powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. Premiera filmowej adaptacji sztuki Johana Haldenbergha

30 sierpnia na krany kin w Polsce wchodzi "W kręgu miłości" - to filmowa adaptacja teatralnej sztuki Johana Haldenbergha ("Steve + Sky", "Boso, ale na rowerze", prywatnie przyjaciela reżysera) pod tytułem "The Broken Circle Breakdown Featuring the Cover-Ups of Alabama", napisanej w 2009 roku we współpracy z Mieke Dobbels.

Wystawiony na jej podstawie spektakl okazał się sukcesem frekwencyjnym i spotkał się z ogromnym uznaniem widzów i krytyków w Belgii i Holandii. Zafascynowany sztuką Felix van Groeningen (znany polskim widzom z "Boso, ale na rowerze") we współpracy z Carlem Joosem postanowił przenieść teatralną historię na duży ekran. Dzięki temu powstał tętniący życiem i przepełniony emocjami obraz opowiadający o miłości i stracie, utrzymany w słodko-gorzkiej tonacji, w rytmie porywającej muzyki bluegrass, która zachwyca autentycznością oraz wspaniałym wykonaniem i stanowi integralną część narracji filmu. Jest też powiązana z głównymi wątkami, jakie pojawiają się w filmie: życiem, śmiercią, narodzinami, Ameryką, macierzyństwem, ojcostwem i poszukiwaniem pocieszenia po stracie dziecka. Narracja filmu, poddana formie muzycznej, nie jest linearna, lecz podąża za emocjami bohaterów, które najpełniej i najsilniej oddane zostają w piosenkach, skomponowanych przez Björna Erikssona.

Dzięki temu "W kręgu miłości" to dopracowany w każdym detalu i doskonały pod względem scenariuszowym i muzycznym filmowy obraz, który porusza widzów. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu filmowym w Berlinie w 2013 roku.