Malta Festival Poznań - przestrzeń sztuki, przestrzeń interakcji

Między 24 czerwca a 20 lipca po raz 23. Odbędzie się Malta Festival Poznań, impreza, która z festiwalu teatralnego przekształciła się w największy festiwal sztuk performatywnych w Polsce, obejmujący - poza teatrem - muzykę, taniec, film i sztuki wizualne.

«"Malta" nie tylko prezentuje wybitnych artystów, odkrywa nowe talenty i współtworzy ważne projekty artystyczne, lecz także tworzy atmosferę wspólnego świętowania W tym roku po raz pierwszy festiwal będzie trwał aż cztery tygodnie i zainauguruje kolejną nowość - projekt Generator Malta, czyli bogaty program społeczno-artystycznych akcji otwartych na festiwalową publiczność.

W programie głównym, jak co roku, obok znanych artystów z całego świata (m.in. włoskiej grupy Societas Raffaello Sanzio - na zdjęciu, czy belgijskiego zespołu Needcompany) nie zabraknie też bogatego programu muzycznego, Filmowego i tanecznego z ofertą przygotowaną przez Art Stations Foundation w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie.

20 lipca na terenie MTP wystąpi Atoms For Peace. Jej trzon stanowią frontman Radiohead Thom Yorke i basista Red Hot Chili Peppers Flea. Programową bombą będzie też z pewnością koncert zespołu Kraftwerk (28 czerwca w Starej Gazowni).

Głównym tematem - idiomem spajającym program -jest tym razem relacja człowiek- maszyna ("oh man, oh machinę"), a kuratorem dbającym o kształt całości jeden z największych twórców współczesnego teatru - Romeo Castellucci, który właśnie otrzymał nagrodę Złotego Lwa za całokształt twórczości na Biennale w Wenecji.

- Definiuje to, co dzieje się teraz w teatralnej Europie - mówią o nim zgodnym chórem krytycy. - Castellucci jest poza słowem i poza realnością. Słowo zastąpił dźwiękiem, które jest u niego równie sugestywne jak obraz - opisuje reżyser Mariusz Treliński.

Skąd pomysł na tegoroczny idiom, spajający poszczególne festiwalowe wątki? - Rodzaj dialogu czy napięcia między człowiekiem a maszyną funkcjonuje w naszej świadomości od czasów rewolucji przemysłowej - przypomina Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Malta.

O wątku przewodnim festiwalu włoski reżyser mówił niedawno dziennikarzom. - Nie chodziło nam o dosłowną ilustrację tego tematu, ale pewną myśl filozoficzną. Spektakle pokazywane na Malcie nie będą dotykały tylko tematu technologii, lecz także pewnych mechanizmów, które nami rządzą na co dzień - na przykład prawa czy języka - wyjaśniał Castellucci. Podkreślił też, że znaczenie poznańskiego festiwalu wciąż rośnie na teatralnej mapie Europy i że jego wiodącym zadaniem stało się w ostatnich latach odkrywanie nowych projektów i zdolność podejmowania programowego ryzyka.

Społecznie ważnym eksperymentem będą wydarzenia na placu Wolności, gdzie ma bić festiwalowe serce. To właśnie tu na cały miesiąc zagości projekt Generator Mai ta-platforma kreatywności, wymiany idei i współdziałania oraz poruszania zmysłów, a także klub festiwalowy ze sceną teatralną i muzyczną, miejscem na pokazy filmowe, warsztaty (także te dla dzieci), punktem informacyjnym i barem.

Gastronomicznej odsłonie Generatora Malta patronować będzie Maciej Nowak - krytyk teatralny i kulinarny, który poprowadzi serię spotkań i warsztatów na temat filozofii zdrowego i "powolnego" odżywiania.

Dzięki Generatorowi Malta plac Wolności znacząco się zazieleni. Na początku maja stanęły tu donice z roślinami wykonane z bannerów reklamowych. To jeden z przystanków na mapie miejski ogrodów, które powstają od kilku miesięcy przy współudziale mieszkańców sześciu poznańskich dzielnic - Jeżyć, Łazarza, Chwaliszewa, Wildy, Środki i Starego Miasta.

- Może któreś z tych miejsc odwiedzi latem Thom Yorke albo Agnieszka Holland? Budowa miejskich ogrodów ma jeszcze jedno ważne zadanie. Chcemy dotrzeć do tych ludzi, którzy nie przyszliby na spektakle i koncerty. Powodzenie tego projektu zależy także od państwa - dodaje Merczyński.

Wstęp na większość festiwalowych wydarzeń jest za darmo. To np. wszystkie koncerty, spektakle i wydarzenia odbywające się na placu Wolności, w Auli Artis i w Starej Rzeźni. Za bilet na spektakl płatny zapłacimy 15 zł.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

NEEDCOMPANY jest wyjątkowym zjawiskiem w europejskim teatrze. Zespól założony przez Jana Lauwersa i Grace Ellen Barkey skupia wokół siebie międzynarodowe, wielojęzyczne i interdyscyplinarne środowisko twórców poszukujących nowych języków ekspresji. Zobaczymy dwa spektakle: oniryczny "Mushroom" (z muzyką specjalnie napisana przez The Residents) i poetyckim, pełnym emocji "Market Place 76".

SOCIETAS RAFFAELLO SANZIO to wybitny włoski kolektyw teatralny, którego współtwórca, jest kurator tegorocznej idiomowej części festiwalu - Romeo Castellucci. The Four Seasons Restaurant, spektakl inspirowany cyklem abstrakcyjnych prac Marka Rothki pod tym samym tytułem, podejmuje temat powierzchowności świata, w którym człowiek nieustannie konfrontowany jest z obrazami - często pustymi, służącymi jedynie rozrywce, a nie poznaniu.

Belgijski kolektyw aktorski TG STAN, działa programowo bez reżysera, a jego członkowie mówią o sobie, że dekonstruują oszustwo, jakim jest teatr. Ich Nora to współczesne odczytanie dramatu "Dom lalek" Henryka Ibsena. Spektakl został uznany za jedno z 10 najlepszych przedstawień flamandzkich 2013 roku. Zobaczymy też spektakl "Luxuriant: within the reign of anticipation" brytyjskiego reżysera, choreografa i projektanta SIMONA VINCENZI. Artystę interesują przede wszystkim tematy pamięci i zapomnienia, świadomości i utraty siebie, które bada poprzez wystawione na pokaz ciało.

Po raz pierwszy w Polsce zostaną w jednym miejscu pokazane trzy spektakle MARTY GÓRNICKIEJ: "Tu Mówi Chór", "Magnificat" i "Requiemaszyna", zrealizowane w warszawskim Instytucie Teatralnym w ramach projektu zatytułowanego Chór Kobiet, będące emocjonalnym i przenikliwym komentarzem otaczającej nas rzeczywistości.

Malta Festival Poznań nie tylko prezentuje, ale również produkuje. Koprodukcją realizowaną w ramach europejskiej sieci House on Fire jest teatralno-taneczny spektakl "The Pyre" francuskiej reżyserki GISELE VIENNE. Przedstawienie, w którym kluczowe role odgrywają światło i dźwięk, jawi się jako muzyczno-świetlna kompozycja odzwierciedlająca znaną wielu z nas potrzebę ucieczki od rzeczywistości. Drugą maltańską koprodukcją jest "Ceglorz" poznańskiego TEATRU ÓSMEGO DNIA, fascynująca opowieść o życiu byłych i obecnych pracowników znanej poznańskiej fabryki

Lokalne teatry w ramach festiwalu pokażą swoje najciekawsze przedstawienia: TEATR NOWY - "Dyskretny urok burżuazji" Marcina Libera, "Dom lalki" Michała Siegoczyńskiego,

"Testament psa" Remigiusza Brzyka i "Dom Bernardy Alba" Magdaleny Miklasz, zaś TEATR POLSKI "Otella" Pawła Szkotaka i "ojciec.prl" Szymona Kaczmarka.

Przełamujące stereotypy spojrzenie na starość i niepełnosprawność proponują MIKOŁAJ MIKOŁAJCZYK w spektaklu "Teraz jest czas", OCH TEATR w przedstawieniu Krzysztofa Materny "Czas nas uczy pogody", TEATR 21 w tanecznym projekcie Justyny Sobczyk.....i my wszyscy. Odcinek 0" z udziałem osób cierpiących na zespól Downa, w którym występuje m.in. Piotr Swend, czyli Maciek z serialu "Klan" oraz realizowany we współpracy z poznańską School of Form projekt MONIKI JAKUBIAK "ULEpszenie". Natomiast spektakl taneczny Gramy4U MOVEMENTS FACTORY/ IWONY PASIŃSKIEJ narodził się z potrzeby polemiki z zewnętrznymi reprezentacjami męskiego świata. Ważną rolę odgrywa w nim muzyka skomponowana przez Czesława Mozila. W programie znalazły się również spektakle japońskiej choreografki, tancerki i performerki GEUM-HYUNG JEONG, włoskiej reżyserki SILVII RAMPELLI i założonej przez nią grupy tanecznej HABILLE D'EAU, osiadłej w Polsce hiszpańskiej aktorki EVY RUFO, muzyczny monodram JOLANTY LITWIN-SARZYŃSKIEJ, poznańskiego teatru alternatywnego TEATR FUZJA. W nurcie tanecznym poza programem projektu STARY BROWAR NOWY TANIEC NA MALCIE przygotowanym po raz kolejny przez Joannę Leśnierowską zobaczymy takich znakomitych artystów jak MEG STUART, CINDY VAN AC-KER. VINCENT DUPONT, MIKIKO KAWA-MURA, JANUSZ ORLIK i POLSKI TEATR TAŃCA.

W czasie Malta Festival Poznań fantastyczna przestrzeń Starej Rzeźni stanie się centrum wydarzeń z dziedziny sztuk wizualnych. Gwiazdą tej części festiwalu będzie TINO SEHGAL, który właśnie otrzymał główną nagrodę Złotego Lwa na weneckim Biennale Sztuki. W Poznaniu zobaczymy jego instalację zatytułowaną Ann Lee. Kolejny artysta, PETER ABLINGER. jest kompozytorem, a jego Projekt Deus Cantando jest instalacją muzyczną, powstałą z chęci przeniesienia nagrań dowolnego dźwięku - muzyki,.hałasów, ludzkiej mowy - na instrumenty akustyczne. Natomiast Projekt Cycloid-E to spektakularna rzeźba dźwiękowa - wahadło o średnicy 10 metrów, autorstwa działającego na styku sztuki i nauki francuskiego duetu COD.ACT. Z kolei praca KURTA HENTSCHLAGERA Feed to kompozycja na mgłę, stroboskopy i pulsujące światło. Przypomina rytuał prowadzący do całkowitej utraty orientacji w przestrzeni i staje się niezwykle silnym psychosomatycznym seansem zatracania siebie.

Bardzo ciekawym projektem będzie wystawa zorganizowana we współpracy z działającym przy UAM Centrum Badawczym Humanities/Art/Technology (HAT) - "Transnature Is Herę". Pokazane na wystawie prace mieszczą się w ramach tak zwanej cyberekologii. Zaproszeni do udziału w projekcie artyści, muzycy, inżynierowie, informatycy są technologicznymi autochtonami, dla których narzędzia programistyczne i techniczne stanowią podstawowe środki wyrazu.

Wszystkie filmy są wyjątkowymi, często eksperymentalnymi projektami reżyserów i artystów, które niełatwo zobaczyć na co dzień. Wśród autorów są: MARTIN ARNOLD, DAVID CRONENBERG, DŻIGA WIERTOW, GEORGE LUCAS, duński kolektyw artystyczny SUPERFLEX, ANA BRZEZIŃSKA, MACIEJ DRYGAS, ANTONI BEKSIAK i KLAUDIUSZ CHROSTOWSKI oraz WOJCIECH RADTKE. Przewidziane są również projekcje nagrań z wybranych spektakli Romeo Castellucciego.

W ramach FORUM zatytułowanego Człowiek. Granice spotkanie z udziałem m.in. prof. Zygmunta Baumana. GENERATOR MALTA ma w programie spotkania "Wokół Demokracji" prowadzone przez Jacka Żakowskiego, warsztaty Głód Macieja Nowaka oraz "Fify", czyli popołudniowe potańcówki. We współpracy z lokalnymi partnerami organizowane są: eko-targ, wymienialnia ubrań, rzeczy i usług, spotkania z pasjonatami i przedstawicielami ginących zawodów, a także warsztaty dla dzieci w przestrzeni zaaranżowanej przez Concordia Design.

KRAFTWERK 3D (28/06)

To będzie wyjątkowy koncert legendy muzyki elektronicznej, zespołu zaliczanego do wąskiego grona formacji, które zmieniły oblicze współczesnej muzyki. Ten jedyny w Polsce występ będzie zarazem pierwszym plenerowym koncertem z wizualizacjami w technologii 3D. Jako suport zagra poznański duet Niwea.

ATOMS FOR PEACE (20/07)

Zespół przyjedzie na Malta Festival w ramach swojej pierwszej europejskiej trasy i zaprezentuje utwory znane już z doskonale przyjętego debiutanckiego albumu "Amok" oraz nowe kompozycje. Dodatkowym bonusem będą koncerty charyzmatycznej Chan Marshall, czyli Cat Power i jednego z najciekawszych zespołów ethno-fusion Owiny Sigoma Band.

KONCERTY W KLUBIE FESTIWALOWYM

Serię różnorodnych, a przy tym darmowych koncertów zaplanowano w klubie festiwalowym usytuowanym na poznańskim placu Wolności. Wystąpią tam: Grabek/ Maja Koman + Vj Jago, Thieves Like Us, Jessie Evans, Scott Gibbons & Romeo Castellucci, British Sea Power, Diamond Version, Gin Ga, Sinkane, Marek Dyjak, Skubas, Mooryc/ Wójciński/ Zimpel + Vj Jago oraz An On Bast & Maciej Fortuna + Vj Pillow. i warsztat»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego