powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wielokulturowy festiwal działań twórczych

Fundacja Strefa WolnoSłowa zaprasza w dniach 15-16 czerwca na wielokulturowy festiwal działań twórczych "PO SĄSIEDZKU".

Festiwal "Po sąsiedzku" to wyjątkowa okazja do twórczego działania, w którym spotkają się cudzoziemcy i Polacy mieszkający w dzielnicy Ochota oraz w innych częściach Warszawy.

Wszystkie warsztaty i wydarzenia artystyczne w ramach festiwalu są bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

PROGRAM FESTIWALU

15 czerwca 2013

Wielokulturowe czytanie bajek

godz. 11.00-13.00, kawiarnia Obroty Rzeczy, ul. Tarczyńska 2

Cudzoziemcy mieszkający w Warszawie przeczytają dzieciom bajki i legendy, które są popularne w ich krajach. Najmłodsi posłuchają niesamowitych opowieści spisanych na Ukrainie, w Rosji i Wietnamie.

Warsztaty filcowe - Zrób sobie biżuterie, godz. 11.00-13.00

Prowadzenie: Ruzan Sargsyan

Filc daje ogromne twórcze możliwości i staje się coraz bardziej modnym tworzywem. Ormianka Ruzan Sargsyan projektuje z tego materiału ubrania i dodatki - bluzki, płaszcze, szaliki. Uczestnicy zajęć wykonają, m.in. biżuterie i ozdoby z filcu.

Warsztat - Instrumenty z warzyw, godz. 15.00-17.00

Prowadzenie: Zespół Paprykalaba

Czy marchewka to warzywo czy instrument muzyczny? Czy można grać na dyni? Brytyjczyk Benjamin Cope razem z zespołem Paprykalaba zaprezentują jak w prosty sposób wykonać instrumenty z jarzyn. Na koniec warsztatu - wspólne muzykowanie.

Warsztaty - Podstawy Kung-Fu, godz. 11.00-13.00

Prowadzenie: CLUB "HONG GIA QUYEN"

Uczestnicy zajęć zostaną wprowadzeni w świat wschodnich sztuk walki. Poznają proste chwyty Kung-Fu i filozofię, która stoi za pojedynkami. To także okazja do spotkania z azjatycką kulturą i ludźmi, którzy ją promują w Polsce.

Warsztaty - I ty możesz mówić po wietnamsku, godz. 12:30 - 14.00

Prowadzenie: Stowarzyszenie Młodzieży Wietnamskiej w Polsce

Warsztaty to unikalna szansa, aby poznać podstawowe słowa i zwroty w języku wietnamskim. W programie także krótki przegląd wietnamskich piosenek wśród obrazów przedstawiających krajobraz tego kraju.

.

Już widać Europę!

rezultat finałowy wielokulturowych warsztatów teatralnych fundacji Strefa WolnoSłowa

godz. 19:30, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

Jan pochodzi z Afganistanu. Zmuszony został do wyjazdu z kraju w 2000 roku, po siedmiu latach dotarł do Europy. Dziś pracuje w założonej przez siebie pizzerii we Włoszech, w Bolonii. Jego siedmioletnia podróż z ogarniętego wojną Afganistanu, przez Pakistan, Turcję i Grecję stała się inspiracją dla uczestników warsztatów Strefy WolnoSłowej do improwizaji słownych i ruchowych oraz do stworzenia spektaklu będącego opowieścią o podróży uchodźczej do Europy. Aktorzy-amatorzy, którzy od lutego 2013 r. uczestniczą w zajęciach Strefy WolnoSłowej w Ośrodku Kultury Ochota, przygotowali wspólnie przedstawienie, gdzie prawdziwe historie Jana oraz innych afgańskich uchodźców przeplatają się z "Kandydem, czyli optymizmem" Woltera stającym się ramą teatralnej opowieści.

Tekst: Tomasz Gromadka

Reżyseria: Alicja Borkowska

Współpraca przy warsztacie: Weronika Chinowska

Występują: Małgorzata Biernadska, Radosław Czubacki, Aleksandra Górecka, Ela Jankowska, Rafał Kosiński, Noé Nitot, Olivier Noël, Lon Peterson, Mateusz Pietrzak, Łukasz Prusiński, Marysia Starzewska, Alina Synakiewicz, Stanisław Szewczyk, Ewelina Szmołda, Zuzanna Śmiechowska, Magdalena Wiśniewska.

16 czerwca

Jednodniowy warsztat teatralny

Godz. 10 - 18, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

Uczestnicy warsztatu wezmą udział w ćwiczeniach teatralnych, będą improwizować ruchowo i słownie oraz poznają podstawowe zadania aktorskie. Efekt ich pracy warsztatowej zostanie pokazany publiczności w przestrzeni miejskiej na ul. Tarczyńskiej.

Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu wstęp wolny, rezerwacja miejsc: info@strefawolnoslowa.pl

Festiwal finansowany jest przez Urząd Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa, Ośrodek Kultury Ochota