Bydgoszcz. Konfrontacje Teatralne w Pałacu Młodzieży

To jedne z największych i najstarszych spotkań teatralnych dla dzieci i młodzieży w Bydgoszczy. 22. edycja Konfrontacji Teatralnych rozpocznie się w piątek (22.03).

«W programie zmagań młodych aktorów znalazły się realizacje tradycyjnych tytułów, jak "Szelmostwa lisa Witalisa", ale też znane bajki, które młodzież postanowiła zrobić po swojemu. Zaliczyć do nich trzeba z pewnością "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków - reaktywację" czy "Zdrowego Czerwonego Kapturka". - Przede wszystkim chcemy upowszechniać kulturę teatralną wśród najmłodszych, bo tak kształtuje się później świadomego odbiorcę teatru - mówią organizatorzy przeglądu o celach tej imprezy.

Na scenie Pałacu Młodzieży zobaczymy zespoły teatralne z całego powiatu bydgoskiego, które zaprezentują się w różnych kategoriach wiekowych. Będzie ich oceniać profesjonalne jury, w którego składzie znajdzie się m.in. aktorka Teresa Wądzińska. - Jurorzy zwrócą uwagę na dobór repertuaru, oryginalność interpretacji, grę aktorską i ogólny wyraz artystyczny - wyliczają organizatorzy. Przyznawane są również nagrody za: walory wychowawcze i oprawę plastyczną spektaklu. Powoływane jest również jury dziecięce, które ma możliwość oceny swoich rówieśników - młodych aktorów. - Niejednokrotnie werdykt jury dziecięcego pokrywa się z opiniami kompetentnego jury, w skład którego wchodzą aktorzy i instruktorzy teatralni - zauważają.

Każdej imprezie towarzyszy wystawa fotograficzna będąca podsumowaniem i wspomnieniem poprzednich konfrontacji.

***

Program przeglądu:

Piątek

9:00 - Rozpoczęcie XXII Konfrontacji Teatralnych - I części, powitanie uczestników i gości

Kategoria: szkoły podstawowe kl. I-III

SZELMOSTWA LISA WITALISA - Zespół "Karramba" ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Brzozie, instruktorzy: Julia Bafia i Elżbieta Bloch, scenariusz: adaptacja utworu Jana Brzechwy.

Kategoria: szkoły podstawowe kl. IV-VI

DRUŻYNA CZARODZIEJSKIEJ LAMPY I LIGA NIEZWYKŁYCH POSTACI - Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 56, instruktorzy: Anna Pietrasińska-Galwas, Monika Rotmańska, scenariusz: Anna Pietrasińska-Galwas.

PAMPILIO - Zespół "Dialog" z Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy, instruktorzy: Joanna Trybuś i Beata Redos, scenariusz: Zofia Wójcik (na motywach opowiadania Juliana Tuwima).

ZDROWY CZERWONY KAPTUREK - Zespół "Pjegus" z Zespołu Szkół nr 29 w Bydgoszczy, instruktor: Marzanna Manikowska,

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW - REAKTYWACJA - Zespół "Dziewczyny na piątkę" ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Bydgoszczy, instruktor: Agnieszka Kosicka, scenariusz: tekst zmodyfikowany, wyszukany z zasobów internetowych

WIZYTA BAJEK - Zespół "Wesoła Ferajna" ze Szkoły Podstawowej w Brzozie, instruktor: Małgorzata Strabel, scenariusz: Dorota Klus-Stańska.

ZAKUPY W PARYŻU - Koło Recytatorsko-Teatralne z Zespołu Szkół nr 25 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy, instruktor: Magdalena Siedlecka, scenariusz: Jolanta Kasperowiak.

LOKOMOTYWA - Zespół "Bez nazwy" z Zespołu Szkół nr 28 w Bydgoszczy, instruktor: Ewa Matuła, scenariusz: Ewa Matuła.

Kategoria: gimnazja

9. MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO - Koło Teatralne "Próba" z Zespołu Szkół nr 10 w Bydgoszczy, instruktor: Jolanta Nadolna, scenariusz: Leonid Andriejew.

10. BRZYDKIE KACZĄTKO - Kabaret "Ale jaja" z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy, instruktor: Alina Gawrońska, scenariusz: Alina Gawrońska (adaptacja).

11. ZAPACH SCENY - Grupa Teatralna "Antrakt" z Zespołu Szkół w Osielsku, instruktor: Aleksandra Hak, scenariusz: Witold Pelka.

12. KOCHA SIĘ NIE ZA COKOLWIEK... CZYLI ŚPIĄCA KRÓLEWNA INACZEJ - Zespół "Scena G-20" z Gimnazjum nr 20 im. Królowej Jadwigi w Bydgoszczy, instruktor: Grażyna Drzewiecka, scenariusz: Weronika Jaroch.

13. CO SIĘ DZIEJE U MADAME TUSSAUDS? - Zespół "Debiut" z Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy, instruktor: Sylwia Sikorska, scenariusz: Adam Kuzycz-Berezowski.

OGŁOSZENIE WERDYKTU, UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD między godz. 15.30-16.30

***

Sobota

9:30 - Rozpoczęcie XXII Konfrontacji Teatralnych - II części, powitanie uczestników i gości

Kategoria: placówki wychowania pozaszkolnego

1. POZYTYWKA - Teatr "Remus" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Wioleta Górska-Nowik i Nadia Nowik.

2. GDZIE JEST KRÓL I KRÓLOWA - Dziecięcy Teatrzyk "4na4" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy, instruktor: Anna Filipiak, scenariusz: Małgorzata Szyszka.

3. DUCHOWA PODRÓŻ - Zespół "Gwarancja" (grupa młodsza) z Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach, instruktor: Józefina Szałańska, scenariusz: Józefina Szałańska.

4. W NOGI! - Teatr "Ciąg Dalszy Nastąpi" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Wioleta Górska-Nowik na podstawie polskiej literatury dla dzieci.

5. STONOGA - Warsztaty Twórcze z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, instruktor: Janina Lasota, scenariusz: Jacek Małachowski

6. CZAROWNICE Z BREMEN - Młodzieżowy Teatr "Kant" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy, instruktor: Anna Filipiak, scenariusz: Anna Filipiak.

7. TRUDNE SPRAWY - Kabaret z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Kabaret Triodejaneiro.

8. ŚCIANA - Zespół "Maszkaron" z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, instruktor: Arleta Szatkowska, scenariusz: zespół "Maszkaron" na podstawie płyty Pink Floyd The Wall

OGŁOSZENIE WERDYKTU, UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD między godz. 14.00-15.00»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego