Wędrowiec, który osiadł w Poznaniu

Dokładnie 13 lat temu 2 września 2000 roku odszedł JERZY STASIUK, aktor i animator kultury przez wiele lat związany z Poznaniem.

«Urodził się 75 lat temu w Świętochłowicach na Śląsku w rodzinie o tradycjach wojskowych. Chciał zostać marynarzem, ale okazało się, że był zbyt młody, gdy zdawał egzaminy do szkoły w Gdyni. Lubił rzeźby, gdyż uważał, że one jako jedyne ze wszystkich gałęzi sztuki są przestrzenne i dotykowe. Ostatecznie w jego życiu zwyciężyło aktorstwo. Zgłosił się na dodatkowy nabór do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w roku 1959. Nim osiadł w Poznaniu, przez wiele lat był aktorem wędrującym. Zadebiutował w Startym Teatrze w Krakowie. Potem przez jeden sezon w latach 1959/60 grał w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Kolejne cztery sezony grał na deskach w Teatru Ziemi Opolskiej w Opolu. Stamtąd trafił na kolejne dwa sezony do Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. W latach 1966-70 występował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, skąd na trzy sezony trafił do Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W latach 1973-77 był aktorem Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. Stamtąd na trzy lata trafił do Teatru im. Kochanowskiego w Opolu.

Od 1980 roku był aktorem Teatru Nowego w Poznaniu. Przyszedł tam, gdy teatr ten był jednym z poznańskich centrów podziemia i niezależności. Szybko poznano się na jego zrozumieniu dla spraw społecznych i trosce o losy przyjaciół. Po 10 latach w 1990 roku Stasiuk na dwa sezony przeniósł się do Teatru im. Jaracza w Łodzi, a w latach 1992-93 był aktorem Teatru im. Słowackiego w Krakowie. W 1993 roku powrócił do Poznania, by objąć funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego, którego dyrektorem został Zbigniew Jaśkiewicz. W Teatrze Polskim wytrzymał do roku 1995, by znów, niestety, tylko na pięć lat powrócić do Teatru Nowego.

Jerzy Stasiuk pojawiał się na scenie, ale i na ekranie. W filmie zaliczano go do mistrzów drugiego planu. Oglądaliśmy go m.in. w "Koperniku" Ewy i Czesława Petelskich, w "Ziemi obiecanej " Andrzeja Waj dy, w filmie "Poznań 56" Filipa Bajona oraz w serialach "Pogranicze w ogniu" Andrzeja Konica i "Boża podszewka" Izabelli Cywińskiej. Zagrał też m.in. w serialu "Maszyna zmian" i w spektaklu "Tośka" Andrzeja Maleszki oraz w fabularyzowanym dokumencie Krzysztofa Magowskiego "Czy będzie wojna?". Sam był autorem scenariusza spektaklu "Nazareńczycy", w którym także zagrał. Reżyserował Stanisław Mąderek.

Jednym z ostatnich działań Jerzego Stasiuka było stworzenie w hotelu Edison w podpoznańskim Baranowie parku sztuki, w którym prezentowane są rzeźby. Jedna z rzeźb upamiętnia tego niezwykłego artystę i zarazem niezwykłego Wielkopolanina z wyboru.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego