powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Obustronni Ludzie w Galerii Funky

Grupa teatralno-kabaretowa Obustronni Ludzie w składzie: Dominika Krzywotulska-Grydlik, Magdalena Karel, Mateusz Grydlik, zaprasza 25 marca (poniedziałek) do Galerii Funky, Plac Zbawiciela 2, godz. 20:00 na spektakl "Karol i Helena".

"Karol i Helena"

"Karol i Helena" to perypetie młodego małżeństwa z dzieckiem pokazane w krzywym zwierciadle. Teksty, które tworzą ten program były częściowo realizowane na zamówienie "Akademii Rozrywki" 3 Programu Polskiego Radia. Wciąż powstają nowe odcinki. Niektóre zyskały wiernych fanów wśród radiosłuchaczy i powtarzane są wiele razy.

Występują: Dominika Krzywotulska-Grydlik, Magdalena Karel, Mateusz Grydlik

Teksty: Mateusz Grydlik, Magdalena Karel i Dominika Krzywotulska-Grydlik

O Obustronnych Ludziach

Od 75 lat konsekwentnie podążamy ścieżką morderczych ćwiczeń i ascetycznych wyrzeczeń. Podczas niedawnej sesji medytacyjnej, kiedy lewitując, poddawaliśmy się kontrolowanej śmierci klinicznej, została nam objawiona nowa droga: Oto zamiast niezrozumiałych misteriów z użyciem brzozowych witek, będziemy opowiadać historię zwykłych ludzi. Było to wielkim wstrząsem dla całego naszego Ośrodka Zbędnych Praktyk Scenicznych w Lubartowie. Ale nasz Mistrz Karel Krzywogryka rzekł: Nie lękajcie się kroczyć nowym gościńcem. Lecz najpierw połknijcie swoje trzcinowe palcaty. By nie zapomnieć o dyscyplinie i naszej tajemnej nauce. Przyjechaliśmy zatem do Stolicy, by zbierać relacje zwykłych jedermannów z torbami foliowymi w ręku. Rozmówców było tak wielu, że wkrótce, zewsząd otoczeni, przywarliśmy do siebie plecami. Stąd też nasza nazwa "Obustronni Ludzie". Zaś kosmiczne relacje przechodniów i ich apokaliptyczne doświadczenia stały się podstawą do spektaklu "Karol i Helena".

Nazwa "Obustronni Ludzie" skłania do refleksji. Nie wszystko w naszym życiu jest oczywiste. Ludzie mają swoje jasne i ciemne strony; zdarzenia mogą mieć różne interpretacje. A każdy kij ma przynajmniej dwa końce.

O autorach:

Mateusz Grydlik (ur. 1982 w Warszawie) - aktor, kabareciarz, autor tekstów piosenek i skeczy. Pierwsze kroki jako aktor stawiał w teatrze telewizji w spektaklu dla dzieci Na razie w porządku mamo (1994) w reżyserii Pawła Trzaski, później współpracował m.in. z Maciejem Dejczerem (Chłopcy z placu broni), Krzysztofem Zanussim (Cwał), Barbarą Sass (Mroczne Zaułki na kępie Kimballa), Andrzejem Wajdą (Panna Nikt), Robertem Glińskim (Księga Raju) i Markiem Koterskim (Ajlawju). Te doświadczenia wpłynęły na decyzję o podjęciu nauki na wydziale aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej.

W czasie studiów grał m.in. u Krzysztofa Warlikowskiego (Ubu Rex), Izabeli Cywińskiej (Boża Podszewka 2) i ponownie u Marka Koterskiego (Wszyscy Jesteśmy Chrystusami).

W tym czasie założył kabaret Macież, który w 2009 roku zdobył Grand Prix na przeglądzie kabaretów PAKA. (nagroda ta została przyznana pierwszy raz po sześcioletniej przerwie). Jego teksty doceniła wówczas Olga Lipińska i Jacek Fedorowicz. W tym samym roku ze swoim kabaretem poprowadził eksperymentalną audycję "LSG -Ludzie w Swetrach Gadają" na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia.

Opowieści Hollywoodu w reżyserii Mai Komorowskiej - jeden z dyplomów, w którym zagrał, otworzyły mu drogę do Teatru Współczesnego w Warszawie. Za rolę Bertolta Brechta w tym spektaklu otrzymał II nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi 2006.

Obecnie jest aktorem Teatru Współczesnego.

Współpracował również z 1 Progamem Polskiego Radia tworząc program Radio Macież nadawany na żywo ze studia im. Agnieszki Osieckiej z publicznością. Na ostatnim festiwalu DWA TEATRY w Sopocie zaprezentowany został spektakl teatru TV w reżyserii Feliksa Falka "Rzecz o banalności miłości" gdzie wcielił się w rolę Rafaela Mendelssohna.

Od niedawna w "Akademii Rozrywki" na antenie Trójki Polskiego Radia ukazuje się miniserial Karol i Helena, który tworzy do spółki ze swoją żoną Dominiką.

Dominika Krzywotulska-Grydlik (ur. 1980 w Żarach) - absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od dziecka związana ze sceną "Teatru Drewniana Kurtyna". W czasie studiów grała w Teatrze La.Mort (m.in. w "Krzyku" na podstawie "Kaliguli" Camus'a czy tytułową rolę w "Antygonie"). W 2007 zagrała pierwszoplanową rolę w filmie "Szczęściarze" w reżyserii Agnieszki Gomułki.

W latach 2005-2007 zajmowała się Public Relations w Teatrze STUDIO.

W "Akademii Rozrywki" na antenie Trójki Polskiego Radia współtworzy z mężem miniserial Karol i Helena.

Magdalena Karel (ur. 1981 w Katowicach) - absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W 2006 roku otrzymała Nagrodę im. Leona Schillera.

W swojej karierze ma role Mimi w "Piątek wieczorem" Willy'ego Russela w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Kalerii w "Letnikach" Maksyma Gorkiego w reżyserii Eugeniusza Korina, Ciotki w "Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza i "Kosmosie" Gombrowicza w reżyserii Michała Walczaka. Współpracuje też z Laboratorium Dramatu występuje w "Tiramisu" Joanny Owsianko, gdzie wciela się w rolę Menedżerki. Od 2009 współpracuje z Teatrem Scena Prezentacje.

Zajmuje się również dubbingiem. W "Akademii Rozrywki" na antenie Trójki Polskiego Radia w miniserialu Karol i Helena wciela się w babcie, przyjaciółki, sąsiadki...