powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Premiera "Upiora w operze"

Musical wszech czasów "Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera zagości na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Premierowy pokaz "Upiora w operze" odbędzie się już 24 maja.

Widowisko prezentowane w Operze i Filharmonii Podlaskiej jest produkcją oryginalną Teatru Muzycznego ROMA. Reżyserem polskiej wersji tego wielkiego jest dyrektor TM ROMA Wojciech Kępczyński.

Dekoracje autorstwa jednego z najlepszych polskich scenografów Pawła Dobrzyckiego przyjechały z "Romy", tak jak i kostiumy, które wykonali :Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk. Kierownictwo muzyczne nad musicalem objął Maciej Pawłowski. Za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska. Chór OiFP przygotowuje Violetta Bielecka. Rolę drugiego reżysera i reżysera świateł przejął Sebastian Gonciarz, to z nim Wojciech Kępczyński stanowi sprawdzony duet. Odtwórcy głównych ról znani są także z warszawskiej realizacji: Damian Aleksander i Tomasz Steciuk jako tytułowy Upiór, Paulina Janczak, Edyta Krzemień i Kaja Mianowana jako Christine, Łukasz Talik jako Raoul. . Nowym Upiorem będzie Łukasz Dziedzic, znany jako Javert z warszawskiej wersji "Les Miserables".

"Upiór w operze" został stworzony w 1986 roku przez Andrew Lloyd Webbera, a fabuła opiera się na kanwie powieści "Upiór opery" Gastona Lerouxa. Pierwsza, londyńska premiera miała miejsce w Her Majesty`s Theatre w październiku 1986 roku. Niecałe dwa lata później spektakl po raz pierwszy zagrano na Broadwayu. W styczniu 2006 roku jego 7486 wystawienie na nowojorskiej scenie pobiło rekord musicalu "Koty" także Andrew Lloyda Webbera. Do dziś "Upiór w operze" wystawiany jest i w Londynie i w Nowym Jorku.

Musical zdobył ponad 50 wyróżnień teatralnych. W 2002 roku uzyskał najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez publiczność Oliver Audience Aword. "Upiora w operze" obejrzało do tej pory ponad 80 milionów widzów na całym świecie.

Widowisko wystawiano w ponad 100 miastach w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowje Zelandii, Korei, Meksyku, Brazylii, Australii i Rosji.

Album z premierową londyńską obsadą musicalu był pierwszą płytą musicalową w dziejach brytyjskiej fonografii, która weszła na listę przebojów od razu na pierwszym miejscu, a sprzedaż ponad 40 milionów egzemplarzy uczyniła z "The Phantom Of The Opera" najlepiej sprzedającą się płytą z oryginalną obsadą w historii musicalu.

Ekranizację filmową dzieła Andrew Lloyda Webbera zrealizował Joel Schumacher, do której to kompozytor unowocześnił aranżację orkiestry.

Produkcja oryginalnego musicalu wymagała każdorazowego udziału ok. 130 osób - obsady, muzyków oraz obsługi technicznej widowiska. Wersja objazdowa musicalu angażuje flotyllę 27 tirów. Przedstawienie wymaga 22 zmian sceny.

572 spektakle, przy prawie 100% frekwencji, co daje blisko 540 tysięcy widzów - taki wynik musical "Upiór w operze" osiągnął w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie.

Inne statystyki udostępnione przez Teatr Muzyczny Roma powstałe po podsumowaniu tej wielkiej produkcji:

500 osób pracowało przy produkcji spektaklu

100 osób pracowało przy samych dekoracjach

13 tirów przywiozło dekoracje

2 m/s to prędkość, z jaką spada żyrandol

250 kg waży żyrandol

300 kg waży słoń

8 km frędzli użyto w sumie

150 kg pasmanterii

wykorzystano 50

100 par butów uszyto w teatrze

300 kostiumów uszyto w teatrze

20 firm pracowało przy dekoracjach

1300 mkw. materiału zużyto na kostiumy

700 mkw. powierzchni ma kurtyna wagnerowska

Słoń do inscenizacji "Hannibala" w I Akcie dotarł do TM ROMA drogą powietrzną!

Po 3 latach "Upiór w operze " powraca.