Bydgoszcz. Rocznica spalenia Teatru Miejskiego

W ogólnej opinii teatr, który był ozdob± pl. Teatralnego, został spalony przez żołnierzy radzieckich w nocy z 27 na 28 stycznia 1945 r. To prawda - ale nie cała.

«Mało kto pamięta, że przepiękny budynek zaczęli niszczyć polscy żołnierze, i to już 24 stycznia. Bydgoszcz zdobywał m.in. polski 8. Pułk Piechoty z 3. Dywizji I Armii. Dowódca skierował jeden batalion przez most Królowej Jadwigi wzdłuż Brdy na pl. Teatralny. Tam - w okolicach umocnionego teatru - rozegrały się zacięte walki. Niemcy bronili się zaciekle z budynku teatralnego. Polacy użyli granatników. W efekcie teatr częściowo spłonął.

Prawdą jest natomiast, że dzieła zniszczenia dokonali żołnierze radzieccy, którzy w styczniową noc rozpalili ognisko na scenie teatralnej, aby się ogrzać. I w ten sposób puścili z dymem chlubę i dumę przedwojennej Bydgoszczy. Jak piszą naoczni świadkowie, 28 stycznia rano, gdy gruchnęła wieść o budzącym grozę pomyśle żołdaków z gwiazdą na hełmie, wielu mieszkańców miasta zrozumiało, że nie chodzi o wyzwolenie, lecz o ponowne zniewolenie. Miejsce euforii z 24 stycznia, spowodowanej odejściem okupanta, zajęły nieufność i żal.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego