powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. 21. edycja Przeglądu Teatrów "Klamra"

Jedenaście spektakli polskiej teatralnej sceny alternatywnej, pokazy filmów Romana Polańskiego, koncert i dyskusje odbędą się podczas tegorocznej edycji festiwalu "Klamra" w Toruniu. 21. Alternatywne Spotkania Teatralne rozpoczną się 9 marca.

- "Klamra" est festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle, przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej, stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli - powiedział w sobotę rzecznik "Klamry" Jarosław Jaworski.

Na "Klamrze" można zobaczyć teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performance.

W tym roku imprezę zainauguruje 9 marca Teatr Wierszalin spektaklem "Wszyscy Święci. Zabłudowski cud" w inscenizacji i reżyserii Piotra Tomaszuka. W kolejnych dniach zobaczyć można będzie m.in. przedstawienia teatrów: Dada von Bzdulow ("Duety nieistniejące"), Komuna Warszawa ("Sierakowski"), Maat Projekt ("Station de Corps"), Suka Off ("red Dragon"), Forma ("Pandora"), Kana ("Moskwa -Pietuszki") czy Klancyk ("Pan Harold").

"Klamrę" zakończy 16 marca Teatr Ósmego Dnia przedstawieniem pt. "Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej".

- Tradycją przeglądu są odbywające się po spektaklach spotkania i dyskusje z ich twórcami i wykonawcami. Spotkania te są bardzo ważnym elementem festiwalu, gdyż dają możliwość bezpośredniej konfrontacji na płaszczyźnie twórca - odbiorca i mają czasem burzliwy przebieg, szczególnie w przypadkach, kiedy przedstawienia wzbudzają silne emocje publiczności - dodał Jaworski.

Program festiwalu uzupełniają imprezy towarzyszące - spotkania, prezentacje filmowe i koncert Renaty Przemyk. Od kilku lat ukazuje się również prowadzona przez Studenckie Koło Teatrologiczne UMK codzienna gazeta festiwalowa, zawierająca aktualności, recenzje i bieżące komentarze.

- "Klamra" nie ma charakteru konkursowego. Nie czujemy się upoważnieni, by oceniać, które z przedstawień są lepsze, a które gorsze, dlatego jedyną formą oceny jest plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl festiwalu - podkreślił Mirosław "Maurycy" Męczekalski, szef festiwalu i toruńskiego klubu studenckiego "Od Nowa".

Klamrową Nagrodę Publiczności otrzymywali dotychczas: w 2007 - Teatr Wierszalin za "Niżyńskiego", w 2008 - Teatr Kana za "Geist", w 2009 - Porywacze Ciał za "Correcto Mundo", w 2010 - Teatr Kana za "Lailonię", w 2011 - Usta Usta Republika za "777" i w 2012 Dada von Bzdulow za "Caffe Latte". Zwycięzca otrzymuje od "Od Nowy" zaproszenie do programu głównego najbliższej edycji Klamry.

Toruński festiwal odbywa się od 1993 roku w Studenckim Klubie Pracy Twórczej "Od Nowa".