powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sopot. Spektakl o apostazji na Non-Fiction

Dzisiaj o godz. 20 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się spektakl Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa - "Niewierni" w reż. Piotra Ratajczaka. Będzie to pokaz w ramach Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2013.

Tekst powstawał w ramach projektu Sopot - non fiction prowadzonego przez Romana Pawłowskiego i Adama Nalepę we współpracy z Fundacją Teatru BOTO. Były to letnie warsztaty poświęcone dramatowi non-fiction, w których brali udział aktorzy, reżyserzy i dramaturdzy. Piotr Ratajczak i Piotr Rowicki właśnie tam dyskutowali na temat apostazji i zaprezentowali wstępną wersję tekstu "Niewiernych".

Apostazja jest jawnym i formalnym odrzuceniem wiary chrześcijańskiej, skutkującym odłączeniem się od wspólnoty kościoła. Przede wszystkim jednak to akt symboliczny, podkreślający, że dla Kościoła katolickiego"przestaje się istnieć". Apostatów, wedle szacunków samych zainteresowanych, jest w Polsce już pół miliona. Projekt Piotra Ratajczaka to rodzaj zbiorowej wypowiedzi artystycznej aktorów, odtwarzających prawdziwe świadectwa apostazji, oparte na osobistych relacjach i materiałach reportażowych. Widz śledzi rekonstrukcję drogi duchowej bohaterów spektaklu, zdarzeń i refleksji, które doprowadziły ich do decyzji o odejściu z Kościoła. Dlaczego ludzie wychowani i żyjący we wspólnocie wierzących nie chcą dłużej określać swojej tożsamości przez pryzmat wyznania? Jakie osobiste dramaty kryją się za jednostkowym aktem apostazji?

(bilety 30zł ulgowy, 45zł normalny, do nabycia w kasach Teatru Wybrzeże)