Szwecja. Rozpoczęły się obchody Roku Lutosławskiego

Koncertem w sztokholmskiej filharmonii zainaugurowano w czwartek wieczorem Rok Lutosławskiego w Szwecji. Kolejny koncert odbędzie się w sobotę w Sztokholmie, a setna rocznica urodzin kompozytora obchodzona będzie w Skandynawii przez cały 2013 rok.

«Szwedzka Królewska Orkiestra Filharmoniczna pod batutą fińskiego dyrygenta Sakari Oramo wykonała wariacje symfoniczne Chantefleurs et chantefables oraz Symfonię nr 3. Gościnnie wystąpiła Anu Komsi z Finlandii.

Postać Witolda Lutosławskiego jest w Szwecji ceniona. W 1993 roku polski kompozytor otrzymał szwedzką nagrodę Polarpriset, popularnie nazywaną muzycznym Noblem. Lutosławski odebrał wyróżnienie w Sztokholmie z rąk króla Karola XVI Gustawa.

Instytut Polski w Sztokholmie planuje koncert utworów Lutosławskiego jesienią na największym festiwalu muzyki poważnej w Skandynawii - Muzyki Morza Bałtyckiego w Sztokholmie, oraz koncerty w Goeteborgu i Malmoe.

W Norwegii Rok Lutosławskiego promowany jest od ubiegłego roku. W lutym 2012 roku Orkiestra Filharmonii w Oslo wykonała "Koncert na orkiestrę". Muzyka Lutosławskiego była również w programie koncertu Leszka Możdżera w listopadzie 2012 roku. W 2013 roku ambasada RP w Norwegii również ma w planach zorganizowanie koncertu w ramach obchodów stulecia urodzin kompozytora.

Rok Lutosławskiego uchwalony został 7 grudnia 2012 roku przez Sejm RP. Uroczysta inauguracja Roku Lutosławskiego w Polsce odbędzie się 25 stycznia, w dzień urodzin kompozytora w Filharmonii Narodowej w Warszawie.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego