EN

1.07.2013 Wersja do druku

Nirvana idzie w komercję, a Śląsk boli. Najlepsze spektakle nagrodzone

Zmierzch rockowych buntowników i Śląsk między mitem a historią. W dziesiątą rocznicę powstania Instytutu Teatralnego nagrodzono najlepsze wystawienia współczesnych polskich sztuk teatralnych.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - za tą przydługą nazwą kryje się jedna z najważniejszych nagród teatralnych w kraju - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.

W sobotę ogłoszono, że w tym roku zwyciężyły w nim ex aequo: "Courtney Love" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz wyreżyserowana przez Roberta Talarczyka "Piąta strona świata" [na zdjęciu] Kazimierza Kutza z Teatru Śląskiego w Katowicach. "To przedstawienia reprezentujące skrajnie różne estetyki, ale świadomie tworzące teatralną i społeczną wspólnotę" - uzasadniło werdykt jury. Choć 40 tys. zł nagrody dla każdego ze zwycięskich spektakli to spora kwota, pamiętać trzeba, że dzielona jest między twórców przedstawienia - często kilkanaście osób. "Courtney Love" to spektakl inspirowany postacią partnerki Kurta Cobaina, wokalistki pozostającej w cieniu jego legendy, a przez niektórych fanów obwinianej o śmierć wokalisty Nirvany. Opowieść o tym, jak artystyczny bunt się komercjalizuje, a niemożność zmieniania świata prowadzi do depresji i rozpadu. Równolegle na scenie rozwijają się wątki z

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nirvana idzie w komercję, a Śląsk boli. Najlepsze spektakle nagrodzone

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza nr 151

Autor:

Witold Mrozek

Data:

01.07.2013