Podział Teatru Jeleniogórskiego

30-01-2009
21-07-2009
W sztuce bez kompromisu
- Staram się nie zajmować tym, co było, patrzę w przyszłość i przygotowuję strukturę teatru, by mógł funkcjonować nie tylko w swojej siedzibie, ale też w całej Kotlinie Jeleniogórskiej. Chciałbym, by ten teatr stymulował intelektualnie różne środowiska - rozmowa z Bogdanem Kocą, od stycznia tego roku dyrektorem Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.
10-04-2009
Teatr bez kompromisów
- W Jeleniej Górze rozłączono teatr dramatyczny i animacji, powstał nowy podmiot, ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora, ja ten konkurs wygrałem i nałożono na mnie obowiązek zorganizowania nowego teatru. Nie wiem, dlaczego ktokolwiek miałby mieć coś przeciwko tej sytuacji - mówi nowy dyrektor Teatru im. Norwida Bogdan Koca.
30-03-2009
Jelenia Góra. Gale i protesty
W Międzynarodowy Dzień Teatru pod gmachem Teatru im. Norwida odbyła się manifestacja popierająca odchodzącego dyrektora artystycznego Wojtka Klemma. Jednocześnie trwały dolnośląskie obchody święta teatru.
30-03-2009
Jelenia Góra. Koca podpisze umowę na rok?
Dzisiaj Bogdan Koca ma podpisać umowę o pracę z władzami Jeleniej Góry. Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie. - Warunki są dużo gorsze, niż to określono w konkursie - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie z dobrze poinformowanego źródła.
27-03-2009
Teatr nie dla zysku
- Uważam, że między komercyjnym sukcesem a artystyczną formą nie ma konfliktu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spektakl rozrywkowy, choć nie jestem ekspertem w takich sprawach, był fantastyczny, dobry i mądry. Co więcej, jeżeli spojrzymy na historię teatru XX i XXI wieku, to zobaczymy, że czasami bardzo fajne komercyjne tematy urastały do rangi wielkich wydarzeń - mówi Bogdan Koca, zwycięzca konkursu na dyrektora Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, w rozmowie z Sebastianem Krysiakiem z Nowej Siły Krytycznej.
24-03-2009
Jak utopić Kocę
Kiedy prezydent Jełeniej Góry ogłosił konkurs na dyrektora Teatru im. Norwida, Koca wysmarował swoją ofertę na kilkudziesięciu stronach, gdzie szczegółowo opisał, jaki teatr chciałby robić. Czytałem uważnie to wypracowanie i wiem, że to bardzo ciekawa i konkretna, budząca optymizm wizja jeleniogórskiej sceny - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
24-03-2009
Jelenia Góra. Czekając na dyrektora
Jeleniogórska scena ciągle bez dyrektora. Nieoficjalne mówi się, że stanowisko obejmie wrocławski aktor i reżyser Bogdan Koca [na zdjęciu] - pisze ALKA w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
20-03-2009
Epizod z medycyny teatralnej
Widzów teatru jeleniogórskiego witam z powrotem w teatralnej Polsce B - pisze Michał Zadara w cotygodniowym felietonie dla e-teatru.
19-03-2009
Jelenia Góra. Zmiana dyrektora w Teatrze im. Norwida
Bogdan Koca [na zdjęciu] wygrał konkurs na dyrektora jeleniogórskiego Teatru Dramatycznego im. Norwida. Wojciech Klemm, dotychczasowy dyrektor, prawdopodobnie będzie musiał rozstać się z tą sceną.
17-03-2009
Jelenia Góra. Roszady w komisji wybierającej dyrektora teatru
Nastąpiły zmiany w składzie komisji konkursowej, powołanej do wyboru dyrektora Teatru Norwida. Wciąż nie ma tam przedstawiciela rady miejskiej mimo, że radni domagali się tego.
17-03-2009
Jelenia Góra. Bogdan Koca dyrektorem Teatru im. Norwida
Bogdan Koca, obecnie ceniony aktor wrocławskiego Teatru Polskiego, pokonał dwóch kandydatów i został dziś wybrany na stanowisko dyrektora Teatru im. Norwida.
14-03-2009
Pieśń ujdzie cało?
Widzę, że to tylko Edek - pisze w cotygodniowym felietonie specjalnie dla e-teatru Paweł Sztarbowski
10-03-2009
Jelenia Góra. Kandydaci na dyrektora Norwida napiszą wypracowanie
Wypracowanie na temat dziejów Teatru Dramatycznego im. Norwida mają napisać pretendenci do fotela dyrektora placówki. Zawiadomienie o tym dostali na prywatne e-maile.
04-03-2009
Jelenia Góra. Spory w komisji wybierającej dyrektora Teatru im. Norwida
W komisji, która wybierze dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego im. Norwida [na zdjęciu], nie ma przedstawiciela rady miejskiej. - To odbieranie nam prawa do kształtowania obrazu tej instytucji - komentuje Józef Zabrzański, zastępca przewodniczącego rady miejskiej.
03-03-2009
Jelenia Góra. Rybka, Koca czy Lewoc dyrektorem Norwida?
Podany został skład komisji, która niebawem spośród kandydatów pretendujących do fotela dyrektora artystycznego Teatru im. Norwida, wskaże najbardziej odpowiednią osobę. Znani są już kandydaci do dyrektorskiego fotela.
21-02-2009
Jak ocenzurować teatr
Sposób, w jakim dokonuje się zmiana dyrekcji teatru w Jeleniej Górze, to precedens niebezpieczny, bo może podsunąć władzom lokalnym narzędzia i pomysły, jak cenzurować sztukę i promować "swoich ludzi" - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
21-02-2009
Sceny pod ostrzałem
Zamiast myśleć kategoriami społecznymi, lokalni politycy traktują teatry jak przedsiębiorstwa, których głównym celem jest zysk. Partia, która wygrała dzięki głosom młodych Polaków, zwalcza teraz teatr będący głosem tej generacji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
05-02-2009
Wojna na jabłka i ekskrementy ale o sztukę
Dolny Śląsk wygrywa teatralne rankingi. Także jeśli chodzi o skandale. W Jeleniej Górze rozgorzała wojna między aktorami a radnymi miejskimi. O szefa artystycznego teatru Wojciecha Klemma i wizję sceny. Oręża radnym dostarcza lokalny tabloid - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborzej - Wrocław.
04-02-2009
Jelenia Góra. O konflikcie u Norwida w Radiu Wrocław
Debatę między protestującymi aktorami Teatru im. Norwida broniącymi kierownika artystycznego Wojtka Klemma oraz z Hubertem Papajem, szefem rady miejskiej i Cezariuszem Wiklikiem, przewodniczącym komisji kultury, sportu i turystyki z radzie - z udziałem Zbigniewa Szereniuka - zastępcy prezydenta miasta, nadało dziś po południu Polskie Radio Wrocław.
04-02-2009
Jelenia Góra. Lupa i twórcy kultury w sprawie konfliktu u Norwida
Wybitny reżyser Krystian Lupa zabiera głos w sporze artystów z władzą dotyczącym Teatru im. Norwida. Listy popracia dla aktorów piszą też dyrektorzy teatrów, artyści teatru i ludzie kultury. Podpisy są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej teatru www.teatr.norwida.pl
03-02-2009
Dolny Śląsk. Konflikty władzy z artystami
W teatrach dolnośląskich kłócą się z samorządowcami. Choć cztery teatry dolnośląskie coraz częściej realizują kontrowersyjne przedstawienia, głośno jest o nich z zupełnie nieartystycznych powodów. Narastają bowiem konflikty między samorządem, aktorami a dyrektorami teatrów.
03-02-2009
Jelenia Góra. Radny odpowiada na list aktorów Teatru im. Norwida
List otwarty do PP. Członków Zespołu Artystycznego Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.
02-02-2009
Jelenia Góra to cała Polska
Właśnie w takich momentach jak ten - gdy ważą się losy Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze - wszyscy ludzie kultury powinni wyjrzeć ze swojego apolitycznego kokonu i zająć wreszcie zdecydowane stanowisko, mówiąc wprost o tym, co się dzieje i dlaczego trzeba się temu sprzeciwiać - pisze Paweł Mościcki w Krytyce Politycznej.
30-01-2009
Jelenia Góra. Protest aktorów Teatru im. Norwida
Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Norwida protestują przeciwko ostatniej zmianie w statucie, dzięki której szefem artystycznym placówki nie będzie mógł zostać Wojtek Klemm.
30-01-2009
Jelenia Góra. Wojna o Klemma
Władza przegrała bitwę o Klemma. Ale to pewnie nie ostatnia odsłona w tej wojnie. A rzecz poszła o statut "nowego" teatru im. Norwida. Instytucja w nowym kształcie działa od 1 stycznia, ale dopiero teraz rada miejska mogła uchwalić przygotowany przez prezydenta statut.
29-01-2009
Jelenia Góra. List otwarty aktorów Teatru im. Norwida do władz miasta
List otwarty członków zespołu artystycznego Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze do Przewodnicząccego Rady Miejskiej Jeleniej Góry Huberta Papaja i Przewodniczącego Komisji Kultury Miasta Jelenia Góra Cezaregp Wiklika
28-01-2009
Jelenia Góra. Są statuty rozłączonego teatru
Podczas wtorkowej [27 stycznia] sesji rady miejskiej zdecydowano o przyjęciu statutów rozłączonych już teatrów: Dramatycznego C. K. Norwida oraz Zdrojowego Teatru Animacji.
27-01-2009
Jelenia Góra. Statuty teatrów na sesji rady miasta
18-12-2008
Jelenia Góra. Dyrektor Teatru im. Norwida bez konkursu?
Czy Wojtek Klemm pożegna się ze stanowiskiem szefa teatru w Jeleniej Górze, a nowym dyrektorem - z powołania marszałkowskiego - będzie Bogdan Koca [na zdjęciu], znany aktor i reżyser z Wrocławia?
23-11-2008
Czekam cierpliwie na to, co się wydarzy
- Moim zdaniem - i zdaniem wielu przychylnych nam ludzi z Polski - oferujemy dobry teatr i na utrzymaniu tego stanu rzeczy bardzo mi zależy. Szukając reżyserów, którzy mogliby pracować na naszej scenie, wybieram spośród z jednej strony - początkujących, a z drugiej - ludzi z najwyższej teatralnej półki - o planach Sceny Dramatycznej Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze mówi dyrektor artystyczny Wojciech Klemm.
18-11-2008
Jelenia Góra. Będą żądali zmiany nazwy teatru
Zdrojowy Teatr Animacji - tak po podziale Teatru Jeleniogórskiego ma się nazywać cieplicka scena.
29-10-2008
Jelenia Góra. Radni o podziale Teatru im. Norwida
- Pan, panie Cezariuszu Wiklik zrobił nam taką wrzutkę, a my przecież pracujemy zgodnie z harmonogramem i identyczny projekt mamy prawie gotowy- powiedział z wyrzutem dzisiaj na sesji rady miejskiej zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Zbigniew Szereniuk do radnego Wiklika, przewodniczącego komisji kultury, sportu, turystyki i zdrowia. Przewodniczący tuż przed sesją złożył wniosek o rozpatrzenie projektu uchwały o podziale Teatru Jeleniogórskiego, Sceny Dramatyczna i Animacji.-