powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wsola. "Trans-Atlantyk" w Muzeum Witolda Gombrowicza

Czy "Trans-Atlantyk" po sześćdziesięciu latach budzi jeszcze emocje? Będzie można to sprawdzić już w najbliższą niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Zapraszamy na monodram Henryka Jóźwiaka według tego obrazoburczego tekstu Gombrowicza.

Spektaklem chcemy przypomnieć czytającej publiczności o rocznicy pierwszego wydania "Trans - Atlantyku" i zainaugurowaniu serii wydawniczej: Biblioteka "Kultury".W 1953 roku paryska "Kultura" rozpoczęła wydawanie swojej Biblioteki książką zawierającą "Trans-Atlantyk" i "Ślub". Wydanie tekstów Witolda Gombrowicza nie było decyzją łatwą, bo już publikacja fragmentów kontrowersyjnej powieści w "Kulturze" oburzyła czytelników. Jak wspominał po latach Jerzy Giedroyc : "z powodu oburzenia moralnego na Gombrowicza straciliśmy więcej abonentów niż z powodu naszego stanowiska politycznego. Ale nie zmieniliśmy kursu."

I całe szczęście.

Jak dziś brzmią prowokacyjne fragmenty "Trans - Atlantyku"? Czy tekst się zestarzał?

Okazja, by się przekonać, zdarzy się w najbliższą niedzielę, 3 lutego, o godz. 17. Serdecznie zapraszamy na monodram Henryka Jóźwiaka. Wstęp wolny!

"Trans-Atlantyk" adaptacja, reżyseria i wykonanie - Henryk Jóźwiak.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bus, który będzie podstawiony przy ul. Chrobrego (przystanek autobusowy przy centrum handlowym Vis a Vis) o godzinie 16.20. Powrót po spektaklu.

Informacje o aktorze:

Henryk Jóźwiak pracował m.in. w teatrach na terenie Wielkopolski, w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, w Elblągu, współpracował z Teatrem Małym we Frankfurcie n/Odrą. Tam odbyła się premiera jego autorskiego monodramu "Sprawa Marmieładowa" przygotowanego na podstawie "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego, zagrana w języku niemieckim. Występował na Festiwalu Teatrów Wschodniej Europy w Schwedt, grał na scenach w Berlinie, Beeshow, Saarbrucken. Jako aktor Teatru Lubuskiego występował w Wilnie - w słynnym Teatrze na Tagance, Nancy, Metzu i Paryżu jako Hrabia w Panu Tadeuszu. Ukończył Studium Teatralne Waldemara Wilhelma. Obecnie pracuje w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Jest laureatem pierwszego w Polsce Festiwalu Sztuki Słowa zorganizowanego w ramach cyklu VERBA SACRA w Poznaniu.