Łódź. "Koralina" pierwszą w nowym sezonie premierą Teatru Pinokio

Przygotowany na podstawie powieści Neila Gaimana spektakl "Koralina" będzie pierwszą w nowym sezonie premierą przygotowaną przez Teatr Pinokio. Kolejnymi mają być "Księga Dżungli" i spektakl dla "najnajów".

«"Koralinę" wyreżyserowała Karolina Maciejaszek, która ma nadzieję, że przedstawienie pozwoli dzieciom przezwyciężyć leki, z jakimi borykają się w swoim życiu.

- Powieść Gaimana utrzymana jest w konwencji opowieści grozy i my staramy się w spektaklu taką atmosferę przekazać. Nie chcemy jednak zostawić dzieci w poczuciu paniki. Chcemy, żeby to była straszna bajka ale też dowcipna, ironiczna i przewrotna. Ma to być spektakl, który pozwoli konfrontować się z lękiem, będącym podstawową emocją nie tylko w życiu dziecka. Ten spektakl pokazuje, że w otaczającej nas rzeczywistości nie ma się czego bać. Dużo straszniejsze są wytwory naszej wyobraźni. Nigdy rzeczywistość nie jest tak straszna jak to, co potrafimy stworzyć w swoich głowach - powiedziała w środę na konferencji prasowej Maciejaszek.

Pierwsza w nowym sezonie premiera Teatru Pinokio przygotowana została z myślą o dzieciach powyżej siódmego roku życia. Dwie kolejne będą skierowane do młodszej widowni. W grudniu mają się rozpocząć próby do "Księgi Dżungli" w reżyserii Przemysława Jaszczaka, którą na deskach teatru będzie można oglądać od 1 lutego. Na marzec zaplanowano natomiast premierę spektaklu dla "najnajów", który Honorata Mierzejewska-Mikosza przygotowała z myślą o dzieciach w wieku od zera do czterech lat.

W swojej ofercie Teatr Pinokio ma również propozycje dla dorosłych. Jedną z nich jest cykl koncertów zorganizowanych w ramach Sceny Muzycznej "Drewniane Ucho", których realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Koncerty odbędą się w październiku i listopadzie. Rozpoczniemy je łódzkim akcentem, czyli występami Wielkiego Chóru Młodej Chorei i zespołu The Blue Rabbit. Następnie będziemy mieli gości z Wrocławia z projektem +Gliniane Pieśni+ oraz grupę Karbido z Jurim Andruchowyczem, który będzie czytał fragmenty swojej literatury. Przyjedzie do nas również Maja Olenderek ze swoim zespołem. Na koniec zaprezentujemy nostalgiczne białoruskie trio Port Mone - poinformowała Pola Amber, producentka Sceny Muzycznej "Drewniane Ucho".

Teatr Pinokio przygotowuje również koncert i płytę z zaaranżowanymi przez Piotra Nazaruka piosenkami do tekstów Juliana Tuwima. Nowością w działalności placówki będą, przygotowane z myślą o nauczycielach, warsztaty "Teatralne Spięcie" i "Spójrz pod innym kątem".

- Nie mamy aspiracji pedagogicznych, jednak wydaje nam się, że język jakim dysponujemy może się przydać naszym partnerom, którymi w dużej mierze są nauczyciele. Te warsztaty m.in. mają zapoznawać pedagogów z językiem, który może im się przydać w kontaktach z dziećmi a także z technikami teatralnymi, praca nad tekstem i opowiadaniem historii - wyjaśnił dyrektor teatru Pinokio Konrad Dworakowski.

Swoje spektakle Teatr Pinokio będzie prezentował nie tylko na własnej scenie, ale również na festiwalach. W Wałbrzychu, Bydgoszczy i Warszawie zaprezentuje "Balladyny i romanse", w Toruniu "Kopciuszka" i "Maszynę do opowiadania bajek" a w Katowicach "Pokolorowanki". Ze względów finansowych teatr musiał jednak zrezygnować z wyjazdu na trzy zagraniczne festiwale.

- Mając zaproszenia na festiwale na całym świecie nie możemy na nie jeździć, bo urząd miasta nie chce dofinansować takich wyjazdów. W tym roku odmówiliśmy bardzo ważnym dla nas festiwalom w Europie, Azji i Afryce bo brakowało nam 6 czy 12 tys. zł. To nie są pieniądze, które walą budżet urzędu miasta, ale ich brak świadczy o tym, że taki wydział jak biuro promocji w magistracie nie wie, na czym ta promocja polega - powiedział Dworakowski.

Z budżetu miasta Teatr Pinokio otrzymuje roczną dotację w wysokości 2,5 mln zł. W poprzednim sezonie teatr dodatkowo zarobił ponad 1 mln zł ze sprzedaży biletów. Na nowy sezon placówka przygotowała atrakcyjną ofertę "biletową" m.in. dla stałych widzów (karnety na pięć spektakli i pięć warsztatów w cenie 80 zł) oraz dla rodzin z dziećmi (bilety po 15 zł na weekendowe i popołudniowe spektakle dla posiadaczy łódzkiej Karty Dużej Rodziny).»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego