powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Griffin Art Space mecenasem Teatru Imka

Griffin Art Space, instytucja promująca i wspierająca sztukę, bierze pod swoje skrzydła Teatr Imka. Jest to pierwsza scena teatralna objęta opieką Griffin Art Space oraz wyraźny sygnał otwartości mecenasa na różne kierunki działań kulturalnych.

Instytucja Griffin Art Space dała się już poznać jako mecenas aktywnie wspierający sztuki wizualne oraz organizator wystaw sztuki współczesnej. Jest m.in. mecenasem 15 Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO, które potrwa do końca lipca br. Wystawa RenomaWRO zorganizowana w przestrzeniach Domu Handlowego Renoma we Wrocławiu, należącego do funduszu zarządzanego przez Griffin Group, była jedną z głównych przestrzeni Biennale WRO 2013 i wywołała duże zainteresowanie zarówno wśród zwiedzających, jak i wśród krytyki oraz kuratorów z Polski i zagranicy.

Griffin Art Space wspiera także od niedawna warszawską Galerię Czułość, która znalazła swoją nową siedzibę w zabytkowej oficynie Hali Koszyki w Warszawie - również należącej do Griffin Group. Tam też, w 2012 roku, odbyła się wystawa "Alphaville", inaugurująca działalność Griffin Art Space. Ekspozycja, którą można było oglądać w ramach ubiegłorocznego Warsaw Gallery Weekend, koncentrowała się na idei przestrzeni publicznej: pojęciu miasta, zachodzących w nim zmian oraz pamięci i historii.

- Wśród artystów zaproszonych do wspomnianego projektu jest Wojtek Ziemilski, reżyser teatralny, zainteresowany sferą sztuk wizualnych - wspomina Przemysław Krych, partner zarządzający Griffin Group oraz inicjator Griffin Art Space - Współpraca z Teatrem IMKA jest zatem pierwszym bezpośrednim działaniem związanym z instytucją teatralną, ale już kolejnym gestem wskazującym na nasze zainteresowanie teatrem. Należy przy tej okazji wspomnieć, że praca Wojtka Ziemilskiego pt.: "Postępowanie pamięci" - neon, który powstał z myślą o wystawie "Alphaville", jest w stałej kolekcji Griffin Art Space i można go oglądać w Pałacu Szuchów, siedzibie Griffina.

Mecenat nad Teatrem IMKA będzie polegał na aktywnej i kreatywnej współpracy obu instytucji. Griffin Art Space będzie chciał gościć Teatr IMKA w swoich powierzchniach, zarówno w budynkach należących do Griffin Group, jak i w przestrzeniach otwartych.

- Dotychczasowa aktywność Griffin Art Space w bardzo dużym stopniu odbywa się w przestrzeni publicznej. Także dla teatru jest to ciekawy kierunek, stwarzający wiele nowych możliwości inscenizacyjnych, a w przypadku części sztuk, także interpretacyjnych. Razem zastanowimy się nad tym, w jakiej formie zaprezentować mieszkańcom Warszawy nasze wspólne przedsięwzięcia - powiedział Tomasz Karolak, twórca Teatru IMKA.

Griffin Art Space to instytucja powołana do życia w 2012 roku przez Griffin Group, dynamicznego inwestora działającego na rynku nieruchomości. Powstała, aby wspierać sztukę, jednocześnie ożywiając przestrzenie wyjątkowych budynków należących do Griffin Group. Głównym sposobem jej działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury. Udzielając wsparcia, Griffin Art Space nie narzuca swojego programu, pozostawiając pełną swobodę organizatorom i artystom.

Równolegle Griffin Art Space buduje własną kolekcję. Jej część jest przypisana do konkretnych miejsc, jak na przykład przestrzeni Domu Handlowego Renoma we Wrocławiu, należącego do funduszu zarządzanego przez Griffin Group. Griffin Art Space organizuje także wystawy i wydarzenia kulturalne pod własnym szyldem, zapraszając do współpracy przy ich tworzeniu uznanych przedstawicieli świata sztuki. W ten sposób Griffin Group pragnie uczynić sztukę strategiczną platformą budowania wizerunku i promocji swoich inwestycji, łącząc misję i odpowiedzialność społeczną z realizacją celów biznesowych.

***

Teatr IMKA powstał wiosną 2010 roku i mieści się w przedwojennej siedzibie międzynarodowej organizacji YMCA, nazwa Teatru i jego działalność wpisują się zatem w dawną tradycję Warszawy. Od początku swego istnienia teatr IMKA jest przeznaczony dla szerokiej publiczności, która szuka w teatrze czegoś więcej niż bezrefleksyjnej rozrywki. Daje szansę na spędzenie wieczoru w interesujący sposób - oprócz dobrej zabawy i śmiechu proponuje wybitną literaturę, która stawia ważkie pytania i prowokuje do głębszych przemyśleń. Znakiem szczególnym wszystkich spektakli jest znakomite aktorstwo teatralne - grają w nich m.in. Jan Peszek, Mikołaj Grabowski, Iwona Bielska, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska, Marian Kociniak, Kazimierz Kaczor, Krzysztof Materna, Adam Woronowicz.

Poprzez swoją działalność teatr walczy o wysoki poziom sztuki, wystawiając na scenie dzieła uznanych autorów takich jak Hanoch Levin czy Witold Gombrowicz. Od stycznia 2012 roku tego roku rozpoczał również ogólnopolski festiwal pod nazwą "Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny", podczas którego (w odróżnieniu od innych festiwali teatralnych) przez cały rok proponuje publiczności zróżnicowaną stylistycznie i tematycznie ofertę z całego kraju. Z tych ośrodków i scen, gdzie powstają nowe wartościowe zjawiska, odświeżające polski teatr i dające szansę nowym liderom.