Sezon Polski w Wielkiej Brytanii

05-01-2009
22-07-2010
Warszawa. Minister Zdrojewski: kultura to najlepsza polska marka
Kultura to najlepsza polska marka, a jej promocja poza granicami kraju przynosi wymierne korzyści całemu państwu - zapewniał w czwartek w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Za wzorowy przykład promocji kultury za granicą uznał projekt Polska! Year.
19-07-2010
Londyn. Wystawa Cieślewicza i Teatr Biuro Podróży na finał Polska!Year
Wracałam z Londynu złotym samolotem - tym samym, który ponad pół roku temu wylądował na Heathrow z ufoludkami Pawła Althamera. Trafione na finał Polska! Year. Zwłaszcza że końcówka promocji polskiej kultury na Wyspach nie popsuła wcześniejszego efektu.
15-04-2010
Londyn. III Symfonia Góreckiego zabrzmi w hołdzie ofiarom katastrofy
Dzieło polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, III Symfonia - zwana "Symfonią pieśni żałosnych" - zostanie wykonane w sobotę w londyńskiej sali koncertowej Royal Festival Hall. Będzie to hołd dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
19-01-2010
Wielka Brytania. "Polska! Year": dwa miliony widzów
Prawie dwa miliony widzów uczestniczyło w 2009 roku w "Polska! Year" - Roku Polskim w Wielkiej Brytanii. Zainaugurowany w kwietniu ubiegłego roku sezon potrwa do sierpnia; dominować w nim będzie muzyka Fryderyka Chopina.
19-01-2010
Zielona wyspa Zdrojewskiego
Pakiet ustaw deregulacyjnych do połowy roku i nową konstytucję dla kultury w latach 2011-12 zapowiedział wczoraj w Sejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu] na pierwszej od lat parlamentarnej debacie o kulturze - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-01-2010
2009 był bardzo dorym rokiem w polskiej kulturze
- W 2009 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisało umowy na inwestycje w kulturze na kwotę ponad dwóch miliardów złotych. Jest to rekordowa kontraktacja. Dzięki temu staliśmy się - nie tylko w Polsce, ale i w Europie - liderem w absorpcji środków europejskich. To rzeczywiście będzie rzutować na kondycję polskich instytucji artystycznych, jak również uczelni i szkół - z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim rozmawia Paweł Lickiewicz z Super Expressu.
07-10-2009
Autostradą do opery
- Państwo, które przeznacza 0,5 % budżetu na kulturę, mniej niż w makroekonomii wynosi błąd statystyczny, i jeszcze w tym ubóstwie próbuje szukać oszczędności, skazuje społeczeństwo na regres cywilizacyjny - mówi PAWEŁ POTOROCZYN, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
09-07-2009
Wielka Brytania. Trwa Polska! Year - Rok Polski
Pół miliona zwiedzających, 15 wystaw, 9 festiwali, 27 koncertów i 5 konferencji przybliżających mieszkańcom Wysp Brytyjskich polską historię, sztukę, muzykę, film, teatr, literaturę i taniec - to dotychczasowy bilans Polska! Year - Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.
30-06-2009
Warszawa. Polska! Year a kryzys
Imprezy związane z odbywającym się od maja w Wielkiej Brytanii Rokiem Polskim to ponad 200 wydarzeń artystycznych w 26 miastach.
25-06-2009
Norwich. Wystawa prac Tadeusza Kantora
Mocnym punktem Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii są wystawy sztuki współczesnej. Wśród nich wystawa prac Tadeusza Kantora.
24-06-2009
Niemożliwa podróż
Wystawy w Sainsbury Centre for Visual Art w Norwich - "Niemożliwa podróż: sztuka i teatr Tadeusza Kantora" i "Spójrz na mnie teraz" - to dwie ciekawe propozycje, jak widzieć można sztukę polską z perspektywy Europy Zachodniej. Obie są częścią Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii "Polska! Year", organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
03-06-2009
Wielka Brytania. Wystawa Kantora wydarzeniem festiwalu w Norwich
Otwarta dziś w Norwich we wschodniej Anglii multimedialna wystawa twórczości Tadeusza Kantora (1915-90) zatytułowana "Niemożliwa podróż: sztuka i teatr Tadeusza Kantora" została entuzjastycznie oceniona przez krytyków prasowych i teatralnych koneserów.
11-05-2009
Londyn. "Piotruś i wilk" na Polska! Year
W ramach polskiego roku kulturalnego w Wielkiej Brytanii (Polska! Year) w prestiżowej hali koncertowej Royal Festival Hall pokazano w piątek wieczorem entuzjastycznie przyjęty przez publiczność animowany film polsko-brytyjskiej koprodukcji "Piotruś i wilk" (na zdjeciu) według muzyki Sergiusza Prokofiewa.
30-04-2009
Londyn. Dzisiaj inauguracja Roku Polskiego
Maria Kaczyńska będzie w czwartek honorowym gościem na uroczystym koncercie w prestiżowej Cadogan Hall w Londynie. Koncert ten zorganizowano z okazji Święta 3 Maja i oficjalnej inauguracji Roku Polskiego w W. Brytanii. Muzyka oraz animacja to mocne punkty programu "Polska! Year".
28-03-2009
Kultura na kryzys
- Koszty utrzymania instytucji kultury w Polsce należą do najwyższych w Europie. Przeciętnie pochłania to 80 proc. budżetu, na działalność artystyczną zostaje zaledwie kilkanaście - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
16-03-2009
Kultura dźwignią handlu
- Nie widzę po prostu w tym programie słabego punktu. Proszę pamiętać, że został on przygotowany mózgami Brytyjczyków. To oni: kuratorzy, selekcjonerzy różnego rodzaju festiwali i szefowie instytucji kulturalnych, przyjeżdżali do Polski, oglądali i wybierali. Oni najlepiej wiedzą, co ich interesuje - o programie "Polska!Year" mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Paweł Potoroczyn w rozmowie Magdaleną Rigamonti z Polski.
16-03-2009
Londyn. Polska!Year na Wyspach
W Londynie zaczęły się właśnie pierwsze wydarzenia Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Obejmie on ok. 200 imprez i potrwa do wiosny przyszłego roku.
12-03-2009
Wielka Brytania. "Polska! Year"
Ponad 200 wydarzeń w 26 brytyjskich miastach - koncerty, wystawy, performansy, projekty teatralne i taneczne, konferencje, publikacje i festiwale - to program "Polska! Year" - Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Konferencja zapowiadająca to wydarzenie odbyła się dziś w Warszawie.
05-01-2009
Wielka Brytania. Sezon Polski od marca
Prawie 200 spektakli, koncertów i wystaw przygotowujemy na Sezon Polski w Wielkiej Brytanii.
12-12-2008
Londyn. Elżbieta II obejmuje patronat nad Sezonem Polskim
Organizatorzy Sezonu Polskiego w Wielkiej Brytanii - Instytut Adama Mickiewicza i wspierający go Instytut Kultury Polskiej w Londynie - uzyskali potwierdzenie, że Elżbieta II obejmie patronat nad wydarzeniem - dowiedziała się PAP.
17-10-2008
Wielka Brytania. Sezon Polski od maja 2009 roku
W maju 2009 roku na londyńskim Trafalgar Square zainaugurowany zostanie Sezon Polski w Wielkiej Brytanii. Sezon potrwa do maja 2010 roku.