Debata o Teatrze Wybrzeże pod dyrekcją Adama Orzechowskiego

24-02-2009
20-07-2011
Demirski odpowiada Zawistowskiemu
Czy urzędnicy państwowi myślą, że mogą bezkarnie używać języka pogardy, niedomówień i haniebnych aluzji wobec ludzi, dla których powstały instytucje, którymi starają się kierować? Otóż nie mogą tego robić bezkarnie. Może słowa Zawistowskiego przeleją w końcu czarę goryczy. Mam nadzieję, że swoimi insynuacjami Zawistowski przysłuży się szerszej debacie o stanie polskich instytucji kultury i polskiej polityki. Zbliżają się przecież wybory - list Pawła Demirskiego.
07-07-2011
Gdańsk. Dyrektor Wybrzeża z przedłużoną umową
Adam Orzechowski, urodzony w Gdańsku reżyser, jest dyrektorem Teatru Wybrzeże od 1 lipca 2006 roku. Pod koniec czerwca br. jego kończący się kontrakt został przedłużony o kolejne pięć lat.
24-02-2009
Gorąca rozmowa o teatrze Wybrzeże
Czego, jeśli nie naginania faktów, należy się spodziewać po Jarosławie Zalesińskim, który swój tekst pisał pod z góry przyjętą tezę? W końcu jest on - pozwolę sobie użyć zwrotu profesora Andrzeja Żurowskiego - jednym z urzędniczych "akolitów, podpowiadaczy i akuszerów" zwolnienia Macieja Nowaka i przyjęcia na stanowisko dyrektora teatru Wybrzeże Adama Orzechowskiego - Mirosław Baran z Gazety Wyborczej - Trójmiasto polemizuje z tekstem Jarosława Zalesińskiego z Dziennika Bałtyckiego, w debacie o kondycji artystycznej Teatru Wybrzeże.
24-02-2009
Manowce bezpiecznego teatru
Choć intencją Mirosława Barana było podsumowanie półmetka dyrekcji Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże, debata przerodziła się w porównanie obecnego dyrektora i jego poprzednika, Macieja Nowaka. Kolejni dyskutanci przeważnie ograniczali się do opowiedzenia "za" lub "przeciw" obecnemu i poprzedniemu dyrektorowi Wybrzeża. Gdzie wnioski, spostrzeżenia, przemyślenia dotyczące kondycji tej sceny? - Łukasz Rudziński z portalu trojmiasto.pl zabiera głos w debacie o Teatrze Wybrzeże.
24-02-2009
Nie tylko Nowak umie robić teatr
Nie zależało mi wcale na tym, by katapultować z Gdańska Nowaka, byleby tylko usatysfakcjonować niechętnych mu urzędników. Ale gdy kompromis okazał się niemożliwy, nie rozdzierałem szat, ponieważ - w przeciwieństwie do mojego Polemisty - nie jestem zakładnikiem mitu, że tylko Maciej Nowak lub ktoś z jego środowiska potrafi tworzyć wartościowy teatr - Jarosław Zalesiński z Polski Dziennika Bałtyckiego odpowiada na polemikę Mirosława Barana w niekończącej się debacie o Teatrze Wybrzeże pod dyrekcją Adama Orzechowskiego.
20-02-2009
Orzechowski czy Nowak, czyli jaka jest prawda o teatrze Wybrzeże
Nie należy wtrącać się do rozmowy dorosłych, wiem, ale że rozmowa, jaką rozpoczęła "Gazeta Wyborcza Trójmiasto" artykułem Mirosława Barana, obraca się wokół sprawy i mnie bliskiej, czyli teatru Wybrzeże, zdecydowałem jednak wtrącić się na własnych łamach. Czegoś w niej bowiem nie rozumiem - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
19-02-2009
Klasa średnia bije brawo
Orzechowski zaczął od burzenia dokonań Nowaka, jednak przez ponad dwa lata jego dyrektorowania nie udało mu się zaproponować nic lepszego w zamian. Dziś Teatr Wybrzeże może się wprawdzie pochwalić imponującą ilością polskich prapremier, niestety spektakle same w sobie reprezentują przeważnie (poza nielicznymi wyjątkami) żenujący poziom artystyczny, na który składają się słaba gra aktorska i najczęściej nietrafiony dobór reżyserów bez dramaturgicznego pomysłu na nowe teksty - pisze w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto Magdalena Zelent, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.
18-02-2009
Kołysząc się wśród fal
Nie ma żadnej istotnej różnicy w poziomie artystycznym Teatru Wybrzeże za dyrekcji Macieja Nowaka i za dyrekcji Adama Orzechowskiego. Kryzys, ma szerszy wymiar, dotyczy teatru, który od wtorku do niedzieli ma zaspokajać rozmaite oczekiwania: dla każdego coś odpowiedniego - na łamach Gazety Wyborczej - Trójmiasto pisze teatrolog prof. Zbigniew Majchrowski.
17-02-2009
Dajmy kredyt na przyszłość
Każdego miesiąca na trzech scenach Teatru Wybrzeże (Dużej, Malarni i Kameralnej) wystawia się około czterdziestu przedstawień, dwukrotnie zwiększyła się liczba sprzedawanych biletów - to oznacza, że widzowie do teatru wrócili - głos w sprawie Teatru Wybrzeże, pod dyrekcją Adama Orzechowskiego, zabiera na łamach Gazety Wyborczej - Trójmiasto Natalia Klimczak.
13-02-2009
Quo vadis elito?
Bardzo to smutne, że trójmiejska elita nie chce toczyć sporów w ważnych sprawach. To znaczy spierają się, nieraz ostro, ale tylko w swoim kółku, przy wódce (przepraszam, przy winie). Brak publicznej debaty [o Teatrze Wybrzeże za dyrekcji Adama Orzechowskiego] to cecha prowincji. A prowincja to miejsce, gdzie elitę udaje towarzystwo splątane siecią wzajemnych zależności, które publicznie mówi o sobie tylko dobrze - pisze Marek Wąs w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
13-02-2009
Stracone zachody
Za czasów Macieja Nowaka o Teatrze Wybrzeże podnosił się krzyk na cały kraj, a i dalej. Jasne, że wokół tamtych premier sporo było kontrowersji. Mniejsza o to, sedno w tym, że teatr Nowaka miał - kontrowersyjny, bo kontrowersyjny, i dobrze, że takowy - wyrazisty plan repertuarowy i program artystyczny. Teraz w Teatrze Wybrzeże mamy, ot - letnie piwo. Jest spokojnie i gnuśnie, eklektycznie i prowincjonalnie - głos w dyskusji o Teatrze Wybrzeże na łamach Gazety Wyborczej - Trójmiasto zabiera Andrzej Żurowski, eseista, teatrolog i krytyk teatralny.
12-02-2009
Mieszczanie tęsknią po cichu
Dyrektor Orzechowski jest antytezą dyrektora Nowaka - czegóż spodziewać się po nim? Tego, co widać: porządku, przewidywalności, planowania, remontów. To problem gdańskiej sceny - do artykułu Mirosława Barana o Teatrze Wybrzeże, odnosi się na łamach Gazety Wyborczej - Trójmiasto Andrzej Mańkowski reżyser i producent filmowy.
11-02-2009
Spokojnie, to tylko awaria
- Wierzę, że dobrych przedstawień będzie więcej. W gruncie rzeczy Adam Orzechowski realizuje bardzo podobny repertuar do Nowaka, zapraszając podobnych reżyserów. Wydaje mi się jednak, że na razie Orzechowskiemu brakowało szczęścia. Bo jego wybory w większości uważam za trafne - o kondycji artystycznej Teatru Wybrzeże mówi Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego, w rozmowie z Mirosławem Baranem z Gazety Wyborczej - Trójmiasto.
09-02-2009
Wiele hałasu o nic
Teatr Wybrzeże za dyrekcji Adama Orzechowskiego coraz bardziej przypomina słynną orkiestrę z Titanica - choć statek coraz szybciej idzie na dno, to zespół, jak gdyby nic złego się nie działo, gra dalej - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.