powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Nowy sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół

Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny otwierają nowy sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół.

Dzisiaj, 11 września, dr Juliusz Braun - prezes zarządu Telewizji Polskiej i Michał Merczyński - dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) podpisali umowę o współpracy TVP i NInA przy realizacji autorskiego projektu TVP pn. "Internetowy Teatr TVP dla szkół". W spotkaniu uczestniczył członek Zarządu TVP Marian Zalewski, od początku koordynujący realizację projektu ze strony TVP.

Prezes Telewizji dr Juliusz Braun podczas spotkania towarzyszącego podpisaniu umowy przypomniał, że współpraca z Narodowym Instytutem Audiowizualnym jest prowadzona od wielu lat i dotyczy wielu przedsięwzięć kulturalnych - przede wszystkim w teatrze. Dzisiaj współpraca ta jeszcze bardziej się zacieśniła, bo jak stwierdził - Teatr Telewizji to dziś znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Stałe spektakle w poniedziałki w TVP1, ale także coraz szerzej obecny w Internecie - teatr adresowany do szkół. Nawiązał również do początków Internetowego Teatru TVP dla szkół, kiedy to - rozpoczęło się od kilkudziesięciu placówek (szkół). W tej chwili to już bardzo duży projekt, wykraczający w najbliższym czasie poza granice kraju. () Jest to ogromny sukces TV -Teatr Internetowy - bo w ciągu wielu miesięcy udało się zbudować kolejne (po Teatrze TVP w TVP1 i teatrze w TVP Kultura) wielkie audytorium teatralne. Prezes Braun zwrócił uwagę na ważny udział TVP w procesie edukacji jakim jest przywracanie teatru do edukacji szkolnej.

Nowatorski projekt prowadzony jest przez Telewizję Polską od października 2012 r. i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Jego założeniem jest wykorzystanie nowoczesnej technologii jako sposobu dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Warunkiem udziału w kodowanej, bezpłatnej transmisji jest dostęp do szerokopasmowego internetu. Od września transmisje odbywają się równocześnie na stronach internetowych TVP i NInA.

- W tym roku w szczególny sposób rozpoczęła się współpraca między Narodowym Instytutem Audiowizualnym a Telewizją Polską przy produkcji Teatru Telewizji. Wspólnie realizujemy kilkanaście spektakli teatralnych, a podpisana właśnie umowa dotyczy internetowych transmisji przedstawień niezwykle ważnych, bo skierowanych do młodych widzów w szkołach w całej Polsce. Dzięki takim przedsięwzięciom wychowujemy kolejne pokolenie odbiorców i miłośników teatru, a o tym, że głód polskiego teatru realnie istnieje, przekonujemy się codziennie w naszym portalu ninateka.pl, gdzie udostępniamy najznakomitsze rodzime teatralne dzieła ostatnich lat. - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Partnerstwo obu instytucji przy projekcie obejmuje realizację kodowanych transmisji internetowych spektakli teatralnych w okresie od 12 września do grudnia. Proponowany repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury o dużych walorach edukacyjnych, jak również oryginalne sztuki współczesne kierowane specjalnie do młodych widzów.

Projekt umożliwia wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, służy edukacji artystycznej, w tym także pobudzaniu zainteresowania życiem kulturalnym na najwyższym poziomie. W najbliższych miesiącach w repertuarze Internetowego Teatru TVP dla szkół będzie można zobaczyć następujące spektakle: "Jaś i Małgosia" z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, "Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach" z ARTENES Wrocławskiego Teatru Edukacji, "Mikrokosmos" z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, "Calineczka" z Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, "Antygona" z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, "Opowieści zimowe" z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Partnerzy będą również współpracować przy organizacji i przeprowadzeniu pierwszego w Polsce, realizowanego w ramach Projektu, konkursu pn. "Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych", będącego prezentacją najlepszych uczniowskich kół teatralnych wyłonionych w drodze eliminacji na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Założeniem Przeglądu jest promocja szczególnie uzdolnionych młodych ludzi oraz rozwijanie jej twórczych zdolności i kreatywności. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie www.iteatr.tvp..pl.

Najbliższa transmisja realizowana wspólnie przez TVP i NInA odbędzie się już jutro, 12 września. Rok szkolny 2013/2014 otworzy bajka muzyczna "Jaś i Małgosia" według tekstu Jana Brzechwy w reżyserii Roberto Skolmowskiego z Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Kodowany przekaz do szkół podstawowych z całego kraju będzie odbywał się równocześnie na stronach internetowych TVP www.iteatr.tvp..pl i NInA http://ninateka.pl/strona/edu-info.

"Jaś i Małgosia" to interaktywny spektakl skierowany do najmłodszych widzów, który wprowadzi ich w świat opery i instrumentarium, zapozna z dziwnie brzmiącymi nazwami, oswoi z dźwiękami, ośmieli do wejścia na scenę i przyszłego, aktywnego uczestnictwa w sztuce. Nowatorskim podejściem jest zamiana przez reżysera tytułowych bohaterów w instrumenty muzyczne: Jasia w trąbę, Małgosię w flet. Małgorzata Szostakowska stworzyła niezwykle malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci mają możliwość realnie znaleźć się w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa w kształcie trąb, domek czarownicy to piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitną leśne kwiaty, po trawie przemykać będą małe zwierzątka: lis, sowa, królik. W łosich łopatach - za zwierzęta te przebrana zostanie orkiestra - uwiją gniazda ptaszki. Całość emanować będzie kolorami, ciepłem, pogodą.

Więcej informacji o projekcie na www.iteatr.tvp..pl oraz nina.gov.pl.