2009 - Rokiem Juliusza Słowackiego

01-04-2009
17-03-2011
Nie będę z nimi
Chcę pisać o ciszy i braku, które coraz szczelniej otaczają tradycję romantyczną, w tym szczególnie Juliusza Słowackiego, który - wydawało mi się nie tak dawno - miał największe szanse okazać się współcześnie aktualny i atrakcyjny. Chcę pomyśleć, pisząc, i poprosić, byście pomyśleli, czytając, czego symptomem jest ta cisza oraz czego może nam brakować w wyniku tego braku - pisze Dariusz Kosiński w Dialogu.
25-03-2010
Warszawa. "Dziady" Słowackiego według Zadary w Instytucie Teatralnym
25 marca 2010 roku WYJĄTKOWO o godzinie 23.00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) odbędzie się spektakl-wykład "Dziady" Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary. W obsadzie Barbara Wysocka i Arkadiusz Brykalski, na perkusji gra Stanisław Skoczyński.
14-01-2010
USA. "Balladyna" ma nowy angielski przekład
Jego prezentacja w wykonaniu aktorów Pig Iron Theater Company i w obecności tłumacza Billa Johnstona, odbyła się w Filadelfii 29 grudnia, w ramach corocznej konferencji AATSEEL (Amerykańskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języków Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich) z inicjatywy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.
13-01-2010
Warszawa. Wznowienie dzieł Słowackiego
W minionym roku obchodziliśmy 200-setną rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego. Z tej okazji dzięki staraniom Instytutu Książki i Państwowego Instytutu Wydawniczego wznowione zostały Dzieła wybrane Poety.
02-01-2010
Wieszcza hossy i bessy
Juliusz Słowacki utrzymywał się nie z pisania, lecz z gry na paryskiej giełdzie, a jego wena twórcza w dużym stopniu zależała od stanu aktywów - pisze Małgorzata Kozłowska w Polityce.
31-12-2009
Płock. "Balladyna" z udziałem VIPów
Wystawa ilustracji do dramatów Juliusza Słowackiego ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska to nie ostatnia część projektu, który Książnica Płocka przygotowała w Roku Słowackiego. Zaskakującym suplementem będzie zaplanowana na styczeń "Balladyna" z udziałem płockich vip-ów.
25-12-2009
Warszawa. Premiera "Fantazego" w radiowej Dwójce
Na pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia Program 2 Polskiego Radia przygotował dla słuchaczy specjalny prezent - premierę "Fantazego" Juliusza Słowackiego, w adaptacji i reżyserii Piotra Cieplaka. Słuchowisko, z tytułową rolą Piotra Adamczyka, pojawi się w radiowej Dwójce w piątek, 25 grudnia o godz. 18.
22-12-2009
Nie ma Słowackiego
Kończy się jubileuszowy rok naszego Wieszcza. Dlaczego przy deklaracjach dobrej woli brano się do Jubilata jak pies do jeża i dlaczego tak strasznie mało z tego wynikło? Szukaliśmy poety w teatrze. Oto rezultat - pisze Jacek Sieradzki w Przekroju.
17-12-2009
Warszawa. Spektakl-wykład "Maria Stuart" w Instytucie Teatralnym
17 grudnia o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) odbędzie się kolejny spektakl-wykład z cyklu "Słowacki. Dramaty wszystkie": "Maria Stuart" przygotowany przez reżyserkę Agnieszkę Błońską i dr Iwonę Kurz z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W obsadzie: Maria Maj, Paweł Domagała, Nikodem Kasprowicz, Paweł Koślik, Bartek Warzecha.
15-12-2009
Warszawa. Konferencja "Słowacki współczesny" zakończyła Rok Słowackiego
O przyjaźni Juliusza Słowackiego z arcybiskupem i polskim świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim oraz o fascynacji poety rozwojem cywilizacji europejskiej mówili uczestnicy wtorkowej konferencji "Słowacki współczesny", która zakończyła obchody Roku Słowackiego 2009.
14-12-2009
Słowacki. Dramaty wszystkie: "Kordian"
Słowacki miał być zdjęty z piedestału, ale niestety został "upupiony". Przygotowując "Kordiana", "grupa twórczo-naukowa" Łysaka zbyt zawierzyła konwencji kabaretowo-telewizyjnej - pisze Agata Diduszko-Zyglewska w Dwutygodniku. Stronie Kultury.
10-12-2009
Warszawa. "Beatryks Cenci" w Instytucie Teatralnym
10 grudnia o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) odbędzie się spektakl-wykład - "Beatryks Cenci" przygotowany przez reżysera Wojciecha Farugę z dramaturgią Pawła Sztarbowskiego. W obsadzie: Beata Bandurska, Agata Wątróbska, Szymon Celej, Krzysztof Skonieczny, Jakub Snochowski.
03-12-2009
Warszawa. O Słowackim w perspektywie poskolonialnej w IT
3 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się spektakl-wykład "Słowacki. Perspektywa postkolonialna" na podstawie dramatów "Mazepa", "Sen srebrny Salomei", "Ksiądz Marek", "Horsztyński", "Kordian" w reżyserii Pawła Wodzińskiego, z wykładem dr. Dariusza Skórczewskiego (KUL). Udział biorą: Paulina Chruściel, Marta Ścisłowicz, Michał Czachor, Marian Jaskulski, Roland Nowak i Piotr Żurawski.
02-12-2009
Warszawa. Komisja senacka przyjęła uchwałę ws. roku Słowackiego
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu jednogłośnie przyjęła we wtorek uchwałę Senatu RP w sprawie uczczenia pamięci Juliusza Słowackiego w 200. rocznicę urodzin oraz 160. rocznicę śmierci poety.
30-11-2009
Rozpad języka czy najzwyklejszy podbój?
Nie chodzi o to, żeby pokazać, iż doświadczenie polskie jest tożsame z doświadczeniem uniwersalnym, bo nie jest - chodzi o to by polskie doświadczenie peryferyjne uczynić zrozumiałym - w dyskusji o aktualności dramatów Słowackiego swoją opinię wyraża Paweł Wodziński, reżyser spektaklu-wykładu "Słowacki. Perspektywa postkolonialna", który odbędzie się dziś o godz. 19.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego.
29-11-2009
Warszawa. Dziś "Kordian" Łysaka w Instytucie Teatralnym
WYJĄTKOWO W NIEDZIELĘ, 29 listopada o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się spektakl-wykład - KORDIAN przygotowany przez Pawła Łysaka, z muzyką Macieja Szymborskiego i Sławomira Szudrowicza. W obsadzie: Anita Sokołowska, Michał Czachor, Artur Krajewski, Michał Jarmicki
27-11-2009
"Kordian" podszewką do wierzchu
Słowacki, przy jego przenikliwej inteligencji i świadomości twórczej, zdawał sobie sprawę z obosiecznej materii dramatu. Dostrzegał konflikt między patosem wyzwoleńczej walki a jej daremnymi ofiarami. Po cóż naród ginie? By wieszcz mógł o tym napisać poemat - przed niedzielnym spektaklem-wykładem na podstawie "Kordiana" w reż. Pawła Łysaka swoimi refleksjami o tym utworze dzieli się w tekście pisanym specjalnie dla e-teatru Anna Schiller.
26-11-2009
Warszawa. Wyniki konkursu "Lekcja o Juliuszu Słowackim"
19-11-2009
Warszawa. Zawisza Czarny w Instytucie Teatralnym
19 listopada o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) w ramach projektu "Słowacki. Dramaty wszystkie" odbędzie się spektakl-wykład - "Zawisza Czarny" przygotowany przez reżysera Michała Borczucha, z dramaturgią Igi Gańczarczyk i muzyką Daniela Pigońskiego. W obsadzie: Joanna Drozda, Martyna Peszko, Marta Ojrzyńska, Lech Łotocki, Piotr Polak, Dominik Stroka, Marcin Tyrol, Krzysztof Zarzecki.
19-11-2009
Słowacki. Dramaty wszystkie: "Zawisza Czarny"
- Aktor może robić na scenie najdziwniejsze rzeczy, ale musi wierzyć w ich sens i wiedzieć, dlaczego to robi. Wtedy widz - nawet jeśli to, co ogląda, wydaje mu się głupie czy niestosowne - jest po jego stronie - mówi MICHAŁ BORCZUCH przed czytaniem "Zawiszy Czarnego", które przygotowuje w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
14-11-2009
Warszawa. Wystawa "Juliusz Słowacki w podróży"
Muzeum Literatury w Warszawie zaprasza na wyprawę z Juliuszem Słowackim jako przewodnikiem. Trasę po XIX-wiecznej Europie i Bliskim Wschodzie wyznaczają m.in. "Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu" i listy do matki.
14-11-2009
Warszawa. "Zawisza Czarny" wg Borczucha w IT
Projekt Instytutu Teatralnego "Słowacki. Dramaty Wszystkie" jest próbą zainteresowania artystów i widzów twórczością poety.
11-11-2009
Wieszcz z wąsikiem
Słowacki jest klasykiem, wieszczem, autorem lektur szkolnych. Drugim wieszczem. Tym pozostającym w cieniu Mickiewicza i zmuszonym do ciągłego określania się wobec Mistrza. Jest też poetą tajemniczym. Ciągle nieodkrytym. Pogmatwanym. Takim jak nasze czasy. Może dlatego odkrywanie go bywa tak ciekawe - pisze Anna Romanowska w Przeglądzie.
05-11-2009
Warszawa. Wystawa o Słowackim w Muzeum Literatury
Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowano wystawę "Juliusz Słowacki w podróży".
05-11-2009
Warszawa. Zrób zakupy, posłuchaj poezji
"Smutno mi, Boże!", "Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami", "Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi". Wszyscy pamiętamy te strofy Juliusza Słowackiego ze szkoły. W czwartek będzie można przypomnieć sobie twórczość poety w centrum handlowym.
29-10-2009
Polskie Radio. O "Księciu Niezłomnym" w trójce
29-10-2009
Warszawa. Czytanie Słowackiego w IT
29 października o g. 19 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się pokaz "Księcia Niezłomnego" w reż. Piotra Cieplaka. Kolejne dramaty wyreżyserują m.in.: Paweł Łysak ("Kordian"), Paweł Wodziński ("Słowacki. Perspektywa postkolonialna"), Michał Zadara ("Dziady"), Barbara Wysocka ("Anhelli"), Natalia Korczakowska ("Król-Duch") i Paweł Passini ("Mindowe").
28-10-2009
Warszawa. Spektakl-wykład - "Książę Niezłomny" w IT
29 października o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) odbędzie się spektakl-wykład - "Książę Niezłomny" przygotowany przez Piotra Cieplaka. W obsadzie: Paulina Holtz, Jarosław Gajewski, Sławomir Pacek, Karol Pocheć.
27-10-2009
Słowacki w sieci
Słowacki to jest chyba największe wyzwanie edytorskie w literaturze. Idealnym środowiskiem dla niego jest internet. Bo to, co pisał, to był ogromny "hipertekst" - mówi Marek Troszyński - kierownik Ośrodka Edycji i Dokumentacji Dzieł Juliusza Słowackiego w rozmowie z Joanną Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
27-10-2009
Prof. Kowalczykowa krytycznie o obchodach Roku Słowackiego
Znawczyni twórczości Słowackiego, prof. Alina Kowalczykowa uznała, że podczas trwającego Roku Słowackiego zabrakło odpowiedniej informacji o organizowanych imprezach i dlatego wziął w nich udział ograniczony krąg odbiorców.
16-10-2009
Wrocław. Słowacki w grze komputerowej
Juliusz Słowacki wielkim poetą był. Ale w... grze komputerowej nikt go jeszcze nie testował. Do teraz.
13-10-2009
Kraków. Obchody 100-lecia nadania teatrowi imienia Słowackiego
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie obchodzi Jubileusz 100-lecia nadania imienia Wieszcza.
12-10-2009
Wrocław. Kolejne czytanie "Samuela Zborowskiego" w Polskim
Kolejne, ostatnie już czytanie w ramach jubileuszu 200-lecia urodzin Juliusza Słowackiego w Teatrze Polskim. Dziś zostanie zaprezentowany dramat "Samuel Zborowski".
07-10-2009
Warszawa. Wykład "Grecja Juliusza Słowackiego"
Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na wykład prof. Marii Kalinowskiej, który będzie kolejnym z cyklu pięciu spotkań poświęconych Juliuszowi Słowackiemu przygotowanych w 200. rocznicę urodzin Poety. Wykład odbędzie się w piątek 9 października 2009 o godz. 18.00 w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5). Wykład jest otwarty dla miłośników twórczości Poety, dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.
01-10-2009
Płock. Juliusz Słowacki na wystawie w Książnicy
W czwartek o godz. 18 Książnica Płocka i Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek zapraszają na wernisaż wystawy "... Kruszyć serca i patrzeć jak cierpią... Kobiety w życiu i twórczości Juliusza Słowackiego".
30-09-2009
Warszawa. Wykład otwarty poświęcony Juliuszowi Słowackiemu
Biblioteka Narodowa zaprasza na wykład dr Urszuli Makowskiej, który będzie kolejnym z cyklu pięciu spotkań poświęconych Juliuszowi Słowackiemu przygotowanych w 200. rocznicę urodzin Poety. Wykład odbędzie się w piątek 2 października 2009 o godz. 18.00 w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5). Wykład jest otwarty dla miłośników twórczości Poety, dla nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów.
24-09-2009
Wrocław. Czytanie Słowackiego w Polskim
Teatr Polski zaprasza 28 września na drugie w tym sezonie czytanie z cyklu "Czynne poniedziałki".
24-09-2009
Warszawa. Projekt "Słowa'cki. dramaty wszystkie" w IT
Juliusz Słowacki wraca do teatru! Przez osiem miesięcy reżyserzy z różnym dorobkiem i doświadczeniami będą prezentować w Instytucie Teatralnym najbardziej zapomniane i najbardziej zbanalizowane przez popkulturę dramaty wieszcza.
23-09-2009
Warszawa. Brzyk i Śpiewak o Słowackim w IT
22-09-2009
Paryż. Złoty Medal "Gloria Artis" dla tłumacza
Wybitny tłumacz poezji polskiej na język francuski Roger Legras odebrał w poniedziałek w Paryżu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Uhonorowano go w ten sposób za tłumaczenia dzieł m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.
21-09-2009
Słowacki musi boleć
Jeśli gdzieś szukać więc dziś prawdziwej obecności Słowackiego, to nie na scenach, nie w szkole, nie na seminariach, ale w "...potopie zepsutej mowy postromantycznej, która zalewa Polskę" (Janion). W karykaturach mesjanizmu, w kościejących wzorcach Polaka-Katolika, w groteskowych często rytuałach pamięci historycznej. Ale przede wszystkim w tych sadomasochistycznych formach polskości, które skażone są przemocą, krwią, gwałtem - Paweł Goźliński o aktualności dzieła Juliusza Słowackiego w ramach zainicjowanego przez Instytut Teatralny cyklu spektakli-wykładów "Słowacki. Dramaty wszystkie".
18-09-2009
Bydgoszcz. Słowacki w Teatrze Miejskim na wystawie
Pierwsze wydania dzieł Słowackiego - "Kordiana" z 1843 r. i "Beniowskiego" z 1841 r. - a także afisze teatralne do jego dramatów, wystawianych w Bydgoszczy w latach 20. XX wieku prezentowane są na wystawie w bibliotece na Starym Rynku.
17-09-2009
Ręce precz od Balladyny
Należę do tych, którzy źle tolerują wszelkiego rodzaju artystyczne przeróbki. Niekiedy zdarzają się udane adaptacje, interesujące aranżacje, wariacje i improwizacje na podjęte tematy. Ale to są wyjątki. Niezależnie od tego, co mówi prawo, proces twórczy i jego rezultat musi posiadać cechy oryginalności, unikać podobieństw, być artystycznie samodzielny, a zwłaszcza nie może żerować na cudzych konceptach, tematach i tytułach - po obejrzeniu filmu "Balladyna" pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
15-09-2009
Warszawa. Rękopisy Słowackiego w internecie
15-09-2009
Warszawa. Wystawa "Wokół Balladyny" w projekcie "Maska Słowackiego"
Rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego to najcenniejszy eksponat prezentowany na wystawie "Wokół Balladyny", którą dziś w Warszawie w związku z 200. rocznicą urodzin wybitnego poety.
14-09-2009
Ratują wieszcza
Czy obchody 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego zmienią obraz hermetycznego, zmitologizowanego wieszcza? - pyta Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
14-09-2009
Warszawa. Projekt BN w 200. rocznicę urodzin Słowackiego
W roku Jubileuszu Juliusza Słowackiego Biblioteka Narodowa oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza we współpracy z Zeszytami Literackimi przygotowały cykl wydarzeń kulturalnych poświęconych autorowi Króla Ducha.
07-09-2009
Balladyna zgwałcona
Grafomańskie próby podszywania się pod wielkich poetów nie są oczywiście zakazane. Gdyby były, filmowa "Balladyna" Dariusza Zawiślaka nigdy by nie powstała - pisze Paweł T. Felis w Gazecie Wyborczej.
05-09-2009
Balladyna z supermarketu
"Balladyna" Dariusza Zawiślaka, zrealizowana na podstawie słynnego dramatu Juliusza Słowackiego, próbuje podbić od wczoraj kina. Nie potrafi jednak wyprowadzić ani jednego skutecznego ciosu. Juliusz Słowacki, narodowy wieszcz, został sprowadzony do parteru - pisze Rafał Stanowski w Dzienniku Polskim.
04-09-2009
Karykatura na jubileusz Słowackiego!
Ten film to kompromitacja pod każdym względem: scenariusza, reżyserii, wykonania aktorskiego, a nawet filmowania i zdjęć. Nie ratuje go nawet występ znanej hollywoodzkiej gwiazdy Faye Dunaway, która zresztą jest fatalnie filmowana, przypomina mumię, a nie żywego człowieka. Poprzez jej udział w filmie reżyser Dariusz Zawiślak chciał - jak twierdzi - by zwrócono uwagę na twórczość Słowackiego na całym świecie - o Balladynie" filmowej pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
04-09-2009
Kraków. Dziś i jutro Misterium słowa na Wawelu
Tadeusz Malak o spektaklu "Tryptyk Stanisławowy".
04-09-2009
Kraków. Kard. Dziwisz o Słowackim podczas mszy na Wawelu
Juliusz Słowacki wyprorokował nam Słowiańskiego Papieża; w jakiś tajemniczy sposób pomógł też Janowi Pawłowi II zrealizować jego misję, jako Piotra naszych czasów - mówił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas piątkowej mszy na Wawelu z okazji 200. rocznicy urodzin poety.
04-09-2009
Tryptyk Stanisławowy na Wawelu
Festiwal Dramaty Narodów - Słowacki 2009 zainauguruje spektakl pt. ,,Tryptyk Stanisławowy. Słowacki - Wyspiański - Wojtyła" według scenariusza Tadeusza Malaka i Jacka Popiela. Przedstawienie zobaczymy dzisiejszego i jutrzejszego wieczoru w katedrze na Wawelu. To miejsce idealne na jego wystawienie. Sztuka oparta została bowiem na jednym z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii państwa polskiego i Kościoła, jakim był spór króla Bolesława Śmiałego z biskupem Stanisławem - pisze Joanna Weryńska w Polsce Gazecie Krakowskiej.
04-09-2009
Ukraina. Obchody Roku Słowackiego
Rok Słowackiego przez trzy dni będzie obchodzony także na Ukrainie W Krzemieńcu, gdzie wieszcz przyszedł na świat dokładnie 200 lat temu, 4 września 1809 r., oraz w Kijowie.
04-09-2009
Wrocław. Licealiści świętują Rok Juliusza Słowackiego
Dziś w IX LO im. Juliusza Słowackiego zostanie otwarta wystawa z okazji obchodów roku wieszcza. Wernisaż rozpocznie Juliuszadę - cykl imprez przypominających o ważnych rocznicach związanych ze Słowackim i wrocławskich wątkach w jego biografii.
04-09-2009
Wrocław. Licealne sztuki o Słowackim
Licealiści z IX LO okazali się bezkonkurencyjni - zajęli miejsca w ścisłej czołówce dolnośląskiego konkursu na scenariusz sztuki na podstawie biografii Juliusza Słowackiego. Zwyciężyła Maja Gąsiorowska, autorka sztuki "Dwóch i duch".
04-09-2009
"Balladyna" w Nowym Jorku to pomyłka
Pomysł ekranizacji "Balladyny" we współczesnych dekoracjach, choć ryzykowny, nie był wcale najgorszy. Nie jest najgorszy scenariusz autorstwa Dariusza Zawiślaka przekuwający romantyczny dramat w pełnokrwistą historię kryminalną. Tyle że wykonanie przekroczyło możliwości wykonania ambitnego planu... - pisze Wojtek Kałużyński w Dzienniku.
04-09-2009
Kijów. Nie będzie odsłonięcia pomnika Słowackiego
Mimo wcześniejszych zapowiedzi w ukraińskiej stolicy nie będzie na razie pomnika polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego - poinformowała dziś Anna Łazar, p.o. wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.
04-09-2009
Kraków. Festiwalowe dni ze Słowackim
200 lat temu, 4 września o godzinie siódmej wieczorem, urodził się w Krzemieńcu Juliusz Słowacki. Wedle ówczesnego kalendarza był to 23 sierpnia, stąd też wieszcz w sierpniu obchodził rocznice swych urodzin. Ale według naszego kalendarza data wrześniowa jest obowiązująca, dlatego 4 bm., w roku Juliusza Słowackiego, rozpocznie się III edycja Festiwalu Dramaty Narodów poświęconego autorowi "Balladyny".
04-09-2009
Wrocław. Premiera "Balladyny" z Faye Dunaway
Premierą filmowej adaptacji 'Balladyny' w reżyserii Dariusza Zawiślaka z Faye Dunaway w jednej z ról Wrocław uczci przypadającą 4 sierpnia dwusetną rocznicę urodzin poety Juliusza Słowackiego. - Uważny widz, który zna dramat, odnajdzie w filmie ślady dialogów Słowackiego - zapowiada reżyser.
03-09-2009
Krzemieniec-Kijów-Warszawa. 200 lat temu urodził się Juliusz Słowacki
Na Ukrainie - w Kijowie oraz w rodzinnym mieście Słowackiego - Krzemieńcu odbędą się 4 września główne uroczystości z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, jednego z najważniejszych poetów polskiego romantyzmu.
03-09-2009
Warszawa. Projekt "Słowacki-dedykacja"
Muzyczne spotkanie inspirowane twórczością Słowackiego to jedna z propozycji dużego projektu. Teatralnego, muzycznego, literackiego, plastycznego i akademickiego, nazwanego "Słowacki-dedykacja". Będzie on realizowany w różnych miejscach Warszawy 15 i 16 października.
02-09-2009
Krakowsko-krakowski festiwal wieszcza
Półtora roku temu wysłaliśmy informację o festiwalu do wszystkich polskich teatrów, zachęcając je do wystawiania utworów Słowackiego. Sądziliśmy, że pojawi się wysyp inscenizacji jego dramatów w polskim teatrze. Zresztą ten festiwal ma w założeniu zachęcać do wystawiania klasyków, do dyskusji poprzez współczesną interpretację ich utworów - mówi Prof. Jacek Popiel, dyrektor artystyczny Festiwalu Dramaty Narodów o jego programie.
02-09-2009
Kraków. "Tryptyk Stanisławowy..." na Wawelu
4 i 5 września o godz. 19.30 w Królewskiej Katedrze na Wawelu odbędzie się spektakl inaugurujący Festiwal Dramaty Narodów -Słowacki 2009: "Tryptyk Stanisławowy. Słowacki - Wyspiański - Wojtyła" w reż. Tadeusza Malaka.
27-08-2009
Słowacki. Tekst na okoliczność
200 lat temu urodził się nasz wieszcz. Co z tym począć? Oto parę pomysłów z okazji Roku Słowackiego. Okoliczność jest poważna, wypada zatem zacząć po bożemu: 4 września 200 lat temu o siódmej wieczorem urodził się w Krzemieńcu Juliusz Słowacki. Zaznaczyć trzeba - dla ścisłości - że wedle obowiązującego wówczas kalendarza starego stylu nasz 4 września był 23 sierpnia i tego właśnie dnia poeta obchodził swoje urodziny - pisze Marcin Sendecki w Przekroju.
27-08-2009
Ukraina. Przygotowania do 200-lecia urodzin Juliusza Słowackiego
Na Ukrainie trwają przygotowania do 200. rocznicy urodzin polskiego wieszcza narodowego, Juliusza Słowackiego. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Krzemieńcu na zachodniej Ukrainie, gdzie 4 września 1809 roku poeta przyszedł na świat i w Kijowie, gdzie zostanie odsłonięty pomnik Słowackiego.
06-08-2009
Warszawa. "Balladyna" we wrześniu w polskich kinach
Film "Balladyna", inspirowany utworem Juliusza Słowackiego, trafi do polskich kin 4 września, w 200 rocznicę urodzin znakomitego poety i dramaturga. W obsadzie są m.in. Sonia Bohosiewicz oraz znana amerykańska aktorka Faye Dunaway.
23-06-2009
Warszawa. "Fantazy" według Konrada Swinarskiego w IT
Jak miał wyglądać film, który chciał nakręcić Konrad Swinarski na podstawie "Fantazego"? Jutro o godz. 19 w Instytucje Teatralnym odbędzie się spektakl wykład na podstawie niezrealizowanego scenariusza.
22-06-2009
Słowacki (nie)współczesny
Naprawdę współczesne czytanie i inscenizowanie tekstów Juliusza Słowackiego polega paradoksalnie na eksplorowaniu tego, co wydaje się najbardziej obce, najbardziej niezrozumiałe, najbardziej niedzisiejsze, co w pierwszej kolejności chcemy odsunąć jako przeszkodę, błąd, martwicę - pisze prof. Dariusz Kosiński, jeden z inspiratorów projektu "Słowacki. Dramaty wszystkie", którego inauguracja odbędzie się dzisiaj o godz. 19 w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
22-06-2009
Warszawa. "Fantazy" Swinarskiego i Prusa w IT
24 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się spektakl-wykład poświęcony "Fantazemu" Juliusza Słowackiego w reżyserii Macieja Prusa, inaugurujący wielotygodniowy projekt "Słowacki. Dramaty wszystkie", do którego zaproszono najciekawszych reżyserów teatralnych wszystkich pokoleń oraz wybitnych znawców twórczości wieszcza.
22-06-2009
Warszawa. Trela, Radziwiłowicz i Bonaszewski w "Fantazym"
24 czerwca o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się spektakl-wykład poświęcony "Fantazemu" Juliusza Słowackiego w reżyserii Macieja Prusa, inaugurujący wielotygodniowy projekt "Słowacki. Dramaty wszystkie", do którego zaproszono najciekawszych reżyserów teatralnych wszystkich pokoleń oraz wybitnych znawców twórczości wieszcza.
15-06-2009
Wrocław. Przeczytają "Sen srebrny Salomei" w Polskim
Teatr Polski zaprasza dziś czerwca o godz. 19 Scenę Kameralną na ostatnie w tym sezonie i bardzo nietypowe czytanie.
09-05-2009
Słowacki ciągle intrygujący
Przyznajmy się bez bicia - większość z nas zwykła uważać Słowackiego, owszem, za poetyckiego geniusza, ale jednocześnie za nieporadnego maminsynka. Tymczasem wystarczyło posłuchać paru dysput i wykładów podczas konferencji mu poświęconej, by uznać, że Słowacki pod wieloma względami zostawiał w tyle mu współczesnych
08-05-2009
Białystok-Warszawa. "Fantazy" Swinarskiego i Prusa
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i organizatorzy Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Piękno Słowackiego" zapraszają 8 maja o godz. 17.30 do Teatru Dramatycznego im. Węgierki w Białymstoku na wyjątkowy spektakl-wykład poświęcony "Fantazemu" Juliusza Słowackiego.
07-05-2009
Białystok. O Słowackim w Pijalni czekolady
Czy Słowacki jest wieszczem na dziś? Był nieporadnym maminsynkiem, czy nie był? Odpowiedzi na pytania związane z poetą niektórych zadziwią i obalą utarte od lat stereotypy. Wystarczy wziąć udział w konferencji naukowej "Piękno Słowackiego", która dziś zaczyna się na Uniwersytecie w Białymstoku.
07-05-2009
Białystok. Trwa międzynarodowa konferencja "Piękno Słowackiego"
Twórczość Juliusza Słowackiego (na zdjęciu) ma wiele elementów współczesnych, ale zasługuje też na nowe odczytanie, szczególnie poprzez kategorię piękna - uważają uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Piękno Słowackiego", która w czwartek rozpoczęła się w Białymstoku.
05-05-2009
Białystok. Konferencja "Piękno Słowackiego"
Co jest nieznośne dla męskiego podniebienia? (czyli o wpływie poezji Słowackiego na "Lalkę" Prusa). Albo jeszcze konkretniej: za co nie lubiano Juliusza? I w końcu: był dandysem, czy nie był?
16-04-2009
Warszawa. Filmowa wersja "Balladyny" 4 września na ekranach
4 września tego roku przypada 200 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego. Na ten dzień zaplanowano również premierę filmu w reżyserii Dariusza Zawiślaka pod tytułem "Balladyna", będącego adaptacją słynnego dramatu naszego najwybitniejszych poety doby romantyzmu.
15-04-2009
Łódź. Cztery godziny ze Słowackim w Nowym
Najbliższa premiera łódzkiego Teatru Nowego to porwanie się na rzecz - wydawałoby się - kompletnie nieteatralną. Ba, rzecz, która jest trudna do wytrwania już w samym czytaniu. Przez to jednak być może jest to przedsięwzięcie tym bardziej fascynujące. Wpisujące się w dodatku w to, co dzieje się w Teatrze Nowym w bieżącym sezonie - odszukiwanie ducha tego teatru.
13-04-2009
Co Słowackiemu po roku?
Rok 2009, ogłoszony Rokiem Juliusza Słowackiego, ma być szansą na popularyzację i nowe interpretacje twórczości wieszcza. Jak na razie do realizacji sejmowej uchwały najlepiej przygotowane jest Polskie Radio - uważa Joanna Derkaczew z Gazety Wyborczej.
11-04-2009
Polskie Radio. "Złota czaszka" w Niedzielę Wielkanocną
Teatr Polskiego Radia przygotował kilka nowych realizacji utworów Juliusza Słowackiego. Oprócz "Kordiana" z Adamem Woronowiczem, gotowe jest też słuchowisko według bardzo rzadko granego niedokończonego dramatu "Złota Czaszka".
09-04-2009
Zachwycał Piłsudskiego
Być może ucznia Gałkiewicza z "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza poezja Słowackiego nie zachwycała. Głąby mają to do siebie. Wiemy za to na pewno, że zachwycał się nią Józef Piłsudski, podkreślający też, że to autor "Beniowskiego" był dla niego "pierwszym nauczycielem zasad demokratycznych" - pisze Krzysztof Masłoń w Rzeczpospolitej.
07-04-2009
Polskie Radio. Realizacje utworów Juliusza Słowackiego
W tym roku mija 200. rocznica urodzin oraz 160. śmierci Juliusza Słowackiego. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego, a Program 1 Polskiego Radia przygotował cykl audycji upamiętniających postać wielkiego poety.
06-04-2009
Rybnik. Juliusz Słowacki inspiruje studentów
Studenci drugiego roku filologii polskiej w Rybniku organizują dzisiaj o godz. 11.30 konferencję naukowo o Juliuszu Słowackim.
02-04-2009
Przemyśl. Wystawa w rocznicę śmierci Słowackiego
Pierwsze wydania kilku dzieł Juliusza Słowackiego, jego portrety oraz fotografie, a także dokumenty z jego rodzinnego Krzemieńca znalazły się na trzech wystawach otwartych w czwartek w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej z okazji rocznicy śmierci wieszcza.
01-04-2009
Warszawa. Mija 160 lat od śmierci Juliusza Słowackiego
3 kwietnia mija 160 lat od śmierci Juliusza Słowackiego, autora m.in. "Kordiana", "Balladyny", "Króla Ducha". W tym roku we wrześniu przypada też inna okrągła rocznica - 200. rocznica urodzin poety. W styczniu Sejm ogłosił bieżący rok Rokiem Słowackiego.
09-01-2009
Warszawa. Sejm ogłosi dziś Rok Juliusza Słowackiego
W 2009 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. Posłowie w projekcie uchwały zaznaczają, że jest ich obowiązkiem uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach pisarza.
06-01-2009
Warszawa. Komisja kultury postuluje ogłoszenie Roku Juliusza Słowackiego
Z wnioskiem o włączenie do obecnego porządku obrad Sejmu projektów uchwał o ustanowieniu roku 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego oraz o uczczeniu 10. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego wystąpiła przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu.