Wrocławskie uroczystości wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej

31-03-2009
01-01-2011
Dekada teatru
Od buntu do melancholii, od walki z instytucjami do budowania instytucji. Pierwsza dekada XXI w. zaczęła się od gwałtownych gestów, ujawniających konflikty społeczne i artystyczne. Po kilkuletnim etapie otwartej wojny wewnątrz środowiska kończy się w spokojnym klimacie zadowolenia z międzynarodowych sukcesów polskiego teatru - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
08-01-2010
Rok 2009 w teatrze
Przyznanie Europejskiej Nagrody Teatralnej reżyserowi Krystianowi Lupie, premiera "Tanga" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń w polskim teatrze w 2009 r. W mijającym roku odeszli wybitni artyści polskiej sceny, m.in. Marek Walczewski i Zbigniew Zapasiewicz.
05-01-2010
Wrocławski rok teatralny
W 2009 roku wrocławskie teatry dramatyczne nas nie rozpieszczały - trudno wymienić produkcję na miarę o rok wcześniejszej "Sprawy Dantona". Teatromanów ratował Rok Grotowskiego i związane z nim wizyty zagranicznych twórców - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
31-12-2009
Wirująca scena
Teatr dawno nie był tak różnorodny, widoczny i ruchliwy. Polscy artyści robili furorę od Ekwadoru po Moskwę, wywoływali dyskusje na temat sposobów mierzenia się z traumatyczną historią - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
16-12-2009
Wrocław. Powraca sprawa dręczenia zwierząt na hiszpańskim spektaklu
Prokuratura jeszcze raz musi sprawdzić, czy hiszpański reżyser Rodrigo Garcia nie dręczył zwierząt na scenie podczas kwietniowego festiwalu teatralnego we Wrocławiu - w poniedziałek sąd rejonowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa w tej sprawie.
01-08-2009
Wielki teatr w czasach kryzysu
Teatr w zakończonym sezonie podjął wysiłek, by zmierzyć się z makro- i mikrokryzysami obejmującymi wszystkie dziedziny życia - od schyłku kapitalizmu po kryzys ojcostwa, męskości, miłości. Efekt: wiele świetnych spektakli przepełnionych pesymizmem i niepokojem - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
15-07-2009
Teatry po sezonie
Najważniejszymi wydarzeniami sezonu były festiwale związane z obchodami trwającego Roku Grotowskiego. Czerwcowy festiwal "Świat miejscem prawdy", jak i kwietniowe prezentacje związane z wręczeniem Europejskiej Nagrody Teatralnej to nie tylko prezentacje najciekawszych światowych twórców, ale też okazja do poszerzenia teatralnych horyzontów - dolnośląski sezon teatralny podsumowuje Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
15-05-2009
Sztuka i sztuczki
Zastanawiające jest, jak bardzo sztuka Grotowskiego ciągle okazuje się "osobna" na tle przeważającego impasu obecnej awangardy. Tamten teatr "ubogi", bez dekoracji, kostiumów, efekciarskiej scenografii, skoncentrowany na aktorze, odwołujący się do osobistego doświadczenia aktora i widza - jawi się niczym wyrzut sumienia konsumpcyjnej kultury - Barbara Hirsz z Trybuny pisze o debacie towarzyszącej wydarzeniom roku Grotowskiego i Premio Europa per il Teatro.
14-05-2009
Wrocław. Europejska Nagroda Teatralna dla Teatru Pieśń Kozła?
Wrocławski teatr jest kandydatem do przyszłorocznej nagrody Nowe Teatralne Rzeczywistości przyznawanej jako druga odsłona Premio Europa per il Teatro. Europejska Nagroda Teatralna to jedno z najważniejszych europejskich wyróżnień w dziedzinie teatru - pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
23-04-2009
Europa patrzy przez/na Lupę
- Jurorzy, zapewne ze zdumieniem, odkryli, że nagrodzili artystę młodego duchem, wciąż poszukującego i porzucającego już wydeptane przez siebie ścieżki - o Europejskiej Nagrodzie Teatralnej dla Krystiana Lupy pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
23-04-2009
Piątka bez sternika
Nagrodę Nowe Rzeczywistości Teatralne przyznano w tym roku, aby twórcom poprawić samopoczucie, a nie z powodu ich brawurowych dokonań - o spektaklach towarzyszących wręczeniu Europejskiej Nagrody Teatralnej pisze Grzegorz Konat w Przeglądzie.
08-04-2009
Europejski teatr udaje rebelie
Laureaci 11. Europejskiej Nagrody "Nowe Rzeczywistości Teatralne" to według kapituły europejskiego konkursu ci, którzy odnawiają oblicze i język współczesnego teatru. Ich gesty wydają się jednak wtórne i fałszywe w porównaniu z prowokacyjnie teatralnymi poszukiwaniami Krystiana Lupy - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
07-04-2009
Skorupiaka polskie prawo na pewno nie obroni
Zgodnie z polskim prawem nie można nikogo oskarżyć o dręczenie homara. Ale z całą pewnością Rodrigo Garcia zaserwował publiczności znęcanie się nad zwierzęciem, w sensie psychicznym i moralnym - o spektakalach pokazywanaych na festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej mówi prof. Andrzej Elżanowski z Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z Magdą Piekarską z Gazety Wyborczej - Wrocław.
07-04-2009
Wrocław. Dochodzenie ws. dręczenia homara podczas spektaklu
Wrocławska prokuratura wszczęła dochodzenie, by sprawdzić, czy na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu doszło do znęcania się nad zwierzętami, za co grozi do roku więzienia.
07-04-2009
Wrocław. Próba otwarta "Persony" Lupy
Fenomen osobowości na różne sposoby bada Krystian Lupa w swoim najnowszym projekcie "Persona". Otwartą próbę spektaklu [na zdjęciu] inspirowanego postacią Marylin Monroe zobaczyliśmy w niedzielę, kilka godzin przed wręczeniem reżyserowi Europejskiej Nagrody Teatralnej.
07-04-2009
Wrocław. Reżyser Rodrigez Garcia przesłuchany
Prokuratura we Wrocławiu wszczęła dochodzenie, by sprawdzić, czy na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu doszło do znęcania się nad zwierzętami, za co grozi do roku więzienia. Hiszpański reżyser Rodrigez Garcia [na zdjęciu] został przesłuchany w sprawie pokazywanych spektakli. - Moje przedstawienia są sztuką. O co chodzi? - pyta.
06-04-2009
Garcia mógłby z homarem zrobić rzeczy gorsze
- Jeżeli na scenie czynności odbiegają od zapisu w scenariuszu, nie jestem w stanie ani tego przewidzieć, ani skontrolować. On mógłby z tym homarem zrobić rzeczy jeszcze gorsze, uwłaczające godności jakiejkolwiek istoty żywej - o kontrowersyjnych spektaklach hiszpańskiego reżysera Rodriga Garcii mówi Jarosław Fret, organizator wrocławskich obchodów Premio Europa per il Teatro.
06-04-2009
Miało być święto teatru, były kuluarowe dyskusje o chomikach
Mam nieszczęśliwie znacznie większe wymagania wobec teatru. Nie chcę, żeby mi ktoś dziś mówił w jakiejkolwiek formie, że nie można maltretować zwierząt. Bo normalny, przyzwoity człowiek to wie. Zboczeńców i psychopatów trzeba leczyć. Więcej, uważam, że nie można maltretować widzów nudą i intelektualną pustką, bo przestaną przychodzić do teatru - o spektaklach wrocławskiego festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
06-04-2009
Wrocław. Podtapiał chomiki na festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej
W kilka godzin po wydaniu przez organizatorów festiwalu oświadczenia, że przesłanie spektaklu Garcii [na zdjęciu] wiąże się jednoznacznie z postulatem humanitarnego traktowania zwierząt i spełnia edukacyjne cele sztuki, doszło do kolejnego skandalu z wykorzystaniem zwierząt.
06-04-2009
Sztuka czy barbarzyństwo?
Spektakle hiszpańskiego reżysera Rodriga Garcii podczas wrocławskiego przeglądu najlepszych spektakli teatralnych Europy wywołały skandal. W ramach pierwszego spektaklu aktor na oczach widzów zabił, usmażył i zjadł homara. Na kolejnym przedstawieniu podtapiał chomiki. Spektakl przerwała aktywistka Straży dla Zwierząt - piszą Katarzyna Kamińska i Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej.
06-04-2009
Tani efekt
Problem ze spektaklami Rodriga Garcii prezentowanymi na wrocławskim festiwalu nie polega wyłącznie na prowokacyjnym wykorzystywaniu w nich męczonych zwierząt. Większą wątpliwość budzi tu raczej stosunek samego reżysera do jego pomysłu - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
06-04-2009
Wrocław. Lupa odebrał Europejską Nagrodę Teatralną
Znany polski reżyser Krystian Lupa, jako pierwszy Polak, odebrał w niedzielę Europejską Nagrodę Teatralną [na zdjęciu]. Uroczysta gala odbyła się we wrocławskim Teatrze Polskim.
06-04-2009
Zabij chomika, obraź katolika
Weź większe zwierzę i zabij je na wrocławskim Rynku w niedzielne popołudnie (dużo ludzi zobaczy "wyczyn"). Nazwij to "performance" i sława gwarantowana. - o spektaklach hiszpańskiego reżysera Rodriga Garcii na festiwalu Wrocławskiej Nagrody Teatralnej pisze Maciej Sas w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
05-04-2009
Europejska Nagroda Teatralna. Odsłona pierwsza
Trzy pierwsze dni obchodów wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej podsumowuje Aleksandra Konopko z Nowej Siły Krytycznej.
04-04-2009
Wrocław. Wielkie zainteresowanie Europejska Nagrodą Teatralną
Początkowo planowano, że gości będzie czterystu, po pierwszych zgłoszeniach ich liczba wzrosła do sześciuset. Ostatecznie wrocławskie biuro organizacyjne Europejskiej Nagrody Teatralnej wydało ponad osiemset imiennych identyfikatorów.
04-04-2009
Wrocław. Awantura o homara na festiwalu teatralnym
'Wypadki: zabić, by zjeść' - spektakl hiszpańskiego reżysera Rodriga Garcii [na zdjęciu] - wywołał oburzenie części publiczności trwającego we Wrocławiu przeglądu najlepszych spektakli teatralnych Europy. Aktor na oczach widzów zabił, usmażył i zjadł homara.
04-04-2009
Wrocław. Finał Europejskiej Nagrody Teatralnej
Ostatnie dwa dni festiwalu towarzyszącego wręczeniu Europejskiej Nagrody Teatralnej to kolejne spektakle laureatów nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, a także premierowy pokaz "Persona - work in progress" - najnowszego projektu Krystiana Lupy, laureata głównej nagrody Premio Europa per il Teatro.
03-04-2009
Wrocław. Aukcja z okazji Roku Grotowskiego
Organizatorzy Roku Grotowskiego przygotowują aukcję, z której dochód sfinansuje warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych i chorych. W czasie terapii przez sztukę powstać mają gadżety dla gości festiwalowych - pisze Agata Saraczyńska w Gazecie Wybrczej - Wrocław.
03-04-2009
Wrocław. Lupa o Premio Europa per il Teatro
03-04-2009
Wrocław. W niedzielę ceremonia wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej
Wielka Gala z udziałem setek gości z całego świata rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 5 kwietnia o 21.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.
02-04-2009
Fotograf wśród Indian
- Po włosku "Polvere" jest czymś, co się rozprasza w powietrzu, ale też końcem wszystkiego. Myślałem o tym, w co obrócił się Grotowski na górze w Indiach. O jego kremacji, rozsypaniu jego prochów. O tym, z czego powstajemy. Metafizyka dzieła Grotowskiego zawiera rozpacz wynikającą z wielkiej tęsknoty za kimś, kto na nas czeka, a po kim nie ma śladu - fotograf Maurizio Buscarino opowiada o swojej wystawie "Proch. Apocalypsis cum Figuris".
02-04-2009
Teatralny koktajl
Teatr operujący skrajnymi środkami, mówiący wprost o rzeczach najważniejszych, ale także poetycki i pełen niuansów - taki obraz dają spektakle laureatów Europejskiej Nagrody Teatralnej i nagród Nowe Rzeczywistości Teatralne. Wrocławskie prezentacje towarzyszące najważniejszemu europejskiemu odznaczeniu w dziedzinie teatru trwały pięć dni, zakończyło je niedzielne wręczenie nagród w Teatrze Polskim - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-04-2009
Cała Europa we Wrocławiu
Tradycja i nowoczesność - pod rękę czy ramię w ramię? Rozpoczynający się we Wrocławiu sześciodniowy festiwal próbuje pogodzić jubileuszowe obchody roku Grotowskiego z prezentacją dzieł mistrzów i propozycji eksperymentatorów - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
01-04-2009
Wrocław. Dziś "Factory 2" w WFF
Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu jest spektakl "Factory 2" - ośmiogodzinna sceniczna wizja Krystiana Lupy inspirowana biografią Andy'ego Warhola - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-04-2009
Lupa burzy własny mit?
Najważniejszy z teatralnych laurów przypada Krystianowi Lupie w momencie dla niego szczególnym. Ostatnie inscenizacje wielkiego reżysera wskazują, że pragnie on na nowo zdefiniować własną rolę w procesie powstawania dzieła. Kolejnym tego akordem ma być tryptyk "Persona", którego środkową część wrocławska publiczność zobaczy jako pierwsza - pisze Jacek Wakar, przypominając w Dzienniku twórczość wielkiego reżysera.
31-03-2009
Wrocław. Wystawa Buscarino na otwarcie Europejskiej Nagrody Teatralnej
Wystawą zdjęć Maurizio Buscarino poświęconych spektaklowi "Apocalypsis cum figuris" [na zdjęciu] Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego rozpoczął się cykl imprez teatralnych towarzyszący wręczeniu Europejskiej Nagrody Teatralnej oraz nagród Nowe Rzeczywistości Teatralne.
31-03-2009
Wrocław. Od dziś Premio Europa
Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się sześciodniowy festiwal towarzyszący rozdaniu Europejskiej Nagrody Teatralnej.
30-03-2009
Kraków-Wrocław. Teatralny Oscar dla Lupy
Jutro we Wrocławiu rozpoczyna się sześciodniowe święto teatralne z okazji wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej. Laureatem teatralnego Oscara jest Krystian Lupa.
27-03-2009
Wrocław. Europejska Nagroda Teatralna częścią obchodów Roku Grotowskiego
Premio Europa per il Teatro to najważniejsze teatralne trofeum Starego Kontynentu. Sześciodniowy festiwal teatralny, jaki w tym roku mu towarzyszy, jest częścią obchodów Roku Grotowskiego.
27-03-2009
Wspólnota ludzi tworzących teatr
W roku 2009 mija 50. rocznica powstania Teatru Laboratorium oraz 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego. Wnioskując do UNESCO, aby ten rok zadedykować tym szczególnym rocznicom, kierowałem się przekonaniem, że będzie on wyjątkową okazją świętowania teatru żywego - takim, jakim jest u progu XXI wieku - pisze dyrektor Instytutu im Jerzego Grotowskiego w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
24-03-2009
Gotowość do obnażenia
Dawniej przed podniesieniem kurtyny podejmowaliśmy jednorazową decyzję o stylistyce narracyjnej danego przedstawienia i jechaliśmy, udając, że mówimy o rzeczywistości. Teraz wykonujemy rozmaite podrygi, narracyjne wygibasy i to nie dlatego, że taka jest obecnie moda, tylko dlatego, że tkwi to w naszym obecnym poczuciu prawdy - mówi KRYSTIAN LUPA w Polityce.
17-03-2009
Wrocław. Wydarzenia związane z Europejską Nagrodą Teatralną
Ponad pięciuset gości z całego świata - producentów, prezenterów, światowej sławy gwiazd teatru, dziennikarzy czołowych pism, reżyserów, krytyków, aktorów, profesorów akademickich, dyrektorów najważniejszych instytucji teatralnych i festiwali zasiądzie na widowni podczas ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej i nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne oraz sześciodniowych prezentacji [31 marca - 5 kwietnia] spektakli nagrodzonych twórców.
13-03-2009
Teatr stawia na jakość
- W Nowym Jorku, gdy otwieraliśmy Rok Grotowskiego, zadano mi następujące pytanie: co robię, żeby przyciągnąć widzów do teatru? Odpowiedziałem: to nie jest moje zmartwienie. W ogóle się nad tym nie zastanawiam. Staram się robić najlepiej to, co potrafię, ale nigdy nie myślę o widowni w kategoriach ilościowych. Tego typu pytanie wypływa z przekonania, że więcej znaczy lepiej - Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, organizator uroczystości przyznania Europejskiej Nagrody Teatralnej, rozmawia z Małgorzatą Matuszewską z Polski Gazety Wrocławskiej.
12-03-2009
Wrocław. Przyjadą wybitni twórcy teatralni
Od 31 marca do 5 kwietnia we Wrocławiu gościć będą najwięksi twórcy teatralni Europy.
12-03-2009
Wrocław. Europejska Nagroda Teatralna
Od 31 marca do 5 kwietnia trwać będą uroczystości związane z przyznaniem Europejskiej Nagrody Teatralnej, której laureatem został w tym roku Krystian Lupa.
10-03-2009
Wrocław. Przygotowania do Europejskiej Nagrody Teatralnej
Uroczystość wręczenia głównej nagrody polskiemu reżyserowi Krystianowi Lupie [na zdjęciu], spotkania z reżyserami teatralnymi, spektakle i dyskusje zaplanowano w ramach XIII edycji festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej (ENT), który w dniach od 31 marca do 5 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu.
04-03-2009
Rzym-Wrocław. Lupa laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej
Reżyser Krystian Lupa (na zdjęciu) został tegorocznym laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej (Premio Europa per il Teatro), przyznawanej przez międzynarodowe środowisko teatralne od 1986 roku.
29-01-2009
Wrocław. Premio Europa per il Teatro w kwietniu
Po raz pierwszy w historii Premio Europa per il Teatro (Europejskiej Nagrody Teatralnej), najważniejszej z nagród, jaką może otrzymać w Europie artysta teatru, ceremonia wręczenia odbędzie się w Polsce. Inicjatorem zorganizowania tegorocznej Gali we Wrocławiu jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Rok 2009 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Grotowskiego.
21-11-2008
Rzym. Europejska Nagroda Teatralna dla Krystiana Lupy
W piątek, 21 listopada, o godz. 12 odbyła się w Rzymie konferencja prasowa, podczas której ogłoszono laureatów najbardziej prestiżowej nagrody dla twórców teatralnych w Europie. Zwycięzcą Europejskiej Nagrody Teatralnej został Krystian Lupa (na zdjęciu).