powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Brazylia. Premiera "Naszej klasy" w Sao Paulo

W Teatrze Núcleo Experimental w Sao Paulo 19 lipca 2013 roku odbyła się premiera "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka w tłumaczeniu i reżyserii Zé Henrique de Paula.

W lipcu 1941 roku niemal 1600 Żydów spalono w polskiej miejscowości Jedwabne. Przez długi czas oficjalna wersja głosiła, że winę ponoszą naziści, jednak badania na początku XXI wieku wykazały, że autorami masakry byli w rzeczywistości przyjaciele i sąsiedzi ofiar. Tadeusz Słobodzianek opowiada historię rozpisaną na dziesięcioro kolegów - Polaków i Żydów, którzy pamiętnego dnia byli ofiarami lub oprawcami. Historia, która pokazuje, jak nacjonalizm i religia mogą zmienić przyjaciół w śmiertelnych wrogów.

W "Naszej klasie" bohaterowie zmieniają ojczyzny i religie, nazwiska i języki, przywiązania i przekonania; na "klasę" są skazani za życia i po śmierci. "Nasza klasa" pokazuje przejmujący splot: losów, okoliczności, zdarzeń. Z tego splotu nie ma wyjścia, nie można go po prostu rozpleść, czy rozciąć. Tego nie mogą uczynić ani oni, ani my. Bo - w szerszej interpretacji - to jest także nasza klasa, nasz splot. - pisał o dramacie Leonard Neuger.

Występują:

Heniek - Bruno Gael

Dora - Estrela Strauss

Abram - Fabio Redkowicz

Menachem - Felipe Calçada

Jakub Katz - Gutto Szuster

Zygmunt - Henrique Caponero

Zocha - Maria Paula Lima

Rysiek - Pedro Passari

Rachelka - Priscilla Oliva

Władek - Rafael Augusto