Warszawa. Nowy dyrektor biura kultury z Poznania?

26 ofert wpłynęło do ratusza w konkursie na stanowisko dyrektora biura kultury. Jest w¶ród nich Agata Grenda, szefowa departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

«- Na zgłoszenia czekamy jeszcze kilka dni, część z nich była wysłana pocztą, a liczy się data stempla. Teraz oferty będą sprawdzane pod względem formalnym, przeanalizujemy, czy kandydaci spełniają postawione przez nas warunki - mówi Agnieszka Kłąb, rzeczniczka ratusza.

W przyszłym tygodniu wszyscy kandydaci przejdą test pisemny. Znajdą się w nim pytania dotyczące warszawskiej kultury, jej zasobów, wydarzeń i zagadnienia z zakresu administracji publicznej, prawa. Dziesięć osób, które otrzymają najwyższą liczbę punktów, zostanie zaproszonych na rozmowę. Kandydatów oceniać będzie komisja składająca się z przedstawicieli urzędu miasta oraz dwóch lub trzech osób ze środowiska kulturalnego.

Po pierwszym etapie ratusz poda, kto bierze udział w konkursie. Nam udało się ustalić, że jednym z kandydatów jest Agata Grenda, przez pięć lat wicedyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku,dziś szefowa departamentu kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. - Tak, złożyłam ofertę. Nie widzę powodu, żeby to ukrywać -mówi.

Dyrektor do końca sierpnia

W środowiskach artystycznych trwa także nieoficjalna giełda nazwisk. Pojawiają się na niej byli dyrektorzy teatrów, m.in. Anna Sapiego, która do 2007 r. była dyrektor naczelną Teatru Dramatycznego, a obecnie pracuje w Teatrze Wielkim. Mówi się także o osobach związanych z administracją miejską, jak Dariusz Jachimowicz, który współpracował m.in. z Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu, koordynował kandydaturę Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, a obecnie współpracuje ze stołecznym biurem kultury.

Konkurs na jego dyrektora to efekt roszady personalnej wśród współpracowników Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zdymisjonowany Marek Kraszewski nie miał dobrych notowań: był krytykowany za brak wyraźnej polityki kulturalnej, opieszałość w reformie warszawskich teatrów.

Osoby, które stanęły do konkursu, musiały mieć m.in.: wykształcenie wyższe drugiego stopnia, minimum pięcioletni staż pracy; minimum pięcioletnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej, w instytucji kultury lub w organizacji pozarządowej.

Nowego dyrektora biura kultury mamy poznać do końca sierpnia. Stanowisko obejmie we wrześniu.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego