powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Zakończył się VII SOFFT 2013

W poniedziałek 5 sierpnia cyrkową galą finałową, koncertem zespołu Police oraz werdyktem jury z rozdaniem nagród zakończył się VII Salezjański Ogólnopolski Festiwal Teatralny SOFFT 2013.

Festiwal trwał cztery dni od 2 do 5 sierpnia 2013 w Szczecinie. Organizatorzy tegorocznej edycji to Teatr Abanoia, Centrum Kultury Manuartefaktura oraz Fundacja Forum Gryf.

Partnerzy tegorocznego SOFFT to, między innymi, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Kana oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego.

Tegoroczny SOFFT był imprezą towarzyszącą finałowi Regat Wielkich Żaglowców w Szczecinie. Spektakle prezentowano na sali teatralnej Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego oraz w Teatrze Kana. W części konkursowej wystąpiło 10 zespołów z całej Polski. Zaprezentowały się także specjalnie zaproszeni artyści i teatry: Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki, Grzegorz Szlanga z Chojnic, Eliza Hołubowska z Gryfina.

W piątkowy wieczór rozbłysły dla Szczecina "Światła miasta". O godzinie 22.00 na placu Orła Białego odbyło się gigantyczne fireshow - program przygotowany wspólnie przez szczeciński Teatr Ognia Lascar, Klub Żonglersko-Akrobatyczny ze Szczecina oraz szczecińskie HD Dance Studio. Wydarzenie zgromadziło ogromną ponad tysiącosobową publiczność. Prezentacje teatru ognia oglądali goście festiwalu wraz z licznie zgromadzoną widownią finału Regat.

Kolejnym wielkim wydarzeniem plenerowym był spektakl "Głębia" Letniej Akademii Teatralnej Natarcie Teatralne ze Stepnicy oraz artystów Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej zaprezentowany w sobotę 3 sierpnia o godzinie 22.00 w Parku Żeromskiego na tyłach Hotelu Park. Artyści stanęli na wysokości zadania. Spektakl zachwycał swoją widowiskowością i różnorodnością form wyrazu. Śpiew, taniec, barwne kostiumy i zaskakująca ruchoma scenografia na długo zostaną w pamięci widzów.

W niedzielę o godzinie 16.00 festiwal SOFFT stanął na czele wielkiej prestiżowej parady załóg żaglowców goszczących w mieście podczas The Tall Ships Races 2013. Szczudlarze, wielkie ryby, marynarze i piraci, zwiewne nimfy i smoki wodne godnie reprezentowały Szczecin i poprowadziły ciągnącą się przez całe miasto paradę w barwnym szalonym korowodzie. Wraz z uczestnikami płynął ogromny żywy statek, który utworzyli z samych siebie aktorzy i tancerze. Na swojej drodze parada napotkała tłumy Szczecinian, dorosłych i dzieci zachwyconych teatralnym szaleństwem i wchodzących w interakcje z morskimi kolorowymi postaciami. Warto dodać, że działania artystyczne podczas parady przygotowane zostały wspólnie przez uczestników festiwalu pod opieką koordynatorów podczas codziennych warsztatów w trakcie SOFFT.

Festiwal zamknął w niedzielę werdykt jury i wręczenie nagród najciekawszym zespołom części konkursowej. Poprzedziła go wielka gala finałowa Cyrku Zodiak i zespołu Polis, występy żonglerów i akrobatów ze świetną muzyką i śpiewem na żywo.

Jury VII Salezjańskiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego SOFFT 2013 w składzie: Mirosława Kozłowska (przewodnicząca), Magdalena Krause, Wojciech Lisiecki, Jerzy Welter zdecydowało przyznać następujące nagrody:

dwie równorzędne I nagrody w wysokości 1100 zł każda dla:

- Teatru Ego Vu z Gryfina za spektakl "SHAP" [na zdjęciu]

- Teatru Przebudzeni z Ostródy za spektakl "Zaręczyny"

II nagrodę w wysokości 800 zł dla:

- Teatru Winegret za spektakl "Opowieści z szafy"

III nagrodę w wysokości 500 zł dla:

- Teatru Planeta M z Poznania za spektakl "Tańce w Ballybeg"

Dwa równorzędne wyróżnienia honorowe dla:

- Arleteatru z Bydgoszczy za ekspresję ruchu w spektaklu "Medea wg Eurypidesa"

- Teatru Gwiżdże ze Słupska za zespołowość prezentacji w spektaklu "Kugle Mugle"

Jury Młodych złożone z przedstawicieli zespołów konkursowych zdecydowało przyznać nagrodę Jury Młodych w wysokości 500 zł Teatrowi Przebudzeni z Ostródy spektakl "Za-ręczyny".

Fotoreporterzy akredytowani przy VII SOFFT 2013, reprezentowani przez fotografików skupionych w grupie FotoManu, przyznali swoje wyróżnienie najbardziej spektakularnemu wydarzeniu festiwalowemu - Artyści VII SOFFT 2013 na Paradzie Finału Regat Wielkich Żaglowców w Szczecinie.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność miała okazję wziąć udział w wielu bardzo różnorodnych wydarzeniach artystycznych. W nurcie konkursowym i pozakonkursowym zaprezentowały się teatry słowa, tańca, ruchu, teatry plastyczne, monodramy; spektakle tworzone przez studentów, młodzież, osoby dorosłe, osoby niepełnosprawne.

Osoby, które po raz kolejny gościły na SOFFT, zgodnie przyznają, że festiwal z roku na rok rozwija się, chwalą różnorodny program, bardzo wysoki poziom artystyczny oraz sprawną organizację. Uczestnicy dziękowali za atmosferę, która towarzyszyła festiwalowi - serdeczną, ciepłą, otwartą i żywiołową.

SOFFT na dobre zapisał się już w kalendarzu Szczecina i na mapie wydarzeń teatralnych Polski. Jego popularność i dobre przyjęcie widzów świadczą o tym, że polski teatr niezawodowy ma wiele do powiedzenia i potrafi mówić w bardzo ciekawy sposób.

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji festiwalu Miastu Szczecin JM Rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Edwardowi Włodarczykowi, JM Prorektorowi ds. Studenckich dr hab. Jackowi Buko, p. Jerzemu Grzegorkowi - Dyrektorowi Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego, Dariuszowi Mikule - Dyrektorowi Ośrodka Teatralnego Kana, ks. Markowi Chmielewskiemu - Prowincjałowi Inspektorii Pilskiej Towarzystwa Salezjańskiego, ks. Mariuszowi Wencławkowi SDB - proboszczowi parafii pw. św. Jana Bosco w Szczecinie, ks. Mariuszowi Kowalskiemu SDB - Dyrektorowi Collegium Salesianum, p. Mirosławowi Gawędzie - Dyrektorowi Teatru Współczesnego w Szczecinie, Annie Augustynowicz - Dyrektor Artystycznej Teatru Współczesnego w Szczecinie, ks. Jarosławowi Klusakowi SDB, Tomkowi Grygierowi z Teatru Kana, Krzysztofowi Stępniowi z Teatru Nie Ma, Teatrowi Ognia Lascar, Cyrkowi ZODIAK, teatrom Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej, zespołowi Polis, Marcinowi Głuszykowi, p. Jadwidze i Janowi Tabińskim z firmy TAST, Joannie Witych, jurorom, instruktorom prowadzącym warsztaty, dziennikarzom akredytowanym przy festiwalu i fotoreporterom oraz wszystkim Wolontariuszom.