powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Wykład o twórczości Constanzy Macras

Centrum Kultury Zamek zaprasza 23 stycznia o godz. 18 na wykład wprowadzający w twórczość Constanzy Macras, której spektakl "Open for Everything" będzie głównym wydarzeniem pierwszej odsłony programu "# nie jesteś mi obojętny". Elementem wykładu będzie prezentacja fragmentów spektakli artystki. Wykład transmitowany będzie na żywo w internecie.

Constanza Macras (na zdjęciu) i jej grupa DorkyPark należą dziś do najbardziej cenionych zespołów współczesnego europejskiego teatru i tańca. Myśląc o charakterystyce jej twórczości, skupimy się na obecnym w większości jej prac, szczególnym połączeniu tańca i teatru. Ta oryginalna fuzja jest wynikiem osobistego rozwoju artystycznego, ale także elementem większego procesu zachodzącego w XX-wiecznej historii tańca, w szczególności niektórych zjawisk z historii sztuki i performansu, obecnych od lat 60-tych, a najbardziej nasilonych pod koniec lat 90-tych. To wtedy teatr czerpiący z rzeczywistości, doprowadził do powstania nowej estetyki spektaklu, której jedną z czołowych postaci z pewnością jest Constanza Macras.

Wykład składać będzie się z czterech części:

I. Taniec, różnorodność i dramaturgia.

II. Kultura miejska jako krajobraz Constanzy Macras.

III. Współpraca z Thomasem Ostermeierem.

IV. Otwartość na wszystko: Romowie jako temat, podmiot i problem.

UWAGA!

W ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca wykład transmitowany będzie na żywo w internecie, na stronach Instytutu (www.imit.org) oraz taniecpolska.pl (www.taniecpolska.pl).

Constanza Macras - jedna z najważniejszych współczesnych choreografek, urodzona w Buenos Aires (Argentyna) w 1970 r., gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Edukację kontynuowała w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark, w której skład wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne, przekładając je na język łączący słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. Na stałe wystawia w Berlinie: w Hebbel am Ufer, Schaubühne i Volksbühne. Prezentowała swoje spektakle także na wielu europejskich festiwalach oraz w ramach tournee, m.in. w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymała nagrodę Goethe-Institut za spektakl "Hell on Earth" a w 2010 roku niemiecką nagrodę teatralną Der Faust dla najlepszej choreografii w spektaklu "Megalopolis". W Polsce gościła dotąd dwukrotnie, prezentując spektakl "Big in Bombay" w ramach 7. Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie (2008) oraz spektakl "Hell on Earth" w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Tearalnego Warszawa Centralna (2010).

dr Thomas Irmer - krytyk teatralny, mieszka w Berlinie. Wykładowca Freie Universität. Stale współpracuje z pismami: "Theater heute" (Niemcy), "Didaskalia" (Polska), "Maska" (Słowenia), "Shakespeare" (Norwegia). Opublikował książki o Franku Castorfie, teatrze wschodnich Niemiec i Luku Percevalu.

Wykład w języku angielskim z polskim tłumaczeniem.

Tłumaczenie: Artur Zapałowski.

***

"Constanza Macras: otwartość na wszystko"

wykład dr Thomasa Irmera

Centrum Kultury Zamek / Sala pod Zegarem

środa, 23 stycznia, godz. 18:00

wstęp wolny

organizator: Centrum Kultury Zamek

partner: Instytut Muzyki i Tańca

kurator: Marcin Maćkiewicz

więcej informacji:

facebook.com/jestesobojetny

www.zamek.poznan.pl