powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kalwaria Zebrzydowska. "Zimowa" Niedziela Palmowa

W zimowej aurze tysiące wiernych uczestniczyło w Niedzielę Palmową w inauguracji odpustu Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na ich oczach rozegrały się sceny triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

W historyczne postacie sprzed dwóch tysięcy lat wcielili się klerycy z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz świeccy. Chrystusa zagrał brat Terencjan. Popołudniu nieopodal kaplicyświętego Rafała na kalwaryjskich dróżkach - przy kilkustopniowym mrozie - wsiadł na osiołka,wypożyczonego z krakowskiego zoo, i wraz z apostołami wyruszył na szczytwzniesienia, na którympołożony jest klasztor.

Jezus wjechał na specjalnie ustawioną scenę, nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje jerozolimską świątynię. Na niej odegrano scenę wypędzenia z niej kupców.

Niedzielne misterium poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych i uroczysta msza święta.

Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się w Wielką Środę. Co roku w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych.

Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków istnieniatutejszego klasztoru Bernardynów w XVII wieku.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów

wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W 1979 i 2002 roku pielgrzymował tu papież Jan Paweł II, a w 2006 Benedykt XVI.