Kontrowersyjna zmiana dyrektora Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze

01-04-2009
16-04-2010
Jelenia Góra. Władze zadowolone z teatru dyr. Kocy
Samorządowcy z Jeleniej Góry rozmawiali z dyrektorem Teatru im. C. K. Norwida Bogdanem Kocą [na zdjęciu].
16-03-2010
Pamflecik na zadowolonych, czyli między nami świetnie jest
Ponoć w polskim teatrze od niepamiętnych czasów nie działo się tak wspaniale, jak dziś. Nasi twórcy mają wysoką markę w świecie, są cenieni i nagradzani, zaś w kraju publiczność wali drzwiami i oknami, artystów nosząc na rękach. Czemu więc marudzę z boku, nie kwapiąc się do udziału w zbiorowej euforii? Nie pasują mi reguły rządzące tym sukcesem? Owszem, nie pasują. To mój kłopot; ale czy naprawdę tylko mój? - pyta Jacek Sieradzki w Przekroju.
22-12-2009
Owacje na stojąco
Kolejki do teatralnych kas. Dyskusje młodych i starych o przyszłości teatru. Polskie sztuki podróżujące po świecie. Niezwykłe aktorskie i reżyserskie odkrycia. Mamy się czym pochwalić - tak dobrze z polskim teatrem nie było od dziesiątek lat - Paweł Sztarbowski podsumowuje w Metrze rok 2009 w teatrze.
19-08-2009
Łódź wzięta
Zbigniew Brzoza straci posadę dyrektora w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Tak zadecydował prezydent miasta po wczorajszym referendum. Teatr, który właśnie zaczął się podnosić z artystycznej zapaści, ponownie został bez kierownictwa i bez planów na przyszły sezon - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
10-08-2009
Nowa dyscyplina sportowa
Władze lokalne miast i miasteczek ścigają się w kategorii "kto szybciej zwolni dyrektora teatru i ściągnie w zamian ciekawostkę z zagranicy". Warunek - dyrektor ma być możliwie jak najlepszy, a "zagranica" jak najdalsza - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej - dodatku Wysokie Obcasy.
21-07-2009
W sztuce bez kompromisu
- Staram się nie zajmować tym, co było, patrzę w przyszłość i przygotowuję strukturę teatru, by mógł funkcjonować nie tylko w swojej siedzibie, ale też w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Chciałbym, by ten teatr stymulował intelektualnie różne środowiska - rozmowa z Bogdanem Kocą, od stycznia tego roku dyrektorem Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.
11-07-2009
Naści, piesku, kiełbaski
- To, co wydarzyło się w Jeleniej, dziś dzieje się w innych miejscach w Polsce. Takie miasta jak Koszalin czy Łódź pozbywają się dyrektorów artystycznych, używając argumentu, że ich program jest zbyt elitarny Znaczy to tyle, że lokalnym politykom zależy na ogłupianiu swoich wyborców - żądają więc od teatru rozrywki. Chleb i igrzyska to skuteczne narzędzie kontroli. Bezmyślność jest bezpieczna - z reżyserem Wojciechem Klemmem rozmawia Joanna Wichowska w portalu dwutygodnik.strona kultury.
27-05-2009
Kaplica Lecha Wałęsy
Co było pierwszym działaniem Lecha Wałęsy, kiedy w 1990 został prezydentem? Kazał wybudować kaplicę. Wojtek Klemm opowiada tę anegdotę niczym dowcip, którego sam niemalże nie jest w stanie pojąć. Jednak wierzy w jego puentę. - Ta kaplica wciąż istnieje. Oświecenie, rozdział kościoła i państwa właściwie nigdy w Polsce nie miały miejsca - mówi. "Niewygodny autor trudnych pytań" - portret reżysera Wojtka Klemma przedstawia Lena Schneider na łamach Theater der Zeit.
19-05-2009
Dziesięć powodów, dla których władza nie powinna recenzować spektakli
Coś się zmieniło w naszym krajobrazie. Niby ciągle te same wojny, a kule na nich jakby innego kalibru. Wydaje się (nawet zostało udowodnione), że polityk, kiedy chce zmienić dyrektora, ma potężną liczbę własnych narzędzi. Może wysyłać kolejne kontrole (czy zachowane są zasady finansowania, wydawania i BHP) i ujawnić później raporty (zawsze będzie co ujawnić). Może ogłosić konkurs (i wcześniej ustalić jego zasady). Może w trosce o podatki podliczyć miejsca na widowni i następnie podliczyć widzów na widowni (na końcu wyciągając wniosek). Pewnie narzędzi jest jeszcze oho, ho, o wiele więcej. A wszystko to w ramach jego kompetencji, ba!, obowiązku - pisze Marzena Sadocha w Notatniku Teatralnym
30-04-2009
Plany dyrektora Kocy
- Chcę, żeby w teatrze było normalnie - mówi Bogdan Koca, dyrektor Teatru im.Norwida w Jeleniej Górze. Zapewnia, że rewolucji kadrowej nie będzie. Wiadomo jednak, że w placówce nie ma już byłego dyrektora artystycznego Wojtka Klemma. O planach nowego dyrektora pisze ROB w Nowinach Jeleniogórskich.
10-04-2009
Teatr bez kompromisów
- W Jeleniej Górze rozłączono teatr dramatyczny i animacji, powstał nowy podmiot, ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora, ja ten konkurs wygrałem i nałożono na mnie obowiązek zorganizowania nowego teatru. Nie wiem, dlaczego ktokolwiek miałby mieć coś przeciwko tej sytuacji - mówi nowy dyrektor Teatru im. Norwida Bogdan Koca.
09-04-2009
Jelenia Góra. Po spotkaniu z dyrektorem Kocą
Bogdan Koca [na zdjęciu] będzie pod sporą presją - to krótki wniosek po wczorajszym spotkaniu nowego dyrektora Teatru Norwida w Jeleniej Górze w Empik-u.
06-04-2009
Jelenia Góra. Spotkanie z Bogdanem Kocą
04-04-2009
Aktorzy prowincjonalni 2
Agnieszka Holland w filmie "Aktorzy prowincjonalni" z 1978 roku dała przenikliwy obraz systemu realnego socjalizmu opartego na zakłamaniu i manipulacji. Gdyby reżyserka była w tych dniach w Jeleniej Górze, mogłaby nakręcić ciąg dalszy. Wystarczyłoby ustawić kamerę przed miejscowym teatrem 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-04-2009
Polityka gry karcianej
Gust władzy nie jest kłopotem - niech władza będzie sobie miłośnikiem teatru rapsodycznego, teatru kostiumowego z perspektywiczną scenografią czy klasycznego baletu. Kłopot zaczyna się w momencie, kiedy urzędnicy chcą równać repertuar teatru do swoich zamiłowań. Nie mają do tego prawa - pisze Paweł Demirski w Notatniku Teatralnym.
01-04-2009
Jelenia Góra. Dyrektor Koca podpisał umowę na 15 miesięcy
W najbliższych dniach rozpocznie pracę nowy dyrektor naczelny teatru w Jeleniej Górze. Jednak umowa przewiduje zatrudnienie go na jedynie 15 miesięcy.
30-03-2009
Jelenia Góra. Gale i protesty
W Międzynarodowy Dzień Teatru pod gmachem Teatru im. Norwida odbyła się manifestacja popierająca odchodzącego dyrektora artystycznego Wojtka Klemma. Jednocześnie trwały dolnośląskie obchody święta teatru.
27-03-2009
Teatr nie dla zysku
- Uważam, że między komercyjnym sukcesem a artystyczną formą nie ma konfliktu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spektakl rozrywkowy, choć nie jestem ekspertem w takich sprawach, był fantastyczny, dobry i mądry. Co więcej, jeżeli spojrzymy na historię teatru XX i XXI wieku, to zobaczymy, że czasami bardzo fajne komercyjne tematy urastały do rangi wielkich wydarzeń - mówi Bogdan Koca, zwycięzca konkursu na dyrektora Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, w rozmowie z Sebastianem Krysiakiem z Nowej Siły Krytycznej.
24-03-2009
Jak utopić Kocę
Kiedy prezydent Jełeniej Góry ogłosił konkurs na dyrektora Teatru im. Norwida, Koca wysmarował swoją ofertę na kilkudziesięciu stronach, gdzie szczegółowo opisał, jaki teatr chciałby robić. Czytałem uważnie to wypracowanie i wiem, że to bardzo ciekawa i konkretna, budząca optymizm wizja jeleniogórskiej sceny - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
24-03-2009
Jelenia Góra. Czekając na dyrektora
Jeleniogórska scena ciągle bez dyrektora. Nieoficjalne mówi się, że stanowisko obejmie wrocławski aktor i reżyser Bogdan Koca [na zdjęciu] - pisze ALKA w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
20-03-2009
Epizod z medycyny teatralnej
Widzów teatru jeleniogórskiego witam z powrotem w teatralnej Polsce B - pisze Michał Zadara w cotygodniowym felietonie dla e-teatru.
19-03-2009
Jelenia Góra. Zmiana dyrektora w Teatrze im. Norwida
Bogdan Koca [na zdjęciu] wygrał konkurs na dyrektora jeleniogórskiego Teatru Dramatycznego im. Norwida. Wojciech Klemm, dotychczasowy dyrektor, prawdopodobnie będzie musiał rozstać się z tą sceną.
17-03-2009
Jelenia Góra. Bogdan Koca dyrektorem Teatru im. Norwida
Bogdan Koca, obecnie ceniony aktor wrocławskiego Teatru Polskiego, pokonał dwóch kandydatów i został dziś wybrany na stanowisko dyrektora Teatru im. Norwida.
14-03-2009
Pieśń ujdzie cało?
Widzę, że to tylko Edek - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
13-03-2009
Jelenia Góra. Po spotkaniu z Klemmem w Empiku
- Nie byłem dobrym aktorem - powiedział na czwartkowym spotkaniu w EMPIK-u Wojtek Klemm [na zdjęciu], dyrektor artystyczny teatru jeleniogórskiego. Przez blisko godzinę opowiadał o nowoczesnym teatrze.
04-03-2009
Jelenia Góra. Spory w komisji wybierającej dyrektora Teatru im. Norwida
W komisji, która wybierze dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego im. Norwida [na zdjęciu], nie ma przedstawiciela rady miejskiej. - To odbieranie nam prawa do kształtowania obrazu tej instytucji - komentuje Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miejskiej.
03-03-2009
Jelenia Góra. Rybka, Koca czy Lewoc dyrektorem Norwida?
Podany został skład komisji, która niebawem spośród kandydatów pretendujących do fotela dyrektora artystycznego Teatru im. Norwida, wskaże najbardziej odpowiednią osobę. Znani są już kandydaci do dyrektorskiego fotela.
21-02-2009
Sceny pod ostrzałem
Zamiast myśleć kategoriami społecznymi, lokalni politycy traktują teatry jak przedsiębiorstwa, których głównym celem jest zysk. Partia, która wygrała dzięki głosom młodych Polaków, zwalcza teraz teatr będący głosem tej generacji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
07-02-2009
Kosmos
- Przyszedłem do zakurzonego teatru, gdzie pajęczyny pokrywały zarówno kąty sceny, jak i niektórych ludzi siedzących już od lat na wygodnych posadkach. Uświadomienie nam wszystkim, że trzeba się ruszyć i dalej rozwijać, nie było łatwe, ale zespół aktorski wspiera mnie murem. Moi aktorzy wyraźnie czują, że ciężka i intensywna praca to jedyna droga do sukcesu - mówi WOJTEK KLEMM, dyrektor artystyczny teatru w Jeleniej Górze.
05-02-2009
Wojna na jabłka i ekskrementy ale o sztukę
Dolny Śląsk wygrywa teatralne rankingi. Także jeśli chodzi o skandale. W Jeleniej Górze rozgorzała wojna między aktorami a radnymi miejskimi. O szefa artystycznego teatru Wojciecha Klemma i wizję sceny. Oręża radnym dostarcza lokalny tabloid - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborzej - Wrocław.
04-02-2009
Jelenia Góra. Lupa i twórcy kultury w sprawie konfliktu u Norwida
Wybitny reżyser Krystian Lupa zabiera głos w sporze artystów z władzą dotyczącym Teatru im. Norwida. Listy popracia dla aktorów piszą też dyrektorzy teatrów, artyści teatru i ludzie kultury. Podpisy są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej teatru www.teatr.norwida.pl
03-02-2009
Dolny Śląsk. Konflikty władzy z artystami
W teatrach dolnośląskich kłócą się z samorządowcami. Choć cztery teatry dolnośląskie coraz częściej realizują kontrowersyjne przedstawienia, głośno jest o nich z zupełnie nieartystycznych powodów. Narastają bowiem konflikty między samorządem, aktorami a dyrektorami teatrów.
02-02-2009
Jelenia Góra to cała Polska
Właśnie w takich momentach jak ten - gdy ważą się losy Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze - wszyscy ludzie kultury powinni wyjrzeć ze swojego apolitycznego kokonu i zająć wreszcie zdecydowane stanowisko, mówiąc wprost o tym, co się dzieje i dlaczego trzeba się temu sprzeciwiać - pisze Paweł Mościcki w Krytyce Politycznej.
30-01-2009
Jelenia Góra. Protest aktorów Teatru im. Norwida
Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Norwida protestują przeciwko ostatniej zmianie w statucie, dzięki której szefem artystycznym placówki nie będzie mógł zostać Wojtek Klemm.
29-01-2009
Jelenia Góra. List otwarty aktorów Teatru im. Norwida do władz miasta
List otwarty członków zespołu artystycznego Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze do Przewodnicząccego Rady Miejskiej Jeleniej Góry Huberta Papaja i Przewodniczącego Komisji Kultury Miasta Jelenia Góra Cezaregp Wiklika
18-12-2008
Jelenia Góra. Dyrektor Teatru im. Norwida bez konkursu?
Czy Wojtek Klemm pożegna się ze stanowiskiem szefa teatru w Jeleniej Górze, a nowym dyrektorem - z powołania marszałkowskiego - będzie Bogdan Koca [na zdjęciu], znany aktor i reżyser z Wrocławia?
23-11-2008
Czekam cierpliwie na to, co się wydarzy
- Moim zdaniem - i zdaniem wielu przychylnych nam ludzi z Polski - oferujemy dobry teatr i na utrzymaniu tego stanu rzeczy bardzo mi zależy. Szukając reżyserów, którzy mogliby pracować na naszej scenie, wybieram spośród z jednej strony - początkujących, a z drugiej - ludzi z najwyższej teatralnej półki - o planach Sceny Dramatycznej Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze mówi dyrektor artystyczny Wojciech Klemm.