Teatr lalkowy na świecie

25-01-2009
10-07-2018
Lalki nauczyły mnie teatru
- Lalka pozwoliła mi odkryć, że obecność należy do intymności widza. Nigdy nie ma jej na scenie. Scena to tylko pułapka dla wzroku i uwagi - z François Lazaro, francuskim reżyserem, rozmawia Maria Schejbal w kwartalniku Teatr Lalek.
30-06-2018
Lalki na srebrnym ekranie
Dzieje lalek na srebrnym ekranie dopominają się pełnego, monograficznego opracowania, które nie tylko zaprezentowałoby obszerną - i wciąż powiększającą się - listę tytułów, poświęciłoby uwagę niedocenianym i często zapomnianym lalkowym twórcom, ale także przeanalizowałoby zmiany dotyczące samej istoty filmowego animanta - pisze Karol Suszczyński w Teatrze Lalek.
27-06-2018
Częstochowa. Parada lalek przeszła przez Miejską Galerię Sztuki
Wakacje w mieście nie muszą być nudne, a doskonałym kompanem do kreatywnych zabaw dla dzieci mogą być... dziadkowie. Dowodem na to są warsztaty "Zróbmy to razem" organizowane przez częstochowską Miejską Galerię Sztuki.
13-06-2018
Bielsko-Biała. Wystawę afrykańskich lalek zwiedzą także osoby niewidome i niedowidzące
Galeria Bielska BWA zaprasza osoby niewidome i niedowidzące na specjalne oprowadzanie po wystawie "Kono Donkili". To już w środę 13 czerwca o g. 14.
11-06-2018
"Golden Horse" w Rydze
Pomysłowość i oryginalność Dudy Paivy wiąże się nie tylko z koncepcją samej konstrukcji lalki, będącej połową "człowieka". Lalki są z jednej strony Paivowskie, z drugiej - zupełnie inne. Specyficzny jest też sposób animacji. W znakomitej scenie balu profile lalek sklejonych z animatorami, także poruszającymi się w profilu, budują jakby klimat Kantorowskiego dance macabre - o spektaklu "Złoty koń" Latvia Puppet Theatre z Rygi, który otrzymał Grand Prix XXXI MFT "Walizka" w Łomży pisał Marek Waszkiel na swoim blogu.
08-05-2018
Bielsk Podlaski. Teatr z Tajlandii i warsztaty dla dzieci
Teatr Czrevo serdecznie zaprasza na spektakl dla dzieci "Podróż w ciemności", w wykonaniu Sutarath Sinnong - artystki z Tajlandii. Spektakl opowiada o podróży przez krainę marzeń sennych w towarzystwie tajemniczego gościa- Łapacza Snów.
08-05-2018
Bielsko-Biała. Wystawa przybliżająca afrykański teatr lalek
Ekspozycję, która przybliży afrykański teatr lalek, będzie można zobaczyć w maju i czerwcu w Galerii Bielskiej BWA - poinformowała instytucja. Zaprezentowane na niej zostaną lalki pochodzące z kilkunastu krajów Czarnego Lądu.
05-05-2018
Lalkarski obłęd
Osią spektaklu jest rywalizacja aktorów, przedstawiających skonwencjonalizowany świat rzeczywisty, z wyimaginowanym światem człekokształtnych lalek, w którym - wydaje się - bohaterka odnajduje cel swych poszukiwań. Lalki wciąż dźwigają tekturowe podła, duże i bardzo duże, z których powoli budują olbrzymi horyzontalny mur, zamykający całkowicie przestrzeń sceny. Każda sekwencja budowania tego muru to ekwilibrystyczna sztuka animacji lalkowej - o spektaklu "Hullu" francuskiego Blick Théâtre, obejrzanym na festiwalu Marionnet'Ic w Bretanii pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
21-03-2018
Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa
Przesłanie UNIMA na Światowy Dzień Lalkarstwa przygotowała Werewere-Liking Gnepo, artystka z Kamerunu.
07-02-2018
Kielce. Wystawa irańskich lalek teatralnych
Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zapraszają na unikatową wystawę irańskich lalek teatralnych pn. "Kosmos Zahry Sabri". Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego o godz. 17 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wystawę będzie można oglądać do 9 marca.
24-01-2018
Jego Tańcząca Moc Maski Dogonów
Będę posługiwał się w tym artykule wiedzą wynikającą z prac etnografów i antropologów praktyków, ale również refleksjami wynikającymi z moich spotkań z Dogonami, najczęściej rozproszonymi po świecie emigrantami, którzy swą tożsamość zachowali dzięki pamięci wioski i umiejętności opowiadania o dawnych ceremoniach - pisze Włodzimierz Szturc w Teatrze Lalek.
05-01-2018
Postlalkowe lalkarstwo
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dzisiejszy teatr lalek w Polsce wygląda inaczej niż przed laty. I nie myślę o odległych wiekach. Mam na myśli rzeczywistość całkiem niedawną, czas sprzed trzydziestu-pięćdziesięciu lat - pisze Marek Waszkiel w Teatrze Lalek.
21-07-2017
Juszkowo. Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza
Na trzech scenach rozlokowanych na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie, malowniczo położonego w zakolu Raduni, będą królować nieinstytucjonalne teatry lalkowe z Polski i z zagranicy. Na festiwal w dniach 25-27 sierpnia zapraszają Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański.
06-06-2017
Jakub Krofta: Nie jesteśmy "gorszym sortem"
- Polacy wciąż bardzo wierzą w teatr i jego moc zmieniania rzeczywistości. To jest już dziś bardzo rzadkie. W Czechach tego chyba nigdy nie było - mówi Jakub Krofta, reżyser i dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, w rozmowie z Jolantą Kowalską.
30-05-2017
Łomża. Rozpoczął się 30. festiwal teatralny "Walizka"
Przedstawienia lalkowe i uliczne teatrów m.in. z Polski, Iranu, Japonii, Włoch, Izraela czy Ukrainy - znalazły się w programie rozpoczętego w środę jubileuszowego 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży. Impreza potrwa do piątku.
21-03-2017
Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa
W 1929 roku grupa ludzi z siedmiu krajów, zarażonych pasją lalkarstwa, założyła l'Union Internationale de la Marionnette (UNIMA), by promować i rozwijać tę dziedzinę sztuki. Wstąpiłam do UNIMY w 1970 roku, by zaspokoić wieloletnią fascynację lalkami. Teraz, dzięki internetowi, możemy w mgnieniu oka połączyć tysiące myślących podobnie ludzi różnych narodowości, wyznań, czy poglądów politycznych - pisze w przesłaniu z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Nancy Lohman Staub, amerykańska redaktorka Światowej Encyklopedii Sztuki Lalkarskiej.
27-02-2017
Wyobraźnia w formie
Artyści Vilniaus Teatras Lele spektaklem "Sandman" unaocznili poznańskiej publiczności potęgę ludzkiego umysłu i wyobraźni. Pokazali, jak piękne rzeczy człowiek jest w stanie stworzyć, ale też jak myślą potrafi sam siebie zniszczyć. Sięgnęli po liczącą ponad dwieście lat opowieść E.T.A. Hoffmanna i za pomocą animacji, tańca oraz muzyki oddali wielowarstwowość pierwowzoru, a przez pozbawienie historii słów spotęgowali niedopowiedzenia i zwiększyli możliwości interpretacyjne - pisze Maria Maczuga w portalu kulturapoznan.pl.
21-02-2017
Poznań. Vilniaus Teatras Lele na Scenie Wspólnej
W czwartek w Scenie Wspólnej nie lada gratka dla dorosłych widzów - na zaproszenie Teatru Animacji do Poznania przyjeżdża zespół Vilniaus Teatras Lele ze spektaklem "Sandman". Bez słów, za pomocą tańca oraz animacji lalek i masek przedstawi mroczną historię zainspirowaną jedną z "Opowieści nocnych" niemieckiego pisarza E.T.A. Hoffmanna.
06-10-2016
Niezwykły spektakl czeskiego teatru w Kielcach
Spektakl czeskiego teatru Lisen "Putin na nartach" można było obejrzeć w poniedziałkowy wieczór w Kieleckim Centrum Kultury. W wielkim wojskowym namiocie na środku małej sceny w formie lalkowej przedstawiono kulisy dojścia do władzy obecnego prezydenta Rosji - pisze Maciej Wadowski w Gazecie Wyborczej - Kielce.
03-10-2016
Kielce. "Putin na nartach" z Czech w KCK
Spektakl "Putin na nartach" pokazujący m.in. kulisy dojścia do władzy rosyjskiego prezydenta zobaczyć będzie można w poniedziałek w KCK.
26-09-2016
Kielce. "Putin na nartach" z Czech w KCK
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oraz Kieleckie Centrum Kultury zapraszają na spektakl "Putin na nartach" w wykonaniu Teatru Líšeň z Czech, który odbędzie się 3 października 2016 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 na Małej Scenie KCK.
16-11-2015
Poznań. Spektakl Neville'a Trantera w Animacji
21 listopada o godz. 19, w Teatrze Animacji odbędzie się gościnny spektakl "The King" z holenderskiego The Stuffed Puppet Theatre. Będzie to pierwsze spotkanie poznańskiej publiczności z Nevillem Tranterem, światowej sławy lalkarzem, który pracuje obecnie w Animacji nad premierą spektaklu "Molier" (premiera 4 grudnia).
24-08-2015
Lalkowe "Must Have"
Tę publikację należy bez wątpienia uznać za naukowe wydarzenie. Autorom udało się stworzyć modelowy companion w dziedzinie, która takowego do tej pory nie posiadała - o książce "The Routledge Companion to Puppetry and Material Performance" pisze Kamil Kopania w Teatrze Lalek.
17-06-2015
Wrocław. Bernd Ogrodnik zagra charytatywnie
Bernd Ogrodnik, światowej sławy mistrz lalkarski, performer i autor kukiełek, zaprezentuje swój popisowy spektakl "Metamorfoza" 24 czerwca w sali NSZZ Solidarność przy pl. Solidarności.
21-03-2015
Międzynarodowe przesłanie Behrooza Gharibpoura z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa 2015
Miałem dziesięć lat, gdy po raz pierwszy zobaczyłem tradycyjny spektakl lalkowy. Miałem dziesięć lat, gdy zakochałem się w "Mubaraku". Miłość ta trwa już przeszło pół wieku i nieprzerwanie zajmuje mój cały umysł i życie.
17-03-2015
Kłodzko. Obchody Światowego Dnia Teatrów Lalkowych
Z okazji Światowego Dnia Teatrów Lalek (21 marca), Teatr w Kłodzku organizuje dwuczęściowy "Świat na sznurkach i czempurytach", w ramach którego odbędzie się wystawa lalek ze zbiorów Międzynarodowego Instytutu Teatru Figuratywnego Przy Teatrze Drak w Hradec Kralovym i międzynarodowy mini festiwal sztuki lalkarskiej.
28-05-2014
Szczecin. Od piątku Dni Kultury Ukraińskiej
Koncert ukraińskich zespołów muzycznych, występ wołyńskiego teatru lalek, a także pokaz tradycyjnych tańców ukraińskich - to niektóre z atrakcji rozpoczynających się w piątek w Szczecinie XVIII Dni Kultury Ukraińskiej.
17-01-2014
Rzeszów. Turecka i polska "Mała księżniczka"
Od 15 do 20 stycznia w Rzeszowie na zaproszenie Teatru Maska przebywa zespół Izmir State Theatre oraz pan Mustafa Kurt, dyrektor generalny Turkish State Theatres. Wizyta tureckiego zespołu stanowi przygotowanie do występów Teatru Maska w Izmirze i Ankarze w kwietniu 2014 r.
16-01-2014
Rzeszów. "Mała księżniczka" z Maski i z Turcji
Spektakl "Mała księżniczka" zainaugurował oficjalnie w środę w Rzeszowie projekt "Dwa światy Sary - dziecko w polskiej i tureckiej kulturze". W ramach projektu publiczność obejrzy różne wersje sztuki, przygotowane przez teatry z Rzeszowa i z Izmir w Turcji.
15-02-2013
Symferopol. Borys Azarow nie żyje
15 lutego po ciężkiej i długiej chorobie zmarł Borys Iwanowicz Azarow, dyrektor Krymskiego Akademickiego Teatru Lalek.
30-07-2012
Duński model
W Danii systemowo zadbano o jakość teatru dla dzieci i młodzieży w szkołach. W Polsce to często domena teatralnej szarej strefy. Rozmowa z Alicją Morawską-Rubczak i Peterem Manscherem.
13-12-2011
Kielce. Jeszcze dziś "Putin na nartach" w KCK
Stalin, Lenin i Putin w jednym miejscu i czasie. Żywi, bezwzględni, przerażający. Tak, to możliwe - w spektaklu "Putin na nartach" czeskiego teatru lalkowego Lisen, który w poniedziałek przyjechał do Kielc.
09-12-2011
Kielce. "Putin na nartach" z Czech w namiocie
Odważny, kontrowersyjny, a momentami przerażający obraz putinowskiej Rosji okiem czeskich aktorów z niezależnego teatru Lisen. To wspólna propozycja Teatru Kubuś i Muzeum Zabawek i Zabawy. O tym, jak wygląda życie za wschodnią granicą, będzie można przekonać się 12 i 13 grudnia w namiocie na dziedzińcu muzeum.
30-11-2011
Poznań. Spektakl z gliny w Teatrze Polskim
1 i 2 grudnia, w ramach projektu Centrum Sztuki Dziecka "Sztuka Szuka Malucha" w Malarni Teatru Polskiego odbędzie się spektakl "Glina" Teatru Helios z Hamm w Niemczech.
17-11-2011
Warszawa. Spektakl japońskiego teatru cieni
W listopadzie zawita do stolicy spektakl japońskiego teatru cieni "Edo utsushi-e" zespołu Minwa-za pod kierunkiem Tamagawa Bunraku III. W Polsce artyści wystąpią tylko dwa razy: 18 listopada br. o godz. 19.00 w CSW Zamek Ujazdowski oraz 19 listopada br. o godz. 20.00 w Domu Kultury Świt.
