powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Śląskie. Nominacje do Złotych Masek

Komisja Nagród Teatralnych Złote Maski, przyznawanych w województwie śląskim, ogłosiła nominacje za 2012 rok. To już 45. edycja plebiscytu.

Komisja w składzie: Łucja Ginko - przewodnicząca komisji, przedstawicielka Marszałka Województwa Śląskiego; Danuta Lubina-Cipińska - dziennikarka, przedstawicielka Marszałka Województwa Śląskiego, Marta Odziomek - dziennikarka, przedstawicielka Marszałka Województwa Śląskiego; Artur Szczęsny - dziennikarz, przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego; Jerzy Handzlik - prezes Radia Bielsko, Wanda Then - dziennikarka Radia Bielsko; Maria Kempińska - dziennikarka Radia Katowice; Marek Mierzwiak - dziennikarz Radia Katowice, Waldemar Patlewicz - reżyser TVP Katowice, Grażyna Ogrodowska - dziennikarka TVP Katowice, Henryka Wach-Malicka - dziennikarka "Polski. Dziennika Zachodniego" ogłosiła

NOMINACJE

Kategoria ROLA WOKALNO-AKTORSKA

1. Daniel Malchar za rolę Maxa w spektaklu "Our house" Tima Firtha i Madness w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,

2. Maria Meyer za rolę Pani Nellie Lovett spektaklu "Sweeney Todd" Stephena Sondheima i Hugh Wheelera w reżyserii Andrzeja Bubienia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,

3. Ewa Vesin za rolę Florii Tosci w operze "Tosca" Giacomo Pucciniego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA

1. Edyta Ostojak za rolę Ester Pławner w spektaklu "Korzeniec" Zbigniewa Białasa reżyserii Remigiusza Brzyka oraz za rolę Alicji w "Alicji w krainie czarów" wg Lewisa Carrolla w reżyserii Stanisława Melskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

2. Jaśmina Polak za rolę Córki w spektaklu "Zbrodnia" Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,

3. Agnieszka Radzikowska za rolę w spektaklu "Diabelski młyn" Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze bez Sceny w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO - ROLA MĘSKA

1. Bartłomiej Błaszczyński za rolę Konstantego Trieplewa w spektaklu "Mewa" Antoniego Czechowa w reżyserii Gabriela Gietzky'ego oraz za rolę Harry'ego w spektaklu "Komedia teatralna" Bengta Ahlforsa w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

2. Tomasz Lorek za rolę Majora Kiereńskiego w spektaklu "Miłość w Königshütte" Ingmara Villqista w reżyserii autora w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,

3. Mateusz Znaniecki za rolę tytułową w spektaklu "Amadeus" Petera Shaffera w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA

1. Zofia de Ines za scenografię do spektaklu "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej,

2. Brzyk & Śpiewak za scenografię do spektaklu "Korzeniec" Zbigniewa Białasa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

3. Maria Kanigowska za scenografię do spektaklu "Mewa" Antoniego Czechowa w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Kategoria REŻYSERIA

1. Remigiusz Brzyk za reżyserię spektaklu "Korzeniec" Zbigniewa Białasa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

2. Gabriel Gietzky za reżyserię spektaklu "Być jak Kazimierz Deyna" Radosława Paczochy w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz spektaklu "Mewa" Antoniego Czechowa w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

3. Ewelina Marciniak za reżyserię spektaklu "Zbrodnia" Michała Buszewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

1. "Bajka-Zjajka" Macieja Dużyńskiego w reżyserii autora w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie,

2. "Tarzan" Phila Collinsa z librettem Dawida Henry'ego Hwanda w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Gliwickim Teatrze Muzycznym,

3. "Złoty klucz" Jana Ośnicy w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

1. "Korzeniec" Zbigniewa Białasa reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

2. "Tosca" Giacomo Pucciniego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,

3. "Zbrodnia" Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Zgodnie z § 5 ust 3 Regulaminu przyznawania Nagrody Teatralnej Złote Maski w województwie śląskim w przypadku braku nominowanych do nagrody w danej kategorii, komisja proponuje równorzędną nagrodę w innej kategorii regulaminowej. Wobec braku nominacji w kategorii "aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych" komisja zdecydowała przyznać dodatkowe nominacje w kategorii "nagroda specjalna" i dwie "Złote Maski" w tej kategorii. Komisja nominowała:

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

1. Jacek Grudzień za muzykę do spektaklu "Korzeniec" Zbigniewa Białasa reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

2. Tomasz Kordon za koncepcję i organizację cyklu pt. "Teatr konesera" w Teatrze Małym w Tychach,

3. Teatr i Klub Muzyczny Old Timers Garage za tworzenie nowego wartościowego zjawiska na mapie teatralnej regionu,

4. Teatr Momo Marka Kołbuka za wizję plastyczną spektaklu pt. "Wizyta",

5. Zespół artystyczny spektaklu "Nawiedzenie" przygotowanego przez studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przy współpracy Bayerische Theaterakademie August Everding za choreografię do tego spektaklu.