Suwałki. Stańko gwiazdą otwarcia nowej siedziby SOK

Tomasz Stańko będzie gwiazdą podczas otwarcia nowej siedziby Suwalskiego Ośrodka Kultury. Suwalski samorząd wydał ok. 40 mln zł na nowoczesny obiekt, w którym obok ośrodka kultury znajduje się sala widowiskowo-teatralna na 650 miejsc, galerie, sale taneczne, plastyczne, edukacji kulturalnej - w sumie o pow. 6,5 tys. metrów kw.

«Trzydniowa impreza odbędzie się w dniach 24 - 26 maja, Stańko zagra na jej zakończenie.

Władze Suwałk zaplanowały uroczyste otwarcie obiektu na 24 maja. Wówczas będzie można zobaczyć wystawę malarstwa artysty pochodzącego z Suwałk Marka Sobczaka pt. "50/50".

Dzień później w ramach imprezy mieszkańcy Suwałk będą mogli obejrzeć spektakl Teatru Muzycznego w Gdyni pt. "Skrzypek na dachu" w reżyserii Jerzego Gruzy.

Gwiazdą imprezy będzie wybitny jazzman Tomasz Stańko, który 26 maja wystąpi na koncercie z AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.

Jak powiedziała PAP dyrektor SOK Bożena Kamińska, koncert odbędzie się w bardzo nowoczesnej sali widowiskowo-teatralnej, w której zastosowano wysokiej klasy nagłośnienie, oświetlenie i multimedia. Kamińska dodała, że na sali można zorganizować spektakle teatralne, operowe, koncerty, musicale i filmy.

W SOK znajduje się także druga sala, kameralna, na 250 miejsc z mobilną sceną oraz widownią. "Można tam zaplanować niestandardowe widowiska, każdy może stworzyć indywidualny projekt" - dodała Kamińska.

W obiekcie jest też kilkanaście innych sal do zajęć i ćwiczeń tanecznych, plastycznych, teatralnych, artystycznych i muzycznych. Sale te mają od 30 do 250 metrów kw każda.

W SOK jest także galeria sztuki nowoczesnej z przeszklonym dachem o pow. 230 metrów kw, która została zlokalizowana na dziedzińcu budynku. Są także garderoby, magazyny, pomieszczenia techniczne. Będzie także Cafe Klub czynny siedem dni w tygodniu.

Suwalski Ośrodek Kultury powstał pod koniec 2012 w wyniku połączenia dwóch suwalskich placówek kultury: Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowego Domu Kultury.

Jak powiedziała PAP Kamińska, to obecnie bardzo nowoczesny ośrodek kulturalny, którego oferta ma dotrzeć zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych mieszkańców miasta.

Budynek został sfinansowany w 50 proc. z funduszy Unii Europejskiej w ramach Wojewódzkiego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zaś w 50 proc. z budżetu miasta Suwałki.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego