powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Spektakl Constanzy Macras i Romów

Dziś o godz. 20 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się spektakl "Open for Everything" grupy Constanza Macras | DorkyPark z Berlina, opowiadający o romskiej grupie etnicznej zamieszkującej kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Tak rozpocznie się cykl "# nie jesteś mi obojętny".

Romowie żyją w Europie od tysięcy lat, wciąż jednak spotykają się z brakiem szacunku i zaufania. Politycy i opinia publiczna zazwyczaj przypominają sobie o nich jedynie w przypadku pojawienia się nagłośnionych przez media, większych problemów, a romska tożsamość często jest synonimem "cygańskiego stylu życia". Uwięziona w obrazie swojej odmienności, bez historii i przyszłości, jest postrzegana przez pryzmat pojedynczych problemów i incydentów. Nawet jej kulturowy wymiar wydaje się być przede wszystkim odbierany za pośrednictwem zestawu folklorystycznych obrazów.

Kojarzona z Romami mobilność jest zjawiskiem charakterystycznym dla naszych czasów, powszechnym za sprawą turystki i coraz częstszych podróży służbowych. W społeczeństwie zachodnim, mimo że mobilność zaczyna funkcjonować jako znak indywidualnego sukcesu i styl życia większości, to wciąż naznacza historię wybranych grup etnicznych, takich jak Romowie.

Spektakl zgłębia romantyczny wizerunek "podróżujących Cyganów", konfrontuje poczucie uwięzienia i tęsknotę Romów do stałego miejsca zamieszkania z nowoczesnym stylem życia w podróży i wiążącą się z nim utratą rodzinnych więzi. Stworzony został przez Constanzę Macras we współpracy z 18 romskimi muzykami, tancerzami i amatorami ze Słowacji, Czech i Węgier, wybranych do udziału w przedstawieniu w ramach prowadzonych w tych krajach warsztatów. Wraz z 6 wykonawcami z profesjonalnego zespołu Macras (pochodzącymi z: Izraela, Niemiec, Holandii, Kanady, Czech i Korei Południowej) tworzą oni oparty na prywatnych opowieściach, marzeniach, rozpaczy i pasji, niezwykły seans słów, ruchu i obrazów. Ta teatralna podróż prowadzi nas przez dzisiejsze życie europejskich Romów, z humorem i dystansem przedstawiając uprzedzenia, klisze, nieporozumienia, podobieństwa, przykłady dyskryminacji, ubóstwo i przemoc. Skąd biorą się uprzedzenia? I kim właściwie są prawdziwi nomadzi XXI wieku?

***

"# nie jesteś mi obojętny" - odsłona pierwsza #WstronęInnego

Najważniejszym tematem są dla nas współczesne losy społeczności romskiej. Choć jej liczebność w Poznaniu nie wyróżnia się w skali wciąż homogenicznej etnicznie Polski, to właśnie w krajobrazie Poznania spotkamy jeden z najwyraźniejszych przykładów współczesnej romskiej architektury i to właśnie tu odnotowano najgłośniejsze w ostatnich latach przypadki dyskryminacji Romów.

Otwartość na kulturową odmienność wydaje się zaś jednym z najważniejszych warunków funkcjonowania zdrowej, miejskiej społeczności. Proponując kolejne wydarzenia, tej odsłony, chcemy prowokować refleksję nad źródłami uprzedzeń, przełamywać stereotypy dotyczące Innego i pomagać w poznawaniu przedstawicieli innych kultur, którzy w najbliższym dziesięcioleciu coraz częściej będą stawać się naszymi sąsiadami.

***

Wydarzenia kontekstowe

2.02. g. 15 kawiarnia Świetlica / wstęp wolny

"#WstronęInnego" - dyskusja - słowo wstępne i prowadzenie: prof. Krzysztof Podemski

2.02. g.18 Scena Nowa / wejściówki w kasie CK ZAMEK

"Berlin Elsewhere" - projekcja spektaklu Constanzy Macras