powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Zostań interpretatorem realizacji Tino Sehgala

Centrum Kultury Zamek poszukuje interpretatorów do realizacji Tino Sehgala w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny".

Szukamy osób z wynikającą z wykształcenia lub osobistych zainteresowań wiedzą na temat współczesnej ekonomii, rynków finansowych lub wolnego handlu, lubiących dyskutować na tematy polityczne i ekonomiczne. Pozapodręcznikowe poglądy będą dodatkowym atutem. Doświadczenie aktorskie absolutnie nie jest wymagane. Udział w przedsięwzięciu gwarantuje przede wszystkim możliwość prezentacji własnych poglądów, ale wiąże się także z honorarium. Wybrane osoby wezmą udział w poznańskiej realizacji Tino Sehgala "This is Exchange", której częścią jest prowokowanie dyskusji na temat pryncypiów i realiów współczesnego rynku.

Główna realizacja będzie miała miejsce w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w terminie 18-25 marca. Kolejne weekendowe odsłony instalacji są przewidziane w kwietniu (27-29.04) a także w drugiej połowie roku, od października do grudnia.

Osoby chętne do wzięcia udziału w realizacji prosimy o przesłanie zgłoszenia zawierającego krótki (max. 3000 zn.) opis swoich zainteresowań lub doświadczeń związanych z ekonomią, rynkiem lub wolnym handlem a także dane kontaktowe na adres: m.mackiewicz@psit.org.pl najpóźniej do poniedziałku 18 lutego.

Tino Sehgal stworzył i rozwinął oryginalną formę sztuki. Aranżuje sytuacje, spotkania z udziałem ludzi, którzy wchodzą w bezpośredni kontakt z publicznością. Jego prace nie polegają na konfrontacji z materialnym obiektem a raczej tymczasowym doświadczeniu ludzkiego ciała, głosu, języka oraz czasu i przestrzeni. Zainteresowania Sehgala obejmują przede wszystkim procesy społeczne i systemowe, prawa ekonomii oraz sposoby w jaki przypisywane są role społeczne. Chce o tym rozmawiać tworząc miniaturowe sceny nazywane "constructed situations". W przestrzeni swoich wystaw prezentuje ludzi, którzy rozmawiają, śpiewają lub wchodzą w interakcje z publicznością, wystawiając przy tym na próbę przyzwyczajenia odbiorców sztuki i instytucji wystawienniczych. Jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów. Urodzony w Londynie, obecnie mieszka w Berlinie. Studiował ekonomie polityczną oraz taniec na Uniwersytecie Humbolta w Berlinie i Uniwersytecie Artystycznym Folkwang w Essen.

Karierę artystyczną rozpoczynał w zespołach eksperymentujących francuskich choreografów: Jérôme Bel'a oraz Xaviera Le Roy'a. Następnie współpracował z zespołem Les Ballets C. de la B., gdzie przygotował swój pierwszy spektakl "Twenty Minutes for Twentieth Century". Od ponad 10 lat jego prace funkcjonują przede wszystkim w kontekście sztuk wizualnych. W 2005 roku, był najmłodszym artystą reprezentującym Niemcy (wspólnie z Thomasem Scheibitz'em) na Biennale w Wenecji. Miał wystawy indywidualne w wielu najważniejszych europejskich galeriach m.in. Museum für Moderne Kunst (Frankfurt, 2007), Institute of Contemporaty Arts (Londyn, 2005, 2006, 2007), Kunstverein (Hamburg, 2006) czy Tate Modern (Londyn, 2012). Brał udział w takich wydarzeniach jak: Documenta (13) w Kassel (2012), Lyon Biennale (2007), Tate Triennal (2006), Moscow Biennale of Contemporaty Art (2005), Biennale w Wenecji (2003) czy Manifesta Frankfurt (2002). Jego prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji sztuki jak: Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Guggenheim czy MoMA w Nowym Jorku. Praca "This is Exchange" w ramach programu "# nie jesteś mi obojętny" będzie jego pierwszą realizacją w Polsce.