12-11-2011
Warszawa. Ulubieńcy Dzieci odwiedzą w weekend Torwar
The Little Big Club - Ulubieńcy Dzieci to wspaniały muzyczny spektakl dla najmłodszej widowni, który odniósł ogromny sukces w Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami. Teraz polska publiczność po raz pierwszy będzie miała wyjątkową okazję obejrzeć go 12 i 13 listopada w Warszawie.
07-09-2011
Białystok. Miasto tworzy unię miast lalkarskich
Powstanie w tym miesiącu we Francji. Miasta z dwunastu państw z całego świata będą tworzyły międzynarodową organizację skupiającą ośrodki przyjazne lalkarstwu. Polskę reprezentować będzie tylko Białystok.
12-11-2010
TVP Kultura. Ostatni wędrowni lalkarze
Nostalgiczna i wzruszająca opowieść o rodzinach tworzących marionetkowe teatry od wielu pokoleń. W filmie zrealizowanym przez ekipę słowacko-czeskich dokumentalistów, występują lalkarze ze Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec.
09-09-2010
Kraków. Meksykański teatr miniatury w Grotesce
Teatr Groteska oraz Instytut Cervantesa w Krakowie we współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce zapraszają 18 września o godz. 19 na polską premierę "Fiesty nie z tej ziemi", spektaklu meksykańskiego teatru miniatury FACTO TEATRO, będący odmienną od mitu i tradycji wizją meksykańskiego Dnia Zmarłych.
21-10-2009
Warszawa. Wśród lalek i marionetek
Teatr lalek, choć znany na całym świecie, najpełniej rozwinął się w krajach azjatyckich. Nic więc dziwnego, że część zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku stanowią lalki teatralne.
16-10-2009
Warszawa. Teatrzyk Marionetkowy z Niemiec na Żytniej
Artyści Teatrzyku Marionetkowego "Hurleburlebutz" z Niemiec opowiedzą dzieciom historię pary królewskiej, wypatrującej z niecierpliwością przyjścia na świat długo oczekiwanego dziecka.
10-10-2009
Kielce. "Małpi król" Szanghajskiego Teatru Lalek
Po raz pierwszy w Polsce i tylko raz wystąpi w Kielcach światowej sławy Szanghajski Teatr Lalek. Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury aktorzy z Chin pokażą "Małpiego króla" [na zdjęciu].
07-10-2009
Kielce. Szanghajski Teatr Lalek w KCK
Urząd Miasta Kielce, Teatr Lalki i Aktora Kubuś oraz Kieleckie Centrum Kultury zapraszają w poniedziałek, 19 października, o godz. 17 na spektakl Szanghajskiego Teatru Lalek pt. "Małpi Król" (na zdjęciu), który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.
12-06-2009
Kielce. Chiński świat bajek w KCK
Dzieci i młodzież z Kielc poznały sztukę teatralną z dalekich Chin. Na środowych przedstawieniach w KCK Teatr Zhangzhou Puppet nawiązał do miejscowego folkloru i baśni.
09-06-2009
Kielce. Wystąpi Zhangzhou Puppet Troupe z Chin
Grupa Zhangzhou Puppet reprezentująca legendarną chińską sztukę lalkarską, której historia liczy ponad dwa tysiące lat, odwiedzi w środę Kielce - poinformował PAP Grzegorz Calik z Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng.
04-06-2009
Toruń. Marionetki z Sycylii w Baju Pomorskim
Po raz pierwszy w Toruniu zagości Teatr Cuticchio, słynny sycylijski teatr marionetkowy. 5 czerwca na deskach Teatru Baj Pomorski lalkarze z Palermo zagrają średniowieczną opowieść rycerską "Roger Biały orzeł" (na zdjęciu).
29-05-2009
Rzeszów. Chińczycy atrakcją Dnia Matki i Dziecka
Zhangzhou Puppet Troupe z Chin, jedna z najlepszych chińskich trup lalkowych, będzie atrakcją sobotniej imprezy pod hasłem "Dzień Matki i Dziecka", która odbędzie się na rzeszowskim Rynku.
26-05-2009
Łódź. The China Zhangzhou Puppet Show Troupe w Arlekinie
The China Zhangzhou Puppet Show Troupe to - jak sama nazwa wskazuje - chiński teatr lalek. W dodatku świetny. W niedzielę 31 maja o godz. 18 łódzcy widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć go na scenie Teatru Lalek Arlekin.
12-10-2005
Urokliwy, marionetkowy świat
W naszej kulturze teatralnej nie ma właściwie tradycji teatru marionetek. Jedynie sporadycznie pojawiała się ta forma na naszych scenach - o "Aidzie" Teatru Marionetek z Mediolanu prezentowanej w Teatrze Studio w Warszawie pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.