powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Grając w LOTTO gramy także dla teatrów

Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Teatru jest dla nas doskonałą okazją to podsumowania wsparcia jakiego polskiej sztuce udzielają gracze Lotto. W 2012 roku dzięki środkom przekazywanym przez Totalizator Sportowy na Fundusz Promocji Kultury, teatry i stowarzyszenia teatralne zrealizowały 56 projektów na łączną kwotę ponad 10,5 miliona złotych. Wśród dofinansowanych działań znalazły się między innymi Festiwal Kontrapunkt w Szczecinie oraz Festiwal Malta w Poznaniu - informuje biuro prasowe Totalizatora Sportowego.

Dzięki rekordowym wynikom właściciela marki LOTTO osiągniętym w ubiegłym roku, środki przekazane na polską kulturę wzrosły o 18,9 mln zł, a budżet priorytetu Teatr i taniec na 2013 rok został decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększony o kwotę 6,6 mln złotych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru stanowią doskonałą okazję do podsumowania wsparcia, jakiego gracze LOTTO udzielają polskiej sztuce. Przez ostatnie dziesięć lat, dzięki środkom uzyskanym z dopłat do naszych gier, na wsparcie polskiej kultury przeznaczone zostało blisko 1,3 miliarda złotych - powiedział Wojciech Szpil, Prezes Zarządu Totalizatora Sportowego. Szczególnie cieszy nas to, że dzięki rekordowym wynikom osiągniętym w 2012 roku, teatry, muzea czy ośrodki kultury będą mogły realizować więcej projektów.

Dzięki pieniądzom wypłaconym przez Fundusz Promocji Kultury ze środków przekazanych przez Totalizator Sportowy w ubiegłym roku mogły się odbyć m.in.: Festiwal Malta 2012 w Poznaniu (przekazana kwota 1 000 000 zł), Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie (300 000 zł) oraz Festiwal Prapremier Bydgoszcz 2012 (150 000 zł). Środki przekazane zostały także na inwestycje w infrastrukturę teatralną. W 2012 roku zmodernizowane zostały m.in.: scena główna Teatru Groteska w Krakowie (120 000 zł), scena duża Białostockiego Teatru Lalek (680 000 zł) oraz oświetlenie Sali im. Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie (1 692 581 zł).

W ramach realizacji priorytetu Promocja Polskiej Kultury za granicą dofinansowane zostały: Tournee spektaklu "Opowieści afrykańskie według Szekspira" (na zdjęciu) w reż. Krzysztofa Warlikowskiego (193 275 zł), Prezentacja spektakli "Macbeth" oraz "Pieśni Leara" Teatru Pieśń Kozła na międzynarodowym festiwalu FRINGE (103 031 zł) oraz prezentacja spektaklu "Prolog" w reżyserii Wojtka Ziemilskiego w Brukseli, Wilnie i Essen (44 889 zł).

W 2013 roku budżet podstawowy Programu Wydarzenia artystyczne, dla priorytetu Teatr i taniec został, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, zwiększony o 6 690 000 zł. W tym roku z dofinansowania skorzystają m.in.: "VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog" we Wrocławiu (kwota dofinansowania 800 000 zł), Malta Festival w Poznaniu (500 000 zł) oraz Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie (300 000 zł).

Rok 2012 okazał się jednym z najlepszych w historii Totalizatora Sportowego. Właściciel marki LOTTO zanotował rekordowy zysk sięgający 318 mln zł, a także sprzedaż w wysokości 3,421 mld zł, co jest drugim z najwyższych wyników w historii spółki. Coraz lepsze wyniki sprzedaży Totalizatora Sportowego mają bezpośredni wpływ na wzrost kwot przekazywanych przez spółkę na cele związane z polską kulturą, w tym działalnością teatralną. Właściciel marki LOTTO jest bowiem jedynym podmiotem na polskim rynku, którego działalność wiąże się z koniecznością odprowadzania pieniędzy na fundusze celowe. Na każdy zakład gier liczbowych i na każdą loterię nakładane są dopłaty, a z zebranych w ten sposób w punktach LOTTO środków 20% trafia do Funduszu Promocji Kultury. W 2012 roku było to blisko 157 mln zł. To oznacza, że każda osoba kupująca gry i loterie LOTTO, automatycznie wspiera polską kulturę.

Niezależnie od dofinansowań udzielanych za pośrednictwem Funduszu Promocji Kultury, Totalizator Sportowy wspiera bezpośrednio realizację szczególnie istotnych dla polskiej kultury i dziedzictwa narodowego projektów. Jeszcze w latach siedemdziesiątych spółka wsparła odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie, a później także między innymi VI Praskie Spotkania z Kulturą oraz obchody 100-lecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Totalizator Sportowy został także partnerem strategicznym filmu pt. Warszawa 1935, którego premiera odbyła się 15 marca 2013 r.