Ruda ¦l±ska. Zabytkowy dworzec kolejowy siedzib± teatru

W zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu - dzielnicy Rudy ¦l±skiej - otwarto w sobotę centrum kulturalne. Kilka pomieszczeń zajęli m.in. arty¶ci z Teatru Bezpańskiego.

«- Przez cztery lata błąkaliśmy się po całym Śląsku; szczęśliwym trafem losu zadzwoniliśmy do Urzędu Miasta z pytaniem o możliwość wykorzystania przestrzeni dworca w Chebziu. Okazało się, że mieszkańcy dzielnicy wyrazili chęć, by realizować w nim przedsięwzięcia kulturalne - powiedziała PAP w sobotę dyrektor artystyczny Teatru Bezpańskiego Marlena Hermanowicz.

Budynek dworca pochodzi z końca dziewiętnastego wieku. Jego projekt wzorowano na ówczesnym budownictwie przemysłowym - ma charakterystyczną ceglaną elewację z odsłoniętą stalową konstrukcją i elementami dekoracyjnymi z różnokolorowej cegły. Na froncie budynku umieszczono duże półokrągłe okno, doświetlające główny hol.

- Będziemy korzystać z dwóch dużych pomieszczeń; jedno z nich będzie wykorzystywane jako część warsztatowa, w druga, ta ze sceną - na występy. Przy większych projektach dramatycznych zamierzamy także zaadaptować hol - dodała Hermanowicz.

Zabytek odnowiono w 2002 roku na koszt miasta, a w 2006 roku wciągnięto go na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dwa lata temu, wobec postępującej dewastacji - szczególnie nasilonej po likwidacji kolejowych kas - wojewódzki samorząd wykreślił jednak dworzec ze Szlaku. W ratowanie zabytku zaangażowała się gmina, która w ub.r. wydzierżawiła budynek od PKP na pięć lat. W tym czasie samorząd będzie mógł wykonać prace remontowe; kolej zaś ureguluje stan prawny nieruchomości, co umożliwi przygotowanie jej do sprzedaży samorządowi.

- To wyjątkowe miejsce, które dotąd funkcjonowało jako miejsce nie kojarzące się ze sztuką. Jesteśmy w trakcie rozmów z samorządem oraz ustalania kwestii, w jakim zakresie będą prowadzone prace remontowe, bo pomieszczenia trzeba koniecznie ocieplić - powiedziała Hermanowicz.

W sobotę klucze do miasta przekazała artystom Teatru Bezpańskiego oraz Galerii BIBU prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Teatr Bezpański, który tworzy obecnie ponad 80 artystów, zadeklarował chęć organizowania na dworcu spektakli, recitali, koncertów i wystaw; Grupa Bibu zamierza prowadzić tam projekt "Przystanek Chebzie" - cykl koncertów z pogranicza soulu, funku, hip-hopu i reggae.

- Będziemy starali się wyczuć potrzebę miejsca, w którym pracujemy, ponieważ mamy na celu aktywizację społeczności lokalnej - dodała Hermanowicz.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego