powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. Nederlands Dans Theater i Bolszoj w kinie Amok

W lutym trzeci i przedostatni spektakl tańca współczesnego w wykonaniu Nederlands Dans Theater i drugi spektakl Teatru Bolszoj w ramach sezonu transmisji na żywo 2012-2013.

7 lutego (czwartek), godz. 19.45 transmisja na żywo z NEDERLANDS DANS THEATER

Wieczór z Crystal Pite

Czas trwania: ok. 2h25'

Crystal Pite [na zdjęciu] znana jest ze swojego stylu, płynnego, organicznego i bardzo poetyckiego. Lubi jednak zaskakiwać i ma bardzo twórcze podejście do tańca współczesnego, co powoduje ogromne zainteresowanie jej spektaklami. Fascynują ją historie słynnych miłości i strat, a ciała tancerzy mają ilustrować te opowieści. W wizji Pite życie jest wielką, epicką powieścią, w której odbiorca ma zobaczyć cząstkę siebie. Prezentowany spektakl wypełni cały wieczór, pozwalając widzom poznać bogaty słownik choreografki, którym komunikuje się ona ze swoją publicznością.

10 lutego (niedziela), godz. 15.45 retransmisja z TEATRU BOLSZOJ

DON KICHOT

Choreografia: Aleksiej Fadejczew (na podstawie układu Mariusa Petipy i Aleksandra Gorskiego)

Muzyka: Ludwig Minkus

Czas trwania: 3 godz. (dwie przerwy)

Libretto baletu powstało na podstawie powieści Miguela de Cervantesa, ale zrezygnowano w nim z filozoficznego podtekstu. Zabawne przygody bohaterów są pretekstem do popisów tancerzy. Prapremiera odbyła się w Moskwie w 1969 roku. Odświeżona i zmodyfikowana wersja stała się jedną z najciekawszych propozycji repertuaru Teatru Bolszoj. Don Kichot, szlachcic opętany wizją świetności czasów rycerstwa, uznaje, że sam jest błędnym rycerzem. Gdy spotyka córkę karczmarza Kitri, widzi w niej piękną księżniczkę Dulcyneę, którą musi ratować.