2009 - Rokiem Jerzego Grotowskiego

05-12-2008
27-03-2010
Dolny Śląsk. Nagrody teatralne za 2009 rok
Marszałek województwa nagrodził wczoraj najlepszych artystów teatru roku 2009.
24-03-2010
Dolny Śląsk. Wystawa i nagrody na Dzień Teatru
Wystawa "Tancerze" i nagrody dla artystów to atrakcje Międzynarodowego Dnia Teatru na Dolnym Śląsku.
11-02-2010
Wrocław. Trwa wystawa o Grotowskim w Ossolineum
We Wrocławiu można oglądać świetną wystawę o Jerzym Grotowskim [na zdjęciu].
30-01-2010
Katowice. "Grotowski-Gurawski - tandem idealny" w CSP
Jedno z marzeń miłośników teatru to choć raz zasiąść za stołem-podestem i przeżyć ucztę u Fausta wg wizji Jerzego Grotowskiego. Teraz to możliwe - w Centrum Scenografii Polskiej na wystawie "Grotowski - Gurawski - tandem idealny".
27-01-2010
Wystawa "Niezatarty ślad', czyli Grotowski prywatnie
Ekspozycja w auli Ossolineum nie ma ambicji pokazania całego życia i dorobku Jerzego Grotowskiego, jest raczej próbą uchwycenia początków jego fenomenu. Prezentuje historię rodziny twórcy teatru Laboratorium, fotografie z dzieciństwa, strony z pamiętnika prowadzonego przez ośmioletniego "Grota", dokumentuje młodzieńcze lektury - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
25-01-2010
Katowice. Wystawa poświęcona wizji teatru Jerzego Grotowskiego
Wystawę poświęconą wizji teatru Jerzego Grotowskiego - uznawanego za jednego z najważniejszych współczesnych reformatorów teatru - można od poniedziałku oglądać w katowickim Centrum Scenografii Polskiej. Ekspozycja jest jednym z wydarzeń zamykających uroczystości Roku Grotowskiego.
22-01-2010
Katowice. "Grotowski - Gurawski - tandem idealny" w CSP
Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprasza w najbliższy poniedziałek, 25 stycznia o godzinie 16 na wernisaż wystawy "Grotowski - Gurawski - tandem idealny".
21-01-2010
Wrocław. Podsumowanie Roku Grotowskiego
Rok 2009, który poświęcony był Jerzemu Grotowskiemu, miał przybliżyć nam postać jednego z największych reformatorów teatru. Paradoksalnie, białe plamy zrobiły się jeszcze większe.
20-01-2010
Wrocław. Wystawa o Grotowskim w Ossolineum
Od 13 stycznia do 14 marca można oglądać wystawę "Niezatarty ślad. Jerzy Grotowski w Ossolineum" (na zdjęciu) ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Instytutu im. Grotowskiego.
08-01-2010
Cały rok należał do Grotowskiego
Jedenaście lat temu zmarł jeden z największych magów teatru - przypomina Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
08-01-2010
Rok 2009 w teatrze
Przyznanie Europejskiej Nagrody Teatralnej reżyserowi Krystianowi Lupie, premiera "Tanga" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego - to niektóre z najważniejszych wydarzeń w polskim teatrze w 2009 r. W mijającym roku odeszli wybitni artyści polskiej sceny, m.in. Marek Walczewski i Zbigniew Zapasiewicz.
05-01-2010
Wrocławski rok teatralny
W 2009 roku wrocławskie teatry dramatyczne nas nie rozpieszczały - trudno wymienić produkcję na miarę o rok wcześniejszej "Sprawy Dantona". Teatromanów ratował Rok Grotowskiego i związane z nim wizyty zagranicznych twórców - pisze Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
28-12-2009
Warszawa. Konferencja kończąca Rok Grotowskiego
14-15 stycznia 2010 w Instytucie Kultury Polskiej UW (dawny Szpital św. Rocha) ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 5 odbędzie się międzynarodowa konferencja Grotowski - narracje. 14 stycznia 2010 roku mija 11. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, a konferencja "Grotowski-Narracje" zamyka obchody Roku Grotowskiego 2009.
16-12-2009
Gorzów. Wlkp. Wykład Tyszki o Grotowskim
Rok 2009 był ogłoszony Rokiem Grotowskiego. O tym fakcie przypomina Biblioteka Główna PWSZ w Gorzowie.
04-12-2009
Wrocław. Konferencja i panel o Grotowskim
03-12-2009
Jubileusz Teatru Siemaszkowej i Dni Grotowskiego
Teatr im. Wandy Siemaszkowej włączył się w obchody Dni Grotowskiego pod hasłem "Wielcy Artyści". Nie jest to jednorazowa akcja. Teatr będzie co roku prezentować wybitne postacie związane z Rzeszowem. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że od 1997 r. w rzeszowskim teatrze mieści się galeria innego wybitnego artysty - Józefa Szajny - pisze Wiesław Zieliński w Gazecie Polskiej.
02-12-2009
Wiersze Grotowskiego roześlemy po całym świecie
Z Markiem Czarnotą, jednym ze współorganizatorów, obok prof. Jolanty Pasterskiej i prof. Krzysztofa Dmitrula, panelu dyskusyjnego o twórczości Jerzego Grotowskiego, który odbył się w Uniwersytecie Rzeszowskim, rozmawia Paweł Kuca w Super Nowościach.
30-11-2009
Rzeszów. Sympozjum o Grotowskim na UR
W ramach obchodów Roku Grotowskiego Instytut Filologii Polskiej UR zaprosił znamienitych gości do dyskusji panelowej dotyczącej twórczości wybitnego reżysera teatralnego.
27-11-2009
Kultura potrzebuje wsparcia
Państwo w kulturze jest niezwykle potrzebne. Nawet tak elitarne wydarzenia jak poznańska Malta wymagają wsparcia - mówi Bogdan Zdrojewski, ministr kultury i dziedzictwa narodowego
27-11-2009
Rzeszów. Obchody Roku Grotowskiego
"Teatr przed Grotowskim i po Grotowskim to już nie ten sam teatr" - pisał francuski krytyk. Rzeszów, rodzinne miasto twórcy, włączył się w międzynarodowe obchody roku poświęconego pamięci tego wybitnego reżysera i jednego z najważniejszych reformatorów teatru.
19-11-2009
Francja. W siedzibie UNESCO wystawa poświęcona Grotowskiemu
W paryskiej siedzibie UNESCO można od tego tygodnia oglądać wystawę fotograficzną o Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Ekspozycja jest częścią obchodów międzynarodowego roku poświęconego polskiemu sławnemu reżyserowi.
16-11-2009
Kalifornia. Polska Jesień Teatralna
15 listopada rozpoczęła się w Kalifornii Polska Jesień Teatralna. W ciągu trzech tygodni, w ramach trwającego Roku Grotowskiego 2009 i Roku Heleny Modrzejewskiej, w Los Angeles i Orange County odbędą się spotkania z polskimi i amerykańskimi reżyserami i aktorami, międzynarodowa konferencja, wykłady, panele dyskusyjne, koncerty, sesje warsztatowe i spektakle w wykonaniu TR Warszawa i wrocławskiego Teatru ZAR.
07-11-2009
Madryt. Instytut Polski zainaugurował Rok Grotowskiego
Instytut Polski w Madrycie we współpracy z Ośrodkiem Sztuki WRO Art Center Wrocław, Centrum Kultury "Zamek" oraz władzami stolicy Hiszpanii zainaugurował w piątek "Rok Grotowskiego" w Madrycie, obchodzony w ramach jednego z największych festiwali kulturalnych organizowanych przez władze tego miasta, Festiwalu Jesiennego (Festival de Otono).
21-10-2009
Wrocław. Zbiory Instytutu im. Grotowskiego dostępne dla wszystkich
Zbiory archiwalne Instytutu im. Jerzego Grotowskiego zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym w środę w nowo otwartej czytelni teatralnej na wrocławskim Rynku.
20-10-2009
Paryż. Brook nagrodzony za propagowanie twórczości Grotowskiego
Wybitny brytyjski reżyser Peter Brook otrzymał w poniedziałek wieczorem w Paryżu polski order Gloria Artis za propagowanie na świecie twórczości Jerzego Grotowskiego. Odbierając nagrodę, Brytyjczyk nazwał polskiego twórcę współczesnym "mistykiem" i "prorokiem".
19-10-2009
Paryż. Wydarzenia Roku Grotowskiego
W paryskim Centrum Pompidou rozpoczął się w ten weekend cykl pięciodniowych imprez z okazji Roku Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO. Na program obchodów składają się pokazy filmów dokumentalnych o wybitnego polskim twórcy teatralnym oraz poświęcone mu debaty i sesje naukowe.
12-10-2009
Film dokumentalny o Grotowskim w Opolu
50 lat temu w murach obecnego pubu Maska odbyła się premiera pierwszego przedstawienia opolskiego Teatru 13 Rzędów, kierowanego przez Jerzego Grotowskiego i Ludwika Flaszena. Przypomniała o tym w rocznicę projekcja filmu dokumentalnego "Gra z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu", zrealizowanego przez Teresą Kudybę, przedstawiającego opolski rozdział w życiu twórcy - relacjonuje Aleksandra Gumienny w Gazecie Wyborczej - Opole.
09-10-2009
Film o Grotowskim w 50 rocznicę pierwszego przedstawienia Teatru 13 Rzędów
W czwartek, dokładnie w 50 rocznicę pierwszego przedstawienia Teatru 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego w Opolu - w pierwszej siedzibie teatru - zaprezentowano film o wybitnym reżyserze i teoretyku teatru. Film jest opowieścią o Grotowskim w Opolu. O tym, co się dokonało tutaj. Tu Grotowski zrealizował swoją drogę teatralną. Tutaj powstało 9 przedstawień przez niego wyreżyserowanych. Trzeba to podkreślać - mówi Agnieszka Wójtowicz o pokazanej wczoraj "Grze z pamięcią. Jerzy Grotowski w Opolu".
08-10-2009
Opole. Film na 50-lecie Teatru 13 Rzędów
W czwartek mija 50 rocznica zagrania pierwszego przedstawienia przez Teatr 13 Rzędów w Opolu prowadzony przez Jerzego Grotowskiego. O godz. 20.30 w Masce premiera filmu o pobycie i twórczości Grotowskiego w Opolu
23-09-2009
Sopot. Spotkania z ludźmi Grotowskiego w OFF de Bicz
Kolejnym wydarzeniem, przygotowanym w sopockim Teatrze Off de Bicz z cyklu Rok Grotowskiego, było niedzielne spotkanie z Ludwikiem Flaszenem.
14-09-2009
Łódź. Thomas Richards w Fabryce Sztuki
W związku z ogłoszonym przez UNESCO Rokiem Grotowskiego, Fabryka Sztuki zaprasza 15 września o g 13 na spotkanie z Thomasem Richardsem (na zdjęciu), dyrektorem Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontederze.
10-09-2009
Grotowski wg Kosińskiego
Autor stawia sprawę jasno: nie chce stawiać Grotowskiemu pomnika ani tym bardziej kapliczki. Dlatego drwi czasem z mętnych tłumaczeń bossa o cel stworzenia w Teatrze 13 Rzędów Podstawowej Organizacji Partyjnej, drażni go fakt, że szef Laboratorium wielokrotnie robił z siebie po 1981 roku na potrzeby zagranicznej prasy ofiarę i męczennika komunizmu. Niczego nie przemilcza, ani z czarnej legendy Grotowskiego, ani z nie zawsze czystych zagrań jego spadkobierców - o książce Dariusza Kosińskiego "Grotowski. Przewodnik" pisze Łukasz Drewniak w Dzienniku.
16-07-2009
Mistrzowie: oto jest pytanie
Z mistrzami chciałoby się jeśli nie kłócić, to przynajmniej rozmawiać. W pokazanych we Wrocławiu spektaklach Brook, Schechner i Suzuki rozmawiać z nami nie chcą - Joanna Wichowska pisze jeszcze o spektaklach wrocławskiego festiwalu "Świat miejscem prawdy" w portalu dwutygodnik.strona kultury.
06-07-2009
Nowy Jork. Zakończenie obchodów Roku Grotowskiego
Instytut Kultury Polskiej oraz Wydział Studiów Performatywnych Tisch School of the Arts, New York University (NYU), organizatorzy Roku Grotowskiego w Nowym Jorku, po trwającej od lutego intensywnej serii paneli, warsztatów, prezentacji, spotkań i dyskusji zapraszają na oficjalnie zakończenie obchodów Roku Grotowskiego w Nowym Jorku. Ich kulminacją będą trzy dni wydarzeń w prestiżowym Lincoln Center.
02-07-2009
Egzotyczny hołd dla Grotowskiego
Gdzie w Polsce można było zobaczyć "Elektrę" po japońsku oraz "Hamleta" w wykonaniu aktorów z Chin? Na festiwalu "Świat miejscem prawdy", który zakończył się we wtorek we Wrocławiu. Oba spektakle to coś więcej niż egzotyczne ciekawostki - recenzja Jacka Wakara w Dzienniku.
30-06-2009
Arcydzieło Piny Bausch w Polsce
"Nefés" to dowód spokojnego mistrzostwa artystki. Spektakl do chłonięcia wszystkimi zmysłami. Arcydzieło - o spektaklu Piny Bausch na wrocławskim festiwalu "Świat miejscem prawdy" pisze Jacek Wakar w Dzienniku.
30-06-2009
To był festiwal mistrzów
- W minioną niedzielę we Wrocławiu swoje spektakle pokazali Pina Bausch, Peter Brook, Tadashi Suzuki i Richard Schechner. Nie znam festiwalu, na którym coś takiego się wydarzyło - kończący się dziś festiwal "Świat miejscem prawdy" podsumowuje dyrektor Instytutu Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret.
29-06-2009
Doskonałe "Fragments" Petera Brooka
Brook potrafi sprawić, że teatr wraca do źródeł. Bez dekoracji, kostiumów, ale skupiający uwagę widza na istocie-geście, mimice, słowie - o "Fragmentach" w reż. Petera Brooka z Théatre des Bouffes du Nord w Paryżu na festiwali "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu. Pisze Magdalena Talik w portalu kulturaonline.pl.
29-06-2009
Wrocław. "Kuszenie cichej Weroniki" na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
"Kuszenie cichej Weroniki", słynny spektakl Krystiana Lupy zrealizowany we wrocławskim Teatrze Polskim, wraca na afisz. Spektakl dziś w ramach Festiwalu Teatralnego "Świat miejscem prawdy".
27-06-2009
Piny Bausch opowieść o naszej samotności
Drugi przyjazd do Wrocławia Piny Bausch jest równie oczekiwany jak tamten sprzed 22 lat. Jej teatr niesie wizję życia pełnego napięcia, niespełnienia, obojętności świata i drugiego człowieka - pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-06-2009
Wrocław. Ostatnie dni festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Przed teatromanami kilka ostatnich dni z festiwalem. W balecie "Nefes" Piny Bausch przez scenę Opery Wrocławskiej przeleje się ponad 3 i pół tony wody, a w "Elektrze" [na zdjęciu] Tadashi Suzuki zobaczymy przejmujący balet na wózkach inwalidzkich.
26-06-2009
Wrocław. Spektakl Brooka dziś na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Peter Brook, wybitny reżyser i jeden z artystów najbliższych Jerzemu Grotowskiemu, pokaże na Festiwalu teatralnym "Świat miejscem prawdy" spektakl "Fragmenty", oparty na tekstach Samuela Becketta.
26-06-2009
Mistrz i łgarz
- Nie śmiałbym nazwać Warlikowskiego kontynuatorem myśli Grotowskiego - widzę tu raczej pokrewieństwo niż kontynuację - ale oglądając jego spektakle czuję, że pewne idee Grotowskiego nie przepadły - mówi prof. Leszek Kolankiewicz, badacz teatru Jerzego Grotowskiego.
25-06-2009
Lublin. Wystawa "Półwiecze Teatru Laboratorium"
W filii nr 24 MBP trwa wystawa poświęcona Teatrowi Laboratorium. Obejmuje plakaty, artykuły prasowe, opracowania i biografie, zdjęcia aktorów oraz ze spektakli.
24-06-2009
Wrocław. Dzień z Roberto Baccim na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Roberto Bacci, teoretyk teatru i twórca jednego z najbardziej znaczących europejskich ośrodków poszukiwań teatralnych, na trwającym we Wrocławiu festiwalu "Świat miejscem prawdy" prezentuje spektakl "Hamlet. Cisza z ciała" [na zdjęciu] Teatro Pontedera.
23-06-2009
Wrocław. "Ajaks" i "Elektra" na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy". Na dużej scenie Teatru Polskiego prezentowane są dwie autorskie interpretacje antycznych dramatów: "Ajaks, szaleństwo" w reżyserii Greka Theodorosa Terzopoulosa i "Elektra" Japończyka Tadashiego Suzuki.
22-06-2009
Wrocław. Festiwal "Świat miejscem prawdy" trwa
"Świat miejscem prawdy": przed teatromanami jeszcze 9 dni z czołówką światowych artystów.
22-06-2009
Wrocław. Spektakle Terzopoulosa i Suzukiego na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Międzynarodowy festiwal "Świat miejscem prawdy" to niezwykła okazja do obejrzenia dwóch porażających w swojej wymowie współczesnych realizacji dramatów sprzed setek lat, które gorąco oklaskiwała już publiczność Europy i Ameryki.
22-06-2009
Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch z "Nefés"
3,5 tony wody przepłynie przez scenę w spektaklu pt. "Nefés" ("Oddech" - na zdjęciu), który od 28 do 30 czerwca zaprezentuje na deskach Opery Wrocławskiej światowej sławy choreograf i reżyser Pina Bausch. spektakl pokazany zostanie w ramach festiwalu "Świat miejscem prawdy" z okazji Roku Grotowskiego.
19-06-2009
Wrocław. "Świat miejscem prawdy". Linia Wschodnia
Zespoły z Serbii, Ukrainy, Austrii i Polski zaprezentują swoje spektakle w ramach Linii Wschodniej wrocławskiego festiwalu "Świat miejscem prawdy" od 18 do 26 czerwca. Część z nich współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu artystyczno-promotowskiego. Wystąpią obok mistrzów teatru, prezentując owoce poszukiwań własnej drogi w teatrze.
17-06-2009
Wrocław. Dziś dzień Barby na festiwalu "Świat miejscem prawdy"
Bohaterem wszystkich środowych wydarzeń trwającej we Wrocławiu imprezy będzie założony przez Eugenia Barbę duński Odin Teatret.
15-06-2009
Kochałem Grotowskiego
- Wybrałem m.in. Polskę ze względu na moje lewicowe poglądy. Tu się szybko jednak przekonałem, jak naprawdę wygląda socjalizm. Pozbyłem się na zawsze iluzji i złudzeń - opowiada Eugenio Barba, twórca duńskiego Odin Teatret, niegdyś asystent Grotowskiego, dziś gość wrocławskiego Festiwalu "Świat miejscem prawdy".
15-06-2009
Wrocław. Gloria Artis dla Eugenio Barby
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" wręczył w niedzielę we Wrocławiu włoskiemu reżyserowi teatralnemu Eugenio Barbie minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu). Uroczystość zainaugurowała festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy", który organizuje Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
15-06-2009
Wrocław. Nurt głowny Festiwalu "Świat miejscem prawdy"
To największy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Nigdy w programie jednej imprezy nie znalazło się tylu wybitnych twórców ze swoimi spektaklami.
15-06-2009
Wrocław. "UR-Hamlet" Barby na początek "Świata miejscem prawdy"
Festiwal teatralny "Świat miejscem prawdy". Imprezę, która wieńczy ogłoszony przez UNESCO Rok Grotowskiego, rozpoczyna prezentacja spektaklu Eugenia Barby "UR-Hamlet" [na zdjęciu] ze słynnego Odin Teatret.
12-06-2009
Teatr mistrzów we Wrocławiu
Kulminacyjny moment obchodów Roku Grotowskiego. We Wrocławiu festiwal "Świat miejscem prawdy" - przegląd spektakli dziesięciorga najsłynniejszych twórców teatru na świecie - zapowiada Katarzyna Kamińska w Gazecie Wyborczej.
12-06-2009
Wrocław. Festiwal "Świat miejscem prawdy" wkrótce
To największy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce. Nigdy w programie jednej imprezy nie znalazło się tylu wybitnych twórców ze swoimi spektaklami.
02-06-2009
Legenda Ryszarda Cieślaka
Wystawa "Ryszard Cieślak - aktor teatru Grotowskiego", przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu - wywołuje skrajne emocje - pisze Bożena Szal w Ziemi Kaliskiej.
29-05-2009
Sopot. ARCHEpelag Grotowskiego na Scenie Off de Bicz
Fundacja ARCHEpelag zaprasza w sobotę i niedzielę 30 i 31 maja do Sopockiej Sceny Off de Bicz - Sopot al. Mamuszki 2 na dwa otwarte spotkania w ramach projektu ARCHEpelag Grotowskiego.
22-05-2009
TVP. Grotowski w filmie Domagalika
W 2009 roku, ogłoszonym przez UNESCO Rokiem Jerzego Grotowskiego, minęła dziesiąta rocznica jego śmierci, a 50. - objęcia przezeń i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu - późniejszego Teatru Laboratorium we Wrocławiu.
20-05-2009
Kalisz. Trwają obchody Roku Grotowskiego
Przypominamy, że ruszyły kaliskie obchody Roku Grotowskiego, które zainaugurowało otwarcie wystawy pt. Ryszard Cieślak - aktor Jerzego Grotowskiego
19-05-2009
Jerzy Gurawski: - Teatr Grotowskiego istniał tylko w Opolu
- Scenograf ozdabia, dekoruje, ja za każdym razem budowałem teatr od nowa, od początku. Choć na zewnątrz wciąż była to ta sama kamienica, wnętrze się zmieniało. Za każdym razem było inaczej, za każdym razem zaskakująco - opowiada JERZY GURAWSKI, architekt , najbliższy współpracownik Grotowskiego w Opolu.
19-05-2009
Spektakl zwany demokracją
Na Zachodzie wieszczą nadejście nowej formuły demokracji, polegającej na nieustającym performensie. Jednym z jaskrawych przykładów demokracji performatywnej ma być... polska transformacja - pisze Magdalena Nowicka* w Gazecie Wyborczej.
19-05-2009
Wrocław. Przyjedzie Pina Bausch
Wybitna choreograf , tancerka i dyrektor Tanztheater Wuppertal w Niemczech, Pina Bausch przyjedzie do Wrocławia. To jej pierwsza wizyta w tym mieście od 22 lat.
15-05-2009
Sztuka i sztuczki
Zastanawiające jest, jak bardzo sztuka Grotowskiego ciągle okazuje się "osobna" na tle przeważającego impasu obecnej awangardy. Tamten teatr "ubogi", bez dekoracji, kostiumów, efekciarskiej scenografii, skoncentrowany na aktorze, odwołujący się do osobistego doświadczenia aktora i widza - jawi się niczym wyrzut sumienia konsumpcyjnej kultury - Barbara Hirsz z Trybuny pisze o debacie towarzyszącej wydarzeniom roku Grotowskiego i Premio Europa per il Teatro.
08-05-2009
Kalisz. Wystawa o Ryszardzie Cieślaku
Niedostępne na co dzień oryginalne fotografie, plakaty, afisze, rekwizyty oraz prywatną korespondencję Ryszarda Cieślaka (1937-1990) można oglądać na otwartej dziś w Kaliszu wystawie "Ryszard Cieślak - aktor Jerzego Grotowskiego".
05-05-2009
Kalisz. Spotkania Teatralne i sesja o Grotowskim
W Kaliszu w dniach 9-15 maja rządzić będzie teatr. Zjadą tu artyści z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Jeleniej Góry, Łodzi, Wrocławia...
04-05-2009
Wrocław. Festiwal mistrzów teatru
Od 14 do 30 czerwca Wrocław gościć będzie najwybitniejszych reżyserów teatralnych, twórców dzieł o wyjątkowej i ponadczasowej formie, budujących teatr, w którym - zgodnie z tym, co postulował Jerzy Grotowski - najistotniejszą rolę odgrywa aktor.
29-04-2009
Grotowski by się uśmiał
Teatr im. Kochanowskiego postanowił uczcić obchody Roku Grotowskiego. Niestety sobotni wieczór zaproponowany przez Tomasza Koninę pt. "Gra z pamięcią. Grotowski - inspiracje (Opole 1959-1964)" wywołał jedynie zażenowanie - pisze Aleksandra Konopko w Gazecie Wyborczej - Opole.
24-04-2009
Opole. Gurawski opowie o Grotowskim
Z okazji Roku Grotowskiego w piątek, 24 kwietnia o godz. 17 Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na spotkanie ze znanym polskim architektem Jerzym Gurawskim, wieloletnim bliskim współpracownikiem założyciela Teatru 13 Rzędów.
22-04-2009
Wrocław. Koncert Meredith Monk
Meredith Monk [na zdjęciu], światowej sławy gwiazda muzyki eksperymentalnej, wystąpi dziś w Synagodze pod Białym Bocianem w ramach festiwalu Giving Voice.
16-04-2009
Wrocław. Meredith Monk na Festiwalu Giving Voice
Światowej sławy wokalistka Meredith Monk (na zdjęciu) zmieniła swój kalendarz koncertów, aby przyjechać na wrocławski festiwal Giving Voice - organizowany po raz pierwszy w Polsce w roku Jerzego Grotowskiego przez Centre for Performance Research z Walii i Instytut Grotowskiego we Wrocławiu.
14-04-2009
Kalisz. Obchody Roku Grotowskiego
Rok 2009 ogłoszony został przez UNESCO Rokiem Jerzego Grotowskiego, wybitnego reżysera, aktora, teoretyka teatru, reformatora i kreatora współczesnego oblicza sceny niezależnej.
09-04-2009
Opole. Zakończył się Studencki Festiwal im. Grotowskiego
Od Witkiewicza po Fertacz, od teatru ruchu po farsę - w Opolu zakończył się I Ogólnopolski Festiwal Teatru Studenckiego im. Jerzego Grotowskiego. Zwyciężył poznański teatr Fuzja.
07-04-2009
Grotowski wraca
Opolanie, którzy zjawili się w sobotę w Muzeum Śląska Opolskiego, mieli okazję zobaczyć młodego Jerzego Grotowskiego, w ciemnych okularach i z uśmiechem opowiadającego o magicznym przeistoczeniu aktora na oczach widza w jego teatrze. A wszystko za sprawą filmów o twórczości reżysera, jakie przywiózł ze sobą Bruno Chojak, jego dawny współpracownik - pisze Grzegorz Staszak w Gazecie Wyborczej - Opole.
06-04-2009
Wrocław. Lupa odebrał Europejską Nagrodę Teatralną
Znany polski reżyser Krystian Lupa, jako pierwszy Polak, odebrał w niedzielę Europejską Nagrodę Teatralną [na zdjęciu]. Uroczysta gala odbyła się we wrocławskim Teatrze Polskim.
04-04-2009
Opole. Weekend ku pamięci Grotowskiego
W weekend w Opolu odbędą się imprezy upamiętniające wielkiego twórcę teatralnego Jerzego Grotowskiego.
03-04-2009
Rzeszów. Miasto ma plan obchodów Roku Grotowskiego
Mają być folder, książka, tomik wierszy i świetna wystawa sprowadzona z warszawskiej Zachęty - Rzeszów skrystalizował wreszcie plany obchodów Roku Grotowskiego [na zdjęciu].
03-04-2009
Wrocław. Aukcja z okazji Roku Grotowskiego
Organizatorzy Roku Grotowskiego przygotowują aukcję, z której dochód sfinansuje warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych i chorych. W czasie terapii przez sztukę powstać mają gadżety dla gości festiwalowych - pisze Agata Saraczyńska w Gazecie Wybrczej - Wrocław.
02-04-2009
Fotograf wśród Indian
- Po włosku "Polvere" jest czymś, co się rozprasza w powietrzu, ale też końcem wszystkiego. Myślałem o tym, w co obrócił się Grotowski na górze w Indiach. O jego kremacji, rozsypaniu jego prochów. O tym, z czego powstajemy. Metafizyka dzieła Grotowskiego zawiera rozpacz wynikającą z wielkiej tęsknoty za kimś, kto na nas czeka, a po kim nie ma śladu - fotograf Maurizio Buscarino opowiada o swojej wystawie "Proch. Apocalypsis cum Figuris".
02-04-2009
Wrocław. Odwołano spektakl o Ryszardzie Cieślaku
W piątek na scenie Teatru Lalek we Wrocławiu miał mieć premierę monodram Cieślak autorstwa Remigiusza Lenczyka w reżyserii Stanisława Melskiego. Premiery jednak nie będzie. Spektakl oprotestowała bohaterka sztuki Agnieszka Cieślak, córka Ryszarda Cieślaka, ikony Teatru Laboratorium.
31-03-2009
Wrocław. Od dziś Premio Europa
Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się sześciodniowy festiwal towarzyszący rozdaniu Europejskiej Nagrody Teatralnej.
30-03-2009
Wrocław. Jutro Premio Europa per il Teatro
Ponad 500 gości z całego świata, 6 laureatów z 6 krajów, wsród nich Krystian Lupa - laureat Europejskiej Nagrody Tetralnej. Już we wtorek, 31 marca, rusza najbardziej prestiżowa impreza towarzysząca ceremonii wręczenia "teatralnych Oscarów".
30-03-2009
Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Giving Voice
W kwietniu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Giving Voice.
28-03-2009
Opole było pustynią
- Czasy, kiedy pojawiliśmy się w Opolu, były okresem pewnego rozluźnienia w polityce kulturalnej Polski, a głównie na prowincji, gdzie pojawiły się ambicje kulturalne partyjnych władz. Władze zechciały sobie zakupić wielkich artystów. Przypominało to trochę Florencję z okresu renesansu. Rządzący republiką florencką chcieli mieć Michala Anioła, podobnie opolanie sprowadzili sobie Michala Anioła w postaci Grotowskiego - mówi Ludwik Flaszen, krytyk, współtwórca Teatru Laboratorium, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej - Opole.
27-03-2009
Wrocław. Europejska Nagroda Teatralna częścią obchodów Roku Grotowskiego
Premio Europa per il Teatro to najważniejsze teatralne trofeum Starego Kontynentu. Sześciodniowy festiwal teatralny, jaki w tym roku mu towarzyszy, jest częścią obchodów Roku Grotowskiego.
27-03-2009
Wspólnota ludzi tworzących teatr
W roku 2009 mija 50. rocznica powstania Teatru Laboratorium oraz 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego. Wnioskując do UNESCO, aby ten rok zadedykować tym szczególnym rocznicom, kierowałem się przekonaniem, że będzie on wyjątkową okazją świętowania teatru żywego - takim, jakim jest u progu XXI wieku - pisze dyrektor Instytutu im Jerzego Grotowskiego w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-03-2009
Kraków. O Grotowskim na UJ
Nie cierpiał go Tadeusz Kantor. Aktorzy mawiali do niego per "Boss". Słynął z tego, że namawiał ich do najintymniejszych zwierzeń na scenie, zwłaszcza tych dotyczących seksualności. Mimo to wybitny twórca światowego teatru, Jerzy Grotowski, z własnego wyboru pozostał samotny do końca życia. Dlaczego?
24-03-2009
Kraków. Trzy dni o Grotowskim
Jutro rozpoczyna się w Krakowie trzydniowa międzynarodowa konferencja "Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje", zorganizowana przez Katedrę Teatru Uniwersytetu Jagiellońskiego, PWST i Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.
24-03-2009
Pod wpływem Grotowskiego
Sopot, dzięki specjalnie tu powołanej fundacji Archépelag, staje się jednym z najważniejszych polskich miast uczestniczących w obchodach Roku Grotowskiego. Dołącza do Wrocławia, Opola, Krakowa. W kolejnych, w ramach cyklu wydarzeń, szóstych i siódmych już spotkaniach na Sopockiej Scenie Off de BICZ w miniony weekend uczestniczyli Krzysztof Bednarski i Piotr Borowski - artyści, którzy mieli osobisty kontakt z Jerzym Grotowskim - pisze Tadeusz Skutnik w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
20-03-2009
Don Kichot w okularkach dla krótkowidzów
- A, był tu taki, ale wyjechał i słuch po nim zaginął - tak podobno odpowiedziała na pytanie o Mickiewicza starsza pani w Nowogródku. Trochę podobnie jest z Grotowskim i Krakowem. "Prawdziwy Grotowski" to Opole, Wrocław, podróże teatralne i parateatralne po całym świecie, a na końcu włoska Pontedera. I święta góra Arunaczala w Indiach, nad którą rozsypano jego prochy- pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
20-03-2009
Między końcem a początkiem
Piorunujące wrażenie robi rzeźba "Thanatos polski", która dosłownie wychodzi ze ściany w sali po lewej stronie. Z bieli, jak z nicości lub wód Styksu, wyłania się niewielka łódka z rozłupanym przez piorun pniem dębu, do którego konarów artysta horyzontalnie przybił deskę - o łódzkiej wystawie "Ku Górze - hommage a Jerzy Grotowski" Krzysztofa M. Bednarskiego pisze Katarzyna Rakowska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
20-03-2009
Wampir i guru, czyli Jerzy Grotowski
Tyły opolskiego Rynku, przy wejściu do Klubu Związków Twórczych szyld: "Teatr Laboratorium 13 Rzędów". Nazwa oczywista; teatr ma tylko tyle rzędów krzeseł. Ale tym razem krzeseł nie ma. W niewielkiej sali długi stół krzyżaki ławy. Stół to scena, ławy - widownia. Siadamy przy stole niczym goście przybyli na ucztę - wspomina Zuzanna Śliwa w Gazecie Polskiej.
20-03-2009
Wokół Jurka zawsze się coś działo
- Był tłusty, nalany, bez wyrazu, w grubych okularach, ruszał się okropnie, taki słoń. Ale jeżeli ktokolwiek by coś przeciw niemu powiedział, to wszyscy - od rektora począwszy, a na ostatnim profesorze skończywszy - mówili: "Ależ on będzie reżyserem, nie aktorem". Wszyscy to od początku wiedzieli - o Jerzym Grotowskim opowiada Romana Próchnicka w Gazecie Wyborczej - Kraków.
17-03-2009
Prace, które cenił Grotowski
- Był człowiekiem, który miał największy wpływ na kształtowanie się mojej osobowości twórczej i moich życiowych wyborów Jest moim niedoścignionym wzorem, którego nigdy nie próbowałem naśladować, czując, że każda próba imitacji czy też ślepego podążania jego drogą, skazana jest na fiasko - rozmowa Krzysztofem Bednarskim, autorem łódzkiej wystawy "Ku Górze. Hommage a Jerzy Grotowski".
17-03-2009
Rzym. Inauguracja Roku Grotowskiego
Uroczysta inauguracja rzymskich obchodów Roku Jerzego Grotowskiego odbyła się w poniedziałek wieczorem w audytorium uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.
17-03-2009
Wrocław. Światowy kryzys dopadł kulturę
Ze zmniejszonymi dotacjami muszą radzić sobie niemal wszystkie wrocławskie instytucje kultury. Oszczędności szukają, gdzie się tylko da.
17-03-2009
Wrocław. Wydarzenia związane z Europejską Nagrodą Teatralną
Ponad pięciuset gości z całego świata - producentów, prezenterów, światowej sławy gwiazd teatru, dziennikarzy czołowych pism, reżyserów, krytyków, aktorów, profesorów akademickich, dyrektorów najważniejszych instytucji teatralnych i festiwali zasiądzie na widowni podczas ceremonii wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej i nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne oraz sześciodniowych prezentacji [31 marca - 5 kwietnia] spektakli nagrodzonych twórców.
16-03-2009
Kraków. Grotowski na zdjęciach, filmach i sesji naukowej
Od poniedziałku na Plantach, naprzeciwko PWST, oglądać będzie można wystawę fotografii poświęconych Jerzemu Grotowskiemu i jego teatrowi. W czwartek na Wydziale Polonistyki UJ (ul. Gołębia 18) rozpoczyna się dwudniowa konferencja studentów i doktorantów zatytułowana "Via negativa. Wobec Grotowskiego - krytyczne interpretacje".
13-03-2009
Łódź. Wystawa o Grotowskim w Atlasie Sztuki
Dziś otwarcie wystawy Krzysztofa M. Bednarskiego "Ku Górze. Hommage a Jerzy Grotowski" 13 marca o godz. 19 w Atlasie Sztuki (ul. Piotrkowska 114/116).
12-03-2009
Boss Grotowski
Podobno mówiono do niego per "Boss", co było eufemizmem "Mistrza". W tonie apologetów wyczuwa się respekt, powagę i ton proroczy, w którym Grotowski wyrasta niemal na półboga, a w najgorszym wypadku na "guślarza", "eremitę", "uzdrowiciela", "guru", pochłoniętego duchowością, poszukiwaniem esencji - człowieka niemalże nie z tej ziemi o Jerzym Grotowskim pisze Paweł Sztarbowski w tygodniku Wprost.
12-03-2009
Łódź. Wystawa "Ku górze - hommage a Jerzy Grotowski"
06-03-2009
Co słychać u Grota
Niemal po każdym zagranicznym tourneé Teatru Laboratorium spotykaliśmy się w mniejszym lub większym gronie w mieszkaniu państwa Cieślaków przy ul. Kotlarskiej. Ryszard barwnie opowiadał o teatralnych wyprawach i pokazywał przywiezione z tych podróży "łupy". Po powrocie z olimpiady w Meksyku "skarbem", który mocno rozpalił nasze umysły, była duża butelka meksykańskiej wódki ze żmiją w środku - red. Krzysztof Kucharski wspomina swoje pierwsze doświadczenia z teatrem Grotowskiego.
26-02-2009
Grotowski, guru reżyserów
Pomimo trudności dzieło Grotowskiego dobiło się do świadomości młodego pokolenia reżyserów i jest dla niego ważne. Rodzaj pracy, jaki proponują aktorom, ruchowe treningi dla nich, myślenie o teatrze jako o autonomicznej dziedzinie sztuki sprawiają, iż te późne wnuki Grotowskiego twórczo rozwijają część jego poszukiwań, żeby wymienić tylko niektórych artystów pracujących w Teatrze Polskim we Wrocławiu: Agnieszka Olsten w "Linczu" i "Samsarze Disco", Monika Pęcikiewicz w "Trzech siostrach" i "Hamlecie" czy Wiktor Rubin w "Lalce" - pisze Piotr Rudzki w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
26-02-2009
Mój mistrz
Byłem na początku studiów uniwersyteckich, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem we Wrocławiu, w ciasnej, czarnej sali Teatru Laboratorium, "Księcia niezłomnego" według Calderona-Słowackiego. Wyszedłem z objawami emocjonalnego wstrząsu bohatera XIX-wiecznej powieści: zawroty głowy, gorączka, dreszcze i niezwykła jasność pędzących myśli. Wiedziałem, że właśnie zmienia się moje życie. Odtąd byłem pewien, że przez sztukę teatru nie tylko można osiągnąć nieprzewidywalne emocje, ale że otwiera ona też drzwi do poznania tajemnicy człowieczeństwa i świata - o teatrze Jerzego Grotowskiego pisze Lech Raczak, współtwórca Teatru Ósmego Dnia.
18-02-2009
Kraków. Konferencja "Grotowski: samotność teatru"
Pierwsze relacje polskich uczonych z podróży na Haiti śladami Jerzego Grotowskiego, kobiety w życiu i twórczości tego artysty, prace z okresu Teatru Źródeł - to tylko niektóre tematy konferencji naukowej pt. "Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje".
18-02-2009
Mięśnie i włókna sztuki performance
Być może to oczywiste, że teatr Grotowskiego był równoległy z rozkwitem sztuki performance. Odkrycie polega na połączeniu tych zjawisk na jednej wystawie - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.
18-02-2009
Ucieczka z teatru
Wystawa "Performer", którą można od piątku, 13 lutego, oglądać w galerii Zachęta, ma pokazać twórczość Jerzego Grotowskiego na tle współczesnych mu twórców performance'u. - Chodzi przede wszystkim o odarcie Grotowskiego z refleksji czysto teatrologicznej, którą przez lata obrósł. Chcemy pokazać go w kontekście sztuk wizualnych. Nie znałem go osobiście, ale myślę, że byłby z tego "odteatralnienia" zadowolony - wyjaśnia Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie.
13-02-2009
Kochałam Grotowskiego
- Stałam się tym, kim miałam się stać. Skierował mnie na właściwy tor. Dał mi odwagę do życia, nauczył, co znaczy pasja. No i kochałam go - Marianne Ahrne, szwedzka reżyserka, aktorka, pisarka i tłumaczka, wspomina Jerzego Grotowskiego. O twórcy mówi też jego współpracownica i przyjaciółka, włoszka Carla Pollastrelli.
13-02-2009
Dążył do jednej prawdy
Przez długie lata w Polsce tylko Teatr Ósmego Dnia korzystał z doświadczeń Grotowskiego. To, co przedostało się do kontrkultury, to odbywało się za naszym pośrednictwem. On z założenia preferował teatr elitarny, a my graliśmy dla znacznie szerszej publiczności. Potem pojawiła się druga fala - czyli Włodek Staniewski i Gardzienice - pisze na łamach Polski Głosu Wielkopolskiego Lech Raczak, reżyser, współtwórca Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.
12-02-2009
Warszawa. Grotowski performer w Zachęcie
Inspiracją dla wystawy w Zachęcie była twórczość Jerzego Grotowskiego. Zmarły w 1999 r. artysta uważany jest za jednego z najważniejszych reformatorów teatru w XX wieku.
11-02-2009
Opole. O Grotowskim od wiosny
Spektakle, wykłady i wystawa - od wiosny do jesieni Teatr Kochanowskiego i Uniwersytet Opolski będą przypominały o rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego.
11-02-2009
Warszawa. "Performer" w Zachęcie
W dniach 14 lutego - 24 marca w Zachęcie. Narodowej Galerii Sztuki, pl. Małachowskiego 3 czynna bedzie wystaw "Performer", przygotowywana we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach Roku Grotowskiego.
09-02-2009
Nowy Jork. Zainaugurowano Rok Grotowskiego
Projekcją filmu o Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego i dyskusją na Uniwersytecie Nowojorskim zainaugurowano cykl imprez pod hasłem "Podążając ścieżkami mistrza. Rok Grotowskiego w Nowym Jorku".
06-02-2009
Nowy Jork. Inauguracja Roku Grotowskiego
Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Wydział Studiów Performatywnych Tisch School of the Arts, New York University zapraszają 6 lutego na inaugurację cyklu imprez "Podążając ścieżkami Mistrza: Rok Grotowskiego w Nowym Jorku".
01-02-2009
Grotowski tylko dla wrocławian
Jerzy Grotowski nie jest własnością teatrologów ani urzędników od kultury. Niech sobie organizują konferencje i rocznicowe obchody, ale chociaż odrobinę Mistrza niech zostawią nam, wrocławianom. Dlaczego? A dlatego, że poza oficjalnymi imprezami i badaniami Grotowski "coś" jeszcze tutaj znaczy - pisze dr Wojciech Browarny, literaturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego.
29-01-2009
Wrocław. Premio Europa per il Teatro w kwietniu
Po raz pierwszy w historii Premio Europa per il Teatro (Europejskiej Nagrody Teatralnej), najważniejszej z nagród, jaką może otrzymać w Europie artysta teatru, ceremonia wręczenia odbędzie się w Polsce. Inicjatorem zorganizowania tegorocznej Gali we Wrocławiu jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Rok 2009 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Grotowskiego.
21-01-2009
Grotowski - żywe źródło
W sopockim Teatrze na Plaży odbyły się niezwykłe spotkania, których celem i pretekstem był, nieżyjący od dziesięciu lat, Jerzy Grotowski. Z Polski i dalekich Indii przyjechali jego uczniowie, aby dać świadectwo, że był nie tylko twórcą nowej koncepcji teatru, ale również znakomitym pedagogiem, uczącym - przez sztukę teatru - sztuki życia - pisze Magdalena Hajdysz w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
20-01-2009
Rzeszów. Obchody roku Grotowskiego tylko w planach
W tym roku cały świat obchodzi 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego. Czy Rzeszów wykorzysta szansę, by światu przypomnieć o miejscu, gdzie Grotowski się urodził?
19-01-2009
O Grotowskim impresje
Z kim pił wódkę, dlaczego wyjechał z Opola, dlaczego młodzież nie rozumie fenomenu jego teatru. W 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego wspominali go współpracownicy, przyjaciele i widzowie - pisze Anita Dmitruczuk w Gazecie Wyborczej - Opole.
19-01-2009
Sopot. Baulowie i klezmerzy w Scenie Off de Bicz
Może, gdyby nie UNESCO, przeszlibyśmy obojętnie nad dziesiątą rocznicą śmierci Jerzego Grotowskiego. Reformatora teatru, który chciał zreformować świat. Może, gdyby nie w porę powołana Fundacja ARCHÉpelag, nie mielibyśmy w Trójmieście kontaktu z najważniejszymi wydarzeniami Roku Grotowskiego w Polsce.
17-01-2009
Teatr to samotność czy wspólnota?
Peter Brooki, legendarny, 83-letni reżyser, wziął udział w inauguracji Roku Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Opowiadał o tym, co łączyło go, a co dzieliło z polskim twórcą - relacjonuje Janusz R. Kowalczyk w Rzeczposplitej.
17-01-2009
Grotowskiego w Opolu nie rozumiano
- Roznosi mnie, kiedy ludzie opowiadają, jak to byli związani z Grotowskim. A wtedy nie było przy nim nikogo. Jak zaczął być sławny, to nagle wszyscy w Opolu objawili się jego współpracownikami. I każdy niby był na przedstawieniu! A przecież sala cały czas była pusta! I jeszcze rozpowiadają, o co jemu wtedy w tym teatrze szło, a przecież nie mieli o tym pojęcia - opowiada Wincenty Maszkowski w rozmowie z Dorotą Wodecką z Gazety Wyborczej - Opole.
16-01-2009
Po pierwsze, reformator
- Największym niebezpieczeństwem dla dziedzictwa Grotowskiego jest próba zawłaszczania go i udostępniania tylko wybranym. W kontekście pierwotnych deklaracji Grotowskiego i Flaszena, dotyczących uprawiania teatru dla wszystkich, jest to absurdem. Groźni są ci, którzy "wiedzą". Grotowski nieustannie podejmował wysiłek poznania - pisze Krzysztof Mieszkowski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
16-01-2009
Wrocław. Brook o Grotowskim
- Spotkaniem z Peterem Brookiem [na zdjęciu] - wybitnym reżyserem, producentem teatralnym i autorem książki "Teatr jest tylko formą. Jerzy Grotowski" - zakończyła się wczoraj czterodniowa inauguracja Roku Grotowskiego.
16-01-2009
Przyjdzie Boss na całą noc
- Nie wiem, kim był Grotowski. W nim było takie bogactwo, że każdy mógł go widzieć prawdziwie, ale inaczej. Ja jestem racjonalistą i moje spojrzenie na Grotowskiego zawsze go przyginało do mojego światopoglądu. Ale dziś jestem niemal pewny, że się myliłem. Że on się takiemu racjonalizmowi wymyka - o mistrzu i artyście opowiada prof. Józef Kelera, w rozmowie z Magdą Piekarską z Gazety Wyborczej - Wrocław.
15-01-2009
Wrocław. Dziś spotkanie z Peterem Brookiem
Pierwszą z cyklu imprez związanych z rozpoczętym właśnie Rokiem Grotowskiego zamknie dzisiejsze spotkanie z Peterem Brookiem [na zdjęciu], wybitnym reżyserem i długoletnim przyjacielem polskiego artysty. Będzie związane z premierą książki "Teatr jest tylko formą. O Jerzym Grotowskim" wydanej przez Instytut Grotowskiego.
14-01-2009
Grotowski zawsze był sam
- W głowie nie miał niczego innego, tylko teatr. Ten teatr był jego żoną, kobietą, wszystkim. Z tego powodu musiałyśmy go opuścić z Majką Komorowską. Byłyśmy w ciąży, a on nie uznawał rodziny. Aktor musiał być podporządkowany tylko jemu. Potrzebował ludzi wolnych, ale absolutnie podporządkowanych - o Jerzym Grotowskim opowiada Ewa Lubowiecka w rozmowie z Dorota Wodecką z Gazety Wyborczej - Opole.
14-01-2009
Wrocław. Świat obchodzi Rok Grotowskiego
Dziś mija dziesięć lat od śmierci wybitnego reżysera i badacza kultury. Ogłoszony przez UNESCO Rok Grotowskiego ma być okazją do międzynarodowej promocji polskiego teatru.
13-01-2009
Wrocław. Brook honorowym gościem Roku Grotowskiego
UNESCO ogłosiła rok 2009 Rokiem Jerzego Grotowskiego. Jego obchody zostały wczoraj zainaugurowane we Wrocławiu czterodniowym cyklem imprez.
12-01-2009
Sopot. Projekt ARCHÉpelag na Scenie Off de Bicz
Sopocka Scena Off de Bicz oraz Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne Wyspa powołały Fundację ARCHÉpelag, która realizując Projekt ARCHÉpelag zajmie się badaniem twórczości i działalności Jerzego Grotowskiego.
12-01-2009
Wrocław. Inauguracja Roku Grotowskiego
Wernisaż wystawy zdjęć Maurizia Buscarina, konferencja naukowa, koncert pieśni bauli i spotkanie z Peterem Brookiem otworzą całoroczny cykl imprez związanych z Rokiem Grotowskiego, obchodzonym pod auspicjami UNESCO.
12-01-2009
Wrocław. Inauguracja Roku Grotowskiego - reformatora teatru i badacza kultury
Rena Mirecka, Zygmunt Molik oraz Ludwik Flaszen, którzy od początku byli związani z teatrem Grotowskiego, zostali w poniedziałek odznaczeni medalami "zasłużony kulturze Gloria Artis". Tym samym zainaugurowany został we Wrocławiu Rok Grotowskiego, którego 10. rocznica śmierci przypada w środę 14 stycznia.
12-01-2009
Złożył zbiorową ofiarę z aktorów
O teatrze Grotowskiego mówiono: zakon, klasztor, obóz koncentracyjny. Jego aktorzy rzeczywiście harowali, ale nikt nie narzekał. Wszyscy wierzyli w niezwykłość misji ich teatru. Tak skondensowany zapis brzmi może mizernie. Ktoś, kto nie oglądał przedstawień Grotowskiego, tych trzech ostatnich ("Akropolis", "Książę Niezłomny" i "Apocalypsis cum figuris"), kiedy metoda Grotowskiego osiągnęła swoją pełnię, do końca tego nie zrozumie - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
10-01-2009
Wrocław. "Apocalypsis cum figuris" na fotografiach Buscarino
12 stycznia 2009 roku o godzinie 18.30 w Sali Apokalipsy Instytutu Grotowskiego odbędzie się wernisaż wystawy Proch. Apocalypsis cum figuris na fotografiach Maurizia Buscarino, przygotowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański - Galerią Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
09-01-2009
TVP. Filmy o Jerzym Grotowskim
TVP 2 i TVP Kultura wyemituą w przyszłym tygodniu filmy o Jerzym Grotowskim (na zdjęciu).
09-01-2009
Warszawa. Sejm uczcił pamięć Jerzego Grotowskiego
Sejm uczcił wczoraj pamięć Jerzego Grotowskiego, twórcy i założyciela przed 50 laty Teatru Laboratorium, reżysera, reformatora teatru i pedagoga.
08-01-2009
Przegrywamy Grotowskiego
Postać Grotowskiego to coś więcej niż tylko kultura Opola. To promocja Opola w świecie. Na wrocławskiej stronie internetowej: "rokgrotowskiego" widnieje program obchodów w dniach 12-15 stycznia i w kolejnych miesiącach. Doceńmy starania wrocławian o to, jak bardzo miasto Opole - kolebka Teatru Laboratorium - będzie A.D. 2009 promowane w dziesiątkach tytułów medialnych na świecie - bez odrobiny naszego w tym udziału - pisze Teresa Kudyba w Gazecie Wyborczej - Opole.
07-01-2009
Opole. Grotowski znów pominięty
Opole uczci 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego... poprzez udział Ryszarda Zembaczyńskiego w komitecie honorowym imprezy, która odbędzie się we Wrocławiu.
06-01-2009
Wrocław. Peter Brook na inauguracji roku Grotowskiego
UNESCO ogłosiła rok 2009 Rokiem Jerzego Grotowskiego. Swój przyjazd do Wrocławia na inaugurację Roku Grotowskiego zapowiedzieli Peter Brook (na zdjęciu) - światowej sławy reżyser teatralny, antropolog kultury prof. Richard Schechner oraz Ludwik Flaszen, współtwórca Teatru Laboratorium. Na specjalnym koncercie Songs for Grot wystąpią baulowie - wędrowni śpiewacy z Bengalu.
05-01-2009
Wrocławska kultura 2009
To czas wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej, którą otrzyma reżyser Krystian Lupa, czas Roku Grotowskiego i wizyt w stolicy Dolnego Śląska takich reżyserów światowego formatu, jak Peter Brook i Pina Bausch [na zdjęciu] czy wreszcie czas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - artystyczne wydarzenia 2009 roku zapowiada Marta Wróbel w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
29-12-2008
Rok 2008 w polskim teatrze
Ogłoszenie przez UNESCO roku 2009 "Rokiem Grotowskiego", obchody 175. rocznicy inauguracji Teatru Wielkiego w Warszawie, 80. rocznicy stołecznego Teatru Ateneum czy 35. rocznicy powołania Polskiego Teatru Tańca, przekazanie Instytutowi Teatralnemu dokumentacji ZASP za Granicą w Londynie - to najważniejsze wg PAP wydarzenia teatralne 2008 roku.
17-12-2008
Wrocław. Najważniejsze wydarzenia Roku Grotowskiego
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy" i prezentacja spektakli w ramach festiwalu Europejskiej Nagrody Teatralnej to najważniejsze wydarzenia Roku Grotowskiego, który będzie obchodzony w 2009 roku pod auspicjami UNESCO.
05-12-2008
Wrocław. Konferencja "Grotowski: co było, co jest..."
Troje byłych członków legendarnego Teatru Laboratorium: Ludwik Flaszen, współzałożyciel i kierownik literacki, oraz aktorzy Rena Mirecka i Zygmunt Molik będą gospodarzami konferencji z okazji 10. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego (12-15 stycznia 2009).
02-12-2008
Wrocław. 2009 - Rokiem Grotowskiego
Wystawy, festiwale, instalacje artystyczne, seminaria - to tylko niektóre wydarzenia w przyszłym roku, który UNESCO ogłosiło "Rokiem Grotowskiego 2009".