Białystok. Ministerstwo będzie współfinansować operę

Ministerstwo Kultury i samorząd województwa podlaskiego będą wspólnie prowadzić i finansować od początku 2006 roku Operę i Filharmonię Podlaską - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

«Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek wieczorem [9 września] w

Białymstoku minister kultury Waldemar Dąbrowski i marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski.

Umowę podpisano podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny w filharmonii w Białymstoku.

W związku z przygotowaniami do budowy w Białymstoku gmachu opery, dotychczasowa Filharmonia Białostocka otrzymała nową, szerszą nazwę i współfinansowanie z budżetu Ministerstwa Kultury. Od 1 stycznia 2007 roku koszty funkcjonowania placówki będą w połowie pokrywać ministerstwo i samorząd województwa.

Minister Waldemar Dąbrowski powiedział dziennikarzom, że powstanie opery w Białymstoku uzupełni brak takiej instytucji we wschodniej Polsce. Według niego, to dotkliwy brak, ponieważ opera jest "wielodyscyplinarną koroną kultury". Opera w Białymstoku, która ma powstać dzięki dofinansowaniu środkami strukturalnymi UE, będzie, jego zdaniem, na nowo "kreować" miasto.

Porozumienie zakłada, że ministerstwo w 2006 roku na operę w Białymstoku przekaże 3 mln zł. Kolejne 5 mln zł ma być promesą na wkład własny do pozyskania środków z UE. W 2007 roku dotacja ministerialna ma wynieść 7 mln zł. Budowa opery ma kosztować około 50 mln zł.

Dąbrowski powiedział, że obecnie w Polsce powstaje 139 infrastrukturalnych inwestycji na potrzeby kultury i jest to efekt dobrze wydawanych pieniędzy pomocowych z UE.

Inicjator i pomysłodawca utworzenia opery w Białymstoku, dyrektor filharmonii Marcin Nałęcz-Niesiołowski powiedział, że prace budowlane mają ruszyć w maju lub czerwcu 2006 roku.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego