powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wiedeń. Jubileuszowy ImPulsTanz

Największy festiwal tańca w Europie świętuje w tym roku swoje 30-lecie. Od 11 lipca do 11 sierpnia wiedeńska sierpnia publiczność zobaczy spektakle będące mieszanką międzynarodowych hitów, innowacji młodych artystów oraz godnych uwagi nowych produkcji.

ImPulsTanz ściąga do Wiednia najnowsze dzieła, od Bacha po Schönberga, od opery po kulturę klubową. Wśród najlepszych choreografów znajdują się wieloletni uczestnicy festiwalu: Mathilde Monnier, Marie Chouinard, Wim Vandekeybus/Ultima Vez oraz Meg Stuart.

Anne Teresa De Keersmaeker i Boris Charmatz wystąpią w duecie do muzyki Jana Sebastiana Bacha, granej na żywo na scenie teatru Burgtheater przez wybitną skrzypaczkę Amandine Bayer.

Brytyjski wybitny choreograf Akram Khan będzie gościł zarówno ze swoim słynnym solo "DESH" jak i ze swoim najnowszym dziełem zbiorowym "iTMOi". Ta ostatnia sztuka jest inspirowana arcydziełem Strawinskiego "Le sacre du printemps" ("Święto wiosny"), które sto lat temu świętowało swoją prapremierę.

Nowojorczykowi Trajalowi Harrellowi ImPulsTanz poświęca zapierające dech w piersiach widowisko. Pełen niespodzianek będzie z pewnością projekt "Zająć muzeum", w którym kultowe gwiazdy, takie jak Jérôme Bel oraz Pichet Klunchun (na zdjęciu) zaprezentują swój kunszt w wiedeńskim Weltmuseum.

Młodsze pokolenie choreografów będą reprezentowali Ivo Dimchev, Philipp Gehmacher, Doris Uhlich oraz Silke Grabinger. Przedstawią oni prapremiery i występy specjalne.

ImPulsTanz zaprezentuje nie tylko program sceniczny, lecz również zaprosi publiczność do tańca: wieczorami na parkiecie legendarnego już holu festiwalowego w wiedeńskim Burgtheater lub na jednym z 200 warsztatów tanecznych oferujących najróżniejsze style - od urban styles aż po balet.