006
Słaby sezon warszawski
Kończy się sezon, który upłynął pod znakiem buńczucznych haseł bez pokrycia, nachalnej promocji słabeuszy i kłopotów niezależnych scen. Nudno już było. Tak głupio jak w tym sezonie - jeszcze nie. Mijający sezon obfitował nie tyle w dobre spektakle, co w manifesty i listy otwarte ludzi teatru - pisze Iza Natasza Czapska w Życiu Warszawy.
10-06-2006
Jej miejsce
KRYSTYNA JANDA nie byłaby Krystyną Jandą, gdyby nie stawiała przed sobą ciągle nowych zadań. Zdawać by się mogło - niewykonalnych. A są to zadania i wyzwania - to pewne - policzone nie na jednego człowieka, a całe stado artystów.
06-06-2006
Poznań. Scena Rozmaitości w roli producenta
W poznańskiej Scenie Rozmaitości ruszają przygotowania do realizacji pierwszej sztuki, wyprodukowanej własnymi silami. Radosław Lewandowski [na zdjęciu] chce wystawić farsę "Wszystko w rodzinie" Raya Cooneya.
02-06-2006
Kraków. Powstaje Teatr Latarnia Magiczna
Bez wsparcia miasta, jedynie z prywatnych środków powstanie na krakowskim Kazimierzu nowa instytucja kultury dla dzieci. Start w przyszłym roku.
24-05-2006
Te 5 milionów można było wydać lepiej
Pomysłu Janusza Szydłowskiego, żeby stworzyć w Krakowie teatr variété, nigdy nie traktowałem poważnie. Po pierwsze dlatego, że za jego pomysłodawcą nie stoją osiągnięcia gwarantujące wysoki poziom przedsięwzięcia; po drugie zaś ze względu na - jak mi się zdawało - małą szansę na zaangażowanie się w to przedsięwzięcie miasta. No i - przynajmniej w tym drugim przypadku - pomyliłem się - pisze Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
23-05-2006
Prywatny teatr w prezencie
Janusz Szydłowski chce swój teatr oprzeć na repertuarze lekkim i przyjemnym, ma więc - teoretycznie - sporą szansę. Na farsy i komedie ludzie raczej przyjdą. Tylko dlaczego miasto wydaje pięć milionów na kupienie, wyremontowanie i wyposażenie teatru, który z założenia jest komercyjny i powinien sam sobie radzić? Przecież utrzymuje już jeden teatr z rozrywkowym repertuarem, czyli Bagatelę. Może należałoby na tym poprzestać. I dotować projekty artystyczne nienastawione na zysk? - pyta Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
23-05-2006
Kraków. Miasto funduje prywatny teatr
Gmina Kraków jest o krok od wydania 5 mln zł na siedzibę... prywatnego teatru, którego twórca nie wie nawet, skąd wziąć pieniądze na jego utrzymanie.
16-05-2006
Poznań. Pietras i Józefowicz o sponsoringu w kulturze
Dyrektor Teatru Wielkiego Sławomir Pietras [na zdjęciu], reżyser Janusz Józefowicz, producent filmowy Mirosław Słowiński, a także profesor Henryk Mruk wzięli w piątek [12 maja] udział na Akademii Ekonomicznej w konferencji "Sponsoring w kulturze".
28-04-2006
Scena prywatna
- Reforma teatrów w Polsce powinna być przeprowadzona dawno, zaraz po przemianie ustrojowej. Nikt się jednak na to nie odważył. Nadal więc obowiązują zwyczaje i mentalność z czasów socjalizmu - mówi KRYSTYNA JANDA, aktorka, reżyserka, właścicielka Teatru Polonia w Warszawie.
27-03-2006
Warszawa. Janda burzy i kurzy
Mieszkańcy kamienicy, przy której Krystyna Janda buduje teatr, mają dość remontu. W obronie aktorki wystąpił burmistrz Śródmieścia.
07-03-2006
Warszawa. Kamiński buduje swój teatr
Emilian Kamiński [na zdjęciu] oprowadził nas po placu budowy swojego teatru w alei Solidarności. Po Krystynie Jandzie to kolejny aktor, który tworzy w Warszawie swoją prywatną scenę. Otwarcie w październiku. Kamiński deklaruje, że będzie robił teatr, który nie odbiera radości życia. Taki, do którego z przyjemnością się przychodzi i w którym zostaje się po spektaklu w kawiarni. - Ale jeżeli farsy, to z drugim dnem - zapewnia.
03-03-2006
Warszawa. Powstaje Teatr Kamienica
W Warszawie powstaje kolejny prywatny teatr. Otwiera go znany aktor Emilian Kamiński [na zdjęciu] (54 l.). Teatr o nazwie Kamienica będzie się mieścił w starym, przedwojennym budynku w alei Solidarności 93, tuż przy placu Bankowym.
01-03-2006
Wrocław. Lukas Bank i "Kochane pieniążki"
Mecenasem Wrocławskiego Teatru Komedia jest Lukas Bank, który od siedmiu lat rokrocznie finansuje produkcję kolejnej wystawianej przez niego sztuki. Współpraca obu instytucji została zauważona i wyróżniona w ubiegłym roku w konkursie Arts & Business Awards, w którym nagradzane są działania na styku kultury i biznesu.
07-02-2006
Teatr - zrób to sam
W minionym roku nastąpił gwałtowny wysyp nowych miejsc teatralnych w Warszawie. Miejsc szczególnych gdyż powstałych z inicjatywy osób, które nie do końca akceptują system teatrów instytucjonalnych. Wolność artystyczną okupują jednak ogromnymi trudami i kłopotami jakie niosą ze sobą prace remontowe i budowlano- adaptacyjne oraz księgowe, rachunkowe i urzędowe - pisze Monika Tuchalska w Home& Market.
02-02-2006
Wytwórnia happy endów
Teatr Wytwórnia na warszawskiej Pradze założyli młodzi dramaturdzy. Zaczynali bez wody, prądu i pieniędzy. Po pół roku mają teatr, kino, klub dyskusyjny i premierę co dwa tygodnie - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
01-02-2006
Kultura czeka na zmiany
- Zmiana 1989 roku za bardzo zaskoczyła całe to środowisko artystyczne. Nikt tam nie pomyślał o tym, że należy spojrzeć, co się dzieje w bankach, zakładach produkcyjnych, gdzie niezbędne zmiany wymuszało życie. Cała sfera instytucji artystycznych została całkiem z boku - mówi prof. Emil Orzechowski, kierownik Katedry Zarządzania Kulturą Instytutu Spraw Publicznych UJ.
30-01-2006
Warszawa. Wdechy 2005
W sobotę w klubie Le Madame przyznano "Wdechy 2005", warszawskie nagrody kulturalne "Gazety Co Jest Grane". Tym razem poszły w ręce Marii Peszek [na zdjęciu], do Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatru Polonia.
24-01-2006
Między basenem a trzciną
Wśród nowych inwestycji, które powstają w Warszawie, zauważyć warto ciekawą grupę placówek o przeznaczeniu kulturalnym. Trzon takiego ośrodka na ogół stanowi scena teatralna, obok jest również klub, bar lub restauracja - pisze Monika Tuchalska w Gazecie Finansowej.
06-01-2006
Sprawy przyjemne i nieprzyjemne
- Jesteśmy z teatrem w trudnym, momencie, skończyły się nasze, moje i męża pieniądze, a poszukiwania partnera państwowego lub prywatnego na dokończenie inwestycji nie dają rezultatów - mówi KRYSTYNA JANDA, warszawska aktorka, właścicielka prywatnego Teatru Polonia.
04-01-2006
Perły i plewy 2005
W teatrze panuje okupacja współczesnego bezguścia. Doszło do homoseksualizowania teatru, bo krytyka i reżyserzy są odmieńcami i tworzą zorganizowaną energię, opanowali główne pisma i tak nam wbijają w głowę, że to jest współczesny wielki teatr. Nie są to jednak sztuki, które można by było grać po 100 przedstawień, i na które trudno się dostać. Z tej perspektywy nie jest w Polsce najlepiej - uważa reżyser Kazimierz Kutz. Twórcy i publicyści oceniają miniony rok kulturalny w Przeglądzie.
30-12-2005
Warszawa. W Teatrze Kamienica trwa remont
W Teatrze Kamienica trwa remont. Pierwsza premiera na prywatnej scenie Emiliana Kamińskiego [na zdjęciu], planowana jest na kwiecień.
30-12-2005
Warszawa. Wdechy 2005 - nominacje
Kto był w dechę w mijającym roku? W jakich miejscach bywaliśmy najchętniej? O czym było głośno w mieście? Już po raz drugi Gazeta Wyborcza - Stołeczna przyznaje Wdechy: nagrody roku. Dlaczego Wdechy? Bo osoba, miejsce i wydarzenie, które chcemy wyróżnić, muszą być naprawdę w dechę.
23-12-2005
Mam prawo spełniać swoje marzenia
- Moje zainteresowanie, moja pasja to niewątpliwie mój zawód. On porządkuje rytm i moich emocji, i życia. Mogę dla tej pasji poświęcić wiele, co udowodniłam całym moim życiem - mówi KRYSTYNA JANDA, aktorka, reżyserka, właścicielka Teatru Polonia w Warszawie.
20-12-2005
Warszawa. Powstanie Teatr Kamienica
Trwa intensywny remont zabytkowej kamienicy przy al. Solidarności 93 (nieopodal metra Ratusz), gdzie w zrujnowanych dotychczas suterenach ma powstać teatr Emiliana Kamińskiego [na zdjęciu] - Teatr Kamienica.
08-11-2005
Horror Polonia
Informacja, że Janda otwiera własny teatr i 11 listopada pokaże tam nowy monodram "Ucho, gardło, nóż" według Vedrany Rudan, wzbudziła ogromne zainteresowanie. Aktorka obawia się, jak publiczność przyjmie ją w roli Tonki Babić, budzącej niechęć, pozbawionej zasad ofiary wojny bałkańskiej. Chyba niepotrzebnie. Janda nikogo nie pozostawia obojętnym. Na scenie radzi sobie świetnie. Tylko czy poradzi sobie jako właścicielka teatru? - pisze Magdalena Łukaszewicz w Newsweeku Polska.
29-10-2005
Warszawa. Pierwsza premiera u Jandy
Premierą przedstawienia "Stefcia Ćwiek w szponach życia" Teatr Polonia Krystyny Jandy rozpocznie dzisiaj (29 października) swoją działalność.
29-10-2005
Warszawa. Powstają nowe sceny
Ludzie teatru budują nowe sceny. W starych kinach, w halach pofabrycznych, a nawet na dawnej pływalni może powstać teatr. W listopadzie prawdziwa rewolucja na mapie kulturalnej Warszawy. Krystyna Janda otwiera teatr Polonia [na zdjęciu], Tadeusz Słobodzianek przebudowuje pomieszczenia po kinie Przodownik, Montownia kończy remontować scenę na dawnym basenie, a Grupa G8 otwiera teatr Wytwórnia w Fabryce Wódek "Koneser".
26-10-2005
Teatr Jandy podnosi kurtynę
W sobotę [29 października] rozpoczyna w Warszawie działalność Teatr Polonia Krystyny Jandy. Na początek zobaczymy adaptacje tekstów chorwackich pisarek - pisze Paulina Wilk w Rzeczpospolitej.
26-10-2005
Jestem proszę pana na zakręcie
- Przeszłam kilka załamań nerwowych. Dowiedziałam się, czym jest biurokracja, poznałam wielu małostkowych ludzi. Śpię po dwie, trzy godziny, a każdy mój dzień zaczyna się ostatnio od wstrząsów. Tak KRYSTYNA JANDA opowiada o największym życiowym wyzwaniu - własnym teatrze.
04-10-2005
Teatr na kartki
W polskim teatrze mamy obecnie podobną sytuację jak w handlu mięsem pod koniec lat 80. Jedne teatry funkcjonują na kartki (dotacje z budżetu państwa, bądź samorządów), inne są w pełni urynkowione. Ale ta ich samodzielność nie jest w żaden sposób premiowana - pisze Wanda Potz w tygodniku "Wprost".
19-08-2005
Nazywają mnie panią inwestor
- Żyjemy i tworzymy we wczesnym, wilczym okresie kapitalizmu, gdzie pieniądze, oglądalność czy sprzedawalność stały się jednym z głównych kryteriów oceny. Dla sztuki to niebezpieczne, a mecenat państwowy, pieniądze na naukę, kulturę są niedostateczne - mówi KRYSTYNA JANDA, aktorka, reżyser, właścicielka Teatru Polonia w Warszawie.
12-08-2005
Warszawa. Pierwsze próby u Jandy
W tej chwili Teatr Polonia jeszcze się buduje. Ale Krystyna Janda [na zdjęciu] rozpoczęła już próby dwóch spektakli, które jesienią mają znaleźć się na afiszu jej prywatnej sceny.
10-08-2005
Warszawa. Problemy z remontem teatru Krystyny Jandy
Problemy z remontem teatru Krystyny Jandy (52 l.) "Polonia" i brak czasu na sen powodują u niej coraz większy kryzys.
28-06-2005
Janusz Józefowicz kontra Urząd Miasta
Janusz Józefowicz zwrócił się o finansowe wsparcie musicalu "Romeo i Julia" do Janusza Pietkiewicza, dyrektora Biura Teatrów Urzędu m.st. Warszawy. Chciał pokazywać musical latem. Nie dostał dotacji od miasta. Teoretycznie jest taka możliwość, ale miasto wspomaga raczej przedsięwzięcia niekomercyjne.
06-06-2005
Teatr na wolnym rynku
Wszyscy przywykli do tego, że w Polsce obowiązuje gospodarka rynkowa. Choć dotychczas mówiło się o niej raczej w kontekstach biznesowych, to coraz częściej pojawiają się inicjatywy oparte na zasadach rynkowych, które z biznesem, zdawałoby się, mają niewiele wspólnego - o Fundacji ATUT - Wspieranie Twórczych Inicjatyw Teatralnych - Emiliana Kamińskiego pisze Lucyna Okoń.
02-06-2005
Teatry prywatne zapowiadają walkę
W Polsce działa ponad 100 prywatnych firm produkujących spektakle teatralne. Największym ich problemem jest brak sal przystosowanych do wystawiania.
27-05-2005
Prywatne sceny spółka z o.o.
Od "Metra" Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza zaczęła się era teatrów prywatnych. Bywa w nich władza i cieszy się, że nie musi do sztuki dokładać. Wyzwanie? Prywatny teatr w kraju, w którym tylko państwowa scena ma szansę na dotację. Reportaż Jolanty Grabowskiej.
21-05-2005
Łzy nad pustą skarbonką
Prywatne teatry skarżą się, że urzędnicy rzucają im kłody pod nogi. Z zawiścią popatrują też na miejskie sceny. Buffo, klub Le Madame czy zespół Montownia zdecydowali się niegdyś na męskie reguły gry - postanowili robić prywatny teatr. Teraz, kiedy zaczyna brakować im kasy, już nie po męsku wyrzekają na nieuczciwą konkurencję i bezdusznych urzędników - pisze Iza Natasza Czapska.
19-05-2005
Nieuczciwa konkurencja
W Polsce działa już około stu prywatnych firm produkujących spektakle teatralne. Część z nich, jak Buffo, nie korzysta z dotacji, inne walczą o publiczny grosz - pisze Jacek Cieślak.
16-05-2005
Jestem zawodowcem
- Z moim nazwiskiem często trudniej coś zrobić niż z jakimkolwiek innym. Ponieważ mam dużo za sobą, wielu ludzi uważa, że czas na kogoś innego. Od jakiegoś czasu jestem z boku. Dlatego musiałam znaleźć własne miejsce, własny teatr. Jestem w sytuacji wymuszonej, robię to poniekąd z konieczności - jeżeli nie zrobię sobie miejsca do grania, to nie będę grała.- mówi Krystyna Janda w rozmowie z Ewą Likowską.
16-03-2005
Marzenia o własnym teatrze
Razem z Jandą nad szansami prywatnych scen zastanawia się wielu artystów, którzy nie odważyli się na takie ryzyko. Teatr należy do ostatnich dziedzin życia w Polsce, których nie dotknęły przemiany rynkowe. Przez 15 lat powstało zaledwie kilka prawdziwych scen komercyjnych, to znaczy ze stałą siedzibą i repertuarem.
28-02-2005
Warszawa. Krystyny Jandy kłopoty z Polonią
Powiem Wam jedno, od momentu zakupu dawnego kina POLONIA, moje życie zamieniło się w koszmar - pisze Krystyna Janda w swoim Dzienniku internetowym.
10-02-2005
Warszawa. Kto ma wyremontować teatr fundacji ATUT?
Radnych Śródmieścia wczoraj [9 lutego] na sesji postawiła na baczność propozycja dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Krzysztofa Gerbszta. Poszło o blisko 1,5 min zł na budynek przy al. "Solidarności" 93, w którym ma powstać teatr fundacji ATUT Emiliana Kamińskiego [na zdjęciu].
07-02-2005
Warszawa. Janda kupiła Polonię
Potwierdziły się nasze zapowiedzi. Krystyna Janda stała się właścicielką najstarszego warszawskiego kina [na zdjęciu]. Zamierza w nim otworzyć teatr.
05-02-2005
Warszawa. Teatr Jandy
- Tak się ułożyły sprawy wokół mnie, że nie mam miejsca, w którym mogłabym grać, w związku z czym pewnego poranka postanowiłam, że je stworzę sama. Całe moje doświadczenie, wszystko co umiem muszę związać z jednym miejscem na te kilkanaście lat grania, które mi pozostało - o projekcie własnego teatru mówi Krystyna Janda [na zdjęciu] w rozmowie z Romanem Pawłowskim.
03-02-2005
Warszawa. Otwarty teatr Emiliana Kamińskiego
Między próbą "Happy endu" w Narodowym a spektaklem "Śmierć komiwojażera" w Małym Emilian Kamiński siada w garderobie nad projektem sceny. A potem szybka decyzja: "Muszę jechać do mojego teatru". Ten teatr dopiero powstanie. W centrum Warszawy, w starej kamienicy, a właściwie w jej piwnicach przy al. "Solidarności" - z Emilianem Kamińskim [na zdjęciu] rozmawia Dorota Wyżyńska.
26-01-2005
Warszawa. Janda kupuje Polonię
Gwiazda Teatru Powszechnego chce za własne pieniądze kupić stołeczne kino. Marzy jej się autorska scena. I mimo że jest w przetargu jedyna, to jej plany mogą spełnić się połowicznie.
18-01-2005
Forsa leży na ulicy (w Brukseli)
No i niech mi ktoś jeszcze powie, że żyjemy w czasach, które nie sprzyjają rozwojowi kultury. Że nic, tylko dochód, zysk, kasa i szmal, a wartości won. Tymczasem przy odrobinie przemyślności i siły przebicia można dorwać się do takiej kasy, że i Wajdzie by się nie przyśniła.
17-01-2005
Atut niezgody
Od lat słyszałem jęczenie, że Warszawie brakuje scen niezależnych, że prywatni producenci nie mają gdzie wystawiać, offowe grupy muszą tłuc się po garażach i klubach, a miasto nie pomaga artystom niezależnym. Kiedy więc gruchnęła wiadomość o sukcesie fundacji Emiliana Kamińskiego Atut, która zdobyła 5 mln zł unijnej dotacji na remont i utworzenie w kamienicy przy al. "Solidarności" (naprzeciw Opery Kameralnej) nowego teatru, spodziewałem się samych wybuchów entuzjazmu - pisze Roman Pawłowski.
14-01-2005
Warszawa. Miliony unijnej dotacji na prywatny teatr
Fundacja ATUT, którą prowadzi znany aktor Emilian Kamiński [na zdjęciu], dostała 5 mln zł unijnej dotacji na stworzenie nowego teatru w Warszawie. To pierwsza prywatna inicjatywa w stolicy, która otrzymała z Brukseli tak znaczące wsparcie. Jednym się to podoba, inni ostro krytykują.