Teatr lalkowy na świecie

25-01-2009
02-12-2019
Iran. Międzynarodowy Festiwal Lalek - 18th International Puppet Theater Festival
We are pleased to inform you that Dramatic Arts Center of Iran will hold 18th International Puppet Theater Festival, Tehran - Mobarak in July 31st to August 8th, 2020 in Tehran.
21-10-2019
"Pinokio" Kudaszowa/Zaviałovej
Wpadłem do Sankt Petersburga w związku z jubileuszem 240-lecia Rosyjskiego Państwowego Instytutu Sztuk Scenicznych i 60-lecia istnienia tutejszego wydziału lalkarskiego. Szczęśliwie się zdarzyło, że właśnie wczoraj w Wielkim Teatrze Lalek (BTK) miała miejsce premiera nowego przedstawienia. Rusłan Kudaszow wraz z Mariną Zawiałową i świetnym teamem BTK przygotowali "Pinokia" Carla Collodiego - pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
21-03-2019
Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa UNIMA 2019
Drodzy lalkarze, członkowie UNIMY oraz szacowni koledzy z całego świata, jednocześnie będący tak blisko - witam Was wszystkich! Kiedy poproszono mnie o napisanie przesłania UNIMY w ramach obchodu Światowego Dnia Lalkarstwa 2019, byłem niezwykle poruszony. Przez moment zabrakło mi słów. To wielki zaszczyt i honor - pisze Dadi D. Pudumjee, Prezydent UNIMY, artysta-lalkarz pochodzący z Indii.
18-03-2019
Dzień Światowego Lalkarstwa
21 marca obchodzony będzie 17. Światowy Dzień Teatru Lalek. Z tej okazji władze Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA zamówiły orędzie, którego autorem jest wieloletni dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu, reżyser i aktor Janusz Ryl-Krystianowski.
26-11-2018
Pokój Gerdy
I znów przykład spektaklu, którego największym atutem jest teatralność. Nie opowiadanie historii, choćby najciekawszej, nie dialogowanie, nie uroda tekstu literackiego, choćby i wyjątkowego, ale teatr: wyobraźnia artystów, kreacja świata przedstawionego, gra aktorska, ożywianie wszelkiej materii widocznej na scenie, sztuka animacji, gra światła, przestrzeń dźwiękowa - o "Pokoju Gerdy" w reż. Jany Tuminy z Laboratorium Jany Tuminy i Teatru Osobniak z Sankt Petersburga, obejrzanym na festiwalu w Jekaterynburgu, pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
05-11-2018
Chambre noir
Niekiedy Yngwild Aspeli jest animatorką zupełnie kompletnej postaci lalkowej, czasem użycza jej części swojego ciała (np. korpusu w frywolnej i pikantnej scenie erotycznej), ale też może grać wyłącznie z głową bohatera (Andy Warhol), czy innymi częściami ciała (zmultiplikowane nogi w pięknej scenie szalonego tańca) - o spektaklu "Chambre noir" ("Ciemny pokój") Plexus Polaire na festiwalu BTK-Fest w Sankt Petersburgu pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
06-10-2018
"Nowe szaty króla". Teatr Mesebolt na festiwalu w Kecskemét
Jest w Szombathely (Węgry) Teatr Lalek Mesebolt. Kieruje nim od kilku już dobrych lat Géza Kovács. Géza Kovács to legenda węgierskiego lalkarstwa, z pewnością jedna z legend - pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
03-09-2018
SuperHamlet
Zanim za kilka dni ruszę w kilkutygodniowy teatralny objazd od Uralu po Atlantyk w poszukiwaniu nowości, coś z bliższego podwórka - po białostockim festiwalu Wschód Kultury - Inny Wymiar pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
27-08-2018
Kielce. Spektakle z Chin na spotkaniu miast partnerskich
Przedstawiciele miast partnerskich Kielc, w sumie kilkadziesiąt osób, odwiedzą na przełomie sierpnia i września stolicę regionu świętokrzyskiego. W ramach Międzynarodowego Spotkania Miast Partnerskich zaplanowano m.in. sporo wydarzeń kulturalnych.
22-08-2018
Teatralne podróże
- Najbardziej ciekawi mnie, że teatr dla dzieci jest tak bardzo różnorodny. Na całym świecie robią go wspaniali ludzie, którzy mają odmienne doświadczenia, własne spojrzenie na działalność artystyczną oraz na to, kim jest dziecięcy odbiorca. Z Agatą Drwięgą, badaczką teatru dla dzieci rozmawia Agata Wittchen-Barełkowska.
10-07-2018
Lalki nauczyły mnie teatru
- Lalka pozwoliła mi odkryć, że obecność należy do intymności widza. Nigdy nie ma jej na scenie. Scena to tylko pułapka dla wzroku i uwagi - z François Lazaro, francuskim reżyserem, rozmawia Maria Schejbal w kwartalniku Teatr Lalek.
30-06-2018
Lalki na srebrnym ekranie
Dzieje lalek na srebrnym ekranie dopominają się pełnego, monograficznego opracowania, które nie tylko zaprezentowałoby obszerną - i wciąż powiększającą się - listę tytułów, poświęciłoby uwagę niedocenianym i często zapomnianym lalkowym twórcom, ale także przeanalizowałoby zmiany dotyczące samej istoty filmowego animanta - pisze Karol Suszczyński w Teatrze Lalek.
27-06-2018
Częstochowa. Parada lalek przeszła przez Miejską Galerię Sztuki
Wakacje w mieście nie muszą być nudne, a doskonałym kompanem do kreatywnych zabaw dla dzieci mogą być... dziadkowie. Dowodem na to są warsztaty "Zróbmy to razem" organizowane przez częstochowską Miejską Galerię Sztuki.
13-06-2018
Bielsko-Biała. Wystawę afrykańskich lalek zwiedzą także osoby niewidome i niedowidzące
Galeria Bielska BWA zaprasza osoby niewidome i niedowidzące na specjalne oprowadzanie po wystawie "Kono Donkili". To już w środę 13 czerwca o g. 14.
11-06-2018
"Golden Horse" w Rydze
Pomysłowość i oryginalność Dudy Paivy wiąże się nie tylko z koncepcją samej konstrukcji lalki, będącej połową "człowieka". Lalki są z jednej strony Paivowskie, z drugiej - zupełnie inne. Specyficzny jest też sposób animacji. W znakomitej scenie balu profile lalek sklejonych z animatorami, także poruszającymi się w profilu, budują jakby klimat Kantorowskiego dance macabre - o spektaklu "Złoty koń" Latvia Puppet Theatre z Rygi, który otrzymał Grand Prix XXXI MFT "Walizka" w Łomży pisał Marek Waszkiel na swoim blogu.
08-05-2018
Bielsk Podlaski. Teatr z Tajlandii i warsztaty dla dzieci
Teatr Czrevo serdecznie zaprasza na spektakl dla dzieci "Podróż w ciemności", w wykonaniu Sutarath Sinnong - artystki z Tajlandii. Spektakl opowiada o podróży przez krainę marzeń sennych w towarzystwie tajemniczego gościa- Łapacza Snów.
08-05-2018
Bielsko-Biała. Wystawa przybliżająca afrykański teatr lalek
Ekspozycję, która przybliży afrykański teatr lalek, będzie można zobaczyć w maju i czerwcu w Galerii Bielskiej BWA - poinformowała instytucja. Zaprezentowane na niej zostaną lalki pochodzące z kilkunastu krajów Czarnego Lądu.
05-05-2018
Lalkarski obłęd
Osią spektaklu jest rywalizacja aktorów, przedstawiających skonwencjonalizowany świat rzeczywisty, z wyimaginowanym światem człekokształtnych lalek, w którym - wydaje się - bohaterka odnajduje cel swych poszukiwań. Lalki wciąż dźwigają tekturowe podła, duże i bardzo duże, z których powoli budują olbrzymi horyzontalny mur, zamykający całkowicie przestrzeń sceny. Każda sekwencja budowania tego muru to ekwilibrystyczna sztuka animacji lalkowej - o spektaklu "Hullu" francuskiego Blick Théâtre, obejrzanym na festiwalu Marionnet'Ic w Bretanii pisze Marek Waszkiel na swoim blogu.
21-03-2018
Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa
Przesłanie UNIMA na Światowy Dzień Lalkarstwa przygotowała Werewere-Liking Gnepo, artystka z Kamerunu.
07-02-2018
Kielce. Wystawa irańskich lalek teatralnych
Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zapraszają na unikatową wystawę irańskich lalek teatralnych pn. "Kosmos Zahry Sabri". Wernisaż wystawy odbędzie się 7 lutego o godz. 17 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Wystawę będzie można oglądać do 9 marca.
24-01-2018
Jego Tańcząca Moc Maski Dogonów
Będę posługiwał się w tym artykule wiedzą wynikającą z prac etnografów i antropologów praktyków, ale również refleksjami wynikającymi z moich spotkań z Dogonami, najczęściej rozproszonymi po świecie emigrantami, którzy swą tożsamość zachowali dzięki pamięci wioski i umiejętności opowiadania o dawnych ceremoniach - pisze Włodzimierz Szturc w Teatrze Lalek.
05-01-2018
Postlalkowe lalkarstwo
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że dzisiejszy teatr lalek w Polsce wygląda inaczej niż przed laty. I nie myślę o odległych wiekach. Mam na myśli rzeczywistość całkiem niedawną, czas sprzed trzydziestu-pięćdziesięciu lat - pisze Marek Waszkiel w Teatrze Lalek.
21-07-2017
Juszkowo. Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza
Na trzech scenach rozlokowanych na terenie Centrum Rekreacji w Juszkowie, malowniczo położonego w zakolu Raduni, będą królować nieinstytucjonalne teatry lalkowe z Polski i z zagranicy. Na festiwal w dniach 25-27 sierpnia zapraszają Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański.
06-06-2017
Jakub Krofta: Nie jesteśmy "gorszym sortem"
- Polacy wciąż bardzo wierzą w teatr i jego moc zmieniania rzeczywistości. To jest już dziś bardzo rzadkie. W Czechach tego chyba nigdy nie było - mówi Jakub Krofta, reżyser i dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, w rozmowie z Jolantą Kowalską.
30-05-2017
Łomża. Rozpoczął się 30. festiwal teatralny "Walizka"
Przedstawienia lalkowe i uliczne teatrów m.in. z Polski, Iranu, Japonii, Włoch, Izraela czy Ukrainy - znalazły się w programie rozpoczętego w środę jubileuszowego 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży. Impreza potrwa do piątku.
21-03-2017
Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa
W 1929 roku grupa ludzi z siedmiu krajów, zarażonych pasją lalkarstwa, założyła l'Union Internationale de la Marionnette (UNIMA), by promować i rozwijać tę dziedzinę sztuki. Wstąpiłam do UNIMY w 1970 roku, by zaspokoić wieloletnią fascynację lalkami. Teraz, dzięki internetowi, możemy w mgnieniu oka połączyć tysiące myślących podobnie ludzi różnych narodowości, wyznań, czy poglądów politycznych - pisze w przesłaniu z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Nancy Lohman Staub, amerykańska redaktorka Światowej Encyklopedii Sztuki Lalkarskiej.
27-02-2017
Wyobraźnia w formie
Artyści Vilniaus Teatras Lele spektaklem "Sandman" unaocznili poznańskiej publiczności potęgę ludzkiego umysłu i wyobraźni. Pokazali, jak piękne rzeczy człowiek jest w stanie stworzyć, ale też jak myślą potrafi sam siebie zniszczyć. Sięgnęli po liczącą ponad dwieście lat opowieść E.T.A. Hoffmanna i za pomocą animacji, tańca oraz muzyki oddali wielowarstwowość pierwowzoru, a przez pozbawienie historii słów spotęgowali niedopowiedzenia i zwiększyli możliwości interpretacyjne - pisze Maria Maczuga w portalu kulturapoznan.pl.
21-02-2017
Poznań. Vilniaus Teatras Lele na Scenie Wspólnej
W czwartek w Scenie Wspólnej nie lada gratka dla dorosłych widzów - na zaproszenie Teatru Animacji do Poznania przyjeżdża zespół Vilniaus Teatras Lele ze spektaklem "Sandman". Bez słów, za pomocą tańca oraz animacji lalek i masek przedstawi mroczną historię zainspirowaną jedną z "Opowieści nocnych" niemieckiego pisarza E.T.A. Hoffmanna.
06-10-2016
Niezwykły spektakl czeskiego teatru w Kielcach
Spektakl czeskiego teatru Lisen "Putin na nartach" można było obejrzeć w poniedziałkowy wieczór w Kieleckim Centrum Kultury. W wielkim wojskowym namiocie na środku małej sceny w formie lalkowej przedstawiono kulisy dojścia do władzy obecnego prezydenta Rosji - pisze Maciej Wadowski w Gazecie Wyborczej - Kielce.
03-10-2016
Kielce. "Putin na nartach" z Czech w KCK
Spektakl "Putin na nartach" pokazujący m.in. kulisy dojścia do władzy rosyjskiego prezydenta zobaczyć będzie można w poniedziałek w KCK.
26-09-2016
Kielce. "Putin na nartach" z Czech w KCK
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" oraz Kieleckie Centrum Kultury zapraszają na spektakl "Putin na nartach" w wykonaniu Teatru Líšeň z Czech, który odbędzie się 3 października 2016 roku (poniedziałek) o godz. 18.00 na Małej Scenie KCK.
16-11-2015
Poznań. Spektakl Neville'a Trantera w Animacji
21 listopada o godz. 19, w Teatrze Animacji odbędzie się gościnny spektakl "The King" z holenderskiego The Stuffed Puppet Theatre. Będzie to pierwsze spotkanie poznańskiej publiczności z Nevillem Tranterem, światowej sławy lalkarzem, który pracuje obecnie w Animacji nad premierą spektaklu "Molier" (premiera 4 grudnia).
24-08-2015
Lalkowe "Must Have"
Tę publikację należy bez wątpienia uznać za naukowe wydarzenie. Autorom udało się stworzyć modelowy companion w dziedzinie, która takowego do tej pory nie posiadała - o książce "The Routledge Companion to Puppetry and Material Performance" pisze Kamil Kopania w Teatrze Lalek.
17-06-2015
Wrocław. Bernd Ogrodnik zagra charytatywnie
Bernd Ogrodnik, światowej sławy mistrz lalkarski, performer i autor kukiełek, zaprezentuje swój popisowy spektakl "Metamorfoza" 24 czerwca w sali NSZZ Solidarność przy pl. Solidarności.
21-03-2015
Międzynarodowe przesłanie Behrooza Gharibpoura z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa 2015
Miałem dziesięć lat, gdy po raz pierwszy zobaczyłem tradycyjny spektakl lalkowy. Miałem dziesięć lat, gdy zakochałem się w "Mubaraku". Miłość ta trwa już przeszło pół wieku i nieprzerwanie zajmuje mój cały umysł i życie.
17-03-2015
Kłodzko. Obchody Światowego Dnia Teatrów Lalkowych
Z okazji Światowego Dnia Teatrów Lalek (21 marca), Teatr w Kłodzku organizuje dwuczęściowy "Świat na sznurkach i czempurytach", w ramach którego odbędzie się wystawa lalek ze zbiorów Międzynarodowego Instytutu Teatru Figuratywnego Przy Teatrze Drak w Hradec Kralovym i międzynarodowy mini festiwal sztuki lalkarskiej.
28-05-2014
Szczecin. Od piątku Dni Kultury Ukraińskiej
Koncert ukraińskich zespołów muzycznych, występ wołyńskiego teatru lalek, a także pokaz tradycyjnych tańców ukraińskich - to niektóre z atrakcji rozpoczynających się w piątek w Szczecinie XVIII Dni Kultury Ukraińskiej.
17-01-2014
Rzeszów. Turecka i polska "Mała księżniczka"
Od 15 do 20 stycznia w Rzeszowie na zaproszenie Teatru Maska przebywa zespół Izmir State Theatre oraz pan Mustafa Kurt, dyrektor generalny Turkish State Theatres. Wizyta tureckiego zespołu stanowi przygotowanie do występów Teatru Maska w Izmirze i Ankarze w kwietniu 2014 r.
16-01-2014
Rzeszów. "Mała księżniczka" z Maski i z Turcji
Spektakl "Mała księżniczka" zainaugurował oficjalnie w środę w Rzeszowie projekt "Dwa światy Sary - dziecko w polskiej i tureckiej kulturze". W ramach projektu publiczność obejrzy różne wersje sztuki, przygotowane przez teatry z Rzeszowa i z Izmir w Turcji.
15-02-2013
Symferopol. Borys Azarow nie żyje
15 lutego po ciężkiej i długiej chorobie zmarł Borys Iwanowicz Azarow, dyrektor Krymskiego Akademickiego Teatru Lalek.
30-07-2012
Duński model
W Danii systemowo zadbano o jakość teatru dla dzieci i młodzieży w szkołach. W Polsce to często domena teatralnej szarej strefy. Rozmowa z Alicją Morawską-Rubczak i Peterem Manscherem.
13-12-2011
Kielce. Jeszcze dziś "Putin na nartach" w KCK
Stalin, Lenin i Putin w jednym miejscu i czasie. Żywi, bezwzględni, przerażający. Tak, to możliwe - w spektaklu "Putin na nartach" czeskiego teatru lalkowego Lisen, który w poniedziałek przyjechał do Kielc.
09-12-2011
Kielce. "Putin na nartach" z Czech w namiocie
Odważny, kontrowersyjny, a momentami przerażający obraz putinowskiej Rosji okiem czeskich aktorów z niezależnego teatru Lisen. To wspólna propozycja Teatru Kubuś i Muzeum Zabawek i Zabawy. O tym, jak wygląda życie za wschodnią granicą, będzie można przekonać się 12 i 13 grudnia w namiocie na dziedzińcu muzeum.
30-11-2011
Poznań. Spektakl z gliny w Teatrze Polskim
1 i 2 grudnia, w ramach projektu Centrum Sztuki Dziecka "Sztuka Szuka Malucha" w Malarni Teatru Polskiego odbędzie się spektakl "Glina" Teatru Helios z Hamm w Niemczech.
17-11-2011
Warszawa. Spektakl japońskiego teatru cieni
W listopadzie zawita do stolicy spektakl japońskiego teatru cieni "Edo utsushi-e" zespołu Minwa-za pod kierunkiem Tamagawa Bunraku III. W Polsce artyści wystąpią tylko dwa razy: 18 listopada br. o godz. 19.00 w CSW Zamek Ujazdowski oraz 19 listopada br. o godz. 20.00 w Domu Kultury Świt.
12-11-2011
Warszawa. Ulubieńcy Dzieci odwiedzą w weekend Torwar
The Little Big Club - Ulubieńcy Dzieci to wspaniały muzyczny spektakl dla najmłodszej widowni, który odniósł ogromny sukces w Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami. Teraz polska publiczność po raz pierwszy będzie miała wyjątkową okazję obejrzeć go 12 i 13 listopada w Warszawie.
07-09-2011
Białystok. Miasto tworzy unię miast lalkarskich
Powstanie w tym miesiącu we Francji. Miasta z dwunastu państw z całego świata będą tworzyły międzynarodową organizację skupiającą ośrodki przyjazne lalkarstwu. Polskę reprezentować będzie tylko Białystok.
12-11-2010
TVP Kultura. Ostatni wędrowni lalkarze
Nostalgiczna i wzruszająca opowieść o rodzinach tworzących marionetkowe teatry od wielu pokoleń. W filmie zrealizowanym przez ekipę słowacko-czeskich dokumentalistów, występują lalkarze ze Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec.
09-09-2010
Kraków. Meksykański teatr miniatury w Grotesce
Teatr Groteska oraz Instytut Cervantesa w Krakowie we współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce zapraszają 18 września o godz. 19 na polską premierę "Fiesty nie z tej ziemi", spektaklu meksykańskiego teatru miniatury FACTO TEATRO, będący odmienną od mitu i tradycji wizją meksykańskiego Dnia Zmarłych.
21-10-2009
Warszawa. Wśród lalek i marionetek
Teatr lalek, choć znany na całym świecie, najpełniej rozwinął się w krajach azjatyckich. Nic więc dziwnego, że część zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku stanowią lalki teatralne.
16-10-2009
Warszawa. Teatrzyk Marionetkowy z Niemiec na Żytniej
Artyści Teatrzyku Marionetkowego "Hurleburlebutz" z Niemiec opowiedzą dzieciom historię pary królewskiej, wypatrującej z niecierpliwością przyjścia na świat długo oczekiwanego dziecka.
10-10-2009
Kielce. "Małpi król" Szanghajskiego Teatru Lalek
Po raz pierwszy w Polsce i tylko raz wystąpi w Kielcach światowej sławy Szanghajski Teatr Lalek. Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury aktorzy z Chin pokażą "Małpiego króla" [na zdjęciu].
07-10-2009
Kielce. Szanghajski Teatr Lalek w KCK
Urząd Miasta Kielce, Teatr Lalki i Aktora Kubuś oraz Kieleckie Centrum Kultury zapraszają w poniedziałek, 19 października, o godz. 17 na spektakl Szanghajskiego Teatru Lalek pt. "Małpi Król" (na zdjęciu), który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.
12-06-2009
Kielce. Chiński świat bajek w KCK
Dzieci i młodzież z Kielc poznały sztukę teatralną z dalekich Chin. Na środowych przedstawieniach w KCK Teatr Zhangzhou Puppet nawiązał do miejscowego folkloru i baśni.
09-06-2009
Kielce. Wystąpi Zhangzhou Puppet Troupe z Chin
Grupa Zhangzhou Puppet reprezentująca legendarną chińską sztukę lalkarską, której historia liczy ponad dwa tysiące lat, odwiedzi w środę Kielce - poinformował PAP Grzegorz Calik z Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng.
04-06-2009
Toruń. Marionetki z Sycylii w Baju Pomorskim
Po raz pierwszy w Toruniu zagości Teatr Cuticchio, słynny sycylijski teatr marionetkowy. 5 czerwca na deskach Teatru Baj Pomorski lalkarze z Palermo zagrają średniowieczną opowieść rycerską "Roger Biały orzeł" (na zdjęciu).
29-05-2009
Rzeszów. Chińczycy atrakcją Dnia Matki i Dziecka
Zhangzhou Puppet Troupe z Chin, jedna z najlepszych chińskich trup lalkowych, będzie atrakcją sobotniej imprezy pod hasłem "Dzień Matki i Dziecka", która odbędzie się na rzeszowskim Rynku.
26-05-2009
Łódź. The China Zhangzhou Puppet Show Troupe w Arlekinie
The China Zhangzhou Puppet Show Troupe to - jak sama nazwa wskazuje - chiński teatr lalek. W dodatku świetny. W niedzielę 31 maja o godz. 18 łódzcy widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć go na scenie Teatru Lalek Arlekin.
12-10-2005
Urokliwy, marionetkowy świat
W naszej kulturze teatralnej nie ma właściwie tradycji teatru marionetek. Jedynie sporadycznie pojawiała się ta forma na naszych scenach - o "Aidzie" Teatru Marionetek z Mediolanu prezentowanej w Teatrze Studio w Warszawie pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.