Projekt ustawy o zawodzie aktora

16-12-2008
19-09-2009
Warszawa. Magister Olbrychski?
Aktor pisze pracę magisterską, żeby wykładać w Akademii Teatralnej. Daniel Olbrychski podkreśla, że brak tytułu naukowego nie jest konsekwencją tego, że wyrzucono go z PWST.
29-12-2008
Artysta bez papierów
Kto to jest w dzisiejszych czasach aktor? Aktor w dzisiejszych czasach to jest ten, komu reżyser daje rolę. Kto to jest w dzisiejszych czasach reżyser? Reżyser w dzisiejszych czasach to jest ten, komu producent daję kasę. Kto to jest w dzisiejszych czasach producent? Producent to jest w dzisiejszych czasach Lew Rywin. Takie są czasy i trzeba sobie radzić. Trzeba ruszać głową, nie papierami - Jerzy Pilch wraca w Dzienniku do projektu ustawy o zawodzie aktora przygotowanej przez PSL.
19-12-2008
Święte krowy
Ustawa [o zawodzie aktorskim] nie rozwiązuje podstawowego problemu, jakim jest przywiązanie aktora do etatu. Bezterminowe umowy o pracę blokują rozwój zespołów teatralnych, ponieważ dyrektorzy mają związane ręce. Próby zwolnienia aktorów często kończą się w sądzie, który nakazuje przywrócić ich do pracy i powierzyć role, nawet jeśli reżyser ich nie chce. Ustawa utrwala ten stan, który z pracą artystyczną nie ma nic wspólnego. I o tym trzeba dyskutować, a nie o tym, czy aktor musi mieć dyplom - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-12-2008
Aktorzy do roli
- Talentu aktora w ogóle nie da się zmierzyć żadnym dyplomem ani żadną miarą. Widocznie PSL dawno żadnej ustawy nie przeprowadziło do końca w Sejmie, dlatego musiało sobie znaleźć temat, który wzbudził aż takie zainteresowanie zarówno mediów, jak i publiczności - o projekcie ustawy o aktorach mówi aktor Teatru Powszechnego w Warszawie, Cezary Żak.
16-12-2008
Kto może grać króla Leara?
Posłowie PSL złożyli w Sejmie projekt ustawy o zawodzie aktora, który rozgranicza, kto jest "aktorem", a kto tylko "wykonawcą". Chcą też szczególnych uprawnień dla aktorów. Minister kultury apeluje, by PSL wycofał się z pomysłu - pisze Donata Subbotko w Gazecie Wyborczej.
16-12-2008
Oglądalność to największe nieszczęście w sztuce
- Niech mi nikt nie mówi o wolnym rynku w przypadku sztuki, bo to głupota. O wolnym rynku można mówić w przypadku pierogów, a nie muzyki i aktorstwa. Rynek to jest na Kleparzu, gdzie się kupuje jarzyny, a nie w sztuce - mówi Jan Nowicki w Dzienniku. Jako jeden z nielicznych broni projektu ustawy PSL o zawodzie aktora.
16-12-2008
Prosili, to zająłem się aktorami
To nie był mój pomysł - zapiera się w rozmowie z dziennikiem.pl współautor projektu ustawy o zawodzie aktora, poseł PSL, Stanisław Rakoczy. Jak to się stało, że poseł, który w wolnym czasie uwielbia wędkować i kosić trawniki zajął się kulturą? "To inicjatywa grupy aktorów, którzy zgłosili się do mnie i zapytali, czy nie można coś w tej sprawie zrobić" - tłumaczy. Czyli lobbing? "Ja bym tego tak nie nazwał" - mówi.
16-12-2008
PSL wyśmiane za pomysł ustawy o zawodzie aktora
Projekt ustawy o zawodzie aktora autorstwa PSL zbiera cięgi ze wszystkich stron i jest mocnym kandydatem do tytułu absurdu roku. Krytykują go minister kultury Bogdan Zdrojewski, większość aktorów, a nawet część polityków PSL - pisze Iwona Dudzik w Dzienniku.
16-12-2008
Rozmowa z aktorem bez dyplomu
- Nie wiem, jakie pojęcie ma poseł o fachu aktora. Najlepiej tekst wchodzi do głowy podczas prób, także tych czytanych i po to m.in. one są. Jeśli chodzi o wspomnianą powściągliwość, to akurat, także z racji stażu, jestem powściągliwy. Ale to chyba raczej kwestia osobowości i nie powinna tego regulować ustawa. Nas, podobnie jak posłów, ocenia widz. I to moim zdaniem wystarczy - mówi Przemysław Czernik, adept w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu.
16-12-2008
Zostawimy aktorów w spokoju
- Jesteśmy gotowi zrezygnować z ustawy o aktorach - mówi Dziennikowi szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski.
16-12-2008
Projekt ustawy o wykonywaniu i ochronie zawodu aktora
15-12-2008
Warszawa. Zdrojewski apeluje o wycofanie projektu ustawy o aktorach
Bogdan Zdrojewski zaapelował do PSL o pilne wycofanie projektu o zawodzie aktora - poinformowała telewizja TVN24.
15-12-2008
PSL nie chce, żeby Cichopek była aktorką
Katarzyna Cichopek, Michał Koterski, Marcin i Rafał Mroczkowie oraz wiele innych, młodych gwiazd może niedługo stracić prawo do korzystania z tytułu aktora. Stanie się tak, jeśli wejdzie w życie projekt ustawy przygotowany przez PSL, do którego dotarł serwis internetowy tvp.info - pisze Michał Krzynowski w portalu tvp.info