Felietony na tydzień

10-02-2009
Felietony e-teatr.pl zamawiane u ludzi teatru z rozmaitych środowisk i reprezentujących rozmaite punkty widzenia na sztukę sceniczną.
14-05-2019
Jędryka
Wśród natłoku wydarzeń, komentarzy, tego wszystkiego co nas przytłacza, niezauważalnie odchodzą od nas ludzie ważni, artyści już zapomniani, a przecież ich dzieła pozostają w nas. Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser filmowy - pisze ks. Andrzej Luter.
29-04-2019
Słowa na wolności
Teatralna Akademia Seniora, działająca w toruńskim Teatrze im. Horzycy zaproponowała swoim słuchaczom niecodzienny temat. Jedno ze spotkań edukacyjnych poświęcono obecności wulgaryzmów na scenie - pisze Jolanta Kowalska.
15-04-2019
Jawny konkurs na dyrektora teatru
Wszyscy chyba wiemy, jak to niestety z konkursami bywa. - pisze w nowym felietonie Alina Czyżewska.
03-04-2019
Pięść podniesiona w boju z faszyzmem
Skoro Instytut ciągle jeszcze walczy o utrzymanie wyjątkowego charakteru swojej działalności, a nową p.o. dyrektorki naczelnej została osoba, która to miejsce zna sprzed lat - przesyłam swój comiesięczny tekst o teatralnych nowościach - pisze Witold Mrozek.
25-03-2019
Wyjść przed szereg
Mistrzowska robota Jarockiego ukrywała wszystkie szwy - widz, podziwiając doskonałe formy jego postaci, nie miał świadomości tajników twórczej "kuchni", ani tego, że metafizyczna "różnica" rodziła się niekiedy na gruzach aktorskiej wrażliwości - pisze Jolanta Kowalska.
18-03-2019
Taką mamy demokrację, na jaką nas stać
Ostatnio stać nas na więcej - pisze Alina Czyżewska w nowym felietonie dla e-teatru.
11-03-2019
Wielki Post, czyli twarz Innego
Droga Krzyżowa inspirowała i inspiruje wielu twórców teatru, kina, muzyki, malarstwa. Osobne miejsce w moim rankingu biblijnych i szerzej, "religijnych" obrazów zajmuje film "Ewangelia według świętego Mateusza" Piera Paolo Pasoliniego - pisze Ks. Andrzej Luter.
25-02-2019
Złote lata performensu
Co wspólnego mają ze sobą Osterwa, Augustyniak i Wyspiański? Każdy z nich mógłby chyba powiedzieć za wieszczem: "teatr mój widzę ogromny" - pisze ks. Andrzej Draguła.
18-02-2019
Jawność zarobków w teatrze
Za ten tekst dostanę 200 zł brutto. W teatrze na etacie zarabiam: podstawa ok. 2500 zł na rękę, plus za spektakle od ok. 180 zł do 290 zł na rękę (wychodzi średnio 4 spektakle w miesiącu w tym sezonie, w zeszłym było lepiej) - pisze Alina Czyżewska w pierwszym felietonie dla e-teatru.
11-02-2019
Czas się nie kończy
Jaki tak naprawdę był stosunek jednostki do wojny? Czym jest ludzki heroizm? Czy można go od kogokolwiek wymagać? To są pytania aktualne w każdej rzeczywistości, nie tylko wojennej - pisze ks. Andrzej Luter o filmie i spektaklu teatralnym "Jak być kochaną" .
31-12-2018
Końcówka
Kończy się rok. Szkoda. Pożyłabym w nim jeszcze trochę, choć wiem, że są tacy, którym zaszedł za skórę - pisze Dana Łukasińska.
27-12-2018
Tymczasem w Maroku
Świat arabski nie słynie z wielkich festiwali teatralnych. Inaczej niż np. przedstawienia z Iranu, spektakle z krajów arabskich nie pojawiają się również na festiwalach w Polsce. Z tym większą ciekawością przyjąłem zaproszenie na FIESAD - Festival International des Ecoles Supérieures d'Art Dramatique w stolicy Maroka, Rabacie - pisze Witold Mrozek.
17-12-2018
Inne tańce na Jazdowie
Nie wiecie, o co chodzi w walce o Instytut Teatralny? Myślicie, że to jednostkowa sprawa personalna, albo zmiana opcji politycznej? Nie dajcie się nabrać. To niestety kolejny modelowy przejaw działania dzisiejszej polskiej demokracji. Demokracji frustratów - pisze Dariusz Kosiński.
10-12-2018
A jednak nadzieja?
Skończył się rok liturgiczny. w pierwszą niedzielę grudnia, czyli w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpoczął się nowy rok , jeszcze minie kilkanaście dni i skończy się także rok kalendarzowy. A ponieważ jest to ostatni mój felieton przed Bożym Narodzeniem, więc będzie trochę świątecznie, tym bardziej, że nie wiadomo co przyniesie nowy 2019 rok - pisze Ks. Andrzej Luter.
04-12-2018
Czy nas na nie stać? Górnicka, Karasińska, Szczawińska
Tegoroczne "Paszporty Polityki" są dla polskiego teatru historyczne. Nie tylko dlatego, że nominowane w kategorii "teatr" są same kobiety: Marta Górnicka, Anna Karasińska, Weronika Szczawińska. Przede wszystkim - nominowane są trzy reżyserki, które zmieniają rozumienie tego, czym może być teatr. I które nie do końca mieszczą się w polskim teatrze repertuarowym, którym rządzą męskie ega z zaawansowanym kryzysem wieku średniego - pisze Witold Mrozek.
26-11-2018
Koronkowa robota
To jest paradoks, że żyje się często po to, żeby mieć dosyć tego życia - pisze Dana Łukasińska.
19-11-2018
Pro domo sua - na progu
Mój kontrakt w Instytucie Teatralnym kończy się z dniem 31 grudnia 2018. Tego samego dnia kończy się moja praca na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw programowych. Fakt biurokratyczno-prawny, oczywisty i nie wymagający komentowania. A jednak uznałem, że w felietonie publikowanym na trzy dni przed terminem nadsyłania zgłoszeń na konkurs na stanowisko dyrektora Instytutu powinienem w tej sprawie coś powiedzieć - pisze Dariusz Kosiński.
13-11-2018
Widok z mostu
Agnieszka Glińska powraca na sceny Warszawy. Po odejściu z funkcji dyrektora artystycznego Teatru Studio nie zrealizowała w stolicy żadnego przedstawienia. Nie chcę wracać do okoliczności "rozstania" sprzed trzech lat, najważniejsze, że powróciła w wielkim stylu - pisze ks. Andrzej Luter.
30-10-2018
Kto zmieni właściciela? Krajobraz po wyborach
Przed wyborami minister Gliński radził, by wielu samorządowym teatrom "zmienić właściciela". O tym, że należąca ponoć do "wszystkich Polaków" kultura okazała się nagle według ministra własnością lokalnych polityków, powiedziano już dużo. Zobaczmy jednak, gdzie teatry faktycznie zmieniły właściciela, i co ta zmiana może dla nich oznaczać. Ponieważ PiS w miastach raczej przegrał, w tym krótki powyborczym zestawieniu przyjrzymy się teatrom wojewódzkim - w sejmikach poszło tej partii lepiej - pisze Witold Mrozek.
22-10-2018
Lekcje Mistrza Jana
W zmienności sytuacji i przebiegów spraw, w permanentnym zawieszeniu i niepewności - dobrze mieć punkt stały. W czasach zmian dobrych i lepszych - dobrze mieć coś niezmiennego. Ja na przykład niezmiennie powtarzam z dumą, że moim Mistrzem jest Jan Michalik - pisze Dariusz Kosiński.
08-10-2018
Do zrobienia w piątek: umrzeć
Dobrze jest umrzeć w samą porę. Koniec tygodnia to chyba właściwy czas. Wszystko zrobione, idzie weekend, to ja tu sobie z boczku poumieram - pisze Dana Łukasińska.
01-10-2018
Teatr po wyborach - folwark się chwieje?
Do wyboru samorządowych zostało, gdy piszę te słowa, 20 dni. Kultura nigdy nie odgrywała w nich szczególnie wielkiej roli, a w czasach, gdy lokalne wybory traktuje się jako wstęp do "walki o Polskę", odgrywa jeszcze mniejszą. Zamiast więc śledzić mgliste deklaracje kandydatów w tym obszarze, przyjrzyjmy się, jakie związane z teatrem decyzje podejmować będą nowo musieli wybrani samorządowcy - pisze Witold Mrozek w pierwszym powakacyjnym felietonie.
26-06-2018
Czy twoje wnuki przyjdą do parku, czy może na spektakl Grzegorza Jarzyny? Albo parę uwag o budowaniu
Kiedy będzie nowa siedziba TR na placu Defilad? "Gmachy wraz z placem powinny być gotowe do użytku pod koniec 2020 roku" - czytamy w jednej z informacji na stronie teatru. Który to już termin? Nie pamiętam. Tymczasem warszawska debata o kulturze się zrytualizowała, a międlony od przeszło dekady temat TR-u jest tego najlepszą ikoną. Wraca jak żony piłkarzy albo barszcz Sosnowskiego, przykrywając ważniejsze tematy - pisze Witold Mrozek.
18-06-2018
Uśmiech Niny
Stoimy przed teatrem w Legnicy. Właśnie wyszliśmy z jednego przedstawienia i zaraz pójdziemy na drugie. Rozmawiamy. Nagle Janusz pyta: "Wiesz, że Nina Kiraly zmarła?". Zanim odpowiem, przed oczami rozbłyskuje nieodparcie radosny uśmiech oświetlający oczy patrzące na świat z nadzieją i uwaga - pisze Dariusz Kosiński.
11-06-2018
Sonata Bergmanowska
Na scenie Teatru WARSawy wystawiono "Sonatę jesienną" Ingmara Bergmana w reżyserii Kuby Kowalskiego. Premiera filmu wielkiego szwedzkiego reżysera odbyła się w 1978 roku - pisze ks. Andrzej Luter.
29-05-2018
Śmieci i ogień
"Polityka to nie jest Dziennik Telewizyjny, polityka to my, tu, na tym wysypisku śmieci" - nieśmiertelne słowa Marka Kondrata z "Psów" Władysława Pasikowskiego brzmią dziś jeszcze bardziej aktualnie. Nie tylko dlatego, że w TVP znów "Dziennik Telewizyjny" - pisze Witold Mrozek.
21-05-2018
Odzyskiwanie obecności
Taki tytuł nosi wydana w roku ubiegłym znakomita książka zbiorowa o teatrze i performansie osób z niepełnosprawnościami zredagowana przez Ewelinę Godlewską-Byliniak i Justynę Lipko-Konieczną. Kilka miesięcy po jej wydaniu przez Fundację Teatru 21 tytułowe sformułowanie zyskało znaczenie polityczne - pisze Dariusz Kosiński.
14-05-2018
Sieriebriennikow
Kiriłł Sieriebriennikow, oryginalny reżyser teatralny i filmowy, wnikliwy obserwator duszy ludzkiej, krytyk wszelkich fanatyzmów, artysta wolny. Więzień, czekający na proces. Dobrze, że tak wielu artystów w Rosji i poza Rosją staje w jego obronie; codzienność nas pochłania, dlatego łatwo zapominamy o ludziach w potrzasku, oni zawsze wymagają wsparcia. Dobrze, że w Cannes można obejrzeć "Leto" Kiriłła Sieriebriennikowa, mam nadzieję, że niedługo znajdzie się dystrybutor i zobaczymy ten film w Polsce - pisze ks. Andrzej Luter.
07-05-2018
Ta bitch Peppa Pig
Z mojego dzieciństwa pamiętam bajki o Kreciku. Przyjrzyjmy się więc temu zwierzęciu i jego wpływowi na ówczesne dzieci i młodzież. Bajka o Kreciku ma swoje początki pod koniec lat 50 XX wieku. To bardzo dobry czas dla UB i SB - pisze Dana Łukasińska.
23-04-2018
Teatra polskie. Elementarz
Kwiecień to od lat (z pewnością więcej niż ośmiu) początek polskiego sezonu wielkich przedstawień politycznych, który w tym roku mieć będzie huczną kulminację w jubileuszowym listopadzie. Na jego początku nie od rzeczy będzie więc może powtórzyć sobie lekcję podstawową - pisze Dariusz Kosiński.
09-04-2018
Ewangelia Według Paznokcia Dużego Palca...
...u Nogi Świętego Łukasza, zawody w piciu piwa w nawie głównej, pierdzenie przy wtórze Ave Maria, gry w kości na ołtarzu, sikanie do dzwonnicy, przywiązywanie do sutann wielkich wełnianych penisów, modlitwy wznoszone do warzyw - ja nie zmyślam, tak było - pisze Dana Łukasińska.
26-03-2018
Off the Best - (nie)orędzie na 27 marca
Zorganizowany po raz pierwszy przez "Nietakt!" i teatralny.pl konkurs "The Best Off" to wspaniała lekcja i przygoda, ale też i nie lada kłopot. Ponad 220 zgłoszeń i przyprawiająca o zawrót głowy rozmaitość. To się nie mogło skończyć dobrze - pisze Dariusz Kosiński.
20-03-2018
Piłat i inni
Przeżyłem dzięki świętej pamięci Andrzejowi Wajdzie ważne rekolekcje wielkopostne. Kto nie widział tego filmu, a sądzę, że większość młodych nie wie nawet o jego istnieniu, powinien jak najszybciej ten brak nadrobić - o filmie "Piłat i inni" - pisze ks. Andrzej Luter.
12-03-2018
Duma i uprzedzenie i androidy
Gdyby Jane Austen dane było zobaczyć "Bahamuta", na motywach jej "Dumy i uprzedzenia", pewnie przewróciłaby się w grobie, ale tylko po to, by usiąść i lepiej widzieć. Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST we Wrocławiu, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, jest nie tylko interesującą interpretacją powieściowej klasyki, ale też świeżą i pełną młodej energii propozycją teatralną - pisze Dana Łukasińska.
06-03-2018
Ubezpieczenie od ministra kultury?
Gdzieniegdzie rozległy się głosy, że może i dzisiejsze ministerstwo kultury miewa zapędy cenzorskie, ale przynajmniej z socjalem "coś robi". Jednak fakt, że problem się dostrzega, nie oznacza, że się umie i że się może problem rozwiązać - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
26-02-2018
Polityczni idioci
Niemal przypadkiem znalazłem na e-teatrze krótki tekst Rafała Dajbora komentujący informację gazety "Południe. Głos Warszawiaków" o radnym PiS, który nazwał Gustawa Holoubka i "większość środowiska artystycznego" politycznym idiotami. Radny chlapnął, zorientował się, że przesadził i przeprosił za to, co powiedział. Ale podejrzewam, że nadal myśli swoje - pisze Dariusz Kosiński.
20-02-2018
Pokora
Dzięki niemu nasza doczesność była lepsza, piękniejsza, oryginalniejsza, dowcipniejsza, mądrzejsza, czasami weselsza, a niekiedy smutna, refleksyjna. Wojciech Pokora, aktor znany wszystkim, jeden z najlepszych aktorów w historii polskiej komedii - pisze ks. Andrzej Luter.
12-02-2018
Rok Psa
Będę wróżyć. Mam do tego predyspozycje. Jestem zodiakalną rybą, a właśnie ten znak gwarantuje najlepsze medium. Jestem numerologiczną dziewiątką i szczurem w horoskopie chińskim, czyli dążącym do doskonałości gryzoniem, a to raczej one (razem z robactwem) przetrwają Armagedon. W horoskopie celtyckim zaś jestem lipą, co najlepiej podsumowuje mój wróżbiarski talent - pisze Dana Łukasińska.
07-02-2018
Krowa, co dużo muczy, mało mleka daje - czyli PiS zmienia ustawę
1. Krowa, co dużo muczy, mało mleka daje - staropolskim porzekadłem najkrócej skwitować można opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej - pisze Witold Mrozek.
27-01-2018
Dziesięciolecie rozbitego szkła
Wygłosiwszy końcowy toast, reżyser rzuca kieliszek o podłogę sceny. Prawdziwe szkło miesza się z cukrowym, używanym w spektaklu, by aktorki nie pokaleczyły bosych stóp. Ten pozornie niszczący gest ma w sobie siłę, jaką daje czas. I jest powrotem do początku. "Cesarskie cięcie" Teatru Zar narodziło się z rozbitego szkła i od jego dźwięku zaczynało się przedstawienie, które widziałem po raz pierwszy na premierze. Dziesięć lat temu - felieton Dariusza Kosińskiego.
22-01-2018
Gombrowicz i Życiński
Życiński przeczytał wszystko, co Gombrowicz napisał. Powracał często do jego twórczości, zarówno w swoich esejach, jak i w kazaniach. Przypominanie Gombrowicza i Życińskiego podnosi na duchu - pisze ks. Andrzej Luter.
15-01-2018
Ławeczka
Element tzw. małej architektury miejskiej. Ławeczki dzielą się na uliczne (miejskie), parkowe i ogrodowe. Ponoć powinny dawać możliwość wypoczynku, będąc też miejscem, z którego można kontemplować uroki życia. Ławeczka pod moim oknem spełnia jeszcze wiele innych funkcji - pisze Dana Łukasińska.
08-01-2018
A wy, wiecie kto dostanie Paszport?
Kto dostanie teatralny Paszport Polityki? W ostatnich latach udawało mi się przewidzieć bez to pudła. Rok temu wróżyłem nawet w felietonie dla e-teatru, że nagrodzona zostanie Anna Smolar - i tak się stało. Wywróżyłem też przedłużenie kontraktu Tadeusza Słobodzianka, myliłem się niestety w sprawie najważniejszej - czyli przyszłości Starego Teatru - pisze Witold Mrozek.
27-12-2017
Instytut Muzyki Bez Tańca?
Kto będzie wicedyrektorem Instytutu Muzyki i Tańca ds. tańca? Za trzy dni wygasa kadencja Joanny Szymajdy - jednej z najistotniejszych dla instytucjonalnego funkcjonowania polskiego tańca osób. Czy ktoś ją zastąpi? Kto? - pisze Witold Mrozek.
13-11-2017
Namiot na Zbawiksie, czyli "Hajduki" Andrzeja Błażewicza
Zwracam uwagę na dramat nie zwycięski, a honorowo wyróżniony w finale, ponieważ to właśnie tekst Błażewicza - tekst o szukaniu swojego miejsca i nie odnajdywaniu się w świecie "dwóch Polsk" - mnie wkurzył. Co jest pewnym osiągnięciem, zważywszy że spora część bieżącej polskiej produkcji dramatycznej wywołać może wzruszenie ramion bądź przeciągłe ziewnięcie. A wkurzać miałem się czym, choć jako socjalista również się w świecie "dwóch Polsk" niezbyt odnajduję - pisze Witold Mrozek.
07-11-2017
Przepis doskonały
Przyznaję; mam naturę sceptyczną. Życie mnie zepsuło. Porównywanie wyrobiło zgubny relatywizm. Porównywanie rozmaitych zarobków, zwłaszcza swoich i cudzych, wręcz cynizm. Postawę mam na ogół negatywną. Nie bacząc na to, że czasy wymagają ducha konstruktywnego, któremu obce są nadmierny krytycyzm, wątpliwości, niewiara, nihilizm i destrukcja. Źle. Jakaż więc radość, kiedy od czasu do czasu uda mi się dostrzec coś, co napawa szczerym optymizmem, czemu z całego serca mogę przyklasnąć. Coś, co naprawdę raduje - pisał Erwin Axer w Sprawach teatralnych.
30-10-2017
United States of performance
Akademickiej ceremonii stało się zadość. Senat był w togach. Rektor przeczytał łacińską sentencję uchwały a promotor formułę przyznania tytułu. Laureat był odpowiednio przejęty, chwilami nawet nieporadny. Ale zanim chór zaintonował na zakończenie "Gaude mater Polonia", świeżo upieczony doktor honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wygłosił płomienną przemowę - pisze Dariusz Kosiński.
23-10-2017
Laski i pamięć
1 listopada - Wszystkich Świętych i 2 listopada - Dzień Zaduszny, to dla chrześcijan, dla niewierzących - Święto albo Dzień Zmarłych. Łączy nas PAMIĘĆ. Także o ludziach teatru, którzy zmarli dawniej, przed laty, i byli częścią naszego życia, i o tych, co odeszli w ostatnich dniach, jak choćby Lech Ordon - pisze ks. Andrzej Luter.
09-10-2017
Gloria Artis na zgliszczach
Co robi władza z instytucjami, które już odbiła się "dla Polaków"? Wobec przejętych placówek artystycznych stosuje się taktykę spalonej ziemi - pisze Witold Mrozek.
19-09-2017
Kazanie dla Janusza
Uczestniczymy w eucharystii, sprawowanej w intencji Janusza Głowackiego, pisarza, mistrza słowa, męża, taty i przyjaciela - kazanie wygłoszone na mszy pożegnalnej za Janusza Głowackiego w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie, odprawionej 10 września 2017 roku o godzinie 19.
05-09-2017
Zjedzone zero, czyli krótki tekst o tańcu i pieniądzach
Czasem trzeba powiedzieć o kimś coś dobrego - nie robię tego może zbyt często, nie zawsze czuję się z tym swojsko, nie z tym też obiegowo kojarzy się mój zawód. Dziś jednak chcę pochwalić warszawski Nowy Teatr, który chyba coraz bardziej serio traktuje swoje hasło "jesteśmy otwarci" - pisze Witold Mrozek.
21-08-2017
Ale kto widział Petersburg...
...ten powie, że budowały go chyba szatany". Polakowi chodzącemu po mieście carów trudno uwolnić się od tego bezwzględnego Mickiewiczowskiego wersu. Polakowi związanemu z teatrem - jeszcze trudniej - pisze Dariusz Kosiński.
14-08-2017
Piekło w człowieku
We wtorek 25 lipca udało mi się wreszcie obejrzeć legendarny spektakl lubelskiego Teatru Provisorium. Warszawski Teatr Dramatyczny udostępnił reżyserowi Januszowi Opryńskiemu swoją Scenę na Woli, dzięki czemu już po raz czwarty sztuka ta ["Punkt Zero: Łaskawe"] grana była w stolicy - pisze Ks. Andrzej Luter.
07-08-2017
Manifesto!
W filmowym performansie "Manifesto" Cate Blanchett wciela się w 13 ról, by przypomnieć widzom fragmenty niemal 60 manifestów, które w formie 12 kolaży ułożył i wyreżyserował Julian Rosefeldt. Kiedy wróciłam z kina, w mailu czekał na mnie manifest Kultury Niepodległej. Piękny zbieg okoliczności, w niedobrych dla kultury czasach - pisze Dana Łukasińska.
11-07-2017
Polskie bluźnierstwo
Mija kolejna rocznica potwornej zbrodni w Jedwabnem. Początek lipca, 1941 rok. Czas polskiej hańby i polskiego wstydu - pisze Ks. Andrzej Luter.
03-07-2017
Kto przeprosi Angelinę Jolie?
Ponoć żyjemy w czasach post-prawdy, post-nowoczesności i post-humanizmu. Intelektualiści i filozofowie jak zwykle mają ręce pełne roboty. Półprawda, opinia, zdanie prywatne, wciskanie kitu - wyszukuje się sporo określeń, które mają zastąpić kłamstwo. Żyjemy w czasach post-języka - pisze Dana Łukasińska.
20-06-2017
Czy to się godzi?
Pytacie mnie często, drodzy czytelnicy, co myślę o decyzji Olivera Frljića, by nie przyjeżdżać na kuratorowany przez siebie festiwal Malta - pisze Witold Mrozek.
13-06-2017
Boże Ciało, czyli Iluminacja
Film Zanussiego może być inspiracją dla współczesnych twórców. Obejrzeć "Barwy ochronne" 2017, tu i teraz, choćby w teatrze! - pisze ks. Andrzej Luter.
05-06-2017
Poradnik pozytywnego myślenia
Jak tak się w tym szukaniu jasnych stron ćwiczę, to wyobraźnia mi puszcza wodze i widzę przy jakimś narodowym teatrze realizację planu Dejmka i Raszewskiego z 1965: polską Commedié Française pracującą konsekwentnie nad kanonem rodzimego repertuaru, przywracającą w pocie czoła i trudzie języka mowę teatralną godną wirtuozerii Słowackiego i Fredrowskiego poloneza słów - pisze Dariusz Kosiński.
29-05-2017
Niemiecki życiorys
Brunhilde Pomsel była sekretarką Goebbelsa. Kiedy udzielała wywiadu do kręconego o niej dokumentu miała 105 lat. W opisie filmu na stronie festiwalu Millennium Docs Against Gravity napisano o niej "pomimo słabego wzroku i problemów z chodzeniem, jej umysł i pamięć wydają się odporne na działanie czasu" - pisze Dana Łukasińska.
16-05-2017
Jak przegrałem zakład
Przegrałem zakład. Dzień przed konkursem napisałem, zgodnie z prawdą, że postawiłem pieniądze na kontynuację dyrekcji Jana Klaty. Zresztą, również w noworocznym felietonie wróżyłem, że Klata zostanie - pisze Witold Mrozek.
24-04-2017
Pomocy, czyli rzecz o pomaganiu
Pomaganie innym jest ponoć wpisane w istotę kobiecości. Ten wyświechtany stereotyp ma się ciągle dobrze. Większość wolontariuszy stanowią kobiety. Od kilku miesięcy jestem jedną z nich. I mam jedną refleksję: pomaganie innym bywa gorzką lekcją o nas samych - pisze Dana Łukasińska.
11-04-2017
Gdyby nie było 10 kwietnia
Usłyszałem dziś, że 10 kwietnia powinno się wyłączać Polskę. No, może. Tak zrobiło TVP, w poniedziałkowych "Wiadomościach" wyłączając newsy niezwiązane ze Smoleńskiem. W każdym razie 10 kwietnia z pewnością niełatwo napisać felieton - pisze Witold Mrozek.
03-04-2017
O!klaski
Swój poprzedni felieton o "Klątwie" zakończyłem obrazem swojego stojącego nieklaskania. Z kilku reakcji zrozumiałem, że choć wyraźnie (jak mi się zdawało) wyjaśniałem powody rezygnacji z uderzania w dłonie, moje zachowanie zrodziło pewne nieporozumienia. By je wyjaśnić, muszę zająć się tematem, który też niedawno pojawił się w tym samym miejscu w przypomnianym po latach felietonie Erwina Axera - oklaskami - pisze Dariusz Kosiński.
07-03-2017
Najmodniejsza w tym sezonie
Wydaje się, że kawiorowa prawica nie zdaje sobie sprawy z otaczających realiów w co najmniej równym stopniu, co wyklinany przez nią "salon". No bo prawicowi koledzy chyba przecież nie udają, nie kłamią, nie strugają idiotów? - pisze Witold Mrozek w felietonie.
27-02-2017
Jeśli kto ma przyzwyczajenie myśleć
Idąc na "Klątwę" Olivera Frljicia mijam milcząco grupę modlących się za mnie i protestujących przeciwko temu, że za chwilę będę mógł obejrzeć to przestawienie. Gdy spektakl się kończy, stoję milcząco wśród demonstracyjnych owacji. Naprawdę chciałbym być z tymi, albo z tamtymi. Ale nie potrafię - pisze Dariusz Kosiński.
21-02-2017
Wiara i niewiara
Tego polskiego bełkotu nie można już słuchać. Miejsc na rozsądny środek jest coraz mniej. Coraz więcej wokół nas przestrzeni niedyskutowalnej - pisze ks. Andrzej Luter.
23-01-2017
List do państwa de F.
Wiem, że mnie nie lubicie i nie liczycie się z moim zdaniem, ale proszę: uzbrójcie się na chwilę w cierpliwość i posłuchajcie, co chciałbym Wam powiedzieć. Długo bowiem zastanawiałem się, w czym tkwi przyczyna choroby, która nas toczy i nie pozwala spokojnie żyć - pisze Dariusz Kosiński.
17-01-2017
Zbyszek, Ida i inni
Dwa styczniowe przypomnienia - pisze ks. Andrzej Luter.
09-01-2017
Palcem po mapie
Ela i Dawida zachwiali moim spokojem, spokojem człowieka, który przyzwyczaił się do podróżowania z książką w ręku, odsyłającą go do bezpiecznego czasu przeszłego, kiedy i piasek, i woda, i powietrze były czystsze, a ludzie wysyłali sobie z podróży listy i kartki pocztowe - pisze Dana Łukasińska.
28-12-2016
Trzy wróżby na Nowy Rok
Koniec roku, wszyscy piszą podsumowania, rankingi i bilanse. Jak mógłbym odróżnić się od coraz dowcipniejszego i barwniejszego peletonu kolegów po piórze, felietonistów, blogerów i memiarzy, teatralnych social media ninja, prowadzących z festiwalowych przedstawień relacje live na swoich profilach? Ja, melancholik za biurkiem w openspejsie, znudzony swoją pracą, w której od pewnego czasu nie dostaję już nawet anonimów. Ponuro szykując się na nadchodzący karnawał, postanowiłem odkurzyć kryształową kulę i wzorem dawnych tytanów (umownej) lewicy, wybrać przyszłość - pisze Witold Mrozek.
13-12-2016
Wywyższenie człowieka
W kazaniu ksiądz - nawiązując do przedstawianego w mediach sporu o ulicę Jerzego Grotowskiego i kontrowersji wokół jego eksperymentów z religiami Dalekiego Wschodu - bardzo pogardliwie i nieprzyjemnie potraktował buddyzm. A przecież ta religia to tysiące lat tradycji, wielka myśl filozoficzna! - pisze ks. Andrzej Luter.
05-12-2016
Prośba o wyspy Largenhansa
Jak powiedział Bruce Lee, mądry człowiek powinien być jak woda - płynąć, zawsze będąc sobą, bo woda wlana czy do szklanki, czy do koryta rzeki, to ciągle woda - pisze Dana Łukasińska.
21-11-2016
Co panuje na szczytach?
Jednym z najlepszych, wielokrotnie sprawdzonych sposobów na budowanie jedności ponad podziałami jest narzekanie. Tworzone dzięki niemu bardziej i mniej chwilowe wspólnoty fundują się i umacniają najczęściej przez stereotypy, ale to nie szkodzi, a wręcz zwiększa siłę działania jednoczącego krytykanctwa - pisze Dariusz Kosiński.
07-11-2016
Jest taka zabawa - każdy trup to kieliszek wódki
W niektórych wersjach dochodzą jeszcze kieliszki wypite przy każdym oglądanym akcie seksualnym. Zabawę wymyślili fani serialu "Gra o tron" Georga R.R. Martina. Nie ma odcinka, na koniec którego można pozostać trzeźwym. Ale warto sobie uzmysłowić, że w ilości trupów Wiliam Szekspir bije na głowę Georga R.R. Martina. Nie bójmy się powiedzieć, William był "seryjnym mordercą". Jak policzył Josh Jones - a do tego przedstawił rodzaje śmierci w specjalnym diagramie kołowym - w 37 sztukach Szekspira ginie 74 bohaterów. W 50 odcinkach "Gry o tron" "tylko" 61 - pisze Dana Łukasińska.
24-10-2016
Rzecz listopadowa
"Listopad to dla Polski niebezpieczna pora?" - pyta w "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego Wielki Książę, a jego pytanie, zamienione w "skrzydlate słowo", wyrwawszy się z tekstu i kontekstu utraciło pytajnik i stało się stwierdzeniem, może nawet dogmatem - pisze Dariusz Kosiński.
17-10-2016
Na początku jest śmierć, potem pojawiają się plujki, i jest życie
Śmierć i zabijanie połączone są z teatrem śmiertelnym uściskiem - pisze Dana Łukasińska w pierwszym felietonie dla e-teatru.
11-10-2016
Andrzej Wajda, czyli oddech wolności
Andrzeja Wajdy nie ma już wśród nas. Okrutne zdanie. Jak to nie ma? Nie ma Kogoś, kto towarzyszył mi przez całe dotychczasowe życie? To niewyobrażalne - pisze ks. Andrzej Luter.
06-10-2016
Czy Kongres Kultury naprawi świat?
Permanentnej pracy myślowej, lobbingu i samoorganizacji nie zastąpią panele dyskusyjne ani na Kongresie, ani w klubokawiarni. W kongresowym entuzjazmie widzę typowo polskie przekonanie, że spotkają się ludzie zacni, szczerzy inteligenci - i uradzą, i dobrze będzie - pisze Witold Mrozek.
20-09-2016
Zaopiekować się Bogiem
Dużo ostatnio dyskusji o znaku pokoju. Gest podania ręki stał się elementem rozważań doktrynalnych - pisze ks. Andrzej Luter.
06-09-2016
Nie histeryzujmy, czyli bomboniera jako stan umysłu
Dyskusja na antenie. O "histerię" związaną ze zmianą dyrekcji w Teatrze Polskim zapytał Cezarego Morawskiego Paweł Wilk, dziennikarz z 10-letnim stażem w TVP Wrocław. Dziennikarstwo to, jak wiadomo, sztuka zadawania pytań - pisze Witold Mrozek.
29-08-2016
ON
Siadamy i zasłaniamy sobie oczy. Ciemność i przez chwilę cisza. A potem w przestrzeni wysoki głos kobiecy śpiewający jedno słowo: "You". Zaraz dołączają do niego inne - kobiece i męskie. Zbliżają się i otaczają nas, poruszając się w przestrzeni - pisze Dariusz Kosiński.
01-08-2016
W trawie
Być wiernym prawdzie teatralnej oznacza - nie dać się zniechęcić ani temu, że teatr tak często nie ma z nią nic wspólnego, ani temu, że tak wielu ludziom wcale nie jest ona do życia potrzebna - pisze Dariusz Kosiński.
19-07-2016
Pióro i Piórko
Co robić, co robić jak nie stać nas na to, na co nas nie stać? A pracować trzeba, walczyć o kolejne granty, stypendia, negocjować stawki; mecenasa brak - pisze Magda Fertacz.
04-07-2016
Clos'er
Na Open'er Festival pojechałem w tym roku po raz pierwszy. Wybierałem się już wiele razy, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie. Czerwiec to na uniwersytecie trudny okres - sesja, obrony prac magisterskich. Ciężko się wybrać, nawet jeśli to jedyna okazja, by posłuchać na żywo reaktywowanego Blura. W tym roku w końcu się udało i ja dziecko Jarocina'84 dotarłem na modelową scenę reprezentacyjną polskiej klasy średniej początków XXI wieku - pisze Dariusz Kosiński.
20-06-2016
Miasto Zamknięte!
Wy Gęby Brzydkie! Wysiadywacze urzędniczych stołków, foteli, taboretów. Wyobraźcie sobie, że przychodzicie do pracy, ale was nie wpuszczają. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy otoczony płotem, ochroniarze jakiejś tam spółki barami zasłaniają wejście, inni rozwieszają na płocie plakaty z napisem: Zakaz Wstępu! Strefa zagrożenia! MIASTO ZAMKNIĘTE - o problemie Teatru Żydowskiego pisze Magda Fertacz.
14-06-2016
Tylko jeden wieczór
Stolica powinna mieć otwartą na przyjezdnych artystów scenę impresaryjną z prawdziwego zdarzenia. W tym celu jednak musiałaby mieć też urzędników od kultury albo z wizją, albo słuchających tego, co się do nich mówi - pisze Witold Mrozek.
06-06-2016
Zachwyt
To zdarza się rzadko. Tak rzadko, że zaczyna się wątpić, czy w ogóle jest możliwe - pisze Dariusz Kosński.
30-05-2016
Bolewski, czyli "Szekspir - bez końca"
Jedna z jego najważniejszych książek, wydana przez Bibliotekę "Więzi", nosiła tytuł "Objawienie Szekspira". Warto do tych tekstów powrócić,nie tylko żeby przypomnieć niesłusznie zapomnianego autora, ale także dlatego, żeby na nowo odkryć autora "Hamleta", w końcu to jest jego rok - Szekspirowski - pisze ks. Andrzej Luter.
17-05-2016
Lista przebojów niebyłych
Tak już ostatnio jest w teatrze, że najbardziej ekscytuje to, co się nie odbyło - pisze Witold Mrozek.
09-05-2016
...i jeszcze mi smutniej
To, co w majowe przedpołudnie walnęło mnie w głowę obuchem, że aż na chwilę ogłuszyło, to spotkanie z katastrofą polskości, jaką Mickiewicz opiewając tworzył, jakiej pisząc usiłował dać życie inne niż tylko w słowie i poetycko zinstrumentalizowanej tęsknocie... - pisze Dariusz Kosiński.
03-05-2016
Przeżuwanie Boga
Szekspir przestrzega: należy obawiać się tych wszystkich "grzeszników usprawiedliwionych przez wiarę" - dla których własna dziejowa doniosłość jest funkcją cudzego upadku - pisze ks. Andrzej Luter.
25-04-2016
Lewa Noga już nie działa
Piszę ten felieton w swoje 41 urodziny, dzień przed poważną operacją kolana i może to banalne ale nachodzą mnie myśli przedoperacyjne. Magda Fertacz dla e-teatru.
08-03-2016
Teraźniejszość nie istnieje
Człowiek - jak pisał ks. Józef Tischner - żyje w ten sposób, że bierze udział w dramacie - jest istotą dramatyczną, to znaczy istnieje w określonym czasie i w określony sposób otwiera się na innych i na świat - scenę - pisze ks. Andrzej Luter.
05-01-2016
Tych kilka minut fikcji
Jest coś podejrzanego w tych godzinach spędzanych na sali prób, a potem na scenie, w tym zarzynaniu się dla efektu, który w końcu rzadko działa tak, jakby się chciało. Jakieś megadżule ludzkiej energii produkowane dla paru chwil fikcji teatralnej - pisze Paweł Sztarbowski.
28-12-2015
Performans rulez
Obserwując to, co działo się i dzieje wokół w ostatnich tygodniach mijającego roku 2015, trudno mieć wątpliwości, że znaleźliśmy się pod władzą performansu. Słowo do niedawna obce, trzeba będzie sobie szybko przyswoić, bo żadne inne nie opisuje tak precyzyjnie tej formy władzy, która rozwijała się w Polsce co najmniej od 2005 roku, a dziś opanowała całe życie publiczne (co swoją drogą stanowi ironiczny mocno finał Roku Teatru Publicznego) - pisze Dariusz Kosiński.
15-12-2015
Jedność sacrum i profanum
Szczytem pychy są próby oddzielenia sacrum i profanum, albo też ciągłe przymiarki ideologów różnej proweniencji do eliminacji z życia bądź sacrum, bądź profanum. A przecież nie da się stworzyć sterylnej rzeczywistości. Czy chcielibyśmy w takim idealnym świecie żyć? - pisze ks. Andrzej Luter.
07-12-2015
Bez upupiania
Bałwan boi się, że umrze po wypiciu herbaty, pozbawiona sensu życia gęś udaje się w podróż w poszukiwaniu tegoż, nastolatek cieszy się, że jego rodzice się rozwodzą, a mały chłopiec szuka babci razem ze swoimi zabawkami. Takie rzeczy dzieją się w głębinach zwojów mózgowych dramatopisarek i, nie powiem, budzą we mnie wielką miłość - pisze Anna Wakulik.
23-11-2015
Nieczynny wulkan
Zmarł dwa miesiące temu. Na pewno nie łatwo rozmawiać o twórczości młodego reżysera, który w tak tragiczny sposób odszedł z tego świata, odszedł od nas. Znałem Marcina Wronę od ośmiu lat, był dobrym człowiekiem - pisze ks. Andrzej Luter.
17-11-2015
Bezradność
Warto chyba zacząć szukać nowego języka dla teatru i sztuki w ogóle, będącego czymś więcej niż ironiczną formą, która w wyrafinowany i inteligentny sposób doprowadza widownię do rechotu - pisze Paweł Sztarbowski.
09-11-2015
Hanoch
Tylko płacz i płacz, jeśli refleksja - to smutna, jeśli przygoda - to zakończona marszem żałobnym, jeśli scenografia - to czarna, jeśli słowa - to wykrzyczane, jeśli twarze aktorów - to naszpikowane łzami.
02-11-2015
Życie polityczne
Maraton wyborczy wreszcie się zakończył, można więc bez ryzyka wspierania lub atakowania którejkolwiek ze stron przyjrzeć się temu, co jego trakcie się ujawniło i wystawiło - pisze Dariusz Kosiński.
05-10-2015
Na swoim miejscu
Pod koniec września, przez tydzień w Bydgoszczy miały miejsce dwa wydarzenia, które spowodowały, że ten ważny ośrodek teatralny stał się jeszcze ważniejszy, może nawet na ten tydzień stał się teatralną stolicą kraju - pisze Dariusz Kosiński.
14-09-2015
Z pamiętnika pensjonarki (VI)
Jak powszechnie wiadomo, zdanie "rozmiar ma znaczenie" jest zdaniem dyskwalifikującym i upychającym piszącego je człowieka w ciemnych piwnicach umysłowej indolencji; nie zawaham się go jednak użyć, bo pierwszy Amerykanin, którego pokochałam szczerą miłością, rozmiarem właśnie zwabił mnie do siebie - pisze Anna Wakulik.
07-09-2015
Póki Ślazy żyją
29 sierpnia 2015 to ważny dzień w historii polskiego teatru publicznego. Waga ta nie wiąże się z żadnym artystycznym osiągnięciem, wielkim przedstawieniem, burzliwą reakcją widowni, czy choćby skandalem - pisze Dariusz Kosiński.
26-08-2015
Sprzeczności Manipulatora
Lato to czas remanentów teatralnych. Nic nowego nie pojawia się w teatrach, telewizja kiedyś przynajmniej powtarzała najwybitniejsze spektakle teatru telewizji, dziś już tego nie robi. Sięgam zatem do swojego archiwum i wyciągam płytę na chybił trafił. Zdaje się na Przypadek. I wyciągam płytę z Klausem Kinskim - pisze ks. Andrzej Luter.
17-08-2015
Z pamiętnika pensjonarki (V)
Spotkałam kiedyś chłopca, który wyglądał jak smutny kosmita. Miotał się w okolicy Sloane Square, gdzie i ja się, między wejściem do metra, teatrem i witrynami Chanel i Gucci, miotałam, mając do dyspozycji jakieś dziesięć funtów, ale ciesząc się orgazmicznie, że kipuję do tej samej popielniczki, co Sarah Kane - pisze Anna Wakulik.
21-07-2015
Nienormalni
"Dziwny przypadek psa nocną porą", sztuka Simona Stephensa, napisana na motywach powieści Marka Haddona, wystawiona przez Teatr Dramatyczny na scenie im. Tadeusza Łomnickiego na Woli i wyreżyserowana przez Jakuba Kroftę, to dzieło z wielu powodów wyjątkowe - pisze ks. Andrzej Luter.
13-07-2015
Z pamiętnika pensjonarki (IV)
Tysiąc stopni, piwo Żubr, w żyłach płynące pierogi i mięsa, paprające się rany po komarach, moczenie brzeżków krynoliny w błockach i sadzach Śląska, gdzie chyżo czmychnęłam znużona Nowymi Jorkami, Paryżami, Majorkami i Amerykami Południowymi- komu by się chciało w tych okolicznościach obdarzać kogoś afektem? - pyta Anna Wakulik.
06-07-2015
Tur Ubu w Mieście
Chciałoby się napisać w stylu dziennikarzy sportowych, że zapowiedź prezentacji w Nowym Targu "Ubu króla" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie wywołała wielkie poruszenie. Niestety jest to nieprawda - pisze Dariusz Kosiński.
29-06-2015
Dwa w jednym i konsekwencje
Coraz więcej konkursów na dyrektorów teatrów. Coraz więcej nieporozumień. Kto jest właściwie dyrektorem? Czy ten, który odpowiada za finanse, czy ten, który odpowiada za to, co widzimy na scenie?... - pisze Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP-u.
22-06-2015
Melancholia i chochoł. Myślenie księdza Tischnera o Polsce
Czytajmy Tischnera - pisze ks. Andrzej Luter. On jest wciąż aktualny, więcej: coraz bardziej aktualny. Pobudza i prowokuje do rozmowy o sprawach najważniejszych.
15-06-2015
Z pamiętnika pensjonarki (III)
Jest taki moment w życiu pensjonarki, w którym uświadamia sobie, że cokolwiek by sobie w Douglasie nie nakupiła, ktokolwiek nie maczałby jej skalpela w tkankach, to i tak nigdy nie będzie Danutą Stenką. Oświadczam w związku z tym uroczyście: nigdy więcej nie pójdę do TR-u, żeby potem miotać się bo bezbrzeżnych połaciach złych myśli o przegranej przeszłości i przyszłości też przecież prawdopodobnie niezadobrej - pisze Anna Wakulik.
08-06-2015
Tęsknota za parabazą
Kiedy byłem na pierwszym roku studiów teatrologicznych w Krakowie, topos theatrum mundi przeżywał swój renesans - pisze Dariusz Kosiński.
01-06-2015
Faceci z wąsem rządzą!
Czy setki milionów złotych, które wpompowano w remonty i inwestycje w teatrach przełożyły się na wyższy poziom artystyczny? Czy odpicowany teatr staje się automatycznie teatrem lepszym, bardziej liczącym na artystycznej mapie kraju i Europy? Jakoś zupełnie tego nie widać - pisze Maciej Nowak.
25-05-2015
Meczeństwo zaplanowane, czyli fanatyzm
Kiedy piszę ten felieton, trwa cisza wyborcza, czyli czas błogosławiony. Czytelnik, który kliknie, żeby ten tekst przeczytać, będzie już wiedział dokąd zmierzamy - pisze ks. Andrzej Luter.
18-05-2015
Z pamiętnika pensjonarki (II)
Ponieważ jeden z dawnych absztyfikantów wyraził swój niekłamany zachwyt nad długością zdań, które wypływają spod mych nieskażonych pracą palców, pragnę nadal sprawiać mu przyjemność - na odległość, mój złoty, na odległość - i brnąć w opisy burzliwego życia uczuciowego, w bolesną literaturę pożądania, w dramatyczne zwroty akcji, w mrożące krew w żyłach historie namiętności, nieokiełznanych żądz, gier o dominację, okrutnych podstępów, niemożliwych do oddania w formie graficznej konstelacji trójkątnych, czworokątnych, pięciokątnych i innych - pisze Anna Wakulik.
11-05-2015
Niedźwiedź
Ilu jest takich fanatyków? Ilu jest takich ludzi, którzy może nawet o tym nie wiedząc, nie zdając sobie z tego sprawy, wpływali na życie innych i tak czy inaczej popychali ich ku teatrowi? Bardzo wielu - pisze Dariusz Kosiński.
04-05-2015
Szulerzy
Pośród zakurzonych papierzysk sprzed lat znalazłem krótką notatkę zatytułowaną "Moje trzy grosze o organizacji życia teatralnego", datowaną na 14 września 1989 roku - pisze Maciej Nowak.
20-04-2015
Z pamiętnika pensjonarki (I)
Ja, Helena Mniszkówna współczesnej dramaturgii polskiej, będę o moim ulubionym temacie, a mianowicie kto kogo kocha, a kto kogo nie, pisać również tutaj - nie tylko w moich często drukowanych, mniej często wystawianych, ale przez mojego narzeczonego, który na moją durną prośbę zamilkł (luby, tęsknię! kochaj albo rzuć!) i jeszcze parę koleżanek lubianych, dramatach - Anna Wakulik debiutuje jako felietonistka e-teatru.
13-04-2015
Jak nie zobaczyłem "Dziadów" i zostałem Malowanym Ptakiem
W moim życiu człowieka podróżnego zdarzają się chwile trudne. Jestem zaprawiony w bojach z komunikacją publiczną, różne kłody mi już ona pod nogi rzucała, więc nie dziwi mnie i nie przestrasza byle co. Ale najświeższa podróżna epopeja nawet mnie wybiła z poczucia pewności... - pisze Dariusz Kosiński.
30-03-2015
Którym nie wystarcza
"Dziedziniec Pogan" podniósł mnie na duchu: w kraju rozkoszującym się mową potępienia spotkali się ludzie od tej mowy wolni - pisze Dariusz Kosiński.
16-03-2015
Duma i uprzedzenie
Prawda jest taka, że poza nielicznymi wyjątkami, polskie środowisko teatralne i teatrologiczne woli podtrzymywać fałszywe stereotypy i uprzedzenia, niż naprawdę przejąć się i zająć Grotowskim - pisze Dariusz Kosiński.
09-03-2015
O dyrektorskiej słabości
Dziwię się, że kadencje dyrektorskie trwają bez końca, często po kilkanaście a nawet więcej lat. A przecież nie ma nic gorszego niż wyprzedaż przeterminowanych ideałów i niegdysiejszej legendy - pisze Maciej Nowak.
02-03-2015
Papieżyca
Esther Vilar lęka się wolności. Widzi ocalenie dla Kościoła w powrocie do ortodoksji, swoiście rozumianej. Ale czy rzeczywiście jest to ratunek? - pyta ks. Andrzej Luter.
23-02-2015
Sceny mojego widzenia
Muzeum Filomatów - kącik zabaw dla dzieci. Na ścianach portrety Mickiewicza, Łukasińskiego, Traugutta, Baczyńskiego, zbiorowe roześmianych Powstańców Warszawskich. Przewodnik w tiszercie z wielkim nadrukiem: KAPRAL wprowadza wycieczkę: pierwsze dziecko prowadzi matka, za nimi kolejne dzieci , na końcu młodzież niesie trumnę - pisze Anna Schiller
16-02-2015
Długie trwanie
12 lutego 2015, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Stoimy w górnym foyer wraz z grupą elegancko ubranych widzów, czekających na oficjalną inaugurację jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO w Polsce. Na estradzie Zygmunt Józefczak w groteskowym stroju z "Króla Ubu" z plikiem kartek w dłoni. Wykrzykuje tryumfalnie pierwszą datę: "1765, 19 listopada: Warszawa, w budynku Operalni Aktorowie Jego Królewskiej Mości dali premierę "Natrętów" Józefa Bielawskiego; początek dziejów teatru publicznego w Polsce" - pisze Dariusz Kosiński.
02-02-2015
Wznowienie
Jest taki spektakl, który wbrew opiniom wielu krytyków, bardzo cenię. Bohaterem sztuki jest młody Józef Dżugaszwili. W lutym Teatr Dramatyczny w Warszawie wznowi w nieco zmienionej obsadzie "Młodego Stalina" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišaka - pisze ks. Andrzej Luter.
26-01-2015
Hunc enim malorum perventum est, czyli o czym pisano 200 lat temu
"Dla kogóż to, proszę, mają artyści nasi gorliwszą podejmować pracę? Czy dla wyższej klasy widzów, która sztukę ich depcze, zamiast iżby ją dźwigać powinna? Czy dla owego tłumu niższej publiczność którą na teatr nie estetyczne upodobanie, lecz płocha ciekawość pędzi?" - pytał S. O[kraszewski] w Pamiętniku Warszawskim z maja 1815 r.
19-01-2015
Kolejna scena
"Wszyscy jesteśmy wystawieni, ale - i to sprawa fundamentalna - nie na scenie, lecz na widowni" - o teatrze pędzącym koleją pisze Dariusz Kosiński.
12-01-2015
Aktorzy, czyli ryby
Zawodową przygodę z teatrem zacząłem 32 lata temu, jako recenzent teatralny dziennika Sztandar Młodych. Ledwo kilka dni wcześniej odebrałem świadectwo maturalne, a już opublikowałem pierwszy tekst o "Zemście" w reż. Kazimierza Dejmka w Teatrze Polskim w Warszawie. Ho ho, jak ja się wtedy znałem na teatrze! - pisze Maciej Nowak.
05-01-2015
Rekolekcje w Narodowym
Piotr Cieplak wyreżyserował "Milczenie o Hiobie" w Teatrze Narodowym już ponad rok temu. W ramach Adwentu obejrzałem ten wybitny spektakl po raz drugi, niewykluczone, że wybiorę się jeszcze w Wielkim Poście - pisze Ks. Andrzej Luter.
22-12-2014
Święta bez śniegu
Świąteczne inscenizacje, pokusy i podchody trwają już od półtora miesiąca. Chciwość i spryt właścicieli mniejszych i większych sklepów sprawia, że tuż po zgaśnięciu ostatnich zaduszkowych zniczy, zapalają się choinki, błyszczy brokat na bombkach i łańcuchach, a w uszy wciąż wciskają się ciepłe i słodkie aż do mdłości kristmasowe melodie - pisze Dariusz Kosiński.
15-12-2014
Wojna o Berdyczów
W dawnych czasach, gdy do zapisywania złotych myśli używaliśmy jeszcze piór i długopisów dość popularną dolegliwością w środowiskach intelektualnych był tzw. kurcz pisarski. Długotrwałe trzymanie w dłoni narzędzia do kreślenia liter wywoływało ból, który był efektem bezwiednego skurczu mięśni poprzecznie prążkowanych, odpowiedzialnych za poruszanie dłoni - pisze Maciej Nowak.
08-12-2014
Wielki prożekt
Rosja w kinie i Rosja w teatrze. Od listopada w kinach można zobaczyć wybitne dzieło Andrieja Zwiagincewa "Lewiatan". Film wstrząsający, przygnębiający, mroczny, jakby prosto z Dostojewskiego. Zło jest wszechobecne, i wygrywa. Wygrywa zawsze! - pisze ks. Andrzej Luter.
01-12-2014
Siedząc w okopie
Zakochana w Ji-wooku przyczepiam fotosy Cha Seung-wona nad łóżkiem i czytam książki-cegły poświęcone okrutnej I wojnie światowej. Za oknem pada, ale wtulam się w koc pod blaskiem energooszczędnej żarówki. Jest cicho i spokojnie - pisze Dana Łukasińska.
24-11-2014
Jesienny teatr uliczny
Połączenie establishmentu i mieszczańskiej letniości jest w stanie zablokować skuteczność nawet najlepiej wymyślonej ceremonii - pisze Dariusz Kosiński.
17-11-2014
W sieci projektów
Od świeżego absolwenta jednej z publicznych szkół teatralnych otrzymałem mejla z prośbą o pomoc. Chciał, bym skonsultował jego projekty. Projekty? Jakie projekty? - pisze Maciej Nowak.
10-11-2014
Mit Waitsa
Siódmego grudnia skończy sześćdziesiąt pięć lat. Artysta doskonały, kultowy, niepodrabialny - można mnożyć podobne przymiotniki, niewiele jednak o nim mówią. Ledwo sygnalizują oryginalność tego barda kilku już pokoleń - pisze ks. Andrzej Luter.
27-01-2014
(Moje) kłopoty z offem: Off co?
Off zdycha. W jego buty wszedł na dobre, i nie zanosi się by w najbliższym czasie z nich wyszedł, teatr głównego nurtu, a przynajmniej jego najgłośniej komentowana część - pisze Piotr Wyszomirski w felietonie dla e-teatru.
25-01-2014
Bierz forsę i w nogi!
Zadajmy sobie wszyscy to podchwytliwe, acz fundamentalne pytanie, czy to ma sens - pyta Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
24-01-2014
"Kodeks karny, art. 148. § 1."
"Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności."Na początku padają różne daty: rok 1966, ale jest i 2016. Zostaje przytoczony stosowny artykuł i suchy paragraf, przeczytany "na biało". Słuchamy czterech opowieści kobiet skazanych na wysokie kary więzienia za zabójstwo - pisze Bartłomiej Miernik dla e-teatru.
23-01-2014
Pełzająca depatronizacja albo Częstochowa dogania Warszawę
20-01-2014
Lepiej późno niż... później
Pytałem dość ironicznie w grudniu 2013 roku: czy konsekwentne milczenie najpierw kandydata, a potem dyrektora Michalskiego oraz pomorskich urzędników na temat wybitnej koncepcji programowej zaproponowanej jakoby przez niego dla Teatru Muzycznego w Gdyni, wynika z faktu, że takowa koncepcja wciąż jeszcze nie istnieje, czy dopiero powstaje - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
19-01-2014
Tuwim według Dworakowskiego i Nazaruka
Skończył się rok 2013. Miałem już po dziurki w nosie marnych, kiepskich, lub nadętych rocznicowych wydarzeń związanych z Julianem Tuwimem. I gdy tak sobie psioczyłem pod nosem, gdy podsumowanie tych nieszczęsnych rocznicówek chciałem robić, to trafiła w moje ręce piękna płyta - pisze Bartek Miernik dla e-teatru.
18-01-2014
Minifelieton: Powidok powidoku Nie-Boskiej
14-01-2014
Się wie
Im więcej się wie, tym mniej się widzi teatru. Im więcej się wie, tym trudniej się żyje - pisze Piotr Wyszomirski w felietonie dla e-teatru.
13-01-2014
Latający cyrk marszałka Woźniaka
Tuż po ogłoszeniu radosnej nowiny o pozakonkursowym przejęciu Teatru Muzycznego w Gdyni przez pana Michalskiego, złożyłem w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim zapytanie o dalsze losy kaliskiej sceny, a w szczególności o tryb wyboru nowej dyrekcji teatru - pisze Michał Centkowski.
11-01-2014
Minifelieton: Niespodzianka
10-01-2014
Niefortunny zbieg okoliczności
No dobra, jestem w stanie uwierzyć, że to był przypadek. Zdarza się. Duże miasto, sporo wydarzeń kulturalnych no i poszło - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
07-01-2014
Minifelieton na Trzech Króli
03-01-2014
Odwracanie kota ogonem
Źle, fatalnie, nieetycznie zachował się dyrektor Ratajczak przekazując temat na spektakl innemu reżyserowi, nie kontaktując się z reżyserką, która temat mu podsunęła. Mam nadzieję, że kolejnego reżysera, z którym będzie się kontaktował potraktuje inaczej niż Ulę Kijak. Może wreszcie zadba o poprawną komunikację, nie będzie zwodził, czy składał pustych obietnic. Tego życzę z okazji rozpoczynającego się Nowego Roku wizjonerowi wałbrzyskiej sceny. Niezmiennie życzliwy mu Bartek Miernik - pisze felietonista e-teatru.
01-01-2014
Aktorom polskim
30-12-2013
Siedem cudów
Oto subiektywny wybór "hitów" życia publicznego, które sprawiają, że polityka kulturalna w naszym kraju wygląda, tak jak wygląda - pisze Michał Centowski dla e-teatru.
29-12-2013
Czego uczy "Nietoperz"
Nazajutrz po rozkosznym wieczorze z "Nietoperzem" opuszczam Boską Komedię. Czuję, że nic lepszego w Piekle mnie nie spotka. Pali mnie ciekawość, skąd się zwierzę wzięło, u nas w teatrze takich żyraf nie ma - pisze dla e-teatru Anna Schiller.
27-12-2013
Głos w sprawie szala
Powinno się jednoznacznie ustalić, że szal mogą nosić tylko reżyserzy teatrów repertuarowych, a apaszki, fulary czy chusty mogą być domeną offu i teatru tańca - pisze Piotr Wyszomirski w felietonie dla e-teatru.
27-12-2013
Znów o TEJ sprawie
Tej, którą zająłem się w zeszłym tygodniu: sprawie jakości kontaktów na linii reżyser - dyrektor teatru. W ostatnim felietonie opisałem patologię, jaką jest kradzież, zawłaszczanie, dysponowanie reżyserskim pomysłem przez dyrektora w dowolny sposób - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
20-12-2013
Taka sprawa...
"Tylko nie pisz nazwisk, bardzo cię proszę". Kiedy zeszłej zimy pisałem felieton o dyrektorach, starając się unikać nazwisk, bez większego trudu odkryto bohaterów mojego zainteresowania. Tym razem postaram się mocniej ukryć tożsamość dramatis personae - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
14-12-2013
Budżet obywatelski w teatrze? Raczej
Może warto zaprosić ludność do partycypacji w zarządzaniu kulturą, choćby w niewielkim stopniu? Może warto spróbować znaleźć w mieszkańcu obywatela, a w odbiorcy partnera? Podobno teatr to wspólnota... - pisze Piotr Wyszomirski w felietonie dla e-teatru.
13-12-2013
Boska Komedia...
...to, bezsprzecznie, jeden z trzech obecnie najlepszych festiwali w naszym kraju. Nie każcie mi proszę wymieniać dwóch pozostałych - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
10-12-2013
Cud przemienienia
Oto po przedłużającym się okresie ciszy, co do losów katowickich Interpretacji, z rzadka przerywanej doniesieniami o coraz to bardziej kuriozalnych fantazjach personalnych dotyczących ewentualnych następców Jacka Sieradzkiego, wszystko stało się jasne - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
06-12-2013
Fotograf teatralny
O fotografach wiele się nie mówi. Raczej o tym, co zdjęcia przedstawiają, o aktorach, o scenografii, kostiumie - pisze dla e-teatru Bartek Miernik.
05-12-2013
Wiedeń' 88
W ramach protestu prawicowi przeciwnicy spektaklu rozrzucili na placu przed teatrem gnojówkę, premiera odbyła się w asyście policji, a wcześniej do prasy wyciekły fragmenty scenariusza i materiały z prób - pisze w mini felietonie dla e-teatru Bartek Frąckowiak.
03-12-2013
Familiada
W Trójmieście zapanowała, Drodzy Państwo, niezwykła szczęśliwość. Nadeszła, nieco przedwcześnie, radosna nowina. Oto Teatr Muzyczny w Gdyni, doczekał się wreszcie nowego rządcy - pisze dla e-teatru Michał Centkowski.
29-11-2013
Figuryzacja kultury, czyli Trójmiasto jest emejzing
Szkoda, że Kasia przybyła dopiero teraz, gdyby stało się to kilka lat temu, pewnie Trójmiasto zostałoby europejską stolicą kultury w roku 2016 - pisze w pierwszym felietonie dla e-teatru Piotr Wyszomirski.
29-11-2013
Teatr po 40.
"Znikalność" nieraz razić może słabą dykcją, siedząc w ósmym rzędzie, chwilami nie słyszę o czym mówi aktorka. Ale to nieważne. Te panie rozśmieszyły mnie do łez i to kilkakrotnie. Zachwyciły - pisze dla e-teatru Bartłomiej Miernik.
28-11-2013
globiszwstyd
To hasło weszło do języka. Komentuje wszystko. W każdym razie każdą "nibyżenującą" akcję. Trochę żart, trochę stosunek do tego żartu - pisze Marzena Sadocha w felietonie dla e-teatru.
27-11-2013
O szlachetnych powinnościach krytyków teatralnych
Pisanie tabloidowe miewa się całkiem nieźle nie tylko na portalach plotkarskich. Płynnie przechodzi do tak zwanych "jeszcze choć trochę poważnych mediów" - pisze Paweł Sztarbowski dla e-teatru.
26-11-2013
Dialog po łódzku
Otrzymałem z sekretariatu Teatru Wielkiego pismo od Pani Mecenas, reprezentującej dobra osobiste pana dyrektora Nowickiego oraz instytucji, którymi kieruje - pisze w nowym felietonie Michał Centkowski.
22-11-2013
Przestrzeń wspólna
Coraz częściej twórcy zapraszają widza do reakcji na swój spektakl, zaczepiają go, "podszczypują", niekiedy dość agresywnie - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
20-11-2013
Protest w teatrze
Tym, którzy z rozrzewnieniem wspominają, jak to drzewiej w teatrze bywało, gdy jeszcze ów teatr tworzyli wielcy artyści, a słowo ze sceny głosiły wielkie głosy wielkich aktorów, warto przypomnieć, że i reakcje wnerwionych widzów miewały dawniej rozmach nieporównywalny z dzisiejszym - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
19-11-2013
Teatr/Polityka 1:0
Powiedzmy sobie wreszcie głośno, wyraźnie i uczciwie, że w naszym kraju, progresywny, odważny i poszukujący teatr uprawia się zaledwie w KILKU INSTYTUCJACH - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
19-11-2013
Warszawa. Sztarbowski ponownie felietonistą e-teatru
Środowym felietonem powróci na stronę e-teatru Paweł Sztarbowski.
18-11-2013
Ludu, mój ludu
Problem jest jeden. Ta grupa "ludu wybranego" nie rozumie, na czym polega, jak wygląda współczesny teatr. Żyje wyobrażeniami jakiegoś muzeum. Ich nie interesuje współczesność - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
14-11-2013
Krzyk o Hiobie
Piotr Cieplak meandruje. Wraz z aktorami spektakularnie zagaduje Hiobowe milczenie. By cisza nie uczyniła go jeszcze bardziej przerażającym, uruchamia wielką inscenizację, która zamienia "Milczenie o Hiobie" w przedsięwzięcie z pogranicza spektaklu, tańca współczesnego, instalacji wizualnej i koncertu - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Gazety Wyborczej.
13-11-2013
Bij po pysku Miernika!
Ruszam w podróż już w czwartek. Można śmiało bić recenzenta po pysku. To propozycja dla hejterów, bo wiem przecież, że cieszycie się, że wreszcie Miernikowi wpirzyli. Korzystajcie - pisze felietonista e-teatru.
05-11-2013
Dyrektor na medal?
Z wielkim niepokojem i troską wyczekuję rozpisania konkursu, który powinien się wkrótce odbyć w Szczecinie, gdzie urzędnicy pozbyli się dyrektora Opery na Zamku, pod dość poważnymi zarzutami - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
02-11-2013
Trzy groby
Stoję nad ich grobami, palę świeczki. Zapach stearyny unosi się po Powązkach. Jest cisza, chłodno, pożółkły liść spadł na płytę Koeniga. U Jurka odgarniam kilka gałązek, które jakiś gołąb pewnie przyniósł, u Wanata przysiadam na płycie. Myślę o nich - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
28-10-2013
Życie, życie jest nowelą
"Nie będzie konkursu, bo dyrektorzy są dobrzy" - stwierdziła z wdziękiem pewna pani z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, po raz kolejny obnażając bolesne niezrozumienie dla podstawowych założeń demokratycznych mechanizmów, jakie winny dominować w państwie prawa - pisze dla e-teatru Michał Centkowski.
25-10-2013
Felieton bardzo osobisty
Piszący o teatrze, próbujący zająć się tą dziedziną na poważnie, pragnąc mieć mandat do tego, by na koniec sezonu podsumowywać, wydawać noty i opinie, powinien obejrzeć, myślę, minimum sto przedstawień. No, chyba, że ogląda je z pozycji "unieruchomionego" Warszawiaka. Tymczasem, już kilka lat temu, życie teatralne wyniosło się z Warszawy. Znam jedynie wyjątki dobrych, stołecznych spektakli - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
23-10-2013
100% Kraków?
Miasto jest dziś modne. Modne miasto ma modny festiwal. A najbardziej modnie jest, gdy na festiwalu mówi się o mieście, choć bywa, że festiwale służą przede wszystkim ogólnopolskiej społeczności zawodowców. W tym roku Krakowskie Reminiscencje Teatralne zdobyły się na próbę zmiany tej sytuacji - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
22-10-2013
Sympatia.pl
Zainspirowany tekstem Pawła Wodzińskiego o quasi demokratycznych praktykach dotyczących środków przyznawanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla teatrów w ramach programu "Teatr i taniec" zacząłem liczyć - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
18-10-2013
Dramat portugalski
Nie wiem, może to nie jest najlepszy czas na portugalską dramaturgię. "Dialog" sztukę wydrukował, w radiu dobrze o niej prawił uznany krytyk, mi się podobała. Może warto spróbować ją wystawić? Albo chociaż przeczytać? - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
15-10-2013
Liż moje buty, kochanie [Koltés]
Wszyscy o coś żebrzą, niektórzy o miłość, reszta o śmierć. Zacznij od razu o to drugie, to jest możliwe - pisze Marzena Sadocha w felietonie dla e-teatru.
12-10-2013
Kompetencje - głupcze!
Może nie musimy wcale rezygnować z artystów i z kultury? Może wystarczy zrezygnować wreszcie z niekompetentnych decydentów, urzędników i dyrektorów? - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
11-10-2013
Teatr imienia Troskliwego Misia Kapustki
W Kielcach doszli do wniosku, że Mrożek wypromuje miasto. Ja wiem, czy wypromuje? Przecież dziś mało kto Mrożka czyta. Naprawdę uważacie, że ludzie skojarzą? Że to takie znane nazwisko? Przepraszam, ale to do bólu prowincjonalne myślenie - pisze Bartłomiej Miernik dla e-teatru.
06-10-2013
Felieton ostatni
W tym pożegnaniu nie ma sentymentalnego żalu. Jest bezsilna wściekłość, że kolejny raz po roku 1989 nie umieliśmy ocalić ważnej placówki polskiej kultury - pisze Maciej Nowak.
05-10-2013
Rewolucja czy usługi dla sadystów
Zakrojony na olbrzymią skalę projekt "Thirteen" powstał w setną rocznicę wydarzenia, o którym Irlandczycy mówią "Jeśli kiedykolwiek mieliśmy coś na kształt rewolucji, to był nią Dublin Lock-out, czyli strajk 1913 roku" - pisze Joanna Derkaczew w felietonie dla e-teatru.
04-10-2013
Frustrat
Postanowiłem z frustratami nie rozmawiać. Przekonać się ich nie da, oni wiedzą swoje. Nie mają wprawdzie żadnych dowodów, nikogo za rękę nie złapali, no ale przecież wiedzą - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
27-09-2013
Festiwal Małych Prapremier w Wałbrzychu
Uwaga, dzisiejszy felieton Miernik napisze na emocjach. Sporych emocjach i do tego pozytywnych. Tak, bo jest ku temu ważny powód: wałbrzyski festiwal. Na taką imprezę czekałem od lat - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
24-09-2013
Pokaż język (non fiction)
Mrożek nie żyje, z Gombrowicza czyta się ostatnio tylko dziennik intymny, Różewicz mieszka we Wrocławiu, ale dawno nikt go nie widział. Jeśli szyk przestawny Demirskiego będzie najradykalniejszym gestem polskiego dramatu, nie wróżę dobrze temu dramatowi - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
21-09-2013
Procenty dyrektora Jaskuły
A może do piwka przydałby się papierosek? Koncerny tytoniowe wszak wciąż nieźle prosperują, może by się i jakiś sponsor znalazł - Michał Centkowski dla e-teatru o pomyśle łódzkiego teatru.
20-09-2013
No i gdzie te spektakle dla gimnazjów?
To, co jest typowe dla polskich teatrów lalek to dotkliwy, w ostatnich latach, brak spektakli dla młodzieży gimnazjalnej - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
18-09-2013
Felieton przedostatni
Dziś w przeddzień pogrzebu "Przekroju" układam naprawdę ostatnią "Ostatnią stronę" z materiałów wygrzebanych u Theatralskiego. Za tydzień funeraliów ciąg dalszy. A potem nie będzie już niczego - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
18-09-2013
Narodowy na uchodźctwie
Nie wszyscy Polacy zdążyli zjeść zupę, gdy ogłoszono, że "Rewolucja.." się zaczyna. Mała grupka, oderwana od wliczonego w cenę biletu lunchu powędrowała za ściankę w położonym nad barem Lanigan's Theatre Upstaris (teatr na pięterku), by na godzinę przenieść się w koszmar polskiej transformacji - pisze Joanna Derkaczew w felietonie dla e-teatru.
13-09-2013
Nie nada
Dokładnie w tych dniach kończy się na Białorusi największy festiwal teatralny, podobno również najbardziej prestiżowy. Festiwal Biała Wieża w Brześciu. Dwa tygodnie temu wysłałem do organizatorów mail, tłumacząc odmowę przyjazdu. Ale po kolei - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
10-09-2013
W naszym przeklętym domu
12 lat po wydarzeniach nowojorskich niechęć wobec cywilizacji islamu ciągle płonie. Na każdym polu. Politycznym, militarnym, obyczajowym, artystycznym. O działach amerykańskich lotniskowców wycelowanych w Damaszek czytacie w gazetach codziennych. Ale ta batalia ma też bardziej kameralne epizody, takie jak otwierająca nowy sezon w Teatrze Studio w Warszawie premiera "Koniec to nie my" - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
06-09-2013
Wujek dobra rada
Początek sezonu teatralnego na Śląsku, wyznaczyła "elektryzująca" wiadomość o tym, że Teatr Nowy w Zabrzu będzie posiadał swoją własną radę programową, pełną "wybitnych" postaci życia kulturalnego, jak choćby miejscowi aktorzy, czy urzędowy doradca od PR-u pani prezydent - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
04-09-2013
Pełne zanurzenie
"Trzeba widzom dać coś do roboty, inaczej łatwo przechodzą na tryb "siedzę przed telewizorem". Ktoś w windzie potrącił mnie dziobem. Przez otworki maski patrzę z zazdrością na kobietę w zjawiskowej zielonej sukni, która śmiejąc się, odchyla zalotnie szyję. Ona jedna ma odsłoniętą twarz i wyraźnie czuje się u siebie - pisze w nowym felietonie Joanna Derkaczew.
02-09-2013
A niech was wszyscy diabli
Ledwie wziąłem kilka tygodni wakacyjnego urlopu od pisania felietonów dla "Przekroju", a już pojawili się harcownicy i maruderzy, którym podobałoby się zająć moje okopy. Ujawnili się na łamach miesięcznika "Teatr", który czytelników ma mniej niż przeciętny użytkownik portali społecznościowych. I dawaj, huzia na Józia, bo jakim to prawem dyrektor Instytutu Teatralnego pisze o teatrze? - pisze Maciej Nowak.
30-07-2013
Pułapka na myszy
Najpierw mały quiz. Jakie są pierwsze skojarzenia, gdy słyszycie, że w Muzeum Historii Żydów Polskich wystawiany jest spektakl pt. "Wszyscy byli odwróceni"? - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
26-07-2013
Strzeż się dżenderu. Zwłaszcza w teatrze
Dżender dybał na familję polską, a teraz dybie niechybnie i na świątynie sztuki, co w Rzplitej całej pod zbereźnym jarzmem jęczą na stu trzydziestu scenach - pisze Witold Mrozek na swoim blogu.
23-07-2013
Bo-bo teatr
Polski teatr, podobnie jak cały kraj, przeżywa sezon dzieciaka. Rodzice sami nie dojedzą, sobie poskąpią na inne rozrywki, ale o właściwy rozwój potomka zadbają, jak można najlepiej. A jeszcze dekadę temu robienie teatru dla smarkaczy nie wydawało się czymś przesadnie prestiżowym - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
18-07-2013
Śmierć nudziarzom
"Demokracja to system przedstawicielski, kultura dyskusji, otwartość i przejrzystość". PRZEJRZYSTOŚĆ - to słowo dedykuję urzędnikom państwowym wszystkich szczebli - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
16-07-2013
Teatr czechosłowacki
Wypowiadanie się o nowej premierze Teatru Dramatycznego w Warszawie to niebezpieczna sprawa. Może odjebać łapkę, która wystukuje te zdania, może też pociągnąć za sobą uderzenie pałą w łeb - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
12-07-2013
Ciepłym moczem
Siedzi na Pradze w knajpie z wifi. Litery postów rozlewają się, rozpychają, ale daje radę. Może jakieś komentarze pod postami widnieją? Sezon ogórkowy w pełni, to wymyślił tych Latynosów. Lajków mnóstwo, poleceń, komentarzy również, czyli że znów udało mu się o śmiesznej sprawie napisać, czegoś zabawnego dotknąć? Radosny, jak skowronek o wczesnej porze czyta komentarze - pisze w kolejnym felietonie Bartłomiej Miernik.
09-07-2013
Go-go w natarciu
Pośród festiwalu pierogów i kwaśnicy, w galeriach obuwia i fryzur, festiwal teatralny staje się czymś mało atrakcyjnym - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
05-07-2013
Landryny
Pół nocy zastanawiałem się, skąd biorą się słodkie, słodziakowe, landrynkowe, rozchichotane studentki kierunków humanistycznych. Skąd przyszły? I po co? - pyta Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
05-07-2013
Wybieraj
Większość spektakli w polskich teatrach powstaje z jednego powodu: z powodu honorarium. Większość dyrektorów polskich teatrów nie ma na nie pomysłu. Mają teatr - pisze Marzena Sadocha w felietonie dla e-teatru.
05-07-2013
Zemsta różowej landrynki
Co one mają w głowie? Włosi, Hiszpanie, insi Latynosi. Dywan z futra na klacie, a z piersi - jakieś porykiwania. Kompletne zmurzynienie. Do książek, dziewczynki, do książek! Prasę fachową czytać, nie po stypendiach się puszczać - Witold Mrozek odpowiada na felieton Bartłomieja Miernika dla e-teatru.
03-07-2013
Śliczny i skuteczny
Jak to się dzieje, że kilkustronicowy tekst reportera rusza z posad bryłę urzędniczego nieróbstwa i obywatelskiej obojętności, a dekady obracania w teatrze tematu pedofili, przemocy wobec dzieci, idiotyzmów systemu edukacji nie przyniosły dotąd większych efektów? - pyta w felietonie dla e-teatru Joanna Derkaczew.
02-07-2013
Hela górą
Monika Strzępka niczym szekspirowska wiedźma posiadła umiejętność uruchamiania aktorskiej przemiany. Dzięki temu przywróciła do aktorskiego życia na początku sezonu m.in. Antoninę Choroszy w Teatrze Nowym w Poznaniu. W Starym atomową energię rozpaliła na nowo w Annie Radwan, jako Poznaniance oraz Dorocie Pomykale w roli Matki Polki - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
29-06-2013
Ósemki i Mikołajczyk na Malcie
Dwa różne sposoby pracy nad spektaklem obejrzałem na tegorocznej Malcie - pisze z Poznania Bartłomiej Miernik.
27-06-2013
Teatr swój widzę OGROMNY!
To, że Teatr Śląski zajmuje się tworzeniem przede wszystkim nowych miejsc pracy, to rzecz chlubna, zwłaszcza w czasach kryzysu. Pytanie jednak, czy ta funkcja winna w tym wypadku dominować? - pisze dla e-teatru Michał Centkowski.
25-06-2013
Sam w sobie
"Projekt P" przypomina podróż przez wnętrzności jakiegoś dziwnego potwora, który dyszy dźwiękami ułożonymi przez Blecharza i wykonywanymi przez operowych instrumentalistów, zagubionych w jego trzewiach - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
21-06-2013
Dobry festiwal z pizzą w tle
Ja znów o tym Koszalinie. No nie wiem, uwziąłem się. Może też i lepszego tematu nie mam. Bo, owszem jest Słobodzianek, ale tak wszyscy walą w niego jak w worek, to myślę, wstrzymam się chociaż tydzień. Zobaczę, jakie kolejne pyszne wywiady powstaną, następne urzędowe pisma zawisną w necie - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
18-06-2013
Z Kiwaczkiem za pan brat
Dziś zapowiadane od kilku tygodni korepetycje z rosyjskiego - pisze w felietonie do Przekroju Maciej Nowak.
14-06-2013
Zły Miernik
Lato niby jeszcze się nie zaczęło, ale już cieplej jest. Morze spokojne, mewy piskliwe, bachorów na plaży jeszcze nie ma. Siedzimy z M. w Koszalinie na festiwalu, w wolnym czasie jeździmy do Mielna - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
11-06-2013
Zamknij mnie. W liczbach
Sztukę mierzy się jak buty. Pasuje, wygodne, ładne? Gdzieś między kryterium praktyczności a małą ekstrawagancją co jakiś czas, jeśli akurat możesz sobie na to pozwolić - dla e-teatru pisze Marzena Sadocha.
07-06-2013
Nie płakałem po Kulturalnej
Dziwi mnie to zwarcie szyków, zaskakują dramatyczne teksty w obronie knajpy, gdy tymczasem w Dramatycznym dzieją się o wiele gorsze rzeczy, zachodzą niepokojące procesy - pisze Bartłomiej Miernik dla e-teatru.
04-06-2013
Apel poległych - Goodbye, Kultura(lna)
Uwaga. To jest przydługi felieton o tzw. problemach pierwszego świata. Mówi o urzędniczej arogancji, artystowskiej naiwności oraz o myślowym marazmie. Mowa będzie także o warszawskim teatrze, a nawet o knajpach - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru
31-05-2013
A co tam u lalkarzy?
Maciej Nowak, w swoim niedawnym felietonie pod tytułem "Kryterium siku", zabawnie opisał pobyt na festiwalu lalek w Opolu. Przy okazji wymienił kilka charakterystycznych cech, tendencji polskiego teatru lalek. Postaram się je nieco poszerzyć - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
31-05-2013
Podróże kształcą
W drodze na lubelską premierę spektaklu "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" poświęciłem się lekturze kwietniowego numeru "Didaskaliów". Z największym zainteresowaniem zaś przeczytałem tekst Waldemara Rapiora pt. "Ja jestem prosty człowiek, lubię, gdy jestem częścią czegoś" - pisze Mchał Centkowski w feletonie dla e-teatru.
27-05-2013
Kulturalny kretyn
Kulturalni kretyni to fundament życia publicznego XXI wieku - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
24-05-2013
Kibbutz
Polscy aktorzy mogliby się wiele nauczyć od izraelskich tancerzy, choćby umiejętności wejścia na scenę. Dynamicznego, mocnego wkroczenia lub lekkiego, delikatnego wbiegnięcia, wpełzania, wślizgnięcia się - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
23-05-2013
Kryterium siku
Gdy przedstawienie zaczyna gówniarzerię męczyć niezależnie od tego, jak bardzo byłaby dobrze wychowana, włącza się fizjologia, a wraz z nią niekończące się pielgrzymki do toalety - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
22-05-2013
Może już wystarczy tych teatrów?
Niezależnie czy mówimy o pieniądzach prywatnych czy publicznych - mnożenie teatrów wydaje się najgorszym możliwym pomysłem. Piękny, czyściutki budynek często więcej problemów stwarza niż rozwiązuje - pisze dla e-teatru Joanna Derkaczew.
21-05-2013
Krótki tekst o tak zwanym hałasie i tak zwanym szumie
Teatr dzięki szumowi może być miejscem prawdy. Trzeba się tylko nauczyć go słuchać i docenić brzmienie hałasu bo to brzmienie jest brzmieniem prawdy - pisze Michał Zadara w felietonie dla e-teatru.
18-05-2013
Kukułka, jak to kukułki, chciała z kimś kukać do spółki
Jak podsumować pomysł partii rządzącej, by zamiast ustawy o związkach partnerskich zastosować do relacji intymnych przepisy o spółkach cywilnych? - zastanawia się Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
17-05-2013
Rzeszowska Maskarada
Coś się w Rzeszowie ruszyło. Powstał festiwal Maskarada, powstał też festiwal Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor. Oba dotowane przez Ministerstwo Kultury, oba podnoszące ten region na teatralnej mapie kraju. Dodatkowo, w Siemaszkowej odbywa się festiwal scenografii - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
15-05-2013
Kokokoko
Teatr to czy film, instalacja wideo, a może telewizyjne reality show? A kogo właściwie obchodzą genologiczne rozważania? Ważne, że wciąga od pierwszego momentu i nie wypuszcza przez bite trzy godziny - o "Conte d'amour" Markusa Orhna pisze Maciej Nowak w Przekroju.
14-05-2013
Estetyka i instytucja
Najważniejszym celem opery "Dla głosów i rąk" jest rozwój - estetyki, ludzi, myśli i instytucji; i zrozumienie, w jaki sposób proces rozwoju jest blokowany - pisze Michał Zadara dla e-teatru.
13-05-2013
Koniec legendy?
Władze Województwa Śląskiego w związku z wygaśnięciem kontraktu dyrektorskiego Krystyny Szaraniec, podjęły decyzję o wszczęciu procedury konkursowej celem wyłonienia dyrektora Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach. Dyrektorzy Muzeum Śląskiego oraz Teatru Rozrywki w Chorzowie także zostaną wybrani w drodze konkursu - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
10-05-2013
Łucznica
Do Łucznicy przyjechałem wraz z kilkunastoma osobami z całej Polski, biorącymi udział w warsztatach prowadzonych przez Instytut Teatralny. Mamy w tym roku poprowadzić warsztaty w ramach projektu Teatr Polska - pisze w felietonie dla e-teatru Bartłomiej Miernik.
08-05-2013
Marysia poganka, co wina nie chciała
Amerykańskie organizację wyznaniowe uwielbiają teatr pasjami. W czasach, gdy krytyka teatralna ledwo pełga, one nie szczędzą czasu i megabajtów, by oceniać, analizować, opisywać, rozgłaszać - pisze Joanna Derkaczew w felietonie dla e-teatru.
07-05-2013
Jest cudnie
Jak fajnie nie być dyrektorem Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wchodzisz na festiwalowy spektakl do Teatru Dramatycznego w Warszawie bez lęku, bo nikt nie wiesza się na tobie żądając dodatkowej wejściówki, a jeszcze lepiej - wprowadzenia na krzywy ryj. Jesteś w stanie normalnie przywitać się ze znajomymi i przy okazji powysłuchiwać konfidencjonalnych wyznań: - No, za waszych czasów to był klimat - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
07-05-2013
Kryzys i czarodziejska różdżka
Tematy zastępcze, w polityce: od wysokości sosny smoleńskiej do aborcji. W teatrze: od lobby gejów do zniewagi papieża. Mają jedną zaletę: dowodzą, że teatr ciągle jest. Ale to jednak za mało, żeby był - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
04-05-2013
Najpierw zbudujemy, a potem się zobaczy
Każda złotówka zainwestowana w kulturę cieszy. Pytanie tylko, czy za intensywną działalnością budowlaną i głębokim drążeniem gleby, idzie równie intensywna i głęboka refleksja nad celem, funkcją, strategią, zarządzaniem i eksploatacją wspomnianych pomników samorządowej względem kultury hojności - pisze dla e-teatru Michał Centkowski.
04-05-2013
Poznańskie Jeżyce
Świetny to pomysł, by ze sceny opowiadać historie miejsca, w którym teatr jest położony. Wygrywał na tej idei Jacek Głomb w Legnicy, Piotr Kruszczyński w Wałbrzychu. Kruszczyński postanowił przenieść zamysł do Poznania i oto każdego miesiąca dostajemy kolejny odcinek serialu teatralnego "Jeżyce story. Posłuchaj miasta!" - pisze dla e-teatru Bartłomiej Miernik.
26-04-2013
Hotel Savoy
Udało się Michałowi Zadarze rzucić snop światła na ten stojący pięćdziesiąt metrów od Piotrkowskiej hotelik. Z bogatą, stuletnią historią, dziś już nieco podupadający, ledwie dwugwiazdkowy, ze skrzypiącą podłogą, wytartymi chodnikami, bez większych wygód w pokojach - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
24-04-2013
Jak ukraść dziewięć "Ibsenów"
W polskim teatrze długo panował terror specyficznie pojmowanej uczciwości. Dramat klasyczny ma docierać do widza naguśki, taki, jakim go pan autor stworzył. Jeśli koniecznie już trzeba mu pośredników (choćby tłumacza), mają oni się zachowywać dyskretnie i skromnie, polować na ducha dzieła, jednocześnie ustępując mu drogi pisze - Joanna Derkaczew dla e-teatru.
23-04-2013
Co następnym razem?
Hamlet A.D. 2013 w książkach się tarza, ale do nich nie zagląda. To tylko scenografia. Znak. Podobnie, jak monolog "Być albo nie być" - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
22-04-2013
Pieniądze to nie wszystko
Zakończył się 48 (!) Szczeciński Kontrapunkt. W tym roku po raz pierwszy wybrałem się do rodzinnego miasta Krzysztofa Warlikowskiego, by przyglądać się festiwalowym zmaganiom - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
16-04-2013
Śmiercisyn
Spektakl Passiniego to nie biografia Morrisona. To pejzaż jego umierania, w którym postaci realne mieszają się z figurami wykreowanymi - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
12-04-2013
Pan Roman
Od razu wyjaśnię warszawskiemu środowisku "klabingowemu", ten tekst nie będzie o Panu Romanie, skądinąd sympatycznym barmanie serwującym tanią wódkę przy Krakowskim Przedmieściu. Będzie o Panu Romanie Pawłowskim, niegdyś poczytnym dziennikarzu "Gazety Wyborczej", obecnie wcielającym w czyn swoje pomysły na teatr dokumentalny. Zresztą, przyznaję, niegłupie pomysły - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru
11-04-2013
Frau Jelinek, Ruhe
To już zaczyna być nudne. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy znowu sukces, do którego tym razem dołączył Teatr Powszechny w Łodzi. Oba teatry wspólnie wyprodukowały doskonałą "Podróż zimową" wg Elfriede Jelinek - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
10-04-2013
Dama i obrzydzenie
Po dekadzie jej rządów sztuka na wyspach nadal nie otrząsnęła się z szoku, jakim była konieczność nagłej walki o "widza-klienta" - pisze Joanna Derkaczew dla e-teatru.
09-04-2013
List otwarty do Joanny Szczepkowskiej
Kochana Joasiu, w słowniku prof. Bralczyka słowo weredyk oznacza człowieka, który mówi to, co myśli, bez względu na konsekwencje. Za to, że jesteś weredykiem, dziękuję Ci, mnie już nie zawsze się chce. Ale wciąż jeszcze mam ambicję zachowywać się jak - płci żeńskiej! - dżentelmen, co znaczy stawać po stronie tego, którego biją po twarzy lub plują mu w twarz. A obecnie w światku teatralnym nie widzę nikogo, kto by Cię wspierał, może ktoś i chciałby, i boi się - pisze Anna Schiller.
08-04-2013
Posłuchajcie, o dziatki, bardzo ślicznej balladki
Właściwie, choć wstyd się przyznać cieszą mnie te akty desperacji, w rodzaju listów dyrektora Bradeckiego do Gazety Wyborczej, czy nachalnego PRu dyrektor Szaraniec. Oczywiste staje się bowiem, że po trzydziestu, przepraszam trzydziestu trzech latach, wichry zmian zbliżają się wreszcie do Teatru Śląskiego - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
05-04-2013
Guwernantka a sprawa polska
05-04-2013
Kilka migotliwych spostrzeżeń po festiwalu w Sarańsku (2)
Bo wciąż teatr od kuchni to te same problemy: rozhisteryzowane aktorki, oszukujący księgowi, nieodzywający się do siebie dyrektorzy. Gejów tylko jakoś tam nie ma. To chyba jedyna różnica. A! No i reżyserzy znali jednak rzemiosło. Taki drobiazg - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
04-04-2013
Przytul geja
Nie ma co się martwić lobby gejowskim w polskim teatrze. O wiele groźniejsze jest lobby lesbijskie. Groźniejsze, bo nieujawnione. Nie ma już teatru. Jest homoteatr - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
29-03-2013
Kilka migotliwych spostrzeżeń po festiwalu w Sarańsku (1)
Pozycja krytyka teatralnego w Rosji jest o wiele wyższa niż u nas. Polscy recenzenci gazet codziennych przez lata naskórkowo traktowali spektakle, pisali po macoszemu o swoich gustach lub rozpętywali środowiskowe wojenki, zamiast rzetelnie omówić przedstawienie - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
29-03-2013
Wiele hałasu o chuja
Ja się patrzę i miarkuję. Tak bogata jest nasza polska mowa, czy nie można było czegoś lepszego użyć, w miejsce do cna wytartego "chuja"? Choćby gnida, wesz, podlec, zaprzaniec, albo (poczciwa) świnia czy (elegancka) kanalia? - pisze Anna Schiller w felietonie dla e-teatru.
28-03-2013
Nowy Teatr, stary dyrektor
Uśmiechnięta pani wiceprezydent Łodzi informuje w najnowszym wpisie na swoim blogu, z którego epatuje hasłem "jestem po to by pomagać", o tym, że podjęła radosną decyzję, by Zdzisławowi Jaskule, obecnemu dyrektorowi Teatru Nowego w Łodzi, kończący się kontrakt przedłużyć w drodze nominacji, z pominięciem przewidzianej ustawą procedury konkursowej - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
27-03-2013
Zemszczę się na całej waszej bandzie
Brytyjskie ministerstwo oświaty zamówiło dla szkół odważny performans, skierowany do publiczności "12+". Trudno sobie wyobrazić bardziej niewdzięczną widownię dla tej formy. Jeszcze nie dość mroczni, by egzaltować się wpisaną w widowisko możliwością katastrofy, a już zbuntowani - pisze Joanna Derkaczew w felietonie dla e-teatru.
26-03-2013
Herody polskie
Wyidealizowana wizja Kościoła jest wspólnym doświadczeniem nas, którzy wchodziliśmy w dorosłe życie w latach 80. "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz Pawła Łysaka jest właśnie zapisem takiego fantazmatu - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
22-03-2013
Ewa Wójciak
Ewo, trzymaj się! Zbyt dużo dla nas znaczysz, by dziennikarze mieszali Cię z błotem. Zbyt dużo dla nas wywalczyłaś, by po jednej wpadce odwoływać Cię z funkcji dyrektora Teatru Ósmego Dnia. To jest ta... właściwa chwila, by powiedzieć, Ewo, jesteśmy z Tobą! - pisze Bartłomiej Miernik.
22-03-2013
Nie oszukuj mnie
W tym tygodniu Marzena Sadocha o sztuce reżyserii.
19-03-2013
Koniec Interpretacji
Zakończył się XV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Pośród słów, jakie padły ze sceny Teatru Śląskiego, najważniejsze okazały się słowa Jacka Sieradzkiego - pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Interpretacji, który zapowiedział, że ten festiwal jest jego ostatnim. To bardzo smutna deklaracja, bowiem w istocie oznacza ona koniec Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej - obawia się Michał Centkowski.
19-03-2013
Węgierski nocnik
Jakie to szczęście, że Pan Bóg i Maciej Korwin stworzyli Węgrów. Dzięki temu ludzkość poznała gulasz i tokaj, bez których trudno wyobrazić sobie życie godziwe - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
16-03-2013
Kmiecik tęskni za Jarockim
Nie łatwo chyba być Michałem Kmiecikiem. Przecież dwudziestoletnim "odkryciem polskiego teatru" nie można być całe życie. A właśnie młodość Kmiecika rozgrywa się w sposób, za przeproszeniem, iście Gombrowiczowski - pisze Witold Mrozek, przy okazji prezentacji "#dziadów" na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
15-03-2013
Jakubowski
Dziś będzie o dramatopisarzu, z którym mam zresztą pewien problem. I nie jest to bynajmniej problem imienia, tak wdzięcznego w polskim życiu politycznym. Problemem jest obecny w jego dramatach obcy mi zupełnie światopogląd, prezentacja wizji świata. Ale, jako że lubię poznawać nieznane, słuchać argumentów myślących odmiennie, obejrzałem w teatrach i przeczytałem w pociągach kilka dramatów Jarosława Jakubowskiego. I o nim właśnie będzie ten felieton - pisze Bartłomiej Miernik dla e-teatru.
13-03-2013
Jelenia Góra - cicha rewolucja
KRAKÓW, ROK 2060. Znaleziono pamiętnik Jana Klaty. Okazało się, że wybitny twórca reklam zaczynał jako reżyser teatralny. Naukowcy wspominają jednak o jego tendencji do koloryzowania rzeczywistości - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
12-03-2013
Szczęściem pederasta
Grzegorz Małecki dał się ponieść emocjom i myślowemu frazesowi. Ale to nie dziwne, bo frazes i błazeństwo rządzi środowiskiem teatralnym od wieków. Opowiadają o nim Weronika Szczawińska i Agnieszka Jakimiak w "Artystach prowincjonalnych" - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
12-03-2013
Wilk syty i owca cała
Tak sobie rozmyślam po obejrzeniu "Wesela" Teatru Malabar Hotel. Reżyseria znakomita, dynamiczna, precyzyjna, efektowna a zawsze z sensem. Aktorzy rewelacyjni, takiej dykcji i głosów, sprawności ruchowej i zespołowego aktorstwa nie pamiętam, kiedy uświadczyłam. Dzięki temu wszystkiemu publiczność poznaje "Wesele", a dramat nadal żyje - pisze Anna Schiller w felietonie dla e-teatru.
11-03-2013
Mój mąż z zawodu jest dyrektorem
Musimy sobie zadać pytanie fundamentalne: Czy chcemy, by publiczne instytucje kultury były przechowalniami dla tych, którzy zajmując się całe życie orbitowaniem wokół lokalnych koterii samorządowych, chcą dotrwać z niezłym uposażeniem do emerytury, lub chociaż spłacić raty za samochód?
08-03-2013
Białoruś w pięciu smakach
Białoruś jest nieoczywista, wyjątkowa, niepowtarzalna. Pojechałem tam w lipcu na długi objazd z artystami Unii Teatr Niemożliwy, potem spędziłem kilka dni na festiwalu teatralnym. Mam ochotę znów Białorusi skosztować - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
07-03-2013
Maria Janion - równa babka
Chwilę zastanawiałam się, czy wypada pisać o książce, jeśli ukazała się tylko jej część i nie do końca wiadomo ile i kiedy będą następne. Ale nie mogłam się powstrzymać. Nowa seria Wydawnictwa Krytyki Politycznej - "Seria z Różą" - postawiła sobie za cel, by "w kraju powszechnej mizoginii" oddać głos ważnym kobietom i zapytać je przede wszystkim o "hierarchie i priorytety". Jako jedna z pierwszych przepytana została profesor Maria Janion. Przepytana przez swoją uczennicę Kazimierę Szczukę - pisze Joanna Biernacka w felietonie z cyklu "Teatralny Mól Książkowy".
05-03-2013
Wagina narodowa
A gdyby tak stworzyć poczet wiedźm polskich? Na jego ostatnich stronach znajdzie się miejsce dla dzieciobójczyni Katarzyny W., zdrajczyni Wandy N., łapówkarki Beaty S. i oszustki matrymonialnej Anety K. A na samym początku polskiego atlasu kobiet upadłych z pewnością umieścić trzeba Balladynę, postać ulepioną przez Juliusza Słowackiego z ludowych ballad i przesądów - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
04-03-2013
Sprzedaj się
Uczestnictwo w kulturze i oddziaływanie sztuki jest małe i będzie jeszcze mniejsze. Spektakl sprzedawany na Grouponie razem z "smakowitym zestawem wędzonych kiełbas" staje się jedną z tych kiełbas - pisze Marzena Sadocha
26-02-2013
Śląskie fizymatenta
"Piąta strona świata" Kutza i Talarczyka to śląski "Skrzypek na dachu", mitologizująca opowieść o utraconym raju. Porównanie można ciągnąć, bo pieśń kobiet o wyborze między volkslistą a ostfrontem, trzyma za gardło nie mniej niż arie Tewjego Mleczarza - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
25-02-2013
Piszę do Ciebie list, choć krople płyną po twarzy
Miałem zamiar napisać felieton o czymś zupełnie innym. Jednak śląska rzeczywistość teatralna po raz kolejny okazała się tematem bezkonkurencyjnym - pisze Michał Centkowski.
22-02-2013
Świeży schab, kiełbasa, chleb z Markowej i (A)pollonia z Wału Miedzeszyńskiego
Nadrabiam zaległości. Jeśli tylko mam czas, staram się oglądać przedstawienia, których obejrzenie wcześniej z rożnych względów było niemożliwe. A to ja nie mogłem, a to choroba, gdzie indziej premiera, brak spektaklu w repertuarze przez pół roku. Swoją drogą to jakaś plaga teraz, by po premierze i po pierwszym secie, prezentować tytuł dopiero za kilka miesięcy - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
21-02-2013
Rewolucja hamburgerów
Teatry, które nie podejmują ryzyka, powinny zmienić nazwę. Z instytucji artystycznych na muzea teatralne. I grać swoje spektakle jako wystawy interaktywne. Byłyby pożytek i czyste sumienie. Niestety, okazałoby się, że więcej mamy muzeów niż teatrów - pisze Marzena Sadocha w felietonie dla e-teatru.
21-02-2013
To co zostaje, ustanawiają krytycy?
Czy "dziwny czas" przyjmie się jako określenie pierwszej dekady polskiego teatru w XXI wieku? Obawiam się, że nawet nie zasieje ziarenek wątpliwości - o książce Elżbiety Baniewicz "Dziwny_czas. Szkice o teatrze z lat 2000-2012" pisze Joanna Biernacka w cyklu "Teatralny mól książkowy".
19-02-2013
Fiu-bździu
Skoro istnieją gwiazdy to i naruszenia prawa moralnego powinny brzmieć wyjątkowo boleśnie. Tak przynajmniej wierzy Wyrypajew. Fajnie, że ktoś jeszcze ma na to odwagę - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
15-02-2013
Cycki aktorki
Po publikacji ostatnich felietonów dwie osoby zarzuciły mi, że moja tak zwana saga o dyrektorach jest rodem z "Super Ekspressu", wysyłając mnie tam na staż. Pozwólcie zatem kochani, że wciąż to tu będę ćwiczył swój warsztat, ku zadowoleniu szanownych redaktorek i redaktorów poczytnego teatralnego portalu. Dziś i tytuł wymyśliłem chwytliwy (a co!) i postaram się o kilka smaczków rodem z "Superaka". Ale do rzeczy - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
12-02-2013
Potrawy lokalne
Gdzieś tam daleko odbywają się ekscytujące premiery. Ale nie dla mnie na razie te cymesy, bo cotygodniowy magazyn TVP2 "Wszystko o kulturze" od początku roku szuka środków, które pozwolą uruchomić produkcje wyjazdowe. Nie ma jednak co narzekać, stara szkapa z Woronicza to ostatnia telewizja w Polsce, która ma odwagę zajmować się jeszcze publicystyką kulturalną i przede wszystkim - umie to robić - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
12-02-2013
Sukces
Sukces jest zadziwiająco blisko kompromisu. Może nawet to jedna i ta sama sprawa. Dlatego dzisiaj tak często sukces bywa podejrzany. Ci, którzy już go kiedyś spróbowali, mówią nawet, że ma gorzki smak. Reszta ślini się i nie wierzy - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
07-02-2013
Polski teatr, jaki się nie zdarzył
Jest jednym z grzechów głównych. Powszechnie uważana za emocję negatywną i destrukcyjną. Ma podobno zielony kolor. Zazdrość. Po lekturze "Historii niebyłej kina PRL" Tadeusza Lubelskiego opanowała mnie całkowicie - pisze dla e-teatru Joanna Biernacka w cyklu "Teatralny mól książkowy"
05-02-2013
Seweryn by Hupało
Polska huczy, Polska się wkurwia, Polska wije się ze wściekłości. Gdzieś obok tych rozemocjonowanych i modnie ubranych dzieciaków siedzi w napięciu grupka panów w skromnych garniturach z szarymi aktówkami. W nich projekt uchwały Sejmu RP o uczczenia 100 rocznicy powstania Teatru Polskiego - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
05-02-2013
Siedem grzechów głównych (współczesnego teatru)
Mówimy stop projekcjom w teatrze. Wideo oraz światłu elektrycznemu i tworzywom sztucznym. Teatr to powinien być teatr. Nie film, nie obraz, nie taniec - pisze Marzena Sadocha w felietonie dla e-teatru.
31-01-2013
Pan dyrektor
Tak zwanych dyrektorów z powołania, urodzonych przywódców, chętnych by rozwijać placówkę, by zbierać w tym trudnym czasie środki finansowe, by pisać projekty, wygrywać unijne konkursy, takich znam może kilku. Najczęściej to umoczeni w lokalne partyjne układziki kacyki. Ich teatry nie jeżdżą na festiwale, nie debiutują u nich młodzi twórcy, a jak debiutują, to często spektakle przejmuje tuż przed premierą... dyrektor - pisze dla e-teatru Bartłomiej Miernik.
30-01-2013
Ani Holokaust, ani Afryka
Odkąd zamieszkałam na wyspie, nad rzeką, na wzgórzu św. Anny, patronki stolarzy artystycznych, koronczarek, kramarzy i kobiet oczekujących dziecka, myślę jedynie o tym, jak Irlandczyków rozwścieczyć. Jak wytłumaczyć, że mają się źle. Że ten łagodny klimat, zapewniający im wieczną wiosnę i gościnne wnętrza, kwitnących na każdym rogu sklepów z czekoladą rzuciły im się na mózg - pisze Joanna Derkaczew w pierwszym felietonie dla e-teatru.
29-01-2013
15 widzów w poszukiwaniu autora
Może ktoś z was uczestniczył w arabskiej wiośnie albo walczył o wolność dla Pussy Riot? Na miłość boską, jak miałem to zrobić zza klawiatury laptopa przy Opaczewskiej? - pisze Maciej Nowak.
29-01-2013
Betlejem polskie
Jaki postęp cywilizacyjny zapewniły nam ostatnie dwie dekady? Kilka punktów zbieżnych jest, sporo udało się wszak już zlikwidować. Nad likwidacją publicznej służby zdrowia, szkolnictwa i publicznych instytucji kultury prace wciąż trwają - pisze Michał Centkowski dl e-teatru.
25-01-2013
Faruga
Istnieje taka chęć u recenzentów teatralnych, dziwna zupełnie, by być zapamiętanym przez potomnych jako ten, który odkrył jakiegoś twórcę, nazwał pokolenie - pisze Bartłomiej Miernik w felietonie dla e-teatru.
25-01-2013
Niebezpieczne związki
Na tablicy związkowej w jednym z teatrów wywieszono kartkę STOP ZBOCZENIOM. Potem przyszedł dyrektor, lecz napis pozostał - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
24-01-2013
Gdzie ci krytycy, wspaniali tacy
Nikt już dzisiaj tak nie pisze o teatrze, choć wielu marzy się taka pozycja i wielu wydaje się, że tak potrafi (niestety). Pytanie czy takiego właśnie pisania o teatrze potrzebujemy teraz najbardziej? - pisze Joanna Biernacka w felietonie dla e-teatru z cyklu "Teatralny Mól Książkowy".
22-01-2013
Roman P. wysłał do mnie esemesa
Nie znam wielu teatrów w Polsce i tej części Europy, do których nie wpuszczono by Romana Pawłowskiego. Właściwie znam tylko jeden: warszawski Klub komediowy Chłodna. Bo to tam właśnie kilka dni temu stojąca w kolejce do kasy Legenda Polskiej Krytyki Teatralnej, usłyszała: - Wszystkie bilety wyprzedane - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
22-01-2013
Sprawiedliwość dziejowa
Oglądając dziś perfekcyjnie wyreżyserowaną ceremonię zaprzysiężenia Prezydenta Stanów Zjednoczonych, zrozumiałem wreszcie czym jest ów prawdziwy "Theatrum mundi" i skąd nieustająca od wieków atrakcyjność politycznego projektu jakim są Stany Zjednoczone - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
18-01-2013
Stolica
Przyjaciele spoza środowiska teatralnego pytają mnie, co mógłbym polecić w Kamienicy, Capitolu, "u Krysi" czy w "tym teatrze na którymś piętrze". Mam dojmujące przeświadczenie, że żyję w innej przestrzeni, że gdzie indziej bije serce i pracują płuca polskiego teatru. Że polski teatr dotyka problemów, które widzów mieszkających w stolicy zupełnie nie interesują - pisze Bartłomiej Miernik w pierwszym felietonie dla e-teatru.
17-01-2013
Wybierz sobie teatr
W momencie, w którym zgodzimy się, że pieniędzy na kulturę nie ma, przestanie istnieć kultura. W chwili, kiedy artyści przestaną o kulturę walczyć, przestaną istnieć artyści - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
16-01-2013
Kantor w Teatrze Śląskim
Teatr informel, Teatr zerowy, czy może Teatr śmierci? "Umarła Klasa" pomyślą państwo, "Wielopole, Wielopole", a może inna "realność najniższej rangi"? - zastanawia się Michał Centkowski.
15-01-2013
Durna cipa
W tym sezonie modny jest płacz krytyczny. Paweł Sztarbowski płakał na "Mieście snu" Krystiana Lupy. Roman Pawłowski i Mike Urbaniak płakali słuchając płyty Stanisławy Celińskiej. Sam Pawłowski zrosił łzami Teatr Studio na "Wichrowych wzgórzach". W tej sytuacji ja też popłakałem sobie na "Courtney Love", ostatnim spektaklu Strzępki/Demirskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu - pisze Maciej Nowak w Przekroju.
14-01-2013
14 stycznia, 14 lat temu zmarł Jerzy Grotowski
Z całą pewnością nie mam do tego ani talentu, ani skłonności, ale kilka dat siedzi mi w głowie. Żelaznych dat. Jest też żelazna biblioteka, mocno zredukowana przez loty tanimi liniami i podróże w poprzek Polski na Bliski Wschód. Można powiedzieć - to taki survival kit, niezbędnik - pisze Paweł Passini w felietonie dla e-teatru.
10-01-2013
Bajki na Nowy Rok
Paweł Demirski (w późnych godzinach sylwestrowych) ogolił się na łyso. Marcin Pempuś (w późnych godzinach sylwestrowych) powtórzył ten gest. Do tej pory trwają negocjacje, czy ogolił się Marcin Pempuś, czy Kurt Cobain - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
10-01-2013
"Nie będzie niczego"
Rok 2012 zakończył się ponurym akcentem - zbiórką pieniędzy na TR Warszawa. Pomimo oczywistej sympatii dla samej idei społecznej zbiórki na szczytny cel, odczuwam swego rodzaju ambiwalencję - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
08-01-2013
Pan od obiadów
Refleksja nad humanistycznym wymiarem jedzenia staje się dyscypliną akademicką i dystans między pisaniem o teatrze a pisaniem o żarciu staje się coraz mniejszy - Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
07-01-2013
Bliski Wschód
Będzie jeszcze więcej o wężach i smokach, i o dziewicy w toni, czyli o tym, jak rzucając się ze skały na Wawelu i w Elsynorze ostatecznie ląduje się w delcie Wisły, lub też - innymi słowy - że nie tylko młode pstrągi, ale też świeżo upieczone syrenki potrafią podróżować ku źródłom, pod prąd - Paweł Passini powraca z felietonami.
04-01-2013
Love, dreams i smażony karp
Pauza od życia, przerwa w szkole, sobotni poranek przez trzy dni. Czas zero. To poczucie straty czasu świadczy najlepiej o tym, co się stało z czasem - pisze Marzena Sadocha po świętach.
31-12-2012
A kysz, a kysz, a kysz!
Na teatralne dziady Kmiecik przywołuje Adama Hanuszkiewicza, Erwina Axera i Jerzego Jarockiego, trzech wielkich twórców polskiej sceny, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku - pisze w felietonie dla Przekroju Maciej Nowak.
27-12-2012
Depesza z Rzymu - uwolnić Starucha!
Chodzi o to, by powiedzieć instytucjom "sprawdzam" i na nowo uczynić je swoimi, być może po drodze wymyślając je na nowo. Pod tym względem, przy całym bojowym anturażu, teatr Strzępki i Demirskiego jest radykalnie reformistyczny - a nie klasycznie "rewolucyjny" - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
27-12-2012
Toast na koniec świata
Przyzwyczailiśmy się, że na sprzedaż jest ziemia, woda i powietrze. Czasami jeszcze dziwi mnie ta woda w sklepach. Myślę wtedy o prawach autorskich. Ale może już wygasły - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
18-12-2012
Inżynier Mamoń to ja
Czy piszesz o żarciu, czy o teatrze, zawsze o tej porze roku pojawia się zamówienie na podsumowanie minionych 12 miesięcy - pisze w felietonie dla Przekroju Maciej Nowak.
17-12-2012
Czy nie wstyd Krystynie Szaraniec?
Czy nie wstyd Jerzemu Makselonowi? I nie idzie mi tym razem, wyjątkowo, o sposób w jaki zostali Ci Państwo dyrektorami najważniejszych scen w regionie. Idzie o to, co co wydarzyło się w Krakowie, w którym żaden ze spektakli zabrzańskich czy katowickich w pięcioletniej historii festiwalu nie zagościł - pisze Michał Centkowski po Boskiej Komedii.
17-12-2012
Teatr - przytul, nie strzelaj! (festiwal/finał)
Agnieszka Kwietniewska i Andrzej Kłak, Ewelina Żak i Krzysztof Zarzecki, Małgorzata Witkowska i Michał Czachor - wybitni aktorzy tego festiwalu. "Idźcie do teatru, filmowcy", przekonuje Jacek Rakowiecki. Kto z nich zna te nazwiska? I to właśnie różnica między poziomem teatru w Polsce i poziomem wiedzy o tym teatrze - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
10-12-2012
Chodźmy do bunkra, gdzie nasze miejsce
Kto jeszcze rozmawia o teatrze? My rozmawiamy, czekając na coś w bunkrze, w bunkrze sztuki, jaka to ładna metafora na życie teatralne w Polsce - pisze z Krakowa Marzena Sadocha.
04-12-2012
Narodziny podejrzanego widza
Aktorzy bydgoskiego teatru doskonale wiedzą, kiedy przypierdolić, a kiedy wtopić się w tło - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
03-12-2012
Politycy i poeci. Napięcie łuku
"Prywatne" mówi Prezydent Komorowski. I nie wiadomo czy wie co mówi. Może mówił prywatnie. No, to sobie porozmawiali - myślę śledząc historię w Pałacu Prezydenckim. Ciągle nie prywatnym jednak. A właściwie dlaczego? - pyta Marzena Sadocha.
29-11-2012
Zakochani widzą słonie
Oto dowiadujemy się z Gazety Wyborczej, iż słynny w świecie Śląski Teatr Tańca stanął nad przepaścią i wkrótce dokona wielkiego kroku naprzód. Czytam te słowa i wzbiera we mnie przerażająca myśl, czy idzie o jakiś dramatyczny spadek nakładów finansowych, a może spłonął któryś z budynków przez ów teatr użytkowanych? - pyta Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
27-11-2012
Kto się boi małych, białych psów?
Czy teatr jest maszynką do unieważniania społecznego gniewu? - zastanawia się Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
20-11-2012
Stara krew
Ze sceny po raz kolejny płynie pretensjonalny bełkot, będący efektem słynnych improwizacji aktorskich Lupy - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
19-11-2012
"Niepokoje wychowanka Törlessa"
Z oczywistą sympatią odbieram dalsze świadectwa "zaniepokojenia" przebiegiem quasi konkursowej procedury zawłaszczenia kolejnej instytucji kultury przez lokalną grupę wsparcia, nazwijmy to: partyjnych kolegów. Zawłaszczenie to z powodzeniem uprawia się w całym kraju, przy okazji obsadzania najróżniejszych stanowisk w instytucjach kultury - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
19-11-2012
Wielki kryzys za oknem
Jest: Boska Komedia i kilka innych silnych festiwali. Jest: popyt na spektakle podczas tych festiwali. Jest: duch w narodzie i siła w teatrze. Nie ma: liczby spektakli wystarczających tej publiczności, scen naprawdę impresaryjnych, wymiany międzyteatralnej oraz pieniędzy na te wymiany. Jest: news pt. "Na większość spektakli na Boskiej Komedii nie ma już biletów". Nie ma: pełnej radości z tego newsa - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
13-11-2012
Dlaczego Zadara to sukinkot?
Zadara jest strasznym sukinkotem. Ma wszystkie atuty w ręku. Jest świetnie i wszechstronnie wykształcony, choć nie w polskich standardach, dzięki czemu na naszą klasykę spogląda z dziecięcą pasją prostych pytań - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Przekroju.
12-11-2012
Słowo na niedzielę
W felietonie dla e-teatru Michał Centkowski cytuje obszerny fragment wiersza Juliana Tuwima "Do prostego człowieka".
06-11-2012
Euro Zombie Express
Strzępka i Demirski pokazali obraz cynicznej i świadomej rozpierduchy w majestacie III RP - pisze Maciej Nowak w felietonie dla "Przekroju".
05-11-2012
Powołał mnie Pan (marszałek) na albo "Sami swoi"
Czy w Gdańsku nie będzie konkursów na dyrektorów instytucji kultury dlatego, że władza chce by na stanowiskach kierowniczych pozostali "swoi" - pyta w artykule w GW Maciej Sandecki. Pyta retorycznie! Oczywiście, że o to chodzi, wyłącznie o to. I to nie tylko w Gdańsku - pisze Michalł Centkowski w felietonie dla e-teatru.
31-10-2012
Prawo do reakcji
Dowodzenie, że dzieci, które przyszły na spektakl, słyszą i używają tych chujów i kurew na co dzień, więc nie powinno to na nich robić wrażenia, przypomina tłumaczenia, że te czternastolatki to już, przepraszam, przecież nie dziewice, więc co im szkodzi numerek mniej, numerek więcej - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
29-10-2012
Dancing to the End of Life
Jeżeli uważacie, że taniec sceniczny to domena młodych i zgrabnych kotków, proponuję, byście pominęli ten felieton. Nie ma bowiem wątpliwości, że pozostajecie na poziomie programu "You Can Dance" i jego jurorów - pisze Maciej Nowak.
29-10-2012
Słowo na niedzielę, czyli świat według Wyrypajewa
W roku 1857 ustami aptekarza z Yonville Gustaw Flaubert deklarował przytomnie, iż "nie uznaje tego poczciwego Boga-człowieka, który przechadzając się po swym ogródku z laską w ręku, umieszcza swych przyjaciół w brzuchu wieloryba, umiera z krzykiem i zmartwychwstaje po trzech dniach", gdyż "są to rzeczy same w sobie zupełnie pozbawione sensu i zresztą całkowicie sprzeczne z wszelkimi prawami fizyki. Wykazują tylko, że księża zawsze murszeli w bezecnym nieuctwie i że chcą wraz ze sobą pogrążyć w nim wszystkie ludy" - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
29-10-2012
Strefa wolności - last minute
Pomysł, żeby wszystkie miejsca publiczne miały status "zamknięte", daje do myślenia. Podziemie zawsze zaczyna funkcjonować tam, gdzie wolności jest za dużo - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
26-10-2012
Ziarnko nadziei
Od mówienia - jak żyć - i od ziarnka nadziei są rzemieślnicy z Hollywood. Im to zostawiamy - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
23-10-2012
Lech i Danuta
Nie da się już mówić, że Lech Wałęsa to wielki bohater polskiego sierpnia, grudnia i wszystkich pozostałych polskich miesięcy. Podmiotem opowieści o obaleniu komunizmu w Polsce staje się małżeństwo, w którym obydwoje małżonkowie nieśli swoje krzyże i cierpieli bolesne ofiary - pisze Maciej Nowak.
22-10-2012
Antyk jest dzisiaj (jesienna depresja)
Zjadanie postaci już było, zjedzmy siebie - pisze Marzena Sadocha miedzy próbami Filokteta.
22-10-2012
Inwazja barbarzyńców albo pociągi pod specjalnym nadzorem
"Czemu nie jestem chamem ze sztachetą w ręku? Ktoś by się ze mną liczył, gdybym rzucił cegłą!" gorzko zauważył Adam Miauczyński. I nie jest to bynajmniej inteligencki resentyment, co pokazały niedawne wydarzenia na katowickim dworcu. W Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, rządzonej przez miłośników futbolu po raz kolejny zatriumfowała owa ponura prawda - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
18-10-2012
Zrobimy rewolucję. Za trzydzieści lat
Znacie kogoś nieubezpieczonego? Tak? Niesamowite! Ponoć osoby nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym praktycznie nie istnieją. Nieubezpieczeni bywają młodzi aktorzy bez etatu i szeregowi dziennikarze. Osoby "zatrudniane" na czarno, albo pracujące od zlecenia do zlecenia - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
15-10-2012
Był sobie konkurs, konkurs i konkurs czyli urzędnicze narracje
Oto czytałem sobie właśnie recenzję nowego spektaklu Strzępki i Demirskiego o "meandrach" rządów "rodzinnego kapitalizmu" w PKP, gdy dotarła do mnie wieść o wynikach konkursu, a jakże, na kandydata na stanowisko dyrektora WOK-u. W informacji Państwowej Agencji Prasowej objawił się w całej okazałości obraz wynędzniałej, patologicznej deformacji demokratycznych procedur państwa prawa. "Firma" - Urząd Marszałkowski, pomyślałem, to dopiero temat dla Strzępki i Demirskiego - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
15-10-2012
Jedno zdanie, którego nie było
Tego zdania nie było. Nic dziwnego, że nie powiedział go premier. Bądź odważniejszy, powiedz to zdanie: KULTURA JEST POTRZEBNA - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.
12-10-2012
Poprzedni tytuł słabo nadawał się na tytuł albo Nie płakałem po Jarockim
I nie chodzi o jakieś deklaracje pod tytułem po Wojtyle, po Jacksonie, po innych. Chociaż też oczywiście chodzi. Natomiast w ciągu ostatniego roku zmarło tylu Wybitnych Twórców/Reformatorów Polskiego Teatru, że skończyły mi się ilości smutku na tę okoliczność - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
11-10-2012
Bistro Marylin
Obok teatru - Artur Pałyga dla e-teatru.
11-10-2012
Firma - brakująca perspektywa
Byłam na "Firmie" Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki i brakowało mi tam jednego monologu. Mojego - pisze Malina Prześluga dla e-teatru.
08-10-2012
Dlaczego warto bywać w teatrze, czyli zapiski z aborcyjnego zagłębia
Polskie życie teatralne zna narzędzia marketingu od lat kilkudziesięciu - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
08-10-2012
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy
Siedem teatralnych dni Marzeny Sadochy.
06-10-2012
Na ulicy z dobiegu
05-10-2012
"List od czytelnika >>Listu od reżysera<<"
Esej Michała Kmiecika, czytelnika "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka w mieszkaniu, w którym mieszka we Wrocławiu.. To pierwszy dramat Słobodzianka przeczytany przez autora eseju.
03-10-2012
Kolega Tomasza Lisa
Kierowca zmienił trasę na Placu Trzech Krzyży, potem ciągle gubił drogę. Już się bałem, że autobus został porwany przez jakichś roszczeniowych nauczycieli-terrorystów, co to ich na porywanie samolotów nie stać - kiedy utkwił wreszcie gdzieś na Mokotowie w korku podobnych pojazdów - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
02-10-2012
Pa Pa Dramatyczny
Przepraszam, że ja znów o tej Warszawie, ale smutek w mym sercu ogromny. Straciliśmy kolejny teatr - miejsce ważne, wyraziste, artystycznie intrygujące i intelektualnie stymulujące. To już naprawdę koniec - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
01-10-2012
Cuba Libre dla wszystkich!
Siedem teatralnych dni Marzeny Sadochy.
01-10-2012
Damy i galanci, czyli Teatr po Śląsku
Podczas gdy w stolicy, z uwagi na problemy lokalowe i budowlane kultura teatralna obumiera, w Katowicach tendencja jest wręcz odwrotna. Tutaj buduje się obiekty kultury, buduje się również wokół obiektów kultury. I w ogóle wiele dzieje się na styku pejzażu miejskiego, kultury i ekonomii - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
27-09-2012
Teatr po warszawsku
Władze Warszawy postanowiły zrobić z życiem kulturalnym miasta to, co zrobiły ze stacją metra Powiśle. Zalać, zasypać i zrobić objazdy. Jest to, jak się okazuje, najambitniejszy projekt ratusza - pisze Mike Urbaniak dla e-teatru.
27-09-2012
Wiecie, co z nimi zrobić?
Co roku w polskim życiu teatralnym i na e-teatrze pojawiają się nowe nazwiska. Absolwenci szkół teatralnych (nie mam w tym temacie nic do powiedzenia) i laureaci konkursów dramatopisarskich (wiem więcej). Odpowiedzialność za to, co się z nimi potem dzieje, spoczywa na wszystkich, którzy otworzyli im te teatralne drzwi - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
26-09-2012
Porachunki sumienia
Czasem warto posłuchać biskupa. Rzadko, bo rzadko - ale jednak - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
24-09-2012
Kleider machen Leute
Skąd bierze się ta przedziwna gra skojarzeń, która każe przywdziewać bileterom Teatru Śląskiego strojne liberie przywodzące na myśl, na zmianę, lata szczytowej kariery Moliera, ewentualnie czasy wielkiej reformy? - pyta Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
24-09-2012
Nie jestem pijany
Teatralny tydzień w dzienniku Marzeny Sadochy.
17-09-2012
Wypełnić pustkę
Wiadomo nie od dziś, że bardzo ważne osoby zapełniając rzędy teatralnego pluszu gwarantują bytową ciągłość instytucji, a w szczególności jej administratorów - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
06-09-2012
Ludzie bezdomni
Prezydent Białegostoku powinien przygarnąć byłego dyrektora tamtejszego teatru do siebie. Podobno mieszka nieźle. Jeden pokój mógłby odstąpić - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
05-09-2012
Jak wam się podoba?
Leon Trocki wieszczył niegdyś, że w komunistycznym społeczeństwie przyszłości sztuka ulegnie zanikowi, wtapiając się w tkankę życia. Zawodowi artyści wyginą, gdy obywatele sami zaczną dekorować swe domostwa i poruszać się z taneczną harmonią - pisze Michał Cenkowski w felietonie dla e-teatru.
05-09-2012
Pierwszy tydzień sezonu
Zamiast felietonu kartki z dziennika Marzeny Sadochy.
03-09-2012
Zakamuflowana opcja niemiecka
Nieco na marginesie kontrowersji wokół wyboru Jana Klaty na stanowisko dyrektora najważniejszej krakowskiej sceny, krystalizuje się coraz wyraźniej szalenie interesująca i cenna, acz dla wielu z nas, pielęgnujących wyłącznie szlacheckie pochodzenie, zapewne nieco egzotyczna wizja uprawiania teatru, czy szerzej kształtowania życia teatralnego - pisze Michał Centkowski.
13-07-2012
Wbrew
Nazwałem ich sobie - święci. Siedzę ostatnio trochę w "Żywotach świętych" Skargi. To dlatego. I się przydało w temacie wołyńskim. Bo przygotowujemy teraz razem z Ukraińcami w Charkowie rzecz o Wołyniu - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
04-07-2012
Krytyczko, wypluj langustę!
"Podłość ludzka nie ma granic!" - mawiała sołtysowa grana przez Bożenę Dykiel w "Wyjściu awaryjnym", a podłość krytyków teatralnych wszelkie granice już dawno przekroczyła. Chociaż zjeść sobie lubią - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
04-07-2012
Langusta mnie gryzie
To wspaniałe, że mecenas zajmuje się mecenatem, zamiast wydać te parędziesiąt tysięcy na kokainę, nierząd bądź sprzęt myśliwski. Ta langusta jakoś mnie jednak gryzie - Witold Mrozek odpowiada na tekst Lejba Fogelmana w serwisie natemat.pl.
30-06-2012
Kto jest artystą scen polskich?
W czwartek w Instytucie Teatralnym odbyło się spotkanie sygnatariuszy listu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" i zapadła decyzja o masowym akcesie do Związku Artystów Scen Polskich - pisze Michal Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
28-06-2012
O problemach z demokracją i teatrze faszystowskim
- NIE CHCĘ ROBIĆ SZTUKI ELITARNEJ. Ale badylarskiej też nie, bo u nas, kurcze, badylarska ma tendencje do rozpanoszania się tak, że szybko brakuje powietrza i trzeba wybijać okna, żeby się nie podusić - pisze Artur Pałyga dla e-teatru.
23-06-2012
Sen nocy letniej
Fala letnich upałów wyraźnie utrudnia funkcje intelektualne rodaków. Spośród licznych przykładów tej aktywności wybrałem kilka najurokliwszych - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
21-06-2012
Wielka promocja
Teatr Syrena w Warszawie ogłosił promocję. Kto zapisze się na jazdę próbną Toyotą Yaris Hybrid, dostanie bilety na jeden z trzech wybranych spektakli. To jest pomysł genialny, który powinny wdrożyć także inne polskie sceny. Wymyśliłem kilka przykładowych promocji, gotowych od razu do wykorzystania - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
14-06-2012
Precz z Łysakiem!
W końcu. W końcu ktoś to głośno powiedział. W końcu ktoś zdemaskował politykę repertuarową Pawła Łysaka, którego złośliwe działania doprowadziły do tego, że Teatr Polski w Bydgoszczy jest jedną z najlepszych scen w kraju - pisze Mike Urbaniak dla e-teatru.
13-06-2012
Kulturoznawcy to zwyrole
W magazynie świątecznym jednej z gazet przeczytać możemy dramatyczny apel kulturoznawcy, a więc w pojęciu wielu rodaków, człowieka nie używającego słów powszechnie uznawanych za obelżywe, dotyczący usunięcia z kanonu lektur podstawowych "W pustyni i w puszczy" Henryka S. z powodu domniemanego szerzenia kolonializmu - pisze Michał Centkowski dla e-teatru.
10-06-2012
Felieton pełen przekleństw
Jest taki dowcip. Anglik, Francuz i Polak podziwiają Wielki Kanion. Anglik mówi: "O my God, that's marvellous!" Francuz: "C'est incroyable!" Polak zaś: "Ja pierdolę!". Dowcip stary i prawdziwy, bogactwo przekleństw w naszym języku onieśmiela obcokrajowców. Jeśli obcokrajowiec zna parę polskich słów, są to głównie słowa brzydkie - pisze Malina Prześluga dla e-teatru.
08-06-2012
Dramatyczne pytania - czyli ciężki los ministra
W teatralnej Warszawie - stan jak zawsze wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że Dramatyczny, Studio i Lalka zostały oblężone przez strefę kibica i że do Teatru Szóste Piętro aż do 1 lipca "wejście jest możliwe wyłącznie od ulicy Emilii Plater" - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
06-06-2012
Białystok podnosi na duchu
Władze województwa podlaskiego pokazały, że można w Polsce przeprowadzić uczciwy konkurs na stanowisko dyrektora teatru, co w naszym koko-spoko kraju niemal się nie zdarza - pisze Mike Urbaniak dla e-teatru.
01-06-2012
Przez żołądek do mózgu?
Pomyślałem niedawno, dość nierozważnie, że nic już mnie zapewne w mijającym sezonie teatralnym nie zaskoczy - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
29-05-2012
Teatr jest zawsze o siódmej!
To był piękny, słoneczny i ciepły weekend. Kupiłem bilet, wsiadłem w pociąg i udałem się na wschód, dwieście kilometrów z okładem. Przyjechałem punktualnie. Potem jeszcze tylko bus spod dworca, trzydzieści minut drogi i jestem na miejscu. Supraśl jest cudowny - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
26-05-2012
Miarka za miarkę
Trzeba się spieszyć. Bo demokracja reprezentacyjna w dniach ostatnich coraz dotkliwej przestaje reprezentować. A przynajmniej nie tych, którzy tę demokratycznie wybraną administrację wybierali przy wystawionych ostatnim razem przez tę administrację urnach - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
26-05-2012
Noblesse oblige
Ostatni czyn Janusza Palikota, którego nazwisko nie zdradza wprawdzie hrabiowskich korzeni, choć wzniosłością swą daleki zapewne "wybrykowi" Lutra wzbudził we mnie pewną refleksją nad istotą polskiego szlachectwa - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
24-05-2012
Uwaga, spektakl rozrywkowy
22-05-2012
Ci bezczelni artyści
Wczoraj w godzinach popołudniowych społecznością międzynarodową wstrząsnęło oświadczenie dyrekcji TVP2, która oburzyła się na ludzi świata sztuki, bo wystawili do wiatru publiczną telewizję i nie stawili się karnie na debacie dotyczącej czwartkowego strajku artystów - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
19-05-2012
Dom Rodi Schröder
Z głębokiego Kreuzbergu wracam na Kreuzberg bliski, na Hallesches Tor. Okazuje się, że to również Kreuzberg, choć kwadrat między trzema scenami Hebbel am Ufer i Deutsches Technikmuseum nie wygląda jakoś specjalnie hipstersko - pise z Berlina Michał Kmiecik.
19-05-2012
To nie brzuch, to piłka!
Jak celnie zauważa Joanna Derkaczew funkcjonariuszy Najjaśniejszej RP opanowała ostatnio przemożna chęć uprawiania tzw. "polityki kulturalnej". Efekty tegoż zaangażowania widzimy gołym okiem w kilku co najmniej miejscach. Co jest powodem tego ożywienia? - pisze dla e-teatru Michał Centkowski.
18-05-2012
Wprowadźmy stan wojenny!
Związkowcy sikają na trawniki i nie pozwalają warszawskiej klasie średniej spokojnie pić latte na Placu Trzech Krzyży. Lada moment zaczną przejmować zakłady pracy i wywozić menadżerów na taczkach. W kraju narastają radykalne nastroje, które szokują zagranicznych korespondentów - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
17-05-2012
Do zobaczenia
15-05-2012
Nie przenoście nam Jarzyny do Krakowa
Wyprowadzka Grzegorza Jarzyny z Warszawy byłaby z pewnością największym osiągnięciem polityki kulturanej Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnika od kultury - Marka Kraszewskiego. Oboje powinni na koniec jeszcze coś podpalić - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
12-05-2012
Cudowne pierdol-to-zen
Są takie dni, w które ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy. W takie dni pozostaje jedynie cieszyć się szczęściem innych ludzi, którzy mimo kryzysu są w stanie pozwolić sobie nie tylko na karkówkę, ale też na "Krzyk" Muncha za 120 milionów dolarów - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
11-05-2012
Rozum potaniał, odwaga zdrożała
Napisaliśmy list, jak na transparentną, obywatelską, demokratyczną praktykę przystało: otwarty. Zmęczony artystycznym uwiądem, z nieskrywaną zazdrością zerkając na twórczy ferment w bielskim Teatrze Polskim list ten podpisałem, rzecz jasna imieniem i nazwiskiem. Wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
11-05-2012
Rozum potaniał, odwaga zdrożała
Napisaliśmy list, jak na transparentną, obywatelską, demokratyczną praktykę przystało: otwarty. Zmęczony artystycznym uwiądem, z nieskrywaną zazdrością zerkając na twórczy ferment w bielskim Teatrze Polskim, list ten podpisałem, rzecz jasna imieniem i nazwiskiem. Wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
10-05-2012
Wy, ofiary!
Zaczęło się od Czeczenów. Do tej pory była idylla, drużba, a nawet całkiem sieriozna ljubow - pisze Artur Pałyga.
08-05-2012
Koko Euro Spoko. Analiza i interpretacja
Ponieważ "Koko Euro Spoko" lada chwila zagości na ustach wszystkich i stanie się pieśnią obrzędową, warto ją sobie rozłożyć na części - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
05-05-2012
Znajdź dziesięć różnic
Porównaj postawy życiowe Piotra Krzystka i anonimowych szczecińskich lokatorów. Odwołując się do znajomości faktów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterów - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
04-05-2012
Zwiąż mnie, hrabio
Euro 2012 jest fenomenem o charakterze religijnym, wielką narodową ofiarą na ołtarzu św. Modernizacji - i dobrobytowi Polaków przysłuży się równie mocno, co kadzidło. Współczesne igrzyska są radosnym świętem - do którego przygotować się trzeba przez post, post cięć budżetowych - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
02-05-2012
"Parlamentyzacja" teatru
Dzieje się w naszym polskim teatrze, dzieje Wszyscy mają już serdecznie dość tego rodzaju "dziania", ale skoro dzieje się uporczywie, warto by to felietonem podsumować skonstatowaliśmy przy kolejnej herbatce. Dumaliśmy więc i dumali, póki przypadek nie włożył nam w ręce pożółkłej kartki, na której ze zdumieniem i zgrozą wyczytaliśmy nasz kolejny felieton - pisze Towarzystwo Kotrrewolucyjne.
30-04-2012
Tajny związek cofaczy kultury
Wiele już mądrych słów padło na temat przedziwnych dysproporcji w finansowaniu przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Słowem o tym, iż kultura i kultura fizyczna to pojęcia nie do końca tożsame - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
28-04-2012
UEFO, UEFO, cóżeś Ty za pani?
Zostaną więc pawilony na placu Defilad, McDonald's w miejsce byłej hali KDT i Michel Platini, przyjmujący defiladę w Strefie Kibica. I ochrona przez miesiąc, kosztująca wiele milionów złotych, przesuniętych za jednym zamachem z rocznych budżetów warszawskich teatrów - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
27-04-2012
Coś drgnęło
Przerażająco łatwo jest u nas dostać łatkę skandalisty. A z taką łatką wcale łatwo nie jest. Ona jest męcząca i przeszkadza. A także realnie utrudnia i blokuje - pisze Artur Pałyga.
27-04-2012
Wyznanie wiary
Mimo całego postępu wiedzy trudno sobie wyobrazić, że będziemy wiedzieć o człowieku więcej niż autor eposu o Gilgameszu, Księgi Rodzaju czy Odysei. Niezależnie od tego, jaka epoka wyłoni się z chaosu współczesności, jedno pozostaje pewne: opowieść nie zginie, gdyż jej trwanie jest warunkiem istnienia kultury - pisze Towarzystwo Kotrrewolucyjne
26-04-2012
W krainie trolli straszą Krajem Rad
Wspomnienie dnia wczorajszego. W redakcji "Gazety Wyborczej" Roman Pawłowski prowadzi debatę o teatrze i polityce kulturalnej; może trochę za dużo tematów, może trudno przez to od razu dojść do jakiejś konkluzji- ale coś się dzieje - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
23-04-2012
Jałowy bieg
15 kwietnia ukazała się informacja PAP-u, zawierająca wypowiedzi ministra Bogdana Zdrojewskiego na temat sytuacji w polskich teatrach, zmiany dyrekcji Narodowego Starego Teatru, a także postulatów sygnatariuszy protestu "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem". Minister mówił dużo, ale to co najważniejsze pojawiło się pod koniec papowskiej depeszy - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
21-04-2012
Być jak Fritz Kater
Tutaj, na wstępie, miała być zgrabna opowieść o czterogłowej hydrze, która mało robi, dużo mówi, a na dodatek bardzo się myli, ale opowieść wyleciała - pisze Michał Kmiecik w felietonie dla e-teatru.
21-04-2012
Dokąd zmierzamy? Co dalej z Rewolucją?
Gdy już pozbędziemy się wszystkich tych walczących o stołki przereklamowanych, skandalizujących rewolucjonistów, a sceny zamienimy na boiska cały ten barwny zgiełk kontrrewolucyjny, ci, co są wzorem prezydenta za a nawet przeciw, zamarzą o własnej tęczowej trybunie - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
20-04-2012
Dalej nie pojedzie
O, jakie idiotyczne porównanie - ta Henryka Krzywonos. Gdzie Rzym, gdzie Krym; gdzie Jaruzelski, gdzie Tusk - idź sobie, chłopcze, z takimi porównaniami, pod pałac prezydencki i pod krzyż, którego tam nie ma. A w ogóle, to przecież nie pamiętasz stanu wojennego - i mógłbyś sobie darować - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
19-04-2012
Bajka z Archangielska
Ponad dobę jechały studentki polonistyki pociągiem z Uniwersytetu Arktycznego w Archangielsku do Petersburga na warsztaty translatorskie, wykład o polskim teatrze i warsztat dramatopisarski. Przywiozły ze sobą własnoręcznie wykonane przekłady na polski kilkunastu bajek Stiepana Pisachowa, archangielskiego pisarza - Artur Pałyga zamiast felietonu prezentuje jedną z bajek oraz przedmowę.
18-04-2012
Odpowiednie dać rzeczy słowo
Najwłaściwszą odpowiedzią artystów na zakusy władzy byłoby artystycznie świetne przedstawienie, pokaz sił i środków teatru, demonstracja kunsztu, uczciwości i siły sztuki. Tymczasem powstał Kmiecik i to upewni władze, że śpiewać każdy może - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne w felietonie dla e-teatru.
17-04-2012
Eminencjo! Księże Kardynale!
Nie dzieje się dobrze w naszym mieście. Sodomia i gomoria wyziewa niemal z każdego teatralnego zakamarka. Pornografia, nachalna promocja homoseksualizmu i szczyny na scenie. Czy to jest, proszę Księdza Kardynała, teatr? Czy tak powinny funkcjonować publiczne instytucje, które z naszych rzymskokatolickich podatków są utrzymywane? Otóż nie! - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru
14-04-2012
List zamknięty
Męczy mnie ta jawna korespondencja. Gdzie nie wejdę, list otwarty. Czasem ma się wrażenie, że jakiś łobuz grasuje przy pocztowych skrzynkach z nożykiem do papieru - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
13-04-2012
Czym jest teatr?
Wiemy czym nie jest, czym nigdy nie powinien się stać - Produktem - pisze Michał Centkowski w felietonie dla e-teatru.
10-04-2012
PJN, czyli Polska Jest Najśmieszniejsza
Jestem w Białymstoku, mieście na wskroś prowincjonalnym, które właściwie nie występuje na kulturalnej mapie Polski - donosi w felietonie dla e-teatru Mike Urbaniak.
06-04-2012
Śmierć urzędnika, czyli anatomia lęku
Antoni Czechow popełnił niegdyś opowieść o wylęknionym, zachowawczym koniunkturaliście urzędniku Czerwiakowie, którego imperatywem kategorycznym była obawa przed utratą pozycji. Wyobraźmy sobie, że ów urzędnik z Czechowa jest dyrektorem publicznego Teatru w średniej wielkości mieście - w Zabrzu na przykład - pisze Michał Centkowski z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2012
Kultura obywatelska
To się porobiło, panie. Miało być święto, a tu taki bąk w salonie. Ba, kupę ktoś zrobił. Smród, wszędzie smród. Fetor przeraźliwy. Wszystkim zrzedły miny i zaczęło być naprawdę niemiło. Taki atak, taki atak zza węgła i to od kogo? - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
02-04-2012
Dlaczego podpisałem
Przeczytałem tekst Joanny Szczepkowskiej. Nie podzielam argumentów zawartych tym tekście, zwłaszcza dotyczących obecności menedżerów w teatrach. Podzielam natomiast troskę Joanny Szczepkowskiej o środowiskową debatę bez uprzedzeń oraz pogardy - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
29-03-2012
Pani prezydent przyjeżdża do stolicy
Stało się. Barbarzyńcy u bram. Strzępka i Demirski najpierw przywlekli do stołecznego teatru Jakuba Szelę i plebejski gniew. Dziś w teatrze zjawi się pani prezydent Hania. Nie na widowni Ateneum czy Teatru na Woli - a na scenie Dramatycznego, jako bohaterka Tęczowej trybuny 2012 - pisze Witold Mrozek w blogu z Warszawskich Spotkań Teatralnych.
28-03-2012
Czekając na menadżera
Nasze Towarzystwo (w sporej części) przeszło swoje z urzędnikami wszelkiej maści, jednakże wszystko mieściło się w jakiejś szeroko pojętej normie. Tak było. Ale czasy się zmieniły - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne.
27-03-2012
Leśny teatr
Zamiast felietonu, Mike Urbaniak przysłał dziś wierszyk na Międzynarodowy Dzień Teatru
26-03-2012
W czyich rękach kwitnie teatr?
W przekonaniu, że w Europie Zachodniej obowiązuje jakiś inny system niż u nas, jest na pewno element - charakterystycznego dla Polski - myślenia imitacyjnego, w tym przypadku sprawa jest dość zabawna, bowiem chodzi o imitację czegoś, co w rzeczywistości nie istnieje - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
25-03-2012
Na dobry początek - protest
Pierwszy wieczór WST - i już jest gorąco. Nie tylko dlatego, że jeden z widzów w trakcie Dziadów Pawła Wodzińskiego wstał i głośno zaprotestował przeciwko przedstawieniu i formule festiwalu w ogóle - pisze Witold Mrozek, tym razem na swoim blogu z Warszawskich Spotkań Teatralnych.
22-03-2012
Koniec Aten
Rozpada się polis. Pierwsza niepostrzeżenie znika wolność słowa. Czepiają się coraz bardziej - pisze Artur Pałyga w nowym felietonie dla e-teatru.
21-03-2012
Dzieje pewnego teatru
Jako kontrrewolucjoniści od czasu do czasu zerkamy w przeszłość. Nie wydaje nam się wprawdzie, że kiedyś było wyłącznie lepiej, ludzie czytali książki, słuchali jak jeden mąż muzyki poważnej i kochali greckie tragedie, że dzieci były grzeczne i karne, a dorośli dobrze wychowani. Patrzymy jednak z poczuciem, że czegoś możemy się od tej przeszłości, od tamtych ludzi nauczyć - piszą członkowie Towarzystwa Kontrrewolucyjnego.
20-03-2012
Szukam sponsora
Szukam sponsora. Ja, przystojny, trzydziestoletni facet z dużego miasta, 185 cm wzrostu, 78 kilo. Łysa głowa po tacie, super nogi po mamie. Znak rozpoznawczy - rozkoszne dołeczki w policzkach. Zainteresowania - szeroko pojęta kultura, szczególnie teatr. Jest tam kto? - pyta Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
19-03-2012
Dzień świstaka
Teatr, zamiast lamentować, powinien starać się odzyskać inicjatywę i swoim językiem, uczciwie, przekraczając własne schematy i fobie, przedstawiać nowe programy, definiować cele i określać obowiązki. Teraz czyni to tylko władza publiczna - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
18-03-2012
O spektaklach uniwersalnych
Michał Zadara w nowym felietonie dla e-teatru.
15-03-2012
Pióropusz górnika
Czytanie równoległe. Dwa dzienniki.- Mrożka i Iwaszkiewicza. I listy Miłosza i Giedroycia z tych lat. W nowym felietonie Artur Pałyga o swoich lekturach.
14-03-2012
Słowa wredne, słowa złe albo wszyscy jesteście podejrzani!
Twórcy "sztuki krytycznej", dramaturdzy zaangażowani, reformatorzy polskiej mentalności i propagatorzy politycznej poprawności tak są zajęci swym zbożnym dziełem czynienia naszego świata lepszym, że nie mają po prostu czasu na zastanowienie się, czemu ich wysiłki tak nikłe i często tak opaczne przynoszą efekty - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne w felietonie dla e-teatru.
12-03-2012
Nawet wielki reżyser ma na koncie jednego krytyka
Nie chcę porównywać działalności komercyjnej ze sztuką, ale muszę przypomnieć, że nawet wielki szwedzki reżyser Ingmar Bergman ciężko znosił negatywne recenzje - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
12-03-2012
Pociąg do teatru
Mike Urbaniak w "kolejowym" felietonie dla e-teatru.
08-03-2012
Żarty się skończyły
No głupio jest znów wracać do tematu, bo już przemielone, ale cóż, nawarzyło się trucizny, to trzeba ją wypić. Tak naprawdę to ja lubię towarzystwo. I Legnicę lubię. A tak wyszło, jakby nie - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru
07-03-2012
Moda jak panna młoda
Mike Urbaniak w artykule "Modny znaczy przegrany" (we "Wprost") zamaszystym ruchem swojego pióra zmiata wszystkich "przeciwników" teatru modnego do jednego wora. Kiszą się w nim wspólnie stęsknieni opowieści z wyznawcami narodowych wartości, zwolennicy medialnej równowagi z purytanami, obrońcami krzyża i dewotkami. Duszno nam w tym towarzystwie, więc wychylamy nieśmiało łebki, by pooddychać świeżym powietrzem modnego teatru - piszą członkowie Towarzystwa Kontrrewolucyjnego.
06-03-2012
Nie kanonizować. Nie zadeptać. Oglądać!
Dawno w Warszawie nie mieliśmy premiery, o której tyle by dyskutowano. Michał Kmiecik - swoim spektaklem "Kto zabił Alonę Iwanowną?" w Teatrze Dramatycznym - wywołał prawdziwą awanturę. Ludność stolicy od razu podzieliła się na dwa obozy: wielkich fanów i zaciekłych wrogów - pisze Mike Urbaniak w felietonie dla e-teatru.
05-03-2012
Co wspólnego ma Wiktor Janukowycz z polskim teatrem?
Obraz wykreowany przez kulturę, choć zapewne w mniejszym stopniu niż ten stworzony przez media, przekłada się na obraz świata jaki wszyscy mamy w głowach. Banał na scenie, na ekranie, na kartach książki oznacza także banał w naszym myśleniu - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
01-03-2012
Polacy nie są gotowi
W Polsce książki dla dzieci o śmierci poniosły fiasko. Powstało ich kilka, ale rodzice nie chcieli ich kupować. Polacy nie są gotowi. Jesteśmy za to w pełni gotowi na przemoc w kreskówkach, w których jeden szczurek tłucze wielkim młotkiem drugiego szczurka po dupsku, a wilkowi ze zdziwienia wypadają oczy - pisze Malina Prześluga.
29-02-2012
Drużyna
Nie mamy już sił tłumaczyć rzeczy elementarnych: czym jest manifest, do czego zobowiązuje jego forma i po co się go pisze. Zrobiliśmy więc sobie przerwę w zbawianiu świata i obejrzeliśmy mecz - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne.
27-02-2012
Mickiewicz i Śląsk
Pisząc felietony starałem się dotąd nie zanudzać czytelników opisami swoich własnych projektów artystycznych, uznając to za działanie nieco pretensjonalne. Mam nadzieję, że dziś czytelnicy mi wybaczą, przywołanie mojego spektaklu jest tylko punktem wyjścia do refleksji na inny temat - Paweł Wodziński dla e-teatru.
24-02-2012
Teatr konceptualny
Burzę medialną wywołało niedawno odwołanie prób "Drakuli", reżyserowanego przez Piotra Siekluckiego w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Poszło o scenariusz, zdaniem dyrekcji zbyt niesmaczny i nastawiony na wywołanie łatwego skandalu - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
23-02-2012
Ano nie szata!
Szanowne Towarzystwo! Nie ożywia nic rubryki, jak iskrzące polemiki! Proszę więc uprzejmie! Odpowiedź: - "Wina autorów Manifestu jest oczywista" - piszecie. Jaka wina? Po prostu stanęliście po tej stronie, po której stało ZOMO - pisze dla e-teatru Artur Pałyga.
22-02-2012
Nie szata czyni człowieka?
Artur Pałyga w felietonie "A nasze dziewczyny będą nosić sukienki" wyczytuje z naszego Manifestu Kontrrewolucyjnego całą skrzętnie ukrytą obronę strasznych mieszczan, ich zgrzebnych wdzianek i małych rozumków - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne w felietonie dla e-teatru.
20-02-2012
Wszyscy będziemy fajni
Dla artysty mimo wszystko lepiej, gdy za życia jest niefajny, nie wykonuje tych wszystkich fajnych czynności, które radują ludzi tym, że są fajne - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatr.
16-02-2012
A nasze dziewczyny będą nosić sukienki
Nie jest ważne jak. Ważne jest co. Nie jest ważne, czy spektakl zrobiony jest w sposób modny, czy staroświecki. Ważne jest, po co został zrobiony. Nieważne w jakim porządku chronologicznym, ważne, czy o czymś - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
15-02-2012
Paragraf 22
Maciej Nowak zaproponował nam trybunę: cotygodniowy felieton w e-teatrze. Fantastycznie! Felieton będzie miał, tak jak nasz Manifest, zbiorowego autora w czterech osobach. Jednak poza ogólnym i szczerze dzielonym przez naszą czwórkę przeświadczeniem, że ostatnio "coś jest nie tak" z polskim teatrem, a zwłaszcza z rozmową o nim, wcale nie jesteśmy jednomyślni - pisze Towarzystwo Kontrrewolucyjne w felietonie dla e-teatru.
14-02-2012
Korbaniuk
Reżyserując w Zacnym Teatrze o wielowiekowej tradycji, Korbaniuk - na co dzień umiarkowanie radykalny - z dnia na dzień obrastał nową, nieznaną sobie dotąd formą pisze - dla e-teatru Piotr Kruszczyński.
12-02-2012
Lenin na Pudelku
Ostatnio plotkarski portal "Pudelek" zaskoczył wszystkich, zajmując zdecydowane stanowisko w sprawie ACTA, w poważnym i nieco podniosłym tonie pisząc o oderwaniu opiniotwórczych elit od rzeczywistości milionów ludzi zarabiających poniżej średniej krajowej - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
09-02-2012
Teorie spiskowe
Na forach internetowych, blogach, portalach społecznościowych wykwita coś w rodzaju drugiego obiegu, podsycanego głównie przez tych, którzy czują się odrzuceni czy złośliwie wyłączeni z głównego teatralnego nurtu - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
31-01-2012
Na marginesie "Manifestu kontrrewolucyjnego"
Teatr Modrzejewskiej źle wybrał przeciwnika. Jego przeciwnikami nie są teatry modne, tylko teatry martwe - pisze Michał Zadara dla e-teatru.
30-01-2012
Samouczek wójta
Lekcja pierwsza: Nie wiesz co robić? Załóż spółkę! Zrzuć z siebie odpowiedzialność, a będziesz szczęśliwy! Gdy radni opozycji zadają trudne pytania, mieszkańcy protestują, a nauczyciele roszczą - panaceum okazuje się założenie spółki gminnej - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru
29-01-2012
Drugie przyjście Antygony
Antygona chce być ofiarą i mówi o tym. Chce być męczennicą przeciw państwu i dąży do tego konsekwentnie i uparcie. Kreon wikła się w to i przegrywa, a wraz z nim przegrywa państwo, bo kończy się to szaleństwem - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
28-01-2012
Tematy zastępcze
Przestrzeń społeczna przynosi nam w ostatnim czasie tysiące przykładów sporów, ba!, gwałtownych rebelii, a ludzie teatru zaczerniają łamy działu kultury ważnej gazety tym, z jakimi artystami bardziej im po drodze, z jakimi zaś nie i rozstrząsają dylematy, czy szlachetniejsza jest linearna opowieść, czy postmodernistyczny patchwork - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
26-01-2012
Możecie sobie protestować
Podstawowy komunikat z dziesiątek tysięcy gardeł - to sprzeciw wobec lekceważenia społecznych potrzeb i aspiracji przez władzę, sprzeciw wobec arogancji i besserwisserstwa polityków - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
25-01-2012
Teatr i obyczaje
Siedzę na widowni i trochę banalnie rozmyślam, że błogi to moment, kiedy w teatrze gaśnie światło. Za chwilę zacznie się spektakl, ale nie wiadomo jeszcze, jaki on będzie, czy uwiedzie, czy raczej wkurzy widzów. Od tych pierwszych kilku minut dużo w gruncie rzeczy zależy - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski.
23-01-2012
Drugie życie Stephanie Moles
Dobre wystawienie największą radością dramatopisarza. Prawda, że tak jest? Piszemy w pocie i łzach po to, by później te łzy ocierać ze wzruszenia, gdy jakiś arcymistrz weźmie dzieło w obroty i zrobi z niego arcydzieło. Czego można pragnąć więcej do szczęścia? - pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga
17-01-2012
Żywoty świętych wg Piotra Skargi
Jak święty Antoni przez szatana do nieprzytomności pobity od najazdu lwów, byków i innych zwierząt poprzez znak Krzyża Świętego wybawiony został - zamiast felietonu pisze Artur Pałyga.
10-01-2012
Porno i święty spokój
Ostatnio internet obiegły zdjęcia manifestacji przeciwko wystawie Katarzyny Kozyry w krakowskim Muzeum Narodowym. Nietrudno zbyć uśmiechem parę smętnych sylwetek, stojących z transparentem pod wielkim gmachem muzeum. Tym bardziej, że Katarzyna Kozyra myli im się z Dorotą Nieznalską, a ich lider nazywa się Kołtun - jakby był postacią z oświeceniowego dramatu, obdarzoną znaczącym nazwiskiem - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
09-01-2012
Piski, wypiski, zapiski
Odłożyć gazetę. Wrócić do pisania - postanawia w Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
02-01-2012
Amerykańskie wartości
Dwadzieścia lat temu, jesienią i zimą 1991 roku, byłem asystentem amerykańskiego reżysera Michaela Hacketta, który w Teatrze Dramatycznym w Warszawie wystawiał "Metamorfozy" według Owidiusza - wspomina Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
27-12-2011
Bombki z opóźnionym zapłonem
Świąteczna przemoc najbardziej objawia się na zupełnie innym, niż konfesyjne, polu. Najsilniej wdrukowany w Boże Narodzenie obraz - to ani Jezusek i osiołek, ani gwiazdeczka i bombeczka. Święta = rodzina przy stole. Ikona szczęścia, które ma bardzo proste ekonomiczne podstawy - pisze Witold Mrozek dla e-teatru.
17-12-2011
Tęsknota za takim teatrem
To była dla mnie niespodzianka jednak. Byli i tacy, którzy oświadczyli, że tęsknią właśnie za takim teatrem. Że tęsknią. Za Boną! Za Barbarą! Za Boratyńskim! Za Zygmuntem Augustem! Za splotem tragicznych wydarzeń! Za trzynastozgłoskowcem! Za średniówką! - pisze Artur Pałyga dla e-teatru.
15-12-2011
Sen o granatowym mundurze
Przyśniło mi się parę dni temu, że wszyscy aktorzy i wszystkie aktorki w Polsce występują na scenie w granatowych mundurach. Ruchy mają majestatyczne. I do tego wszyscy są kompletnie aseksualni - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski.
14-12-2011
Czy można znieść pańszczyznę?
O "W imię Jakuba S." jeszcze wiele powie się i napisze - ale już teraz warto zauważyć, że Strzępka i Demirski odbierają monopol na refleksję o politycznej przemocy Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi; wyrywając ją nie tylko z objęć prawicy, ale i z podejrzanych kolein resentymentu i estetycznej fascynacji - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
07-12-2011
Trawa nam na kulturze rośnie
Proszę Państwa, miało być zupełnie o czym innym, właściwie nawet się o czymś innym napisało, ale tak się przed chwilą wkurzyłam, że muszę to z siebie wyrzucić: Moje miasto jest prostytutką i za pieniądze oddaje wszystko - pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
06-12-2011
Stryczek i teologia sukcesu
Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby przeciętny polski proboszcz - zamiast straszyć piekłem i rozbiorami, Niemcem, Żydem, Ruskim czy masonem - zaczął straszyć deficytem budżetowym i podatkami? - pyta w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
05-12-2011
Wojna na gesty, wojna na słowa
To niezwykłe jak życie festiwalowe zdominowało cały polski teatr. Większe spory wybuchają pomiędzy festiwalami teatralnymi niż pomiędzy teatrami czy artystami, większe napięcia tworzy rywalizacja na koncepty festiwalowe niż spór na artystyczne idee - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
02-12-2011
Nasze autorytety
Michała Zadary felieton w dwóch częściach
01-12-2011
Nędznicy
Jakie jest najlepsze lekarstwo na kryzys? Zdaniem wielu samorządów - odebranie pieniędzy instytucjom kultury, szczególnie zaś teatrom - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
30-11-2011
Farsa z szubienicą w tle
Jeśli polityka to teatr, to problem przywrócenia w Polsce kary śmierci jest najbardziej zgraną farsą na jego scenie - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
28-11-2011
Półprawdy
Od pewnego czasu w tekstach literackich i publicystycznych pisanych przez konserwatywnych i prawicowych autorów pojawiają się odwołania do teorii postkolonialnej - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
26-11-2011
Jogurt męski, jogurt damski
Ostatnio w spożywczaku widziałam jogurt 7 zbóż for men (czarny, a co). Być może robią go z jakichś naszprycowanych testosteronem truskawek. I na tym czarnym jogurcie z siedmiu zbóż skupię na chwilę uwagę - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
25-11-2011
Paralityk nie chce cudu
"Billy Elliot-paralita" - powiedział o sobie drwiąco w jednym z wywiadów Rafał Urbacki, tancerz i choreograf, student krakowskiej reżyserii. Jeszcze sześć lat temu poruszał się wyłącznie na wózku - dziś tańczy na scenie, choć nie ma czucia w nogach, którymi rusza - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
24-11-2011
Raz na lewo, raz na prawo
Czekam na rock-operę o Sakiewiczu i chyba nawet chciałbym, by nie była tak nudna,głupia i stronnicza jak idee polskiej prawicy, bo wtedy nie stanie się przecież żadnym tworzywem do poważnej dyskusji. Niech więc będzie niesmaczna, wykraczająca poza polityczną poprawność - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru
22-11-2011
Sztuka źle skrojona - krótka notatka o "Aktorze" Norwida
"Aktor" Norwida jest sztuką o kryzysie ekonomicznym spowodowanym spekulacjami na giełdzie - pisze Michał Zadara w felietonie dla e-teatru.
19-11-2011
Szkic do manifestu
To nieprawda, że żyjemy w kulturze cytatów, czy sampli. Żyjemy w kulturze praw autorskich - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
16-11-2011
Codzienny faszyzm
Trochę mnie dziwi, że grono racjonalnych osób, które bardzo cenię za ich intelektualną pracę, woli urządzać manifestacje i tym samym przejmować środki i język neofaszystów, zamiast zająć się pracą intelektualną i działaniem w trochę innej strefie niż strefa lotu kostki brukowej - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
16-11-2011
Cztery tezy o "Dziadach" Adama Mickiewicza
Dziady to utwór zupełnie nieznany - mam poczucie, że nikt tego od dawna nie czytał. Albo dawno czytali, i wszystko zapomnieli - pisze Michał Zadara w felietonie dla e-teatru
14-11-2011
Echa stadionów
Gdyby świat polityki naprawdę chciał zmniejszać napięcia społeczne, to zamiast pleść o chuliganach i zaostrzeniu prawa, doprowadziłby do zwiększenia roli kultury, dziedziny dokonującej jednocześnie rewizji narracji wspólnotowych i budującej poczucie identyfikacji oraz demokratycznego uczestnictwa - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
13-11-2011
Independence day
Niemieccy anarchiści przyjechali do Polski, a polscy dramatopisarze pojechali do Berlina. Jeszcze tu jestem. Akademie der Kunste, na piętrze wystawa - Cage, Xenakis, Rybczyński. Za oknem jesień w Tiergarten i króliki. Zamiast felietonu wklejam tu prezentację, którą miałem w ramach szołkejsu - pisze Artur Pałyga dla e-teatru.
09-11-2011
Skończmy z mistrzami
Przeczytałem o znakomitym, owacyjnym wręcz przyjęciu "Poczekalni.0" Krystiana Lupy podczas pokazów w Gironie. Biorąc pod uwagę, że niewiele jest spektakli, które w ostatnim czasie zostały aż tak zglanowane i to przez komentatorów skrajnie różnych koterii czy środowisk, zastanawia, co sprawia, że ten sam spektakl odbierany jest aż tak krańcowo? - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
08-11-2011
Czador księdza Bonieckiego
Oburzona Krystyna Janda występuje z kościoła katolickiego. A przynajmniej tak zapowiada. Bo czy między prowadzeniem prywatnych teatrów, wskrzeszaniem renomy Teatru Telewizji i udzielaniem wywiadów znajdzie czas na wszystkie procedury związane z apostazją, na składanie podań, szukanie świadków i stawianie się z nimi przed swoim proboszczem? - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru
30-10-2011
Jeśli cię nie znam, to nie żyjesz
Heniu, Krzysiu, Wojtek, Piotruś, Andrzejek. Nazywałem ich sobie wtedy - świerszcze, od tych mitycznych historii o tych postaciach, jak Titonos i Sybilla, które obdarzone nieśmiertelnością, nie otrzymały wiecznej młodości, wyschły i zamieniły się w świerszcze - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
27-10-2011
Sprostowanie
"Chciałem powiedzieć: kochanie, podaj mi sól', ale się przejęzyczyłem i zamiast tego wyszło mi: zrujnowałaś mi życie, ty szmato". Puenta znanego dowcipu jest dziś dobrym punktem wyjścia. Pokazuje, że przejęzyczenia, przekręcenia i drobne zamianki znacznie wpływają na sens przekazu - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
24-10-2011
Pina
Dopiero wczoraj obejrzałem nowy film Wima Wendersa "Pina". W marnym kinie, choć w technologii 3D, na niewielkim ekranie, gdzie w polu widzenia więcej było głów siedzących przede mną widzów niż tancerzy na ekranie - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru
23-10-2011
Rozszczepienie języka
Zawsze miło jest się łechtać. - Czasy są gorsze, kiedyś to, panie, ludzie czytali, młodzież była mądrzejsza, nie będzie już takiego lata - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
18-10-2011
W szkole straszy baronessa
Nowo powołana wiceprezydent Krakowa do spraw edukacji swoje urzędowanie rozpoczęła od radosnej zapowiedzi. "Będę jak Margaret Thatcher" - stwierdziła Anna Okońska-Walkowicz, obiecując, że przy restrukturyzacji krakowskiego szkolnictwa nie wystraszy się nauczycielskich protestów - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
17-10-2011
Oburzeni na ulicach Warszawy
Choć demonstracja w Warszawie zgromadziła mniej ludzi niż centrum handlowe w sobotnie popołudnie, to pozostanie po niej także, mam nadzieję, zalążek autentycznego pokoleniowego ruchu sprzeciwu wobec niedemokratycznych praktyk w życiu społecznym i politycznym - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
16-10-2011
Słowo na niedzielę
13-10-2011
Jaka piękna tragedia, ech
Chciałabym się pośmiać razem, publicznie, w kinie, teatrze, telewizji i prasie, nie tylko w internecie, który dzięki bogu jest w tym temacie undergroundowy, ale też bardzo wulgarny - pisze malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
11-10-2011
Polska jest stadionem
"Tęczowa trybuna 2012" to nie tylko prowokacyjny głos na temat piłkarskich mistrzostw i "modernizacji".To także opowieść o klęsce ruchu społecznego - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
10-10-2011
Chcesz zmian, zrób je sam
Nie wiem, jaki będzie stosunek nowego rządu do podpisanego wiosną Paktu dla Kultury. Wiele zależy od rzeczywistej sytuacji finansowej państwa - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
08-10-2011
Wypuszczony z klatki
Do pacyfikowanych brutalnie przez policję tłumów na Wall Street dołącza Ezra Pound, młody poeta, który pracuje nad dziełem radykalnym, jak żadne tutaj teraz. Nazywa je prowokacyjnie i wyzywająco "Pieśni" - pisze w felietonie dla e-teatru Artur Pałyga.
07-10-2011
Lepsze czasy
Odkładam na później obowiązki. Wielkie rzeczy, których dokonam, dokonam później. Małe rzeczy, na które mam ochotę, zrobię, gdy znajdzie się czas - pisze Malina Prześluga.
06-10-2011
44 początki
44 początki miał ten felieton, a to jest 45. Poprzednie nie żyją. Pojawiły się w formie fasolki jednego zdania i fiuu! - z powrotem do niebytu. Matka morderczyni-felietonczyni. A cała ta rzeźnia stąd, że dziś ma być o wdzięczności: o dziękowaniu, o pamiętaniu, o widzeniu dobrych rzeczy - pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk dla e-teatru.
05-10-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Dziś chciałem przywołać tylko jedno zdarzenie, a mianowicie odbywającą się 4-go maja akcję pt.: "Podziel się wolnością - konstytucja dla Tybetu!". Czy wolnością można się podzielić? - pisze Paweł Passini dla e-teatru.
04-10-2011
Nie przyjedzie żaden czołg
9 października naprawdę blisko, skoro wyborcza tematyka zagościła nawet na łamach społeczno-lajfstajlowo-kulturalnego "Przekroju", który przecież na co dzień stara się być polskim "New Yorkerem" i deklaruje dystans wobec brudnych i banalnych spraw codziennej polityki - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
03-10-2011
W kontrze do czasu antenowego
W niedzielę wieczorem odbyła się w II programie Telewizji Polskiej debata, której tytuł brzmiał "Politycy kontra artyści", choć zważywszy na tempo prowadzenia rozmowy w studio lepszym tytułem byłby: "Uczestnicy debaty kontra czas antenowy" - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-tearu.
01-10-2011
Naiwny dialog przedwyborczy
Zamiast felietonu Artur Pałyga przedstawia dialog przedwyborczy.
30-09-2011
Rozgorączkowanie
Od blisko tygodnia moją nieodłączną towarzyszką niedoli jest rozpowszechniona niegdyś przez Elvisa Presley'a gorączka - pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
29-09-2011
Apokaliptyczny wyścig
Śledząc, co koleżeństwo pisze w felietonach, a samej nie pisząc (będąc bowiem zajętą i zajeżdżoną jak wół żeński) stwierdziłam, że wątek apokaliptyczny wdarł się na salony - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
28-09-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Czy tego sobie życzymy czy nie - dziś wieczorem na Bliskim Wschodzie i w jego rozległych okolicach rozpoczniemy nowy, 5772 rok, i z tej okazji na wstępie chciałem wszystkim złożyć jak najserdeczniejsze życzenia wszelkiego powodzenia i dużo słodyczy - pisze Paweł Passini w felietonie dla e-teatru.
27-09-2011
Jesienna tęsknota
Polskie społeczeństwo tęskni za polityczną zmianą - zarówno w sferze ekonomicznej jak i obyczajowej - diagnozuje Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru
26-09-2011
Dwa wydarzenia z ubiegłego tygodnia
Jednym z ciekawszych wydarzeń ubiegłego tygodnia była zamieszanie wokół powołania do reprezentacji Polski w piłce nożnej Maora Meliksona. Lubię te niekończące się rozważania i dyskusje na temat reprezentacji piłkarskiej, choć mniej interesuje mnie wymiar sportowy, dużo ciekawszy wydaje mi się aspekt kulturowy - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
24-09-2011
To, co nadchodzi dialog apokaliptyczny
W miejsce felietonu dialog apokaliptyczny Artura Pałygi.
23-09-2011
Mity i kity
Dzisiaj będę rozbierać starą babę. Baba jest straszna, żyje dawno dawno temu, za siedmioma górami, w domku na kurzej stopie, eksperymentuje na zwierzętach i żywi się dziećmi. Wiele do roboty nie ma, dlatego czasem pojawia się w naszych czasach, mniej lub bardziej incognito. Baba Jaga współczesna - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
21-09-2011
Konkursy
Po spotkaniu ze starym znajomym nadal nie wierzę w senniki czy tym bardziej w psychoanalizę, ale w sprawie konkursów moje zdanie zmieniło się diametralnie. Nie konkursów nam bowiem brak, ale mądrych urzędników, którzy umieliby wyszukać właściwych ludzi na właściwe miejsce - pisze Paweł Sztarbowski w felietonie dla e-teatru.
20-09-2011
Trzy minuty z bolszewikiem
Czy fakt, że premiera "Bitwy warszawskiej 1920" nie odbyła się 15 sierpnia, w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, to skandaliczne zaniedbanie i błąd producenta? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
19-09-2011
Najlepszy felieton na świecie
Jako baczny obserwator życia kulturalnego, na potrzeby felietonów pisanych na stronie e-teatr, zauważyłem ciekawą tendencję, która pojawiła się wśród instytucji i osób przygotowujących rozmaite projekty artystyczne - pisze Paweł Wodziński.
17-09-2011
Posprzątam w bieliźnie. Zapiski z podróży do Niemiec
Mówię, że Kazik Staszewski śpiewał: "Berlin Zachodni, Berlin Zachodni, tu stoi Polak, co drugi chodnik". Katherina mówi, że w zasadzie dalej tak jest - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
16-09-2011
Dlaczego lepiej być martwym niż żywym
Nie, nie popadłam w powakacyjną depresję i nie ulegam odcieniom szarości zbliżającej się jesieni, po prostu stwierdzam, że lepiej być martwym niż żywym. Tak o nas, autorach, myślą setki osób, może więc warto przyznać im rację - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
15-09-2011
Teatrum Privatus jako remedium
Lato minęło. Lecz uczucie ogniem płonie, chciałoby się zaśpiewać na melodię szlagieru Rudiego Schuberta. Ale nie o uczucia tu chodzi, a o pieniądze. Od jakiegoś bowiem czasu, wakacyjna przerwa staje się pretekstem do podkreślania wyższości teatrów prywatnych nad państwowymi - pisze w pierwszym felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski.
14-09-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
I znów się czytamy. Mój net-teatrzyk zakończył już sezon zagranicznych wojaży i powrócił na Bliski Wschód, gdzie jego miejsce - pisze w powakacyjnym felietonie dla e-teatru Paweł Passini.
13-09-2011
Podziękowania dla redaktora Wildsteina
Moje mieszkanie zawalone jest dziesiątkami numerów "Uważam Rze". Jestem nałogowym czytelnikiem tego tygodnika - i, chcąc nie chcąc, zarazem współtwórcą jego sprzedażowego sukcesu - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
12-09-2011
Projekt "Gelsomina"
Do napisania tego tekstu skłonił mnie wywiad jakiego udzielił Piotrowi Sarzyńskiemu Michał Merczyński - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
11-09-2011
Kompromitacje na start
W piątek rano o 4:12 spotkałem w pociągu Łukasza Drewniaka. On wracał z jakiejś premiery, ja jechałem na moją premierę, i rozmawialiśmy o życiu teatralnym w Polsce - pisze Michał Zadara w felietonie dla e-teatru.
09-09-2011
Zapiski z podróży do Niemiec
Nie ma granicy. Nagle stają się Niemcy. Nagle zmieniają się kolory tablic informacyjnych, co zauważamy dopiero po jakimś czasie - pisze w felietonie dla e-teatru Artur Pałyga.
05-09-2011
Rząd dla młodych, młodzi dla rządu
Rozumiem uwarunkowania polityczne, ale opublikowany miesiąc przed wyborami raport o młodych Polakach, brzmi w takim kontekście dosyć cynicznie. Zwłaszcza jeśli w tym samym tygodniu zostaje zaprezentowany na konwencji partyjnej młodzieżówki, jako element kampanii wyborcze - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
04-09-2011
Bohater naszych czasów
31-08-2011
Jak zostałem roszczeniowcem
W poniedziałkowy poranek na portalu "Gazety Wyborczej" przeczytałem krzyczący nagłówek: "Nauczyciele rujnują budżety gmin". Trochę się zdziwiłem - poprzedniego wieczora widziałem się z jedną nauczycielkę i nie wyglądała na złodziejkę, defraudantkę ani sabotażystkę. Ale nigdy nic nie wiadomo - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
29-08-2011
Wielki teatr na papierze
Na początku każdego sezonu teatralnego pojawiają się w prasie zapowiedzi nowych premier. Coraz częściej towarzyszy im ton egzaltacji, niespotykany ani w zapowiedziach wystaw, koncertów, ani nawet premier filmowych - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
23-08-2011
Człowiek na torze
W cieniu strajku generalnego pracowników Przewozów Regionalnych przeszedł w ubiegłą środę drugi ogólnopolski protest kolejarzy. W samo południe zawyły syreny lokomotyw - pisze Witold Mrozek.
17-08-2011
Ostatnia Czarownica
Jako fan rekonstrukcji chcę wyrazić poparcie dla inicjatyw typu "spalenie czarownicy". Pomysł, żeby inscenizować ciemne karty własnej historii wydaje mi się w obszarze rekonstrukcji rewolucyjny - pisze w felietonie dla e-teatru Michał Walczak.
16-08-2011
Kapitan Katastrofa
Po co szef rządu zjawia się w miejscu trąby powietrznej, powodzi czy innej katastrofy? W jakim celu premier - lub wicepremier - gna na kolejne zgliszcza, ruiny, zalane pola? - pyta w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
13-08-2011
Wakacje w Somalii
Lubisz przygodę? Ciepłe morze? Bajeczne i bezpieczne plaże? Ekskluzywne hotele w niewygórowanej cenie? Znudził ci się Egipt, Chorwacja, słoneczna Italia? Chcesz poznać świat? Polecamy wakacje w Somalii - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
09-08-2011
Lepper z ekranu
Mało jest dzisiaj kręconych polskich filmów, których akcja rozgrywałaby się w latach 90. Brak w tej epoce kampu i romantycznej martyrologii lat 80. czy oswojonego bareizmu gierkowskiej "przerwanej dekady" - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
06-08-2011
Tata Anakina
Luke Skywalker miał ojca. Wrednego, ale miał. Bohater nowych "Gwiezdnych wojen", Anakin jest dzieckiem bez ojca. Nie wiadomo, gdzie jest ten, który spłodził Anakina, co robi. Matka Anakina reaguje z rozdrażnieniem: "Nie ma żadnego ojca!". Odnaleźli go dziennikarze. Żyje w willi nad pewnym morzem z inną kobietą. Nagabywany napisał list - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
03-08-2011
Pan z Wąsem
To było trzy lata temu, upalny sierpień. Mokotów. Pan z Wąsem stał pod drzewem w parku Morskie Oko. Samotny. Oddzielny. Inny. Od tamtej pory nie mogę go zapomnieć. Od tamtej pory powstanie warszawskie kojarzy mi się z Panem z Wąsem - pisze w felietonie dla e-teatru Michał Walczak.
29-07-2011
I'll be back
- pisze Malina Prześluga żegnając się z czytelnikami e-teatru na przerwę wakacyjną.
26-07-2011
Kościół jak z Barei
Z wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty felieton dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
25-07-2011
Uprawianie historii bez wciskania kitu
Trzeci felieton Michała Zadary w cyklu "Sklejanie Awantury Warszawskiej".
23-07-2011
Mistrzowie mikroświata
Jeden z naszych żużlowców ze sztuki "Szwoleżerowie" podczas relaksu na polanie mówi, że to mikroświatek, ten żużel, szuflada jakaś, nisza, w której siedzimy wraz z grupką kibiców. Mistrzowie nasi, gwiazdy nasze to mikroświatka mistrzowie nieznacząco różniący się w odbiorze społecznym od mistrzów posuwania krążka froterką po wyślizganej podłodze. Doznałem podobnego uczucia, jadąc pociągiem do Bydgoszczy na próby "Szwoleżerów" - felieton Artura Pałygi dla e-teatru.
19-07-2011
Gdańsk - miasto poetów
Platon chciał wyrzucić poetów z państwa. Gdańscy liberałowie znaleźli na nich lepszy sposób. Z jednego poety robimy rzecznika prasowego magistratu, z drugiej poetki - magistracką decydentkę, z trzeciego poety wreszcie - naczelnika od kultury w urzędzie marszałkowskim - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
17-07-2011
Sklejanie Awantury Warszawskiej 2
Głównym odkryciem pierwszego tygodnia prób (w sumie mamy trzy) jest to, że dokumenty historyczne to jednak nie jest dobrze napisany dramat - pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara.
13-07-2011
Areopag Nowej Ewangelizacji
W zeszłym tygodniu minął rok od ostatnich warsztatów Sztuka Dialogu nad Wigrami - pisze Michał Walczak w felietonie dla e-teatru.
12-07-2011
Patron musi być święty
Dawno, dawno temu istniał w Polsce taki blok polityczny, jak Konwent Świętej Katarzyny - przypomina Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
11-07-2011
Sklejanie Awantury Warszawskiej 1
Możliwość symultaniczności w teatralnej reprezentacji historii - analizuje w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
05-07-2011
Usługi religijne
Rynek usług religijnych ciągle się nie nasycił. Kościelny boom inwestycyjny jest zatem czymś oczywistym - "usługi religijne" opodatkowane przecież nie są - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
04-07-2011
Czy polska kultura objęła europejską prezydencję?
W towarzyszących prezydencji projektach kulturalnych, chciałbym zobaczyć poza wizją nas samych, także wizję Europy i współczesnego świata - pisze Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
02-07-2011
Lektury na wakacje
Zamiast wakacyjnego felietonu Artur Pałyga proponuje szkic adaptacji Faulknera.
01-07-2011
Piekło bez korzyści
Życie w moich czasach jest cudownie nudne i wygodne. Myślę pozytywnie. Natychmiast przeganiam z głowy każdą czarną plamę Codziennie rano uśmiecham się do lustra. Wizualizuję sobie przyszłość. Programuję się na szczęście - pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
29-06-2011
Non-fiction
Igranie z napięciem między fiction a non-fiction to dzisiaj podstawowy napęd literacki. W teatrze też mamy napięcie między teatralnymi fikcjami a ich dekonstrukcją - pisze w felietonie dla e-teatru Michał Walczak.
28-06-2011
Golf na cmentarzysku
Świat z filmów Kutza przeminął. Śląsk pól golfowych i Śląsk z rozpadającej się bocznicy są bardzo blisko siebie, a jednak rzadko mówi się o nich jednocześnie. To dwie różne opowieści. Czy jest miejsce na jakąś trzecią opowieść o Śląsku? - pyta Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
25-06-2011
Felieton za pięć złotych
Nie chciałem, żeby z konieczności skrótowa i wybiórcza relacja ze spotkania dramatopisarzy w Bielsku-Białej zabrzmiała jak narzekanie, jak wyrzut. Jeśli tak się stało, to mój błąd. Ale też nie cofam niczego i podtrzymuję to, co tam jest napisane - Artur Pałyga odpowiada Pawłowi Wodzińskiemu.
21-06-2011
Gluty Pierdziołki
Pisanie felietonów zaproponował mi Maciej Nowak. A to zobowiązuje. Do zaangażowania. W rzeczywistość. Dla e-teatru, po raz pierwszy pisze Michał Walczak.
21-06-2011
Widz nie jest głupi
Jak słusznie zauważył Michał Zadara - musimy nauczyć się brać widzów na poważnie - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
20-06-2011
Oczy jak stare pięciozłotówki
Czytając relację Artura Pałygi ze spotkania dramatopisarzy w Bielsku-Białej ucieszyłem się, że dramatopisarze zabierają wreszcie głos na temat swojego zawodu - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
20-06-2011
Walczmy!
Jak słusznie zauważył Brecht: rozrywka jest najpoważniejszą rzeczą w teatrze - pisze w dzisiejszym felietonie Michał Zadara.
18-06-2011
Dla mnie możecie zdechnąć!
Notatki z sesji dramatopisarzy w Bielsku-Białej zapisywane przypadkiem na białych stronach egzemplarza "Tragedii" Eurypidesa, tom I - dla e-teatru pisze Artur Pałyga
16-06-2011
Dialog międzypokoleniowy
Ponieważ czuję, że nie nadążam, choć bardzo się spieszę, postanowiłam dać upust artystyczny temu niewygodnemu uczuciu - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
14-06-2011
Pozytywistka z ratusza
W niektórych kręgach przyjęło się uważać, że tak zwani młodzi* twórcy teatralni to barbarzyńcy. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach są oni zdecydowanie zbyt grzeczni - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
11-06-2011
Słowa a spektakl
Gdybym ja umiał wyrazić wszystkie swoje myśli i emocje dotyczące "Wielkiego Gatsby'ego" w tekstach, to nie zajmowałbym się reżyserią, tylko krytyką literacką - pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara.
02-06-2011
Zagubiony felieton
Ostatnio piszę felietony, które są o czymś i w miarę trzymają się kupy (fuj, sensu). A gdzie się podziały moje baronowe de Negretti? - martwi się Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
31-05-2011
Jak mus to mus
Antoni Pawlak, niegdyś opozycjonista, poeta i redaktor "Gazety Wyborczej", a dziś rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, poczuł mus sprostowania błędnych rzekomo informacji, które pojawiły się w moim niedawnym felietonie - pisze dla e-teatru Witold Mrozek.
26-05-2011
"Chińska sztuka polska"
Monolog polskiego producenta obuwia skierowany do felietonistki wortalu e-teatr Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk
24-05-2011
Papież i muchy
Przystanek Filharmonia - tu Karol Wojtyła debiutował na scenie. Przystanek Plac Inwalidów - w pobliskim zakładzie fotograficznym Karol Wojtyła robił sobie zdjęcia - o kulcie papieża Jana Pawła II, w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
21-05-2011
Zlikwidować teatr
Teatr nie jest ludziom już potrzebny i jest kosztowny w utrzymaniu. A zlikwidowany też da sobie radę - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
20-05-2011
18. felieton, w którym prawie nic nie występuje
Co wobec tego występuje w tej historii? W tej historii występuje spokój i różowe wino w samym środku maja. I kosmici, którzy, choć powinni się wściekać, wkurzać i złorzeczyć, to się opalają w parku o osiemnastej - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
17-05-2011
Gaz na ulicach
Gdy w mieście, o którego solidarnościowej tożsamości slogany powtarza się dziś do znudzenia, ktoś faktycznie upomina się o społeczną solidarność - to znowu "ścielą się gazy, na robotników sypią się razy" - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
16-05-2011
Poniżej standardu
Niezgoda na funkcjonowanie poniżej określonego standardu jest pewnie najczęstszym powodem wszelkich buntów i rebelii - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
09-05-2011
Czy reżyser może zostać dyrektorem Biura Kultury?
Po przeczytaniu informacji prasowej o kolejnej już nominacji dyrektorskiej w warszawskich teatrach, chciałbym złożyć gratulacje szefowi stołecznego Biura Kultury Markowi Kraszewskiemu - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
07-05-2011
Dlaczego nie?
Każdy mówił coś o swoim mieście, starając się znaleźć w nim teraz dla nas coś wyjątkowego - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru. Londyn, Paryż, Berlin, Quebec, Montevideo, Madryt, Barcelona.
04-05-2011
Wałbrzyskie niespodzianki
W pierwszych dniach maja na Wałbrzych spadł śnieg - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek
02-05-2011
Podtrzymać iluzję
W sobotę odbyłem długi spacer ulicami jednego z miast, pokazując je moim bliskim przyjaciołom, którzy go nie znali - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
30-04-2011
Tematy uniwersalne
Napisać dramat undergroundowy. Temat uniwersalny. Człowiek w centrum. Jedność miejsca, czas ograniczony - w felietonie dla e-teatru szkice Artura Pałygi.
29-04-2011
Można? Można!
Państwo mili, dziś króciutko. Bo zaraz wyjeżdżam i nie chcę, by uciekł mi pociąg, a następny będzie jutro - pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
28-04-2011
Zabił Boga, ten Juri Sternburg
Właśnie skończyłam czytać sztukę "Teraz ten palant jest gdzie indziej" - pisze Małgorzta Sikorska-Miszczuk w felietonie dla e-teatru.
27-04-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu - (A.A.1)
Paweł Passini dla e-teatru.
26-04-2011
Michnik i polityczne zombie
Polski teatr przepracowuje doświadczenie z Krakowskiego Przedmieścia - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
23-04-2011
Słowo na niedzielę
Wszystkim Państwu, którzy potraktowali serio polemikę moją z Gosią Sikorską-Miszczuk, mówię wielkanocne: "A kuku!" oraz dedykuję tę oto przypowieść o teatrze!
21-04-2011
Więcej seksu!
Tak, kolego Pałygo, więcej seksu. Wiem, że ty tego też chcesz, że twoje "więcej pokory, koleżanko", użyte było a rebours. Ale co proponujesz, oprócz ironii? - pyta w felietonie dla e-teatru Małgorzta Sikorska-Miszczuk.
20-04-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Hag Sameach! Radosnych Świąt! - życzy nam w felietonie dla e-teatru Paweł Passini.
19-04-2011
Zdążyć przed Grabarczykiem
Podstawowym narzędziem pracy krytyka teatralnego jest pociąg dalekobieżny - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
18-04-2011
Eksplozje na styku klas
O tym, że Wielki Gatsby nie jest romansem lecz powieścią o klasach społecznych, już pisałem nieraz - Michała Zadara kontynuuje cykl Adaptując Gatsby'ego
16-04-2011
Więcej pokory!
W dzisiejszym felietonie Artur Pałyga polemizuje z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk
14-04-2011
Zbigniewa Majchrowskiego dekada dramatopisarek
W ostatnim numerze "Teatru" Zbigniew Majchrowski wypowiada się na temat dramaturgii ostatniej dekady. Odpowiada mu w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
12-04-2011
Krótka bajka o proteście
Dawno, dawno temu było sobie średniej wielkości miasto w województwie śląskim. W mieście tym - w tajemniczy sposób - znikały tory tramwajowe, ba - całe linie, z wagonami i pasażerami - Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
11-04-2011
Święto Mocy
Piszę ten tekst rano 10 kwietnia. Nie mam telewizora, więc nie oglądam transmisji z obchodów ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej - Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
10-04-2011
Mezalians jako źródło cierpienia
A więc gdzie się dzieje dzisiejszy Wielki Gatsby? W Polsce, w Ameryce, współcześnie, w latach dwudziestych, czy poza czasem? - pyta w kolejnym felietonie z cyklu Adaptując Gatsby'ego Michał Zadra.
08-04-2011
O ścianach
Podobno człowiek odseparowany od rzeczywistości i zamknięty w czterech ścianach, w specjalnym pomieszczeniu bez bodźców wzrokowych i słuchowych po jakimś czasie sam je sobie wytwarza - pisze Malina Prześluga w felietonie dla e-teatru.
07-04-2011
Śmierć Bułhakowa
Niedawno, niedawno temu był sobie nów. Zaraz po drugim "Mesjaszu" na WST - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
06-04-2011
Co należy się Ślązakom?
Czy Jarosław Kaczyński stanie się największym sojusznikiem Ślązaków w walce o pełne uznanie naszej odrębności kulturowej? - pisze dla e-teatru Witold Mrozek.
06-04-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Roztaczanie apokaliptycznych wizji wywołanych zetknięciem z systemem edukacji nie jest niczym oryginalnym - dla e-teatru pisze Paweł Passini.
04-04-2011
Egalitaryzm
Po przeczytaniu 2-stronnicowej odpowiedzi Michała Merczyńskiego na mój ubiegłotygodniowy felieton pomyślałem, że powinienem chyba pisać bardziej precyzyjnie - pisze dla e-teatru Paweł Wodziński.
02-04-2011
Wyznania
Nie mam nic do powiedzenia od siebie. Nie mam mądrości, którą bym chciał przekazać światu - pisze Artur Pałyga w felietonie dla e-teatru.
01-04-2011
Mój mistrz Todiraş
Miałam napisać felieton na czasie, o Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, ale w ostatnich dniach zdarzyły się rzeczy, przez które zmieniłam zdanie - pisze Malina Prześluga dla e-teatru.
31-03-2011
Chórek dziecięcy
Przyszła do mnie Polska, a ja już po minie poznałam, co się święci - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
30-03-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Dzisiaj krótko. I prywata. Lojalnie uprzedzam. Dostałem wspaniały prezent i chciałem podziękować - pisze Paweł Passini w felietonie dla e-teatru.
28-03-2011
Perspektywa Kubistyczna a symultaniczność
Na końcu "Wielkiego Gatsby'ego" umierają trzy osoby. Fitzgerald nie opisuje tych trzech śmierci w linearny sposób - pisze Michał Zadara w jedenastej części felietonu "Adaptując Gatsby'ego"
28-03-2011
Art for Social Change
Czy ktoś wie, kto sprawował prezydencję unijną w pierwszej połowie roku 2010? - pyta Paweł Wodziński w felietonie dla e-teatru.
26-03-2011
Jak ciąża
O mękach i radości tworzenie w dzisiejszym felietonie dla e-teatru pisze Artur Pałyga
25-03-2011
Miłosny list zboczeńca
- pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
23-03-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Podczas odbywającego się właśnie 32-go Przeglądu Piosenki Aktorskiej, ale z całą pewnością również podczas poprzednich edycji powracało pytanie: co to jest za zwierzę, ta "piosenka aktorska"? - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Passini.
22-03-2011
Życie nasze nic nie warte
Michał Zadara - zmęczony widać pojawiającymi się tu i ówdzie głosami o kiepskiej kondycji finansowej ludzi kultury - wskrzesza w swoim ostatnim felietonie na łamach "Krytyki Politycznej" młodopolski mit artysty-nędzarza, męczennika sztuki - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
21-03-2011
Bezsilność i liberalizm
Zarówno wywiad jaki Roman Pawłowski przeprowadził z Izabelą Cywińską, jak i komentarz do tego wywiadu wprawił mnie w zakłopotanie - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
19-03-2011
Notatki z prób
Dzisiaj, zamiast felietonu, Artur Pałyga przysyła do e-teatru notatki z prób "Bitwy o Nangar Khel"
18-03-2011
Essere o non essere? Pollo...
Po obejrzeniu "Gli Italiani" Łukasza Barczyka i Krzysztofa Warlikowskiego myślę sobie tylko zdania zaczynające się od "kurczę" (po włosku "pollo") - pisze Malina Przesluga w felietonie dla e-teatru.
17-03-2011
Jaguar w Moskwie
Wciąż trzęsę się jeszcze po turbulencjach w samolocie Aerofłota, gdzie stewardessa kak princessa, nadjożnaja kak grażdanskij fłot - w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk
15-03-2011
Ryzykowny Mrożek
Sławomir Mrożek to pisarz przysłowiowy, tak samo jak reżyser Bareja zajeżdżony inteligenckimi, półinteligenckimi i ćwierćinteligenckimi wywołaniami - pisze Witold Mrozek w felietonie dla e-teatru.
13-03-2011
Adaptując Gatsby'ego 10
Bajka o rycerzu i księżniczce się kończy bo to nie jest żadna bajka - pisze Michał Zadara w felietonie dla e-teatru.
12-03-2011
Dzienniki - tom drugi
Kolejne fragmenty Dziennika - w felietonie dla e-teatru publikuje Artur Pałyga
09-03-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Miniony weekend wraz z kilkorgiem stale współpracujących ze mną artystów poświęciliśmy na spotkanie z grupą aktorów, wyrażających chęć udziału w naszym najnowszym projekcie realizowanym w Teatrze Studio, a poświęconym Antoninowi Artaud pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Passini.
09-03-2011
Zdrawstwujtie, dorogije druzja i dorogije wragi!
Ten list piszę z Moskwy, jako żywa część programu "Teatr Polski", w ramach festiwalu "Złota Maska". Jestem przepełniona wrażeniami, których nie sposób sensownie poukładać w całość - Małgorzata Sikorska-Miszczuk w felietonie dla e-teatru.
08-03-2011
Stare, nowe i stare "nowe"
Trudno uwierzyć, że product placement - "lokowanie produktu" w programach telewizyjnych - dopiero co w Polsce zalegalizowano - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
04-03-2011
Dolores Miednica
Dzisiejszego felietonu, z powodu niedyspozycji, nie napiszę ja, tylko moje, wykreowane na tę potrzebę, przerysowane alter-ego o przydomku, dajmy na to, Dolores Miednica - w felietonie dla e-teatru pisze Malina Prześluga.
03-03-2011
Poszukiwany/poszukiwana
Wzywa się obywatela/obywatelkę do dobrowolnego ujawnienia się dla dobra (lub niedobra) polskiej kultury - w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk
02-03-2011
Korespondecja z Bliskiego Wschodu
Po serii moich ostatnich korespondencji kilkoro życzliwych znajomych spoza branży zapytało mnie, czy naprawdę jest aż tak źle i czy nie mógłbym trochę optymistyczniej. Odpowiadam szczerze i odpowiedzialnie: nie mógłbym - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Passini.
01-03-2011
Robotnicy - na ekran!
"Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" jest filmem zaskakująco dobrym - w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
28-02-2011
Zły model kultury, to taki, który wczoraj był dobry
pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
27-02-2011
Adaptując Gatsby'ego 8
Trzy sceny samochodowe - opisuje w felietonie dla e-teatru Michał Zadara.
26-02-2011
Z dziennika uczestnika
I tom Dziennika w felietonach dla e-teatru prezentuje Artur Pałyga.
25-02-2011
Zróbmy coś, szybko!
Jak Nowosielski umarł, to zaraz mu obrazy rozkradli, dwóch dni nie wytrzymali, tak się kulturą interesują! - w felietonie dla e-teatru pisze Malina Prześluga.
24-02-2011
Na jagody!
Baronowa de Negretti znalazła się w teatrze. W programie przestawienia powtarzały się słowa "Polska" i "polska", "współczesna" "dramaturgia" oraz "młoda" "autorka" - w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
23-02-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
22-02-2011
Warto być przyzwoitym
O biznesie moralizatorskim w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
21-02-2011
Adaptując Gatsby'ego 7
Trzeba bronić białą rasę - w felietonie dla e-teatru pisze Michał Zadara.
21-02-2011
Ludzie listy piszą
O upadku korporacyjnych zasad zespołowości w teatrze w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
19-02-2011
O przyczynach przesuwania premier
Felieton z życia codziennego pisze dla e-teatru Artur Pałyga.
18-02-2011
Mnie brzydota fascynuje
Z robactwa, z brzydactwa, z ułomności i koślawości da się wycisnąć prawie wszystko, otwierając przy okazji wiele furtek w dziecięcych łepetynkach - w felietonie dla e-teatru pisze Malina Prześluga.
17-02-2011
Teatr Jednego Widza
Płacz, córko jeruzalemska, że nie jesteś tym, czym chciałabyś być: publicystką przenikliwą, która wwierca się w fundamenty teatru polskiego - w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
16-02-2011
Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Akceptujemy skandaliczne warunki pracy i barbarzyństwo funkcjonariuszy instytucji, bo wciąż nas mami właśnie cholerna nadzieja, że dobry, ważny spektakl może kiedyś ostatecznie okazać się jednym z elementów zmiany na lepsze, więc zaciskamy zęby, mruczymy pod nosem mantrę, że "ostatecznie wszystkie sprawy" i w imię tego, żeby zwyczajnie przeżyć dajemy się traktować jak śmieci - pisze Paweł Passini w felietonie dla e-teatru.
15-02-2011
Koktajl proboszcza
Proboszcz na zagrodzie równy wojewodzie - w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
14-02-2011
Konkurs na scenariusz
Ogłaszam nieformalny konkurs na scenariusz kampanii społecznej, uświadamiającej publiczności profity z uczestnictwa w kulturze - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
13-02-2011
Adaptując Gatsby'ego 6
Z przykrością pragnę poinformować czytelników i redakcje, że w tym tygodniu nie adaptowałęm Gatsby'ego. Z tego powodu nie będzie dzisiaj pełnego tekstu felietonu, jest tylko notka o tym, co się wydarzyło względem Gatsby'ego w tym tygodniu.
12-02-2011
Theatri - to czego, nie ma
10-02-2011
Umiłowani!
Żegnaj Rycerko Rzeczpospolitej, żegnaj poetko, twoja śmierć poruszyła wiele serc - w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
09-02-2011
Korespondencja z "Bliskiego Wschodu"
08-02-2011
Polskie Oscary - tylko dla arcydzieł
Jakby ktoś nie wiedział, mamy polskie Oscary. Nie te zachodnie złote cielce, przeznaczone dla "duchowo otyłych", jak mawia największy intelektualista polskiego ekranu, Amerykanów. Nasze, nad poziomy wylatujące, skrzydlate - słowem: Orły - pisze w felietonie dla e-teatru Witold Mrozek.
07-02-2011
Wokół własnej osi
W sobotnio-niedzielnej Gazecie Wyborczej Artur Domosławski w tekście "Rewolta zranionej pamięci" zrecenzował niedawno wydaną książkę Jeana Zieglera "Nienawiść do Zachodu" - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Wodziński.
06-02-2011
Adaptując Gatsby'ego 5
O pasożytach w prozie Fitzgeralda i w rzeczywistości- kolejnymi wątkami swojej adaptacji "Wielkiego Gatsby'ego" dzieli się w felietonie dla e-teatru Michał Zadara.
05-02-2011
Gówno
Teatrzyk mój widzę malutki- w felietonie dla e-teatru pisze Artur Pałyga
04-02-2011
Czarna dziura
Jak to jest, że teatr w Polsce całkiem nieźle wychowuje sobie dorosłych i dzieci w wieku od najnajmłodszego do wczesnoszkolnego, a nastolatki zostawia bez opieki? - w felietonie dla e-teatru pyta Malina Prześluga.
03-02-2011
Z papieru wycięci
Kto kupuje czerwoną książkę z kobietą zdejmującą majtki na okładce? - pyta w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
02-02-2011
Centrum i peryferie
Niezrozumienie zależności pomiędzy kulturą a polityką jest jednym z większych grzechów polskiej klasy politycznej - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
02-02-2011
Korespondencja z "Bliskiego Wschodu"
W szkołach teatralnych mistrzowie odchodzą, a na ich miejsce przychodzą administratorzy - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Passini.
02-02-2011
Teatr 2030
"Benek. The Musical" był to największy sukces młodego polskiego reżysera, kryjącego się pod wdzięcznym pseudonimem Robert Clay - w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
01-02-2011
Troski kurki złotopiórki
Nie spodziewaliśmy się w naszym Teatrze Dramatycznym, w Wałbrzychu, że już dnia następnego, licząc od dnia ogłoszenia, zgłosi się człowiek miły i zechce wypożyczyć kurkę złotopiórkę - dla przypomnienia: upierzoną, w dresowej bluzie, z irokezem, na kolorowo umajoną, gadatliwą, pracowitą i nadruchliwą, i grzebiącą nóżką, z dziobkiem jak turboodrzutowy odkurzacz- pisze w felietonie dla e-teatru Sebastian Majewski.
31-01-2011
Teatrzyk mój widzę malutki
Nasze miejsce (Janek i Maciek, pijąc kawę, oglądają na laptopie retransmisję obchodów 66 rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.)
30-01-2011
Dziady - pierwsze odwierty
Wokół "Dziadów krąży w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
28-01-2011
Czuję, że o czymś zapomniałam
Niby wszystko na swoim miejscu, a ja i tak czuję, że o czymś zapomniałam - w felietonie dla e-teatru pisze Malina Prześluga.
28-01-2011
Kapłan czy błazen?
Artysta bywa autodestrukcyjny, a więc może też samobójczo niszczyć własny talent, a nawet sprowadzać go do poziomu miernego rzemieślnictwa - w felietonie dla e-teatru pisze Joanna Szczepkowska.
27-01-2011
Kabaret na Koniec Świata
O inicjatywie Michała Walczaka i Polsce, która jest samograjem kabaretowym w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
26-01-2011
"India is sweet!" - Korespondencja od Bliskich ze Wschodu
Według "Natyashastry" - najważniejszego tekstu poświęconego induskiej sztuce scenicznej - istotą i celem teatru jest przywracanie nadziei - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Passini.
25-01-2011
Co może pomóc polskiemu kinu? - w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
Przeciwko kinu białych koni
25-01-2011
Sebastian Majewski: Kurka złotopiórka
Dowiedziała się od Mikołaja, trzech króli: K + B + G 2011 i innych przedstawicieli świata wirtualnego i zamieszkała w naszym teatrze, w Wałbrzychu, 70 kilometrów od Wrocławia, w województwie dolnośląskim - kurka złotopiórka - pisze w felietonie dla e-teatru Sebastian Majewski.
24-01-2011
Paweł Wodziński: Transformacja restauracyjna teatru
Czy nie będziemy już nigdy myśleć w kategoriach teraźniejszości i przyszłości? - w felietonie dla e-teatru pyta Paweł Wodziński.
23-01-2011
Adaptując Gatsby'ego 3
Kłamstwo/inscenizacja/Bóg/Tragedia - kolejnymi wątkami swojej adaptacji "Wielkiego Gatsby'ego" dzieli się w felietonie dla e-teatru Michał Zadara.
22-01-2011
Ciepłe w ustach
O tym, jak Strzępka i Demirski odbierali Paszport "Polityki", a Pałyga skleił scenariusz z fars - w felietonie dla e-teatru pisze Artur Pałyga.
21-01-2011
Dzień babci
Internet jako taki to relikt, o którym czasem powstaje jakaś w połowie przepisana praca magisterska na wydziale historii - w felietonie dla e-teatru pisze Malina Prześluga.
20-01-2011
Kompletna fikcja
Wszyscy w fabryce czytają raport mak: do góry, dołu i wspak - w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
18-01-2011
Mrozek: Czy dżentelmeni piorą się po pyskach?
Recepcja "Naszej klasy" dobitnie potwierdza diagnozę, że podziały na naszej scenie teatralnej są równie iluzoryczne, jak te na scenie politycznej - w felietonie dla e-teatru pisze Witold Mrozek.
17-01-2011
Drążenie dyni
Od lat zamiast starać się zrozumieć rzeczywistość wokół siebie, dokonujemy zabiegów upodobnienia, postkolonialnej mimikry, tworząc tylko wydmuszkę przypominającą prawdziwy kształt - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
16-01-2011
Adaptując Gatsby'ego 2
Jak uniknąć grzechu powtarzalności w adaptacji klasyki - pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara.
15-01-2011
Artur Pałyga: Teatrzyk mój widzę malutki
W stronę Downa - pisze w felietonie dla e-teatru Artur Pałyga.
13-01-2011
Błądziłam
Prześladuje mnie myśl, czemu to nie ja przyłożyłam ręki, czy choćby palca, do wyniesienia na podwyższenie obrazu Polski w świecie, tylko obcy ludzie muszą to robić? - w kontekście filmu "Niepokonani" w felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
12-01-2011
Paweł Passini: Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Wracam do Indii. Jutro. Ale po kolei.
11-01-2011
Tęskniąc za mikołajem, trzema królami i rodziną szczurów teatralnych
I żeby widzowie jednak ten bilet do teatru kupili - w felietonie dla e-teatru pisze Sebastian Majewski.
10-01-2011
Niech sczezną artyści?
Ilość menedżerów teatru w Polsce jest obecnie chyba rekordowa w skali świata - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
09-01-2011
Michał Zadara: Adaptując Gatsby'ego
Dlaczego - zastanawialiście się nad tym nieraz - dlaczego adaptacje filmowe "Wielkiego Gatsby'ego" są tak złe? Dlaczego, oglądając te filmy, czujemy się zażenowani; i to pomimo udziału świetnych aktorów, Roberta Redforda i Mii Farrow w jednej wersji, a Miry Sorvino w drugiej? - pisze Michał Zadara, w pierwszym z cyklu niedzielnych felietonów dla e-teatru.
08-01-2011
Artur Pałyga: Teatrzyk mój widzę malutki
Jak coś ma tytuł "Kwestia smaku" to tego nie czytam
07-01-2011
Malina Prześluga: Monolog T.
Najbardziej kocham poranki. Moja druga połowa robi mi śniadanie - ostrygi, kawior, krewetki, sushi, krłasanty, konfiturę z pączków róży, avocado, colorado, marmelado i coffee - pisze dla e-teatru Malina Prześluga.
05-01-2011
Paweł Passini: Korespondencja z Bliskiego Wschodu
Na naszym Bliskim Wschodzie zawiało i nie chce zamieść. Wszechobecna biel bezlitośnie wydobywa nas z tła, i każdy jest, jaki jest, niezależnie od tego, gdzie tam sobie drepcze - czy bardziej centralnie, to jest tam gdzie mu się wydaje, że się owo centrum przed zasypaniem znajdowało, czy też bardziej peryferyjnie, z wyboru lub z przypadku, albo i zupełnie alternatywnie, na przykład w zaspie. Ale widać wszystkich - pisze dla e-teatru Paweł Passini.
04-01-2011
Sebastian Majewski: Trzej królowie w drodze... do Moskwy, do Moskwy
Im bliżej, tym dalej. Do nowonarodzonej formy i pełnej idei - w felietonie dla e-teatru pisze Sebastian Majewski.
03-01-2011
Niebezpieczna zabawa
Ustawiając się w roli pożytecznego idioty, dajemy do ręki argumenty tym wszystkim, którzy chcieliby likwidacji instytucji publicznych - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
31-12-2010
Malina Prześluga: Gryząca sprawa
O zarządzaniu kulturą w Polsce pisze w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
30-12-2010
Małgorzata Sikorska-Miszczuk: Błękitek
Kiedyś to byli artyści, a teraz to są takie łapserdaki same - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
28-12-2010
Sebastian Majewski: Nie potrzebujecie cukierków
W odpowiedzi drogiemu rodzina szczurów teatralnych na ręce seb majewskiego mikołajowi kochanemu - pisze w felietonie dla e-teatru Sebastian Majewski.
27-12-2010
Paweł Wodziński: Wiedeńska krew
Codziennie od poniedziałku do piątku, w radio TOK FM, między godziną 9 a 10 rano, można wysłuchać audycji EKG - Ekonomia, kapitał, gospodarka, prowadzonej przez Tadeusza Mosza.
24-12-2010
Malina Prześluga: Związek toksyczny
Poświątecznych powrotów do formy i treści życzy w felietonie dla e-teatru Malina Prześluga.
23-12-2010
Małgorzata Sikorska-Miszczuk: Dramat wigilijny
Więc znów śledź, sałatka, bigos, wódka, a gdzie boginie w kobiecie, bogowie w mężczyznach? - pyta w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
22-12-2010
Paweł Passini: Żydłaczenie po żydowsku
Według niektórych rabinów, czyli nauczycieli, Polska miała być dla Żydów przedsionkiem ziemi obiecanej. Jej hebrajska nazwa - Polin zawiera w sobie właśnie owe wskazanie, że "to tu". Przypominali o tym Ci, którzy nie chcieli stąd wyjeżdżać, a którym wszyscy wokół mówili, że owo "to tu", owo mistyczne "raz" jest już gdzieś indziej - dla e-teatru pisze Paweł Passini.
21-12-2010
Sebastian Majewski: drogi mikołaj kochany w odpowiedzi na list z ubiegłego tygodnia
Pisze Sebastian Majewski w felietonie dla e-teatru.
20-12-2010
Wodziński: Nie powtarzajmy starych sformułowań
Język, którym posługujemy się w środowisku teatralnym, jest w dużym stopniu nieaktualny. Nie umiejąc go zmienić, stajemy się bezradni w rozmowach i starciach o sprawy naprawdę ważne - w cotygodniowym felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
18-12-2010
Artur Pałyga: Teatrzyk mój widzę malutki
17-12-2010
Sikorska-Miszczuk: Odświeżenie kapsularne
Jak duszę poprawić oraz nastrój, jak umysł ze starego na nowy podmienić? - pyta w felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
16-12-2010
Malina Prześluga: Barbie wymięka
Chciałabym kiedyś zobaczyć dorosłych, którzy podskakują z radości, strzelają z palcowych pistoletów do postaci negatywnej i gramolą się na scenę, żeby czegoś dotknąć - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Malina Prześluga.
15-12-2010
Paweł Passini: Korespondencja z Bliskiego Wschodu
To wszędobylstwo, odkrywczość i niszowość teatru powodują, że ma w Polsce tak mocną pozycję - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Passini.
14-12-2010
Sebastian Majewski: List do świętego Mikołaja
Życzeniami do świętego Mikołaja dzieli się w swoim felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Sebastian Majewski.
13-12-2010
Nie oszukujmy się w sprawie inicjatyw obywatelskich
Porzuciłem nadzieję, że uda się stworzyć stałe, przejrzyste mechanizmy publicznego mecenatu, w oparciu o które organizacje pozarządowe i publiczne mogłyby rozwijać swoją działalność i prowadzić programy kulturalne i edukacyjne przez wiele lat - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
13-12-2010
Warszawa. Pierwszy tekst z cyklu codziennych felietonów dla e-teatru
W poniedziałek pisze Paweł Wodziński, reżyser i scenograf, dyrektor artystyczny gdyńskiego R@portu 2010. Tekst Wodzińskiego nawiązujący do społecznej inicjatywy współtworzenia polityki kulturalnej jest dziś wyjątkowo Tematem i Felietonem Dnia.
26-06-2009
Poezja narodu zniewolonego
Michał Zadara znowu pisze o klasyce polskiej w felietonie dla e-teatru
25-06-2009
Wyznania dramaturżnicy
Odpowiedzi na wszystkie nie postawione pytania dotyczące różnych aspektów życia - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
24-06-2009
Piernik oraz wiatrak
Z "Sezonem powracających reżyserów" polemizuje w felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
23-06-2009
Rocznicowe koincydencje
Trzy impresje wokół obchodów rocznicowych opisuje w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
22-06-2009
Marginalizacja
Czy teatr jest marginalizowany w życiu publicznym? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
20-06-2009
Piwne Ogrody Frascati
Czy Warszawa już na zawsze pożegnała się z letnim festiwalem? - pyta w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
19-06-2009
O potrzebie ideologii
O raporcie o stanie kultury pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
18-06-2009
Wyznania dramaturżnicy
Największa ściema - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
17-06-2009
Na wesele
Brechta nigdy dość! - pisze w felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
16-06-2009
Dyskusja w Dwójce
Czyżby prowadzącemu przy licznych obowiązkach nie wystarczało czasu na przygotowanie audycji? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
15-06-2009
Autor w teatrze
O sztuce jako przestrzeni wolności i władzy pisze w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
13-06-2009
Dwa szpitale
O dwóch najważniejszych wydarzeniach sezonu pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
12-06-2009
Rower w Ministerstwie Kultury
O mechanizmach rozładowania agresji i o stanie polskiej kultury pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
10-06-2009
Supernova
To jeden z najbardziej zaskakujących spektakli politycznych - pisze w felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
09-06-2009
Kariera sloganu
O zaangażowaniu artystów w transformację ustrojową pisze w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
08-06-2009
Co się zdarzyło Susan B.
O upokarzającej filantropii odkrywania talentów pisze w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
06-06-2009
Teatr radiowy
Cuda się zdarzają w teatrze wyobraźni - pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
05-06-2009
Tu już nie będzie żadnego tu
O przemyśle promocji teatralnej pisze w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
04-06-2009
Wyznania dramaturżnicy
Kruchość nieakceptowanego pisarza - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
03-06-2009
Pontedera
Dlaczego nie napiszę felietonu z Pontedery - zwierza się Igor Stokfiszewski specjalnie dla e-teatru
02-06-2009
Walczewski
Najbardziej poruszały mnie role Walczewskiego stworzone w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego - pisze w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
01-06-2009
Dobre-niedobre
Czy teatr i ja mamy ze sobą o czym rozmawiać - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
30-05-2009
Święto teatru?
Czy twórcy teatralni mają co świętować 4 czerwca? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
29-05-2009
Opluci (1)
O smaku sukcesu w Polsce pisze w specjalnym felietonie dla e-teatru Michał Zadara
28-05-2009
Wyznania dramaturżnicy
Moja Tuluza - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
27-05-2009
Handel i konserwatyzm
Brak poszanowania dla dorobku, wieku i płci Krystyny Meissner dyskredytuje państwowy konserwatyzm i Rafała Dutkiewicza - pisze Igor Stokfiszewski
26-05-2009
Paradoksy postpamięci
O paradoksach polityki historycznej w teatrze pisze w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
25-05-2009
Początek legendy
O Grand Prix nieogłoszonego konkursu pisze w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
23-05-2009
Papierosy
O tym jak teatr walczy z zakazem palenia w miejscach publicznych pisze w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
22-05-2009
Kuracjusze
O życiu pisze w specjalnym felietonie dla e-teatru Michał Zadara
21-05-2009
Wyznania dramaturżnicy
Fala zalewa pokład - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
20-05-2009
Restauracja i procedura
Czy możliwy jest powrót do emancypacyjnej wiary z ubiegłej dekady, czy też należy przeformułować paradygmat kultury? - pyta Igor Stokfiszewski
19-05-2009
Rechot
Apel do widzów, aby nie śmiali się zbyt głośno w czasie premier prasowych - pisze w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
18-05-2009
Ekonomiczny absurd
Rzeczą wielkich artystów jest nawoływać do subwencjonowania polskiej sztuki - pisze w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
16-05-2009
Rozrywka
Czy śmiech to w teatrze grzech? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
15-05-2009
O przestrzeni tragedii
O przestrzeniach fizycznych i psychicznych, w których się rozgrywają dramaty - pisze w cotygodniowym felietonie dla e-teatru Michał Zadara
14-05-2009
Wyznania dramaturżnicy
Łabędziokry z Gdyni - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
13-05-2009
Czy istnieje "problem widza"?
Z "problemem widza" postawionym przez Pawła Sztarbowskiego polemizuje z swoim felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
12-05-2009
Zapowiedzi
Czemu slużą przedpremierowe dywagacje? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
11-05-2009
Przyjaciele
O przyjaciołach w roli recenzentów pisze w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
09-05-2009
Problem widza
Do czego w teatrze potrzebny jest widz? - pyta w felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
08-05-2009
Sygnały przez płomienie
O ostatniej płycie Johna Coltrane'a pisze w cotygodniowym felietonie dla e-teatru Michał Zadara
07-05-2009
Wyznania dramaturżnicy
Długi weekend spędziłam na spaniu, łkaniu, jedzeniu i emeryckich spacerach - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
06-05-2009
Uwidocznić słowo
Utraciliśmy zdolność percypowania słów padających ze sceny - pisze w felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
05-05-2009
Nieczystości
Czy Bronisław Wildstein skorzystałby oglądając "Oczyszczonych"? - zastanawia się w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
04-05-2009
Legitymacja zawodowa
Czy zdjęcie na okładce to dla aktora prawdziwa legitymacja zawodowa? - pyta w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
01-05-2009
Prawda o teatrze
Prawdę o teatrze spisał w felietonie dla e-teatru Michał Zadara
30-04-2009
Wyznania dramaturżnicy
Pawłowi Sztarbowskiemu na pocieszenie - pisze w felietonie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
29-04-2009
Teatr Jasieńskiego
Na jaką ulicę zasłużył Bruno Jasieński? - zastanawia się w felietonie pisanym dla e-teatru Igor Stokfiszewski
28-04-2009
Biografistyka
Z tekstem Michała Zadary o biografiach polemizuje w felietonie pisanym dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
27-04-2009
Lesedrama
Dlaczego polski teatr nie potrzebuje dramatów? - zastanawia się w felietonie pisanym dla e-teatru Marta Cabianka
25-04-2009
Antysemityzm
Czyżby minęła w teatrze moda na polski antysemityzm? - zastanawia się w swoim felietonie pisanym dla e-teatru Paweł Sztarbowski
24-04-2009
O biografiach
Dlaczego nie mamy biografii polskich reżyserów? - pyta w cotygodniowym felietonie pisanym dla e-teatru Michał Zadara
23-04-2009
Wyznania dramaturżnicy
Dziennik z podróży do Opola pisze specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
22-04-2009
Nie abdykować!
O tym, jak Bartosz Szydłowski rzucił rękawicę teatrowi mieszczańskiemu pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
21-04-2009
Pedagog-teatroman
Mariana Bednarka, wrocławskiego polonistę i wychowawcę wspomina w felietonie pisanym dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
20-04-2009
Odpowiedzialność demiurga
Wobec kogo odpowiedzialny jest Krystian Lupa? - pyta w felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
18-04-2009
Polskie przekleństwa
Jesteśmy Europejczykami, jesteśmy normalnymi ludźmi - pisze w cotygodniowym felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
17-04-2009
Skuteczność bojkotu
O winie i odpowiedzialności i że jest między nimi różnica - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Michał Zadara
16-04-2009
Wyznania dramaturżnicy
O stypendium na Manhattanie pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
15-04-2009
Uzasadnić bojkot
Nie bojkotujcie TVP Kultura, załóżcie własną! - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
14-04-2009
Pasja
Czy najmłodsi reżyserzy marginalizują motywy chrześcijańskie? - zastanawia się w cotygodniowym felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
11-04-2009
Niebo
O nocy spędzonej wśród bezdomnych na Dworcu Centralnym pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
10-04-2009
W kilku sprawach
Komentarzami do bieżących wydarzeń dzieli się w swoim cotygodniowym felietonie pisanym dla e-teatru Michał Zadara
09-04-2009
Wyznania dramaturżnicy
Świeczka dla Markiełowa - w cotygodniowym felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk
08-04-2009
Bioetyka i teatr
Co performance Rodrigeza Garcii ma wspólnego z aborcją? - zastanawia się w felietonie pisanym dla e-teatru Igor Stokfiszewski
07-04-2009
Czas
Lupa, choć ciągle otacza się młodymi, musi mieć świadomość, że czasu nie da się oszukać - pisze w felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
06-04-2009
Kryzys czy kres?
"Nawet z cyckami można być męskim szowinistą" - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
04-04-2009
Strach
Kto tych ludzi uczy? - zastanawia się w cotygodniowym felietonie pisanym dla e-teatru Paweł Sztarbowski
03-04-2009
Skrzywdzeni i poniżeni
O forum e-teatru pisze w swoim cotygodniowym felietonie Michał Zadara
02-04-2009
Wyznania dramaturżnicy
Nie Berlin, nie Praga, tylko mantra - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
01-04-2009
Testament Müllera
Polityka teatru ulega permanentnej aktualizacji, nigdy jednak nie pozwala osiągnąć infantylnej utopii "spektaklu bez tezy" - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
31-03-2009
Powrót
Jarzyna wychodzi z impasu - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
30-03-2009
Współczesny Europejczyk
Czego wstydzi się Współczesny Europejczyk? - zastanawia się w felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
28-03-2009
Ze schowka na szczotki
Może czas już, by teatr był przede wszystkim teatrem? - pyta w felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
27-03-2009
O modzie w teatrze
Czy można sobie wyobrazić dobry teatr poza modą? - zastanawia się w cotygodniowym felietonie dla e-teatru Michał Zadara
26-03-2009
Wyznania dramaturżnicy
Migrena pod hasłem "odetnijcie mi głowę" - pisze w swoim cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
25-03-2009
Denkverbot Ensamble
Co jest warunkiem prawdziwego myślenia w teatrze? - pyta w swoim cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
24-03-2009
Ekspiacja
Archiwa UBP i SB mają znaczenie dla historii teatru w PRL - pisze w swoim cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
23-03-2009
Nowa dyskryminacja
Teatrowi o homoseksualnej wrażliwości kobiety nie są do niczego potrzebne - pisze w felietonie specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
21-03-2009
Odzyskiwanie przymierza
Co się udało Janowi Klacie? - pyta w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
20-03-2009
Epizod z medycyny teatralnej
Widzów teatru jeleniogórskiego witam z powrotem w teatralnej Polsce B - pisze Michał Zadara w cotygodniowym felietonie dla e-teatru.
19-03-2009
Wyznania dramaturżnicy
Baader-Meinhof: kompleks polski czy niemiecki? - pyta w cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
18-03-2009
Usta Brechta
Dlaczego, mówiąc teatr w cieniu Brechta, nie powiemy - teatr lewicowy? - pyta w cotygodniowym felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
17-03-2009
Kryzys
Jak twórcy zareagują na zmierzch ideologii neoliberalnej? - pyta w swoim felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
16-03-2009
Lektura obowiązkowa
Ziściło się więc poniekąd marzenie Puzyny - pisze w poniedziałkowym felietonie dla e-teatru Marta Cabianka
14-03-2009
Pieśń ujdzie cało?
Widzę, że to tylko Edek - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
13-03-2009
Krytyka krytyki
Czy reżyserowi teatralnemu wolno krytykować krytykę? - pyta w swoim felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Michał Zadara
12-03-2009
Wyznania dramaturżnicy
O Metodzie Kolady pisze w swoim cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
10-03-2009
Obowiązki
Czy Sienkiewicz był faszystą? - pyta w cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
09-03-2009
Hagiograficzna czytanka
Czy ksiądz Jerzy naprawdę nie zasłużył na lepszy film? - pyta w swoim felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
07-03-2009
Ballada o uczniach
Grzeczni uczniowie to skarb - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
06-03-2009
Krytyka pojęcia warsztatu
Czy szkoły teatralne należy zamknąć? - pyta w swoim cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Michał Zadara
05-03-2009
Wyznania dramaturżnicy
Co wydarzyło się za wielką wodą? - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
04-03-2009
Pasażerka sumień
Kto wychodzi z twarzą z okropieństw reżimów? - pyta w cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
03-03-2009
Taniec śmierci
Zastanawiam się nad powinowactwami Starowieyskiego i młodszego od niego o 9 lat Grzegorzewskiego - pisze specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
02-03-2009
Dyskretny urok analogii
W sporze urzędników z artystami, artyści mają zawsze rację - pisze w swoim cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
28-02-2009
Re-aktorka
Co to jest "normalne aktorstwo"? - pyta w cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
27-02-2009
Nie wiemy, co gramy
Czy żyjemy w czasach post-teatru? - pyta w swoim felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Michał Zadara
26-02-2009
Wyznania dramaturżnicy
Kto karmi swój cień? - pyta w cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
25-02-2009
Polityka samopoznania
"T.E.O.R.E.M.A.T." to spektakl na wskroś polityczny - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
24-02-2009
Sekciarstwo
Czy mamy do czynienia z gnostycką sektą traktującą Grotowskiego jako proroka? - pyta w felietonie specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
23-02-2009
Anegdota wam wszystko wybaczy
Kto ma prawo do anegdoty? - pyta w swoim cotygodniowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
21-02-2009
Stolica?
Czy jesteśmy skazani na stęchliznę i parafiańszczyznę? - pyta w felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
20-02-2009
O krytyce teatralnej
Czego krytyka teatralna może nauczyć się od sportowej? - pyta w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Michał Zadara
19-02-2009
Wyznania dramaturżnicy
Jak dziadek Kazik pociesza w smutku - pisze specjalnie dla e-teatru Małgorzata Sikorska-Miszczuk
18-02-2009
Kabaret dwunastolatka
Póki na świecie ostanie się choć jeden Wujaszek Wania, póty widzieć będziemy fałsz naszego raju - pisze w felietonie dla e-teatru Igor Stokfiszewski
17-02-2009
Ingerencje
Nie tylko prawica dopuszcza się aktów cenzury - pisze w swoim wtorkowym felietonie specjalnie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
16-02-2009
Wygrali swoje życie
Można nakręcić optymistyczny film o stanie wojennym? - zastanawia się w poniedziałkowym felietonie pisanym specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka
14-02-2009
Dojrzałość
Czy Grzegorz Jarzyna stał się abiturientem? - pyta w swoim pierwszym sobotnim felietonie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
13-02-2009
Do roboty!
Czy polski widz jest gorszy od Anglika? - pyta w swoim pierwszym piątkowym felietonie dla e-teatru Michał Zadara
12-02-2009
Wyznania dramaturżnicy
Jak sobie zniosłam lordozę? - w pierwszym czwartkowym felietonie dla e-teatru pisze Małgorzata Sikorska-Miszczuk
11-02-2009
Teatr i zgromadzenie (1)
Czy ten, który opuszcza teatr w proteście, oddaje największy mu hołd? - zastanawia się w swym pierwszym środowym felietonie Igor Stokfiszewski
10-02-2009
Psychoza
Dlaczego Kazimierz Kutz uważa Teatr TVP za tubę IPN-u? - pyta w pierwszym wtorkowym felietonie dla e-teatru Rafał Węgrzyniak
09-02-2009
Obelga
Co z tą ideologią w teatrze? - pyta w pierwszym poniedziałkowym felietonie specjalnie dla e-teatru Marta Cabianka