powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Nowi artyści w "Halce" w Operze Nova

Najbliższe, popremierowe spektakle "Halki" (13, 14 i 16 czerwca) zgromadzą nadkomplety publiczności; w sprzedaży pozostały wejściówki.

Zainteresowanie bydgoską realizacją opery Moniuszki, podsycane świetnymi recenzjami, jest ogromne.

W roli tytułowej bohaterki wystąpią: Jolanta Wagner (13 i 16 czerwca) oraz - po raz pierwszy na scenie Opery Nova - Monika Świostek. Partnerować im będą: Paweł Skałuba (13, 16 czerwca) i Tadeusz Szlenkier (14 czerwca) w roli Jontka oraz Łukasz Goliński i Bartłomiej Misiuda jako Janusz. W partii Zofii usłyszymy Darinę Gapicz i Dorotę Sobczak (na zdjęciu pośrodku), w roli Stolnika wystąpi Damian Konieczek i Jacek Greszta a jako Dziemba - Ryszard Smęda.

Kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje Piotr Wajrak. Podczas niedzielnego przedstawienia Orkiestrą Opery Nova dyrygować będzie Maciej Wierzchoń, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Zygmunta Rycherta; będzie to jego spektakl dyplomowy z dyrygentury symfoniczno-operowej.

MONIKA ŚWIOSTEK - sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie w czerwcu 2006 uzyskała dyplom z wyróżnieniem oraz wpis do Złotej Księgi najlepszych absolwentów uczelni. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Heleny Łazarskiej, Jadwigi Rappe, Teresy Żylis-Gary. Spośród zdobytych nagród wymienić należy: I nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (2005); Nagrodę specjalną dla wyróżniającego się talentu wokalnego na XI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2005); Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za upowszechnianie kultury muzycznej (2005); I nagrodę oraz nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina na VII Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E. Kossowskiego w Warszawie (2005); Wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (2005); II nagrodę na IX Międzyuczelnianym Konkursie Wokalnym w Katowicach (2007). Jest także laureatką nagród specjalnych na 41 Międzynarodowym Konkursie im. A. Dvořaka w Karlowych Varach (Czechy). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006). Koncertuje w kraju i za granicą ( Niemcy, Czechy, Austria, Słowenia), między innymi w Mozarteum podczas Salzburger Festspielen. Obecnie jest solistką Opery Wrocławskiej. Na scenie Opery Nova wystąpi w piątek, 14 czerwca br. jako Halka w operze Moniuszki.