powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bytom. Zajęcia edukacyjne w Śląskim Teatrze Tańca

Mimo licznych burz, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy przetoczyły się przez ŚTT, Dział Edukacji Artystycznej Śląskiego Teatru Tańca ani na chwilę nie zawiesił swojej działalności i wciąż podejmuje nowe inicjatywy.

Prężnie działają i rozwijają się grupy taneczne, nieustannie prowadzona jest także działalność społeczna - warsztaty terapii przez ruch od lat są wsparciem dla wielu pacjentów i podopiecznych ośrodków pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej czy szpitali.

Podczas zbliżających się w województwie śląskim ferii dzieci będą mogły uczestniczyć w cyklu warsztatów artystycznych przygotowanych przez ŚTT. Organizatorzy nie zapomnieli także o miłośnikach tańca współczesnego, którzy od lat wiernie uczestniczą w Ogólnopolskich Warsztatach Tańca Współczesnego. To właśnie dla nich po raz kolejny warsztaty poprowadzą dobrze znani i lubiani artyści bytomskiej sceny tanecznej - Sebastian Zajkowski oraz Jacek Szwesta. Gościem teatru będzie trenerka jogi Aleksandra Myszor. Najbliższa edycja warsztatów odbędzie się w dniach 23-24 lutego.

W programie:

Polska Technika Tańca Współczesnego / Sebastian Zajkowski

Body Conditioning / Jacek Szwesta

Taniec Współczesny / Jacek Szwesta

W poszukiwaniu wewnętrznej równowagi... Praktyka Jogi / Aleksandra Myszor

Marzec będzie gratką dla wszystkich, którzy chcą zdobyć kwalifikacje w zakresie terapii tańcem - kurs choreoterapii "Muzyka i taniec bez granic" poprowadzi certyfikowana choreoteraputka Regina Wolska. Już wkrótce działalność rozpocznie także Studio Teatralne ŚTT, nad którym pieczę obejmie młoda i utalentowana reżyserka i dramatopisarka Marlena Hermanowicz.

***

Oto kilka propozycji:

Na rozpoczęcie tanecznej przygody nigdy nie jest za wcześnie. Zapraszamy najmłodsze dzieci w wieku od 2 do 5 lat wraz z opiekunami na zajęcia ruchowe, prowadzone w formie zabaw łączących rytmikę z tańcem i - przede wszystkim - świetną zabawą. Celem zajęć jest wyrobienie w maluchach nawyku zdrowego i aktywnego trybu życia, poprzez oswajanie z ruchem i aktywnością fizyczną. Regularne uczestnictwo w zajęciach pomaga rozwijać i kształtować poczucie rytmu, słuch, a także wyobraźnię przestrzenną dziecka. Ćwiczenia w formie zabaw tanecznych wpływają również na rozwój koordynacji ruchowej oraz wyrobienie prawidłowej postawy ciała.

- termin: ŚRODY 16.30-17.15

- miejsce: sala baletowa Śląskiego Teatru Tańca

- koszt: 70 zł/miesiąc

- prowadzący: Katarzyna Rybok

Studentka specjalności choreografia i techniki taneczne na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Z pasji tancerz, z wykształcenia fizjoterapeuta - absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i pedagog. Zawodowo - wykładowca na wydziale Fizjoterapii Akademii Medycznej i Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Pomysłodawca i twórca projektów z udziałem dzieci, osób niepełnosprawnych i starszych. Od 2001 pracuje również w charakterze terapeuty tańcem w ośrodkach terapeutycznych i szpitalach. Tańczyła w projektach i spektaklach pod kierunkiem Pietro Cardillo, Victorii Day Fox, Judith Bunney, Gail Frizzell, Lynn Kable, Alexander Smith, Emily Daughtridge, Phila. Williams`a , Gesel Mason (USA). Od roku 2007 reżyseruje własne spektakle teatru ruchu z udziałem tancerzy o różnych możliwościach ruchowych oraz w różnym wieku.

***

KREATYWNE FERIE W ŚTT (7-12 lat)

Dzieciaki zapraszamy na cykl warsztatów artystycznych - będziemy wspólnie odkrywać zainteresowania, szlifować talenty i świetnie się bawić!

Program:

18.02 poniedziałek 13.30 - 15.00 Warsztaty Teatralne

19.02 wtorek 14.30 - 16.00 Warsztaty Twórcze - na pograniczu sztuk

20.02 środa 13.30 - 15.00 Warsztaty Teatralne

21.02 czwartek 13.30 - 15.00 Warsztaty Teatralne

22.02 piątek 14.30 - 16.00 Warsztaty Twórcze - na pograniczu sztuk

Koszt: 60 zł / tydzień (płatne przelewem na konto Działu Edukacji)

Koszt pojedynczych zajęć: 20 zł (płatne przed zajęciami w biurze ŚTT)

miejsce: Sala Baletowa ŚTT

Zajęcia poprowadzą Marlena Hermanowicz oraz Marzena Kobryń.

Zapisy:

edukacja.stt@gmail.com

(32) 281-82-53

788 676 023

***

STUDO TEATRALNE ŚTT (7-12 lat) NOWOŚĆ!!!

Już od stycznia zapraszamy dzieci i młodzież do Studia Teatralnego ŚTT. Zajęcia prowadzone będą w oparciu o techniki teatru dramatycznego oraz teatru muzycznego.

Program:

techniki gry aktorskiej;

elementarne zadania aktorskie w formie gier / zabaw / etiud / bajek i prostych scen;

praca nad rolą;

analiza i interpretacja tekstu;

prezencja sceniczna - blok zajęć przygotowujących do castingów / przesłuchań;

podstawy piosenki aktorskiej, poezja śpiewana, umuzykalnienie;

dykcja, wymowa, impostacja głosu;

praca z przedmiotem / rekwizytem / lalką;

podstawy charakteryzacji / praca nad wizerunkiem;

improwizacja ruchowa;

praca nad koordynacją ruchową, orientacją w przestrzeni scenicznej, elementy ruchu scenicznego;

podstawy arteterapii: ćwiczenia relaksacyjne, obrazowanie ciałem, sztuka gestykulacji, metody antystresowe;

kulisy powstawania spektaklu: od czytań analitycznych po prezentacje sceniczne.

Celem zajęć jest rozwijanie wrażliwości emocjonalno-artystycznej, pogłębienie twórczego myślenia oraz rozbudzenie wyobraźni uczestników. Praca nad rolą i wykonywanie zadań aktorskich sprzyjają usprawnieniu procesów pamięciowych, przełamują bariery i opory przed występami publicznymi, pomagają także otworzyć się na kontakt z rówieśnikami. Wspólne tworzenie koncepcji oraz wykonywanie elementów scenografii, kostiumów czy nauka charakteryzacji rozwijają wyczucie estetyczne i zdolności manualne.

Na zajęcia zapraszamy dzieci (7-12 lat) oraz młodzież (12-16).

Nabór trwa - zajęcia rozpoczną się po utworzeniu grupy.

Czas trwania: 90 min/tygodniowo

Koszt: 80 zł/miesięcznie

Prowadząca: Marlena Hermanowicz

***

BALET DLA DZIECI/ 6+ NOWOŚĆ!!!

Gracja ruchów, nienaganna postawa, piękna sylwetka Wszyscy chcemy, aby nasze pociechy od najmłodszych lat uczyły się zdrowych i prawidłowych nawyków ruchowych.

Technika tańca klasycznego już u najmłodszych wyrabia piękno i harmonię ruchów, pomaga poprawić sprawność fizyczną i - co najważniejsze - uczy nawyku zachowywania prawidłowej postawy ciała.

Udział w zajęciach tańca klasycznego uwrażliwia dzieci na muzykę i rytm, piękno i estetykę ruchu.

Starannie dobrane ćwiczenia pomogą raz na zawsze wyeliminować niebezpieczny dla zdrowia nawyk garbienia się, pomagają także odpowiednio ukształtować sylwetkę.

Na zajęcia zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 9 lat.

(Nabór trwa - zajęcia rozpoczną się po utowrzeniu grupy).

- termin: PONIEDZIAŁKI 17.30 - 18.30

- miejsce: sala baletowa Śląskiego Teatru Tańca

- koszt: 80 zł/miesiąc

- prowadząca: Agafija Wieliczko

***

SZKÓŁKA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO (9 - 12 lat)

Jest to cykl warsztatów, mających na celu ruchowe i kondycyjne usprawnianie dzieci. Regularne zajęcia taneczne i ruchowe przyczyniają się do wypracowania prawidłowej postawy ciała, rozwinięcia wyobraźni przestrzennej i koordynacji, a także wyrobienia tzw. pamięci ruchowej (dziecko szybciej zapamiętuje krótkie sekwencje ruchowe, dzięki czemu łatwiej uczy się kroków i układów tanecznych).

Zajęcia obejmują ćwiczenia rytmiczne, uwrażliwiające dzieci na dźwięk, tempo i takt.

W programie m.in. podstawy tańca klasycznego, improwizacji oraz tańca współczesnego.

Zwieńczeniem zajęć jest prezentacja pokazu scenicznego, podsumowującego całoroczną pracę uczestników.

- termin: WTORKI i PIĄTKI 16.00 - 17.00

- miejsce: Sala Baletowa Śląskiego Teatru Tańca

- koszt: 120 zł/miesiąc

- prowadzący: Marzena Kobryń

Tańczy od 7 roku życia, zaczynając w dziecięcym zespole tanecznym, gdzie ujawniła się jej pasja do tańca. Trafiła do Bytomskiej Szkoły Baletowej i jako jej uczennica reprezentowała Polskę na konkursie baletowym w Lozannie. W dziedzinie tańca współczesnego doświadczenie zdobywała od lekcji w szkole baletowej pod okiem Andrzeja Morawca. Od 17 lat doskonali się na warsztatach i festiwalach tańca współczesnego. Brała udział w Festiwalu Improwizacji w Zielonej Górze tańcząc pod okiem Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja, asystowała w pracy Leszka Mądzika, co zdeterminowało jej sposób patrzenia na przestrzeń sceniczną. Pracowała z seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Opolskim oraz Zarządzanie placówkami kulturalnymi i oświatowymi. Była uczestnikiem kursu nauczycielskiego jogi metodą Iyengara w Warszawie. Przez 14 lat była choreografem, trenerem i pedagogiem dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych. Jej praca została doceniona na festiwalach tanecznych w Kielcach, Gorzowie Wlkp., Toruniu i Bydgoszczy. Za działalność taneczną otrzymała tytuł animatora kultury województwa lubuskiego. Jej ostatnie 6 lat działalności artystycznej na terenie kujawsko-pomorskim zostało wyróżnione statuetką Anny Wazówny.