powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Wścieklicy"

Czysta Reforma Teatr Odwrócony zaprasza 15 czerwcs na premiere spektaklu "Jan Maciej Karol Wścieklica" wg Stanisława Ignacego Witkiewicza.

"Sztuka powinna być grana nierealistycznie. Wypowiadanie zdań zimne. Dekoracje () niesłychanie fantastyczne, jednak bez żadnych kubizmów i innych izmów. Tempo wściekłe.()" Taką uwagą Witkacy rozpoczyna tekst dramatu, który z pośród wszystkich wystawianych dzieł za jego czasów, cieszył się największym powodzeniem. Wywołał niemały odzew społeczny i pomimo wstępnych wskazówek jest dziś uznawany za najbardziej realistyczny. Jak zostanie odebrany dzisiaj?

Tytułowy bohater, zrywa z dotychczasowym życiem polityka i wraca do rodzinnej wisi, by napisać Opus Magnum - dzieło, które będzie zbiorem jego najważniejszych myśli, mających wpłynąć na życie przyszłych pokoleń. Niepostrzeżenie Wścieklica zostaje wpędzony w machinę politycznych gierek, gróźb i agenturalnych spisków.

- W sytuacjach codziennych - w pracy, podczas rodzinnych spotkań - właśnie polityka jest tematem, przy którym zapala się czerwona lampka "zachowaj ostrożność". Podświadomy terror politycznej poprawności nie może dzielić ludzi. Podobno od 1989 roku, żyjemy w "wolnym Kraju". Nadal jednak, młode pokolenia są zależne od poprzedniego ustroju, który nie daje o sobie zapomnieć. - mówi reżyser, Sz. H. Budzyk. - Chcemy, aby spektakl "Wścieklica" dla tych, którzy go tworzą i dla tych, którzy przyjdą go obejrzeć był chociaż częściowym mentalnym wyzwoleniem. - dodaje.

"Wścieklica" o polityce i narodzie mówi zupełnie innym językiem niż ten, do jakiego przywykliśmy. Zamiast agresywnych komentarzy czy PR-owych frazesów operuje jedyną w swoim rodzaju mieszanką artystycznego żartu i absurdu witkacowskiej konwencji "grotesque macabre".

Warto przypomnieć, że Czysta ReFORMA - Teatr Odwrócony jako pierwszy teatr w Polsce wprowadził system płatności za bilety Pay What You Want. Po spektaklu, każdy widz sam określa ile zapłaci za swój bilet.

Szczegółowe informacje widzowie znajdą na stronach: www.czystareforma.org oraz www.facebook.com/czystareforma